Κούρεμα και τρίχωμα


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Περί furminator, να πω απλά ότι εγώ που το χρησιμοποιώ με μέτρο και προσοχή στην ένταση, έχω δει
διαφορά. Άλλωστε μόλις πάρει τη νεκρή τρίχα σταματάει να μαζεύει... Δεν είναι πανάκεια, αλλά θεωρώ ότι κάνει δουλειά.
Αλλά, μόνο εποχές με έντονη τριχόπτωση, και πάλι κάθε δέκα μέρες, κατά τα άλλα κανονική βούρτσα...
 
  • Like
Reactions: Elrandir and epial


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ένας απλός μνημονικός κανόνας ειναι: τα σκυλιά που μαδάνε δεν κουρεύομαι και κουρεύονται τα σκυλιά που δεν μαδάνε. Υπάρχουν κάνα δυο εξαιρέσεις, αλλά αφορούν κάποια από αυτά αυτά που δεν μαδάνε. Κάποια από αυτά ούτε και κουρεύονται. Από τα υπόλοιπα, που μαδάνε, σε κανένα δεν επιτρέπεται το κούρεμα. Μόνο κακό τους κάνει. Και ναι μεν όχι θανάσιμο κακό, αλλά στην από δυσφορία (στην καλύτερη περίπτωση) έως και ηλιακό έγκαυμα το καλοκαίρι ή και κρυοπάγημα το χειμώνα (και δεν ξέρω μην έχει και χειρότερα).
περί των μακρυτριχων: οκ, μπορούν να κουρεύονται με την έννοια "κοντύνω λίγο το τρίχωμα να μη σκουπίζει το έδαφος" και όχι "το ξυρίζω γουλί". Πόσα μαλτεζάκια, κανισάκια και άλλα μαλλιαρά βλέπω γυμνά το καλοκαίρι και οι ιδιοκτήτες επιμένουν ότι το κάνουν για το καλό τους, για να μη ζεσταίνονται. Και δεν δέχονται όταν τους εξηγώ τι τεράστια ζημιά κάνουν στο ζωάκι τους, ότι η γούνα τους τα προστατεύει από τον ήλιο. Βλέπεται, γιατί να κάτσω και να βγάζω ξυλαράκια και φύλλα και να το βουρτσίζω κάθε μέρα και να του κάνω μπάνιο. Το πιο εύκολο είναι να το ξυρίζω και όλοι είμαστε ευχαριστημένοι (εκτός από το σκυλί :( )
 




Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Καλημέρα,
Σκεφτομαι και εγω να τα "ακουμπήσω" για μια furminator αλλά δεν το έχω κάνει γιατί θέλω να ΄ξερω ακιβώς ποιά κάνει για τον τυπάρα μου.
*αν μπορει καποιος να μου υποδειξει την σωστη furminator θα ηταν πολυ χρησιμο γτ δεν εμπιστευομαι πολυ τους petshopαδες.
Για το furminator θα τα ακουμπησεις μια φορα και θα ξενοιασεις,,,αρα ειναι μια επενδυση που θα δεν θα μετανιωσεις ποτε. Οσο για το σωστο τυπο...μπαινεις εδω: http://www.furminator.com/pet-grooming-products-supplies.aspx
Δινεις τα κιλα του σκυλου, το τυπο τριχωματος ακι το μηκος τριχας και σου βγαζει απευθειας το σωστο τυπο! Αφου βρεις τον σωστο τυπο βουρτσας...ψαξε για καποια προσφορα στο διαδικτυο....παιζουν κατα καιρους προσφορες με 20% εκπτωση στη βουρτσα!
 
  • Like
Reactions: Allendog


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ωστοσο καποια ξυριζονται κ με βαση το προτυπο ε?πχ poodle?
ναι, αν και από τα 4 κουρέματα που επιτρέπει το FCI ως εκθεσιακά, απ' ό, τι ξέρω, μόνο στο lion clip ξυρίζονται τα πόδια και το κωλαράκι του σκύλου και το κούρεμα αυτό είναι ιστορικό και έχει να κάνει με τη χρησιμότητά του όταν τα poodle δούλευαν ως κυνηγόσκυλα. Στα άλλα κουρέματα δεν ξυρίζουν γουλί, αφήνουν 1-2 εκατοστά μαλλί.
 


spawn1917

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2016
68
36
36
Παιδια βρηκα την furminator mediun dog long hair 24€. Νομιζω δεν θα μπορουσα καλυτερα....(y)(y)
 


ΔΙΑΣ1

Member
6 Απριλίου 2017
21
23
48
Ένας απλός μνημονικός κανόνας ειναι: τα σκυλιά που μαδάνε δεν κουρεύομαι και κουρεύονται τα σκυλιά που δεν μαδάνε. Υπάρχουν κάνα δυο εξαιρέσεις, αλλά αφορούν κάποια από αυτά αυτά που δεν μαδάνε. Κάποια από αυτά ούτε και κουρεύονται. Από τα υπόλοιπα, που μαδάνε, σε κανένα δεν επιτρέπεται το κούρεμα. Μόνο κακό τους κάνει. Και ναι μεν όχι θανάσιμο κακό, αλλά στην από δυσφορία (στην καλύτερη περίπτωση) έως και ηλιακό έγκαυμα το καλοκαίρι ή και κρυοπάγημα το χειμώνα (και δεν ξέρω μην έχει και χειρότερα).

Εντάξει δεν το ήξερα , και θεωρώ ότι για οτιδήποτε καλό ή κακό , επιτρεπτό ή μη που αφορά έναν σκύλο θα έπρεπε να ενημερώνει ο κτηνίατρος που είναι και η δουλειά του ( λογικό νομίζω ) και επίσης όσους ξέρω με σκυλιά που τα έχουν στο σπίτι μέσα όλοι αυτό κάνουν .... τα κουρεύουν όταν "μαδανε" .... όποτε το θεώρησα νορμαλ ! Εγώ τον Δια τον πήρα από κάποιους γιατί ήθελαν να το πετάξουν ... ακόμα δόντια δεν είχε με μπιμπερό τον τάιζα .. . Το υπεραγαπαμε αυτό το σκυλί και σίγουρα δεν θελουμε το κακό του. ! Το λέω αυτό γιατί κάποιοι εδώ έβγαλαν λάθος εντυπώσεις !!
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Δεν νομίζω η δουλειά του γιατρού να έχει να κάνει με το κούρεμα και την περιποίηση του σκύλου. Με αυτόν τον τομέα ασχολούνται οι groomers. :)
 
  • Like
Reactions: Orilis


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εντάξει δεν το ήξερα , και θεωρώ ότι για οτιδήποτε καλό ή κακό , επιτρεπτό ή μη που αφορά έναν σκύλο θα έπρεπε να ενημερώνει ο κτηνίατρος που είναι και η δουλειά του ( λογικό νομίζω ) και επίσης όσους ξέρω με σκυλιά που τα έχουν στο σπίτι μέσα όλοι αυτό κάνουν .... τα κουρεύουν όταν "μαδανε" .... όποτε το θεώρησα νορμαλ ! Εγώ τον Δια τον πήρα από κάποιους γιατί ήθελαν να το πετάξουν ... ακόμα δόντια δεν είχε με μπιμπερό τον τάιζα .. . Το υπεραγαπαμε αυτό το σκυλί και σίγουρα δεν θελουμε το κακό του. ! Το λέω αυτό γιατί κάποιοι εδώ έβγαλαν λάθος εντυπώσεις !!
Καλέ, δε σε μάλωσα. Έναν απλό μνημονικό κανόνα έβαλα. Και πολύ όμορφα συμπλήρωσε η havihara ότι με το "κούρεμα σε όσα δεν μαδάνε" δεν εννοεί κανείς το πέρασμα με την ψιλή, αλλά κούρεμα ανάλογα με το τριχωμα και το πρότυπο της φυλής (αν πρόκειται για εκθεσιακό) ή συμμάζεμα μεν, όχι πολύ κοντό δε (αν πρόκειται για σκύλο που δεν μαδάει μεν αλλά δεν πηγαίνει και σε εκθέσεις ώστε να χρειάζεται να ακολουθεί τα κουρέματα προτύπου). Ναι, μπορεί να βγήκαν κάποια λάθος συμπεράσματα, αλλά λάβε υπόψιν ότι το ίδιο μπορεί να συμβαίνει κι αντίστροφα. Δηλαδή κάποιες από τις απαντήσεις, ακόμα κι αν μοιάζουν επιθετικές, ουσιαστικά δεν είναι, απλά είναι έντονο ενδιαφέρον για το σκύλο. Καλώς ορίσατε με το Δια και καλές συζητήσεις να έχουμε!
 


ΔΙΑΣ1

Member
6 Απριλίου 2017
21
23
48
Καλέ, δε σε μάλωσα. Έναν απλό μνημονικό κανόνα έβαλα. Και πολύ όμορφα συμπλήρωσε η havihara ότι με το "κούρεμα σε όσα δεν μαδάνε" δεν εννοεί κανείς το πέρασμα με την ψιλή, αλλά κούρεμα ανάλογα με το τριχωμα και το πρότυπο της φυλής (αν πρόκειται για εκθεσιακό) ή συμμάζεμα μεν, όχι πολύ κοντό δε (αν πρόκειται για σκύλο που δεν μαδάει μεν αλλά δεν πηγαίνει και σε εκθέσεις ώστε να χρειάζεται να ακολουθεί τα κουρέματα προτύπου). Ναι, μπορεί να βγήκαν κάποια λάθος συμπεράσματα, αλλά λάβε υπόψιν ότι το ίδιο μπορεί να συμβαίνει κι αντίστροφα. Δηλαδή κάποιες από τις απαντήσεις, ακόμα κι αν μοιάζουν επιθετικές, ουσιαστικά δεν είναι, απλά είναι έντονο ενδιαφέρον για το σκύλο. Καλώς ορίσατε με το Δια και καλές συζητήσεις να έχουμε!
Οκ ... ο γραπτός λόγος είναι λίγο δύσκολος !!
Επίσης να ξέρετε ότι έχω κι αλλά ερωτήματα - απορίες !!!
 

Attachments



Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έχουν συζητηθεί πολλά πολλά πράγματα, δοκίμασε αρχικά την αναζήτηση (πάνω αριστερά λινκ είναι η λέξη αναζήτηση. Πάνω δεξιά είναι ο μεγεθυντικός φακός). Βάλε λέξη/εις κλειδι/α που σε ενδιαφέρουν (καμία φορά βοηθάει να τικάρεις να σου βγάλει μόνο τα θέματα που περιέχουν τη λέξη κλειδί στον τίτλο). Διαβάζεις, οπότε θέλεις βγαίνεις και παραέξω από το φόρουμ για να δεις (σε ελληνικά και ξένα sites, όσο το δυνατόν πιο έγκυρα κι όχι το www.okoumparosmoueipe.com)κι αν δεν καλυφθείς, εδώ είμαστε για κουβεντούλα, συμφωνίες, διαφωνίες, εντάσεις κι ηρεμίες, αλλά πάντα με αγάπη για τα σκυλιά
 
  • Like
Reactions: ΔΙΑΣ1


ΔΙΑΣ1

Member
6 Απριλίου 2017
21
23
48
Έχουν συζητηθεί πολλά πολλά πράγματα, δοκίμασε αρχικά την αναζήτηση (πάνω αριστερά λινκ είναι η λέξη αναζήτηση. Πάνω δεξιά είναι ο μεγεθυντικός φακός). Βάλε λέξη/εις κλειδι/α που σε ενδιαφέρουν (καμία φορά βοηθάει να τικάρεις να σου βγάλει μόνο τα θέματα που περιέχουν τη λέξη κλειδί στον τίτλο). Διαβάζεις, οπότε θέλεις βγαίνεις και παραέξω από το φόρουμ για να δεις (σε ελληνικά και ξένα sites, όσο το δυνατόν πιο έγκυρα κι όχι το www.okoumparosmoueipe.com)κι αν δεν καλυφθείς, εδώ είμαστε για κουβεντούλα, συμφωνίες, διαφωνίες, εντάσεις κι ηρεμίες, αλλά πάντα με αγάπη για τα σκυλιά
Από ότι είδα θα ανοίξω νέο θέμα ...✌
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ή μπορείς και να συνεχίσεις ένα παλιό θέμα σχετικό με αυτό που σε απασχολεί, αν δεν σε καλύψει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
...θεωρώ ότι για οτιδήποτε καλό ή κακό , επιτρεπτό ή μη που αφορά έναν σκύλο θα έπρεπε να ενημερώνει ο κτηνίατρος που είναι και η δουλειά του ( λογικό νομίζω )...
Θα μπορούσε να έχει άποψη, αλλά δεν είναι δουλειά του.

...όσους ξέρω με σκυλιά που τα έχουν στο σπίτι μέσα όλοι αυτό κάνουν .... τα κουρεύουν όταν "μαδανε" .... όποτε το θεώρησα νορμαλ !
Τώρα που ενημερώθηκες εσύ, καλό είναι, να ενημερώσεις και όλους αυτούς. Αφού πρώτα τους ρωτήσεις, αν ... μετά το κούρεμα ... σταμάτησαν τελικά να μαδάνε. Ετσι από περιέργεια. Οποιος σου πει "ναι", λέει ψέμματα ή χρειάζεται γυαλιά.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


ΔΙΑΣ1

Member
6 Απριλίου 2017
21
23
48
Θα μπορούσε να έχει άποψη, αλλά δεν είναι δουλειά του.


Τώρα που ενημερώθηκες εσύ, καλό είναι, να ενημερώσεις και όλους αυτούς. Αφού πρώτα τους ρωτήσεις, αν ... μετά το κούρεμα ... σταμάτησαν τελικά να μαδάνε. Ετσι από περιέργεια. Οποιος σου πει "ναι", λέει ψέμματα ή χρειάζεται γυαλιά.
Αυτό είναι το σίγουρο , μια πλήρη ενημέρωση ...Ήδη έχω ενημερώσει 2-3 που "πέσανε " στον δρόμο μου χθες ... πάντως δεν είναι λίγο ανάποδο να μπορούν να κουρεύονται τα σκυλιά που δεν έχουν τριχόπτωση και να μην μπορούν τα υπόλοιπα ;;;;; επίσης αν , αν λέω ... τον κουρεψω όχι με μηχανή ξύρισμα δλδ , λίγο να του πάρω τις άκρες την ψαλίδα ρε παιδί μου κάνει το ίδιο κακό ;;;
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Μην ρωτάς εμένα. Είμαι εντελώς κατά, αλλά μάλλον το έχεις ήδη καταλάβει :p
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Γενικα αφου σ αρεσει η γουνα του γιατι να κανεις πειραματα μονος σ? Αν θες ενα φτιαξιματακι βρες εναν καλο γκρουμερ (στον οποιο καλο ειναι να εισαι μπροστα ή εκει τελοςπαντων). Η τριχοπτωση οντως δεν φτιαχνει με το κουρεμα, οσοι σ πουν ναι δεν βλεπουν τριχες ειναι γιατι ειναι πλεον τριχακια, τα οποια προφανως πεφτουν απλα
δεν ειναι τριχα μακρια πχ.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
πάντως δεν είναι λίγο ανάποδο να μπορούν να κουρεύονται τα σκυλιά που δεν έχουν τριχόπτωση και να μην μπορούν τα υπόλοιπα ;;;;; επίσης αν , αν λέω ... τον κουρεψω όχι με μηχανή ξύρισμα δλδ , λίγο να του πάρω τις άκρες την ψαλίδα ρε παιδί μου κάνει το ίδιο κακό ;;;
Όχι δεν είναι ανάποδο να κουρεύονται τα σκυλιά που δεν εχουν τριχόπτωση γιατι κάπως θα πρέπει να ανανεωθεί και το τρίχωμα τους.
Αρχικά θα πρέπει να πάρεις απόφαση ότι ο σκύλος σου μαδάει!!! Σκούπιζε καθημερινά, κάνε το σουίφερ τον καλύτερο σου φίλο αλλά πάρτο απόφαση.

Μπορείς να τον βοηθήσεις να μαδάει λιγότερο με πολύ καλής ποιότητας τροφή ή και barf, με σολωμέλαιο και καλό βούρτσισμα. Furminator δεν χρησιμοποιουμε κάθε μέρα αλλά μπορείς με απλή βουρτσα να τον χτενιζεις καθημερινα.
 
  • Like
Reactions: Anniegr


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
είναι λίγο ανάποδο να μπορούν να κουρεύονται τα σκυλιά που δεν έχουν τριχόπτωση και να μην μπορούν τα υπόλοιπα ;;;;;
Τα σκυλιά που δεν έχουν τριχοπτωση έχουν μαλλί, σαν των ανθρώπων, μακραινει συνέχεια. Αν δεν το ψαλιδισεις λίγο, θα μπουρδουκλώσουν τα πόδια τους στο τέλος! Και πάλι δεν τα κουρεύουν κοντά κοντά γιατί το τριχωμα προστατεύει το δέρμα.

Σε αυτά που μαδάνε, δεν έχει νόημα το κούρεμα, διότι ότι τρίχα είναι να πέσει, θα πέσει είτε είναι κοντή είτε είναι μακρυά. Συν ότι χαλάει η υφή του τριχώματος...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π