Κρίτων (bullmastiff) & Allen.


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Να ευχηθώ μια υπέροχη χρονιά σε όλους!!
Για εμάς όπως καταλάβατε κι από τον τίτλο, ήρθε το πλήρωμα του χρόνου...
Εδώ και λίγες μέρες έχουμε νέο μέλος στην αγέλη, τον Κρίτωνα, ένα αρσενικό bullmastiff brindle 3 μηνών.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω κατά κάποιο τρόπο την ίδια την κοινότητα εδώ πέρα, αν και αρκετοί δύστυχως :(:( (καταλαβαινόμαστε νομίζω...) δεν μπορούν να το διαβάσουν, διότι το forum και κάποιοι χρήστες του, μου έδωσαν το αρχικό ερέθισμα για τη ράτσα, και κατά κάποιο τρόπο μου μετέφεραν το πάθος τους, μέσα από τις εμπειρίες τους, για να ασχολήθω και τελικά να καταλήξω εκεί και βάσει των αναγκών που υπήρχαν.

O Κρίτων λοιπόν είναι τέκνο του:
Caneguardiano Like It In Black at Ardhub (Gaffer)
& της Caneguardiano Knocking On Heaven's Door (Lilly)
από το εκτροφείο Caneguardiano στη Σύρο.

Για να ανακεφαλαιώσουμε, μιας και επιθυμώ αυτό το θέμα να είναι κοινό από εδώ και στο εξής και για τους 2 σκύλους, ο Allen είναι ημίαιμο αρσενικό, περίπου 30 κιλά, που μάλλον φέρνει σε Golden Retriever, περίπου 7,5 ετών, ενώ είναι μαζί μας τα τελευταία 5 περίπου χρόνια.

Θα προσπαθήσω αυτό το θέμα να λειτουργεί κατά κάποιο τρόπο σαν ημερολόγιο εμπειριών, αφού θα ήθελα και εγώ να δώσω κάτι πίσω μετά από τόση δωρεάν πληροφορία που έχω πάρει, μιας και θεωρώ πως η συμβίωση 2 μεγαλόσωμων αρσενικών έχει πάντα ένα κάποιο ενδιαφέρον...!

Τέλος, προς αποφυγή μελλοντικών παραξηγήσεων, ότι γραφτεί από εδώ και πέρα, αποτελεί εμπειρία, άποψη και μπορεί να είναι κάτι που λειτουργεί στη δικιά μας αγέλη! Αυτό σε καμία περίπτωση δεν το κάνει θέσφατο.
Κάθε άποψη λοιπό, και κυρίως οι διαφορετικές, όταν γράφονται με κόσμιο τρόπο, για εμένα αποτελούν ερέθισμα και είναι παραπάνω από επιθυμητές...

Εύχομαι υγεία σε εσάς, τις οικογένειες σας και τους αγαπημένους σας φίλους!!! :D:D:D
 




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Τα καταφερατε;;; Αντε μπραβο να τον χαιρεστε τον μικρο να ειναι υγιης και να ζησετε μαζι τελειες εμπειριες!!:love::love::love:
 
  • Like
Reactions: Allendog


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Τα καταφερατε;;;
Τα καταφέραμε, ναι!! ο μικρός δείχνει να σέβεται την ιεραρχία αλλά να μη φοβάται, ούτε τον Allen ούτε εξωτερικά ερεθίσματα (ευχάριστο)!! Κατά τα άλλα είμαστε στη φάση σφουγγάρισμα 1.999 φορές τη μέρα, οπότε η λέξη του μήνα είναι υπομονή..... :p
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme








Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Για να ανεβάσω φωτό πρέπει να κάτσει κάπου, υπόσχομαι το βράδυ να το προσπαθήσω... Προς το παρόν, ακίνητος είναι μόνο όταν κοιμάται, οπότε δε φαίνονται και πολλά....:)
 
  • Like
Reactions: medusa and Asmodeus


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Η lilly μ αρεσει απιστευτα σαν σκυλα κ ηταν κ καλη μανα! Πολυ με ενδιαφερει η συμβιωση των αρσενικων.. χαιρομαι που θα το εχεις σαν ημερολογιο! :D
 
  • Like
Reactions: Allendog


dimitrisbass3

Member
25 Φεβρουαρίου 2013
20
75
Καλη συμβίωση σε όλους σας!!
Η απόκτηση δεύτερου σκύλου είναι κάτι που απασχολεί και μας...
Bullmastiff εξαιρετική φυλή και αφού ο πρώτος έχει χαρακτηριστικά Golden,μια χαρα θα τα πάνε μεταξύ τους...
Να περνάτε καλα και πάλι καλώς τον δεχτήκατε!
 
  • Like
Reactions: Allendog




Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Καταρχήν να πω πως θεωρώ τον εαυτό μου σχετικά άπειρο ιδιοκτήτη....
Για εμάς ήταν λίγο πρόκληση, όχι τόσο το 2ο σκυλί, όσο το 2 αρσενικά, μιας κι ο 1ος δεχόταν τσεκαρισμένα άλλα σκυλιά στο χώρο του, και μάλιστα είχαμε φιλοξενήσει για μερικές μέρες μια θηλυκιά από το δρόμο, που είχε άτσαλες αντιδράσεις.
Ο μεγάλος έδειξε να χαίρεται ιδιαίτερα, ζήλεύει αρκετα αλλά διακριτικά μέχρι τώρα, αλλά "ανέβηκε" αμέσως. Παίζει με τον μικρό που τον προκαλεί αρκετά, τρώει πριν κατεβάσεις το μπωλ πλέον, γενικά είναι πιο σπιρτόζος. Στο παιχνίδι ξαπλώνει κι αφήνει το μικρό να τον καβαλάει πριν τον επαναφέρει και δώστου πάλι.
Να πω την αλήθεια:
1ος προβληματισμός, είναι να μη νιώσει ο μεγάλος (Allen) παραμελήμένος.
2ος προβληματισμός, είναι να μη χτυπήσει ο μικρός (Κρίτων) πάνω στο παιχνίδι.
3ος προβληματισμός, είναι το πως θα μοιράσω τα "παιχνίδια" τους, να μπορούν να παίζουν κάτι μαζί ή ο καθένας με το δικό του στη μεριά του, γιατί μόλις αρχίσει να ξεπετάγεται ο Κρίτωνας προβλέπω τσαμπουκάδες....
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme






Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Κανω κ εγω πειραματισμους με δευτερο σκυλο στο σπιτι πριν μας ερθει η καφε..
IMG_20180107_175440-1.jpg
Και σκεφτομαι τα εξης.. ισως καλο ειναι να απαγορευεται το παιχνιδι στο σπιτι εκος αν τεθει μια συγκεκριμενη ωρα πχ.. δλδ να μην ειναι παντα χυμα.. επισης ο μικρος καλο ειναι να συνηθισει κρειτ αρκετα.. κ για να μαθει πιο γρηγορα να μην κατουραει.. κ γενικα:D επισης ο μεγαλος οσο γινεται να μην μυριζει τσισακια ειναι σημειο κλειδι αυτο.. ωστε να μην γινει το σημαδεμα του σημαδεματος εννοω.. αυτο που λες με το παραμελημενος το σκεφτηκα κ εγω για τ καλομαθημενο μου αλλα νομιζω μια χαρα θα ειναι.. εκει που μπερδευομαι εγω ειναι στις εντολες και στα μη. Δλδ λεω ενζο κατσε κ καθεται κ τ αλλο:LOL: δλδ ισως σε οτι λες πρεπει να βαζεις το ονομα πρωτο. Και αν το κανει κ το αλλο λιχουδια μονο σε αυτο που ακουσε ονομα. Γνκ αν ασχοληθεις καπως ετσι κ με βολτες κτλ να μην αφηνονται να παιζουν αγαρμπα μεσα στο σπιτι ξερω γω.. ετσι το εχω σκεφτει.. κ οτι οταν λειπω να ειναι χωρια εννοειται..
 






Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Κούκλαροι τα γοριλάκια!!!
ο μικρος καλο ειναι να συνηθισει κρειτ αρκετα.. κ για να μαθει πιο γρηγορα να μην κατουραει..
Εμάς o μικρός, εκτός από το 1ο βράδυ που έκανε τις ανάγκες του στο crate,χθές και σήμερα κρατήθηκε, ακόμα κι όλο το βράδυ που μας πέρασε, χωρίς να κάνει τίποτα, και μόλις τον έβγαλα το πρωί κατευθείαν μπαλκόνι. Σε 2 λεπτά τα έκανα όλα!! Πανηγύρια και τα σχετικά.... :ROFLMAO::ROFLMAO:
ισως καλο ειναι να απαγορευεται το παιχνιδι στο σπιτι εκος αν τεθει μια συγκεκριμενη ωρα πχ.. δλδ να μην ειναι παντα χυμα..
Παιχνίδι πάντα με επίβλεψη, κι όχι συνέχεια. Αν και τα δικά μας ηρεμούν αρκετά, και γιατί ο μικρός μπαίνει στο crate σπαστά διαστήματα να το μαθαίνει, και γιατί δεν ασχολούνται συνέχεια ο ένας με τον άλλο αλλά αράζει ο καθένας στη γωνιά του.
ωστε να μην γινει το σημαδεμα του σημαδεματος εννοω..
Ξαναξεκίνησε ο μεγάλος να σημαδεύει μέσα στο σπίτι μετά από χρόνια...:mad::mad:
Ως προς το "παραμελημένος", στο μικρό δεν δίνω έτσι κι αλλιώς ιδιαίτερη σημασία, και τον φωνάζω όταν θέλω εγώ. Οπότε το χρόνο που ασχολούμαι με το μικρό για να τον έχω από πίσω να τον αποτρέπω και να τον επιβραβεύω, τον αναπληρώνω σε στιγμές ηρεμίας (όπως πριν δλδ) με το να έχω το μεγάλο κοντά μου....
δλδ ισως σε οτι λες πρεπει να βαζεις το ονομα πρωτο.
μάλλον έτσι λειτουργεί.... :)
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme




george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Κούκλος ο μικρός!!Και τα μπουλ απίστευτη ρατσα...μετά από μπόξερ πιστεύω είναι το επόμενο βήμα(αν δεν με χωρισει η γυναίκα)