Κρίτων (bullmastiff) & Allen.


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Εχουμε ακριβως τα ιδια.... και εμενα η κτηνιατρος μου εδωσε την ιδια αγωγη. Δεν ειναι τιποτα τα χαζα μας κατι θα εφαγαν που τα πηραξε....
 
  • Like
Reactions: Allendog




Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Δυστυχώς η διάρροια στο μικρό επιμένει, μάλλον από βλακεία δικιά μου. Του είχα δώσει 2 μέρες ρύζι κοτόπουλο και το άφησα... Τώρα τρώει 3η μέρα ξανά ρύζι κοτόπουλο στεγνά, και άρχισα να του δίνω και flagyl. Κάποιο άλλο γιατροσόφι να προτείνετε...?
Από διάθεση ο μικρός είναι μια χαρά!
Το θέμα είναι ότι επειδή τον ταιζω μικρότερες ποσότητες, έχει μείνει μισός....:(
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δηλαδή είναι τώρα περίπου καμιά εβδομάδα, που έχει σποραδικές διάρροιες;
Μήπως να του κάνατε καμιά εξετασούλα; Αν είναι τίποτα ιογενές, να πάρει αγωγή και να μην λιμοκτονεί ο φουκαράς.
 






Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εμενα οταν καποιο απο τα θηρια παθαινει διαρροια ο κτηνιατρος μου συνηθως γραφει και το προβιοτικο fortiflora. Βοηθαει. Κακο δεν κανει οποια κι αν ειναι η αιτια.
 
  • Like
Reactions: Allendog


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Προβιοτικα του δινεις; Γιαουρτι κατσικισιο, κεφιρ γαλακτος (ΟΧΙ αγορασμενο) ή νερου. Κανει θαυματα, εγω δινω συνεχεια ανα 2-3 ημερες εναλλαξ με λαδι καρυδας (αντιμικροβιακο)
 
  • Like
Reactions: Allendog


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
@d3ac0n όχι. Ούτε που τα πουλάνε δεν ξέρω...
Μια φορά μόλις έχω πιει κεφίρ, φαντάζεσαι λοιπόν την έκφραση που πήρα όταν το διάβασα...:p
 




joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
σωστά, πλέον τρώει παρά πάρα πολύ καλή τροφή, θεωρητικά τουλάχιστον. Μακάρι να μπορούσα να ταιζω ώμο, αλλά το κόστος για μένα είναι δυσβάσταχτο...
Καταρχήν να τα χαίρεσαι και τα δύο τα φατσονια.
Απαντάω εδώ γιατί ξεφεύγω λίγο από το εκεί θέμα.
Αν η τροφή που δίνεις τους κάθεται καλά δεν έχεις λόγο να νιώθεις άσχημα.
Από εκεί και πέρα αν δεν μπορείς να δίνεις σταθερά ώμο προσπάθησε να δίνεις έστω και συμπληρωματικά.
Για παράδειγμα οι μεγάλες εταιρίες σούπερ μάρκετ έχουν κατεψυγμένα μπούτια κοτόπουλου με 1.90€ /kg περίπου.
Θα μπορούσες να δίνεις ένα μπουτακι αντί για dentastick στον κριτων.:D
 
  • Like
Reactions: Eroe and Allendog


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Επίσης @Allendog σχετικά με το κόστος του ωμού, το έχεις ψάξει καθόλου; Γιατί θεωρητικά, από όσες κουβέντες έχω κάνει, ειδικά αν ταίζεις μια πάρα πολύ καλή ξηρά τροφή, δεν πρέπει να απέχει και πολύ. Σχεδόν μία η άλλη, πρέπει να έρχεται.
 
  • Like
Reactions: Allendog


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Επίσης @Allendog σχετικά με το κόστος του ωμού, το έχεις ψάξει καθόλου; Γιατί θεωρητικά, από όσες κουβέντες έχω κάνει, ειδικά αν ταίζεις μια πάρα πολύ καλή ξηρά τροφή, δεν πρέπει να απέχει και πολύ. Σχεδόν μία η άλλη, πρέπει να έρχεται.
Εξαρτάται τι κρέας παίρνεις και από πού, μπορεί να σου κοστήσει και σαν μια μεσαίας ποιότητας ξηρά τροφή. Τα λαχανικά είναι ακριβά, όλοι έχουν γίνει χορτοφάγοι! :mad:
 
  • Like
Reactions: mareco and Allendog


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
@Berna σίγουρα παίζουν τον ρόλο τους, όλα αυτά που λες, αλλά επειδή έτυχε πρόσφατα να κάνω την κουβέντα, με άνθρωπο της απολύτου εμπιστοσύνης μου, ως προς το τι χρησιμοποιεί στις κατασκευές του, οφείλω να πω ότι δεν μου φάνηκε εξωφρενική η διαφορά στην τιμή. Και αν συνυπολογίσεις τα οφέλη του ενός με το άλλο, η ζυγαριά γέρνει ακόμη περισσότερο :)
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Εμενα μου ερχεται ακριβως το ιδιο με ακανα την βασικη σειρα....Υπολογισα ειτε 360 γραμμαρια ακανα είτε 750-800 μπαρφ θελω περιπου 2,1-2,3 ευρω την ημερα.
Ψωνιζω ομως κρεας οπως εμενα και απο κοκαλα δινω μονο πλαταρια , φτερουγες και κανα μοσχαρισιο. Αν εκοβα κατι υπερβολες οπως βιολογικα καροτα, ορτυκια 2 φορες το μηνα , ψωνιζα απο βαρβακειο και εδινα περισσοτερα τμηματα με κοκαλο θα μου εβγαινε λιγο φθηνοτερα η μπαρφ.

Το θεμα ειναι οτι με 2 σκυλια που εχει ο Allendog , 30+ και 60+ κιλων το πρωτο μεγαλο εξοδο αν το αποφασισει θα ειναι ο μεγαλος καταψυκτης, θα θελει 2 κιλα κρεας την ημερα, δεν αποθηκευονται ευκολα. :LOL: Επισης δε παιζει το κατεβαινω μια φορα το μηνα βαρβακειο, ποιος κουβαλαει 60 κιλα κρεας και μετα κιολας τα μεριδιαζει στο σπιτι :D
 
  • Like
Reactions: mareco


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
@joks σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Dentastick δε δίνω γενικά, δίνω μεγάλα κόκκαλα να ασχολούνται (και καροτάκια) και για υγιεινή 2 φορές την εβδομάδα τους πλένω τα δόντια...:D
@mareco αυτή τη στιγμή καταναλώνουν 34 κιλά ξηρά (2 σακιά)+ ότι τους μαγειρεύω μια στο τόσο. Κόστος ξηράς 105 ευρώ, grain free.
Για ώμο έχω ρωτήσει κυριως γνωστούς, εχω δει και κάποια site εταιριών. Το θέμα είναι ότι και με voldog ας πούμε που είναι γνωστή και οικονομική, ο μπεμπης ειδικά θα πρέπει να τρώει πολύ μεγαλύτερη ποσότητα, άρα το κόστος ξεφεύγει... Άσε που με 2-3 ευρώ το κιλό τι κρέας μπορεί να έχει... Αν το κάνω κάποια στιγμή, θα το κάνω σωστά.:)
 
  • Like
Reactions: joks and mareco


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
@medusa
Το θεμα ειναι οτι με 2 σκυλια που εχει ο Allendog , 30+ και 60+ κιλων το πρωτο μεγαλο εξοδο αν το αποφασισει θα ειναι ο μεγαλος καταψυκτης, θα θελει 2 κιλα κρεας την ημερα, δεν αποθηκευονται ευκολα. :LOL: Επισης δε παιζει το κατεβαινω μια φορα το μηνα βαρβακειο, ποιος κουβαλαει 60 κιλα κρεας και μετα κιολας τα μεριδιαζει στο σπιτι :D
μόνο εσύ με καταλαβαίνεις...:unsure:
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
@medusa
μόνο εσύ με καταλαβαίνεις...:unsure:
Προσωπικα χωρις αμαξι και αξιοπρεπης καταψυξη προβληματιζομαι και με τα 10 κιλα που θελω τωρα γιατι για πρωινο μια χαρα τρωει ακανα.

Αν δε σου κανουν νερα μετα με τη ξηρη, θα μπορουσες αντι να μαγειρευεις που ειπες μια στο τοσο να το βαλεις στο προγραμμα για ωμο μερικες μερες, λιγοτερο χρονοβορο απο το μαγειρεμα ειναι.

Απλα δε νομιζω οτι εχουν ολοι γκρεμλιν να τρωει με τον ιδιο ενθουσιασμο ωμη και μετα το επομενο γευμα ξηρα. :LOL:
 
  • Like
Reactions: Allendog


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Απλα δε νομιζω οτι εχουν ολοι γκρεμλιν να τρωει με τον ιδιο ενθουσιασμο ωμη και μετα το επομενο γευμα ξηρα. :LOL:
Υπάρχει τουλάχιστον, άλλος ένας!!! (y)
 
  • Like
Reactions: Allendog and medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
και μιας και στο σπαμαραμε το θεμα με τη διατροφη, βαλε και καμια φωτο των μωρων. Με το σταγονομετρο βρε παιδί μου. :)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Allendog