Κριτήρια επιλογής κουταβιού


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Θα το κάνω τελείως νηπιακό το θέμα αλλά δεν νομίζω ότι το έχουμε ξαναθίξει.

Ποιες κατα την γνώμη σας πρεπει να είναι οι ρεαλιστικές απαιτήσεις κάποιου που αναζητά έναν καθαρόαιμο σκύλο από εκτροφέα?

Πρέπει να υπάρχει διαχωρισμός τόσο στη τιμή όσο και στην επιλογή του κατάλληλου ιδιοκτήτη για τα κουτάβια που είναι απλώς καθαρόαιμα και για αυτά που είναι show quality? (Για παράδειγμα ξέρω ότι εκτροφείς του εξωτερικού τα υποσχόμενα κουτάβια τους τα δίνουν μόνο με την προυπόθεση ότι ο ιδιοκτήτης θα τα κατεβάσει σε εκθέσεις).
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ποιες κατα την γνώμη σας πρεπει να είναι οι ρεαλιστικές απαιτήσεις κάποιου που αναζητά έναν καθαρόαιμο σκύλο από εκτροφέα?
Μάλλον εννοείς που δεν τον νοιάζει να πάρει πρωταθλητή.

Kαθαροαιμία
Τυπικά χαρακτηριστικά της φυλής
Χαρακτήρας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ
Υγεία ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ
Και να χαίρεται τον σκύλο του για αυτό που είναι, όχι να ντρέπεται για την εμφάνιση ή τον χαρακτήρα του.

Πρέπει να υπάρχει διαχωρισμός τόσο στη τιμή όσο και στην επιλογή του κατάλληλου ιδιοκτήτη για τα κουτάβια που είναι απλώς καθαρόαιμα και για αυτά που είναι show quality?
Στην τιμή όχι, πραγματικά δεν το πιστεύω, για πολλούς λόγους, μερικοί βρίσκονται ακριβώς από πάνω και έχουν δίπλα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ... υπάρχουν και άλλοι όμως, πιο εξειδικευμένοι ...

Στην επιλογή του ιδιοκτήτη, ναι, να ξέρεις ότι όλοι κάνουν, οι σωστοί εκτροφείς ... ο καθένας με τον τρόπο του ...
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Γιατι δεν το κανουμε οπως πραγματι πρεπει να ειναι;
1.Τι πρεπει να κοιταζει ο εκτροφεας ωστε να δωσει το καταλληλο κουταβι στον καταλληλο ιδιοκτητη;
2.Τι υποχρεωσεις εχει ο ιδιοκτητης προς το κουταβι και τον εκτροφεα;

Οσον αφορα την τιμη, κι εγω δεν πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει διαφορα, αλλα επιλογη ιδιοκτητη.
 


mpanis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
132
0
thessaloniki
BasKal said:
Γιατι δεν το κανουμε οπως πραγματι πρεπει να ειναι;
1.Τι πρεπει να κοιταζει ο εκτροφεας ωστε να δωσει το καταλληλο κουταβι στον καταλληλο ιδιοκτητη;
2.Τι υποχρεωσεις εχει ο ιδιοκτητης προς το κουταβι και τον εκτροφεα;

Οσον αφορα την τιμη, κι εγω δεν πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει διαφορα, αλλα επιλογη ιδιοκτητη.
νομιζω οτι υπαρχει ηδη topic με αυτα τα θεματα!
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
πρωτα πρεπει να ξερει τι θελει ! δεν παιρνεις εργασιακες γραμμες αν θες pet και δεν παιρνεις απο ΒΥΒ αν θες να κανεις SCH ή να κατεβεις σε εκθεσεις.

ας υποθεσουμε οτι δεν εχει τον χρονο να κατσει να ψαξει να βρει γραμμες και να σχηματισει την δικια του αποψη πανω στο τι του ταιριαζει

θα πρεπει να κοιταξει πιστοποιητικα υγειας (αναλογα με την ρατσα και τον τυπο του σκυλου)

αν κατεβαινου οι γονεις σε εκθεσεις μορφολογιας: που σημαινει οτι μοιαζει με το προτυπο της φυλης, τα δοντια ειναι στην θεση του, ta @@ ειναι 2 και γενικα οτι δεν εχει κατι πολυ τραγικο. η θεση δεν λεει πολλα γιατι πολλοι πρωταθλητες εμενα δεν μαρεσουν.

επισης αν μπορει να δει τους γονεις (σε περιπτωση που μπορει να καταλαβει 5 βασικα πραγματα αλλιως δεν υπαρχει λογος)

αυτα ειναι βασικα για το 99% των επιδοξων ιδιοκτητων

απο εκει περα εγω κοιταω:
το εαν ο πατερας και η μανα βγαζουν καλητερα σκυλια απο αυτους ή χειροτερα. Αλλα αυτος παλι ειμαι εγω που ειμαι και λιγο περιεργος.

και αν κατεβαινουν σε αγωνες εργασιας: που σημαινει οτι ο σκυλος δεν εχει προβλημα με τα νευρα του και εχει μια σωστη ισσοροπια στο prey/defence drives.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Kαθαροαιμία
Denis το εξηγείς λίγο καλύτερα αυτό???

Τυπικά χαρακτηριστικά της φυλής
Χαρακτήρας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ
Υγεία ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ
Ναι απόλυτα κατανοητό.

Αλλά γιατί θεωρείτε ότι δεν πρέπει να υπάρχει διαχωρισμός τιμής ανάμεσα σε pet και show? Το ρωτάω γιατί αυτός που θα αναζητήσει show dog προφανώς θα έχει κάτι στο μυαλό του και πιθανόν να χρησιμοποιήσει και τον σκύλο για αναπαραγωγή στο μέλλον. Ο άλλος που απλά θέλει ένα καθαρόαιμο για συντροφιά γιατί να το πληρώσει το ίδιο με τον 1ο???

Επίσης θεωρείτε ότι αν εφαρμοζόταν υποχρεωτική στείρωση των ζώων που δίνονται ως pets θα ήταν λίγο καλύτερη η κατάσταση με τους BYB?? Μπορεί αυτό να εφαρμοστεί στο Ελλάδα??
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Ποιος ακριβως μπορει να χαρακτηριστει σαν ΒΥΒ; Ειναι πολυ επικινδυνο το ζητημα.
Οποιος πιστευει οτι ενα κοινο καθαροαιμο που παει για πετ μπορει να διαθετει τα τυπικα χαρακτηριστικα της φυλης σε σοβαρο βαθμο, η δεν ξερει την ορολογια η δεν ξερει την αληθεια... Ο καλος -σωστος τυπος ειναι σπανιο πραγμα και φυσικα δεν βρισκεται στα πετ.
Συμφωνω με την υποχρεωτικη στειρωση των πετ μετα απο ενα δευτερο ελεγχο στην ηλικια των 9-12 μηνων, τουλαχιστο για τις διαδεδομενες φυλες. Και εννοω και οσων πουληθηκαν για σοου αλλα τελικα δεν βγηκαν. Ο ελεγχος πρεπει να γινεται απο τους ομιλους η τον ΚΟΕ αλλα πρεπει να εμπλακει και το υπουργειο γεωργιας.
Δεν βρισκω το λογο για διαφορα στην τιμη εαν ειναι λογικη-δεν ειμαι υπερ της αντιληψης οτι τα κουταβια πρεπει να εχουν την τιμη...σπιτιων.
Στην πραγματικοτητα, εαν καποιος ιδιοκτητης σοου ποιοτητας καουταβιου το κατεβαζει, ειμαι ετοιμος να του δωσω τα μισα λεφτα πισω...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Kαθαροαιμία


Denis το εξηγείς λίγο καλύτερα αυτό???

Quote:
Τυπικά χαρακτηριστικά της φυλής
Χαρακτήρας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ
Υγεία ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ



Ναι απόλυτα κατανοητό.

Αλλά γιατί θεωρείτε ότι δεν πρέπει να υπάρχει διαχωρισμός τιμής ανάμεσα σε pet και show? Το ρωτάω γιατί αυτός που θα αναζητήσει show dog προφανώς θα έχει κάτι στο μυαλό του και πιθανόν να χρησιμοποιήσει και τον σκύλο για αναπαραγωγή στο μέλλον. Ο άλλος που απλά θέλει ένα καθαρόαιμο για συντροφιά γιατί να το πληρώσει το ίδιο με τον 1ο???

Επίσης θεωρείτε ότι αν εφαρμοζόταν υποχρεωτική στείρωση των ζώων που δίνονται ως pets θα ήταν λίγο καλύτερη η κατάσταση με τους BYB?? Μπορεί αυτό να εφαρμοστεί στο Ελλάδα??
Kαθαροαιμία = ο ιδιοκτήτης πρέπει να ζητάει πιστοποιητικά ότι το σκυλί που παίρνει (και πληρώνει) είναι καθαρόαιμο ...

Αλλά γιατί θεωρείτε ότι δεν πρέπει να υπάρχει διαχωρισμός τιμής ανάμεσα σε pet και show?
Γιατί σε μία καλή γέννα, όλα τα χαρακτηριστικά είναι ίδια ... υγεία - χαρακτήρας, εκτός από την μορφολογία ... δηλαδή, να κάνει ένα σκυλί της γέννας 800 Ευρώ και το άλλο 600 ? Για ποιό λόγο? Αυτός που θα διαλέξει σκυλί από εκτροφέα, θα το διαλέξει και για τα άλλα θετικά, όχι μόνο για την μορφολογία, που στην τελική θα είναι και αρκεά ικανοποιητική, σε σχέση με άλλες επιλογές ... αλλιώς θα έπρεπε να κάνουν όλα τα σκυλιά 300 Ευρώ, για να είναι ανταγωνιστικά των πετσοπ και των BYB και 1-2 σκυλιά (που θα αγοράζονταν από επαγγελματίες σύμφωνα με την λογική αυτή) να κάνουν 3000 Ευρώ, αφού και οι αγοραστές θα το εκμεταλλεύονταν εμπορικά ...

Εδώ υπάρχει και μία παρανόηση, που προκύπτει από την ελληνική πραγματικότητα ... πάω στην έκθεση ΔΕΝ σημαίνει ότι θέλω να γίνω εκτροφέας ή θέλω να βγάλω λεφτά από τον σκύλο μου σώνει και καλά ... μπορεί κάποιος να πάει για άλλους λόγους, που δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σας περνάνε με τίποτα από το μυαλό ... ΧΟΜΠΙ - διασκέδαση - σύμπραξη με ομοίους - παρέα - αγωνία - παρέα στον εκτροφέα του - ταβέρνα μετά την έκθεση - βόλτα - κοινωνικοποίηση - θέλετε κι άλλα ??

Επίσης θεωρείτε ότι αν εφαρμοζόταν υποχρεωτική στείρωση των ζώων που δίνονται ως pets θα ήταν λίγο καλύτερη η κατάσταση με τους BYB?? Μπορεί αυτό να εφαρμοστεί στο Ελλάδα??
[/quote]

Με ελέγχους μετά τους 12 - 15 μήνες, και αλλαγή της νοοτροπίας του κόσμου ΝΑΙ θα ήταν ευχής έργο ... αλλά εδώ όλοι θέλουν να κάνουν γέννα ''έτσι΄ ή ''επειδή είναι η φύση του'' ακόμα και εκτροφείς ζευγαρώνουν pet ζώα μπροστά ή πίσω από τη βιτρίνα ...

Ποιος ακριβως μπορει να χαρακτηριστει σαν ΒΥΒ; Ειναι πολυ επικινδυνο το ζητημα.
Αυτός που δεν παρουσιάζει δείγματα της εκτροφής του στις εκθέσεις και δεν κάνει ελεγχους υγείας στα προς αναπαραγωγή ζώα ... ή ακόμα που δεν έχει pedigree ... ΚΑΘΟΛΟΥ μπερδεμένο ... δεν έχει σχέση ΟΥΤΕ με αριθμό ΟΥΤΕ με ποιότητα ζώων, ΟΥΤΕ με εγκαταστάσεις ... αυτά είναι δικαιολογίες ...

Οποιος πιστευει οτι ενα κοινο καθαροαιμο που παει για πετ μπορει να διαθετει τα τυπικα χαρακτηριστικα της φυλης σε σοβαρο βαθμο, η δεν ξερει την ορολογια η δεν ξερει την αληθεια... Ο καλος -σωστος τυπος ειναι σπανιο πραγμα και φυσικα δεν βρισκεται στα πετ.
Πρεπει να διαθέτει τα τυπικά χαρακτηριστικά της φυλής, όχι απλά μπορεί ... τα ''σε σοβαρό βαθμό'' εγώ δεν τα καταλαβαίνω, μάλλον δεν ξέρω την ορολογία, ή την διαβάθμιση αυτή, που πρέπει να είναι δικιά σου εφεύρεση ... :wink: Ενα σκυλί καθαρόαιμο = τυπικό δείγμα της φυλής, χαρακτηρίζεται από τα τυπικά χαρακτηριστικά της φυλής ... και τα λάθη του ... όσο λιγότερα λάθη τόσο καλύτερης ποιότητας ... τα πρότυπα μιλάνε για αντιστροφή τύπου του φύλου και μόνο, και αυτό το ζώο ΝΑΙ, μπορεί να χαρακτηρισθεί πολύ προβληματικό ... τώρα, ένα αισχρής μορφολογίας ζώο με 100 λαθη και 10 σωστά, ίσως να μην είναι τυπικό δείγμα ... ο μέσος όρος όμως είναι. Δεν είναι τυπικά δείγματα μόνο τα εξαίρετα ζώα.

Ο καλος -σωστος τυπος ειναι σπανιο πραγμα και φυσικα δεν βρισκεται στα πετ.
Ο σωστός τύπος με ελάχιστα λάθη όχι. Δεν είναι σπάνιος σε υψηλής μορφολογίας ζώα ... τα άλλα όμως δεν έχουν τον ''καλό'' αλλά είναι Dob, Rott κλπ ... είναι τυπικά δείγματα της φυλής τους. Καθαρόαιμα.

Στην πραγματικοτητα, εαν καποιος ιδιοκτητης σοου ποιοτητας καουταβιου το κατεβαζει, ειμαι ετοιμος να του δωσω τα μισα λεφτα πισω...
Εννοείται ... :D

Συμφωνω με την υποχρεωτικη στειρωση των πετ μετα απο ενα δευτερο ελεγχο στην ηλικια των 9-12 μηνων, τουλαχιστο για τις διαδεδομενες φυλες.
Να συμπληρώσω τα περί στείρωσης ... συμφωνώ βέβαια και εγώ αλλά ειδικά στην Ελλάδα και ειδικά όπως έχει η κατάσταση ... τα σκυλιά έχουν ένα χαρακτηριστικό, να δίνουν πολλές φορές τα καλά στοιχεία της γραμμής τους ή των γονιών τους, σε δεύτερη γενιά ... σε μία αλλη χώρα με άλλα ήθη και άλλες κυνοτροφικές γνώσεις όλα τα ζώα είναι χρήσιμα, αν μιλάμε για υψηλής ποιότητας ζευγαρώματα και γραμμές βέβαια, και θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν ... ξαναλέω στην Ελλάδα φεύ ... :wink:
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Βάζω εδώ την ερώτηση γιατί ταιριάζει με τον τίτλο του θέματος.
Με τι κριτήρια διαλέγω κουτάβι μέσα από μια τοκετομάδα;
Τι πρέπει να προσέξουμε σε 8 πανέμορφα κουτάβια για να ξέρουμε ποίο κάνει γι΄εμάς;
 






denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πάρε αυτό το αριστερό, αυτό αυτό που γαυγίζει τώρα :lol: :lol: :lol:

Πλάκα μου κάνεις ??

Δεν μπορει να απαντηθει η ερώτηση ... μου λές ποιό σκυλί εέιναι κατάλληλο για μένα ??

Δεν ξέρω ... :lol: :lol: :lol:
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Αυτό που γαβγίζει κάνει να το πάρω δηλαδή; ή να πάρω το άλλο που κοιμάται; να πάρω το άλλο που με γράφει; να πάρω αυτό που με γλύφει;
Να πάρω το μπούλο μου; η να τα πάρω όλα;
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
 


Ancientridge

Member
14 Μαρτίου 2008
23
0
Larissa
www.elkhound.gr
Συμφωνω η ερωτηση αυτη δεν μπορει να απαντηθει.Παντως ο πιο καταλληλος τροπος για επιλογη ειναι οταν τα κουταβακια γινουν 3μηνων.Πολλοι πιστευουν οτι αυτο που βλεπεις 3μηνων σου δειχνει να καταλαβεις πως θα ειναι ο σκυλος μετα τους 18 μηνες.Συμφωνω κατα μερος στο παραπανω αλλα δεν ειναι απολυτο.Βεβαια εξαρτατε για πιο σκοπο θελεις τον σκυλο.Εαν θελεις να παρεις ενα εκθεσιακο ζωο σιγουρα τα κριτηρια επιλογης ειναι πολλα και πρεπει να γνωριζεις καλα για το τι να κοιταξεις.Εαν παλι θελεις ενα ζωο συντροφιας και δεν σε ενδιαφερει η μορφολογια του τοσο πολυ τοτε τα πραγματα ειναι πιο ευκολα.Πριν αποφασισεις ποιο κουταβακι θα παρεις το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να ελενξεις τους προγονους του και εαν αυτοι παρουσιασαν σοβαρα προβληματα υγειας.Σιγουρα το πρωτο που πρεπει να σε ενδιαφερει ειναι να αποκτησεις ενα υγειες ζωο.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
μην τους ακούς

να αφήσεις το κουτάβι να διαλέξει εσένα

όποιο έρθει πρώτο στα πόδια σου να πάρεις

ξέρει αυτό
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Και τι λε ρε Μάκη.....
Και αν αυτο που έρθει, αρχίσει να μου δαγκώνει τα κορδόνια και να με γαυγίζει;
Να πω α... τι καλά αυτό θέλει να το πάρω τόσο πολύ που μου δαγκώνει τα κορδόνια, να ορίστε μου μιλάει κιόλας....
:lol: :lol:
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν συμφωνώ. Τα κουτάβια που απομακρύνονται πρώτα από τα αδέλφια τους και πλησιάζουν κάποιον άγνωστο, είναι συνήθως τα πιο κυριαρχικά. Ίσως ο υποψήφιος αγοραστής να μην είναι κατάλληλος να χειριστεί ένα κυριαρχικό σκύλο. Νομίζω πως ο πλέον αρμόδιος να βοηθήσει τον πελάτη στην τελική του επιλογή, είναι ο εκτροφέας.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εκτροφέας :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

τι είναι αυτό πάλι :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k