Κριτηρια για υιοθεσια Ροτβαιλερ


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
ρε παιδιά τώρα συγνώμη..έχει καμία ουσία το συγκεκριμένο θρεντ αυτή τη στιγμή; άντε στο προηγούμενο κάναμε επανάληψη τα περί καθαροαιμίας. Τώρα το συγκεκριμένο πάει για 5η σελίδα με τίτλο "Κριτήρια για υιοθεσία ροτβαιλερ" και άντε να έχουν γραφτεί 9-10 σειρές για το συγκεκριμένο θέμα.
 
  • Like
Reactions: johnk


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
δικιο εχεις..τωρα που το ξανασκεφτομαι...
Μα άκουμε που σου λέω... αυτή θα είναι μια πολύ καλή επιλογή! Ψάξε για αγγελίες ημίαιμων ποιμενικών και είμαι σίγουρος πως όλο και κάτι θα βρεις. Εάν πάλι θες ροτβάιλερ επειδή σου αρέσουν μορφολογικά χαρακτηριστικά του, είσαι σίγουρη πως δεν έχεις βρει ούτε μια αγγελία για ημίαιμο ροτβάιλερ στο ίντερνετ;
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Και κάτι που ξέχασα:

Ένα κουτάβι που θα αποκτηθεί 2 μηνών, μέχρι να ξεκινήσει φύλαξη θα περάσουν τουλάχιστον 16 μήνες. Στην ηλικία των 15 μηνών, θα πρέπει αρχικά να περάσει εξέταση BH. Αν κοπεί στο ΒΗ, δεν κάνει για φύλαξη και δεν θα πρέπει να εκπαιδευτεί για αυτή.
Και τωρα εσυ μας λες π.χ. οτι θα αγορασει ενας με χιλια ζορια εκτροφικο κουταβι και αν παει 15 μηνων και του πουνε οτι δεν κανει για φυλακας,θα πει "Οκ παιδια,θα μου φερνει μονο τις παντοφλες,δεν υπαρχει προβλημα !" .Συνηθως αυτοι που θελουν σκυλο φυλακα δεν εχουν ιδεα για το τι ειναι σωστο και τι οχι,βλεπουν ενα σκυλι να γαυγιζει οτι κινεται και θεωρουν πως αυτο ειναι το σωστο :p Δεν σου "την λεω" απλα πηρα αφορμη απο αυτο που εγραψες.
 
Last edited:


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Και τωρα εσυ μας λες π.χ. οτι θα αγορασει ενας με χιλια ζορια εκτροφικο κουταβι και αν παει 15 μηνων και του πουνε οτι δεν κανει για φυλακας,θα πει "Οκ παιδια,θα μου φερνει μονο τις παντοφλες,δεν υπαρχει προβλημα !" .Συνηθως αυτοι που θελουν σκυλο φυλακα δεν εχουν ιδεα για το τι ειναι σωστο και τι οχι,βλεπουν ενα σκυλι να γαυγιζει οτι κινεται και θεωρουν πως αυτο ειναι το σωστο :p Δεν σου "την λεω" απλα πηρα αφορμη απο αυτο που εγραψες.
Ο χαρακτήρας του κουταβιού, τα drives του, το ταμπεραμέντο του, θα φανούν πολύ νωρίτερα.
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση εκτροφικού σκύλου εργασιακών γραμμών, που να έχει δουλευτεί σωστά και να απέτυχε σε εξέταση BH.
Δυστυχώς, ξέρω πολλές περιπτώσεις ημίαιμων ή καθαρόαιμων λάθος χαρακτήρα ή/και λάθος φυλής, τα οποία εκπαιδεύτηκαν σε καθήκοντα φύλαξης, από εκπαιδευτές που είχαν στο νου τους, μόνο το χρήμα.
Βέβαια, αυτά τα σκυλιά μόνο φύλακες δεν είναι...

Όσον αφορά το παράδειγμα που αναφέρεις, όχι δυστυχώς ο ιδιοκτήτης ενός τέτοιου σκύλου, δεν θα μείνει στο να του φέρνει τις παντόφλες. Θα βρει τον πρώτο τριχάρπαστο εκπαιδευτή που του έταξε ότι θα του κάνει τον σκύλο φύλακα.
Επίσης, αν του είπε ο εκτροφέας, ότι κοίτα το σκυλί γαβγίζει σε ότι κινείται, κάνει για φύλακας, θέλει κλωτσιές και ο εκτροφέας.

Έχω ακούσει εκπαιδευτή να μου προτείνει εκπαίδευση φύλαξης για τη Maya, γιατί δαγκώνει καλά το λουκάνικο. Ακόμα γελάω...
 
  • Like
Reactions: johnk


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ένα και μοναδικό κριτήριο απόκτησης ροτβάιλερ και οποιουδήποτε σκύλου (*εξαιρούνται οι φύλακες κοπαδιών που είναι αναντικατάστατοι ευτυχώς/δυστυχώς).

ΔΕΝ το παίρνουμε για φύλαξη σπιτιού. Μπορεί να κρατήσει μακριά μικροδιαρρήκτες ή να λειτουργήσει ως συναγερμός με το γάβγισμά του, σίγουρα όμως δεν είναι ο απόλυτος εξολοθρευτής και σε περίπτωση εισβολής διακινδυνεύει τη ζωή του. Εγώ προσωπικά προτιμώ να μου σηκώσουν το σπίτι, παρά να κινδυνέψει ο σκύλος μου.
Και όπως σου είπαν και παραπάνω, αν δεν σταμάτησαν στο συναγερμό δεν θα κολώσουν στο σκύλο. Συν τοις άλλοις, αν ζεις όντως σε ένα απομονωμένο χωριό, πώς ακριβώς θα εκπαιδεύσεις το σκύλο σου στη φύλαξη;...Ακόμα και στην πόλη να κατεβαίνεις, δεν ξέρεις αν θα υπάρχει ο κατάλληλος εκπαιδευτής για το σκύλο σου.

Εν ολίγοις μην πάρεις ροτβάιλερ για φύλαξη σπιτιού. Βάλε κάμερες, συναγερμούς, περίφραξη, αλλά το σκυλί μην το πάρεις γι' αυτή τη δουλειά..
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli