Κρυψορχία


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
βγάζουν όμως ζώα με κρυψορχία, και τα ακέραια ζώα ... με όχι μεγάλη συχνότητα, μη σταθερή, και υπολογίσιμη, βέβαια, αλλά βγάζουν ...

Σε ενα απο τα βιβλια μου περι εκτροφης και γενητικης γραφει, οτι ακομα και το θηλυκο μπορει να δωσει το γονιδιο για την κρυψορχια (αλλα δεν θα φανει ΠΟΤΕ).
Αρα θα επρεπε να αποκλειονται ΟΛΑ τα σκυλια μιας γεννας, αν ενα απο τα κουταβια ειναι κρυψορχις- επειδη οι αλλοι μπορει να το εχουν στα γονιδια τους- απλα να μην φαινεται?
 


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Αποφεύγω να μιλώ για συγκεκριμένα περιστατικά συνήθως σε ένα φόρουμ γιατί το κάθε περιστατικό είναι ξεχωριστό και για να έχεις άποψη πρέπει να το εξετάσεις ο ίδιος. Όλα είναι σχετικά. Η φυσιολογική πορεία των όρχεων κατά την ανάπτυξη είναι πριν κλείσει το άνοιγμα στο κοιλιακό τοίχωμα να βγουν από την κοιλιά και σιγά σιγά μέρα με τη μέρα να οδηγούνται μέσω ενός «καναλιού» στο όσχεο (σακουλίτσα :D ). Κανονικά 10 μέρες μετά την γέννηση του σκύλου οι όρχεις βρίσκονται ήδη σχεδόν μέσα στο όσχεο. Σε πάρα πολλές περιπτώσεις μπαίνουν στο όσχεο χωρίς πρόβλημα αργότερα μέχρι τους δυο μήνες. Αργότερα δυσκολεύουν κάπως τα πράγματα και σταθεροποιούνται. Όσο περνούν οι βδομάδες ελαττώνονται οι πιθανότητες. Η βιβλιογραφία αναφέρει ότι υπάρχουν ελπίδες μέχρι τους 6 μήνες. Η προσωπική εμπειρία μου λέει 4 μήνες. Όμως τι θα πει 6 και 4 μήνες, κατεβαίνουν ανεβαίνουν μπαίνουν στο όσχεο ξαναβγαίνουν… Είναι όλα σχετικά… Το σημαντικό είναι (και δω έρχεται αυτό που έλεγα προηγουμένως για την κάθε περίπτωση που είναι ξεχωριστή) είναι έξω ο όρχις από την κοιλιά; Είναι κοντά στο όσχεο; Σε τι θέση σχετικά με όλο το μήκος του καναλιού από την οπή μέχρι το όσχεο; Πόσο «κινητός» είναι και αν κατάλληλα τον τραβήξουμε προς τα πίσω πόσο πίσω μπορούμε να τον φέρουμε; Κ.α…
Για την κληρονομικότητα στο επόμενο γιατί τρέχω…
Για τις θεραπείες… καλύτερα να μην μιλήσουμε… και βάζουμε ιδέες σε εκτροφείς χεχε
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
εγω θα ηθελα να ρωτησω αν καθυστεριση παρα πολυ η εμφανιση στους ορχεις αν επιρεαζει την αναπτυξη οσον αφορα τον χαρακτηρα του σκυλου και την σεξουαλικη ωριμανση του?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
kango1 said:
εγω θα ηθελα να ρωτησω αν καθυστεριση παρα πολυ η εμφανιση στους ορχεις αν επιρεαζει την αναπτυξη οσον αφορα τον χαρακτηρα του σκυλου και την σεξουαλικη ωριμανση του?
Οι περισσοτεροι κρυψορχιδες/μονορχιδες ειναι υπερσεξουαλικοι!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
FrenchieFan said:
kango1 said:
εγω θα ηθελα να ρωτησω αν καθυστεριση παρα πολυ η εμφανιση στους ορχεις αν επιρεαζει την αναπτυξη οσον αφορα τον χαρακτηρα του σκυλου και την σεξουαλικη ωριμανση του?
Οι περισσοτεροι κρυψορχιδες/μονορχιδες ειναι υπερσεξουαλικοι!
ναι..αλλα εγω ρωταω οχι να ειναι κρυχορχεδες πια..
εφοσον τους κατεβει απο εκει και περα αν η ωριμανση ειναι ιδια..

εμενα ρε παιδια του κατεβηκαν στα 7..και ενος ετους δεν ηξερε καν πως πηδανε...ειχαμε συναντηση σε διακοπες μια σκυλιτσα η οποια του εκανε ναζια και εκεινος δεν ειχε ιδαια... :lol: :lol: :lol:
και γενικα και τωρα που ειναι 2.30 ετους δεν μπορω να πω οτι εχουμε ανησυχιες....μηπως ειμαστε ολιγον ζαβοι??

:lol: :lol: :lol: :lol:
 




STELLAKI

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2008
96
0
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
εγω ολα αυτά που λεει ο doctor contadakis δεν τα πολυκαταλαβαινω και δεν ξερω να απαντησω
όπως προανέφερα, τον μπαμπα του μωρου μου τον ξερω και ειναι μια χαρα.
Πάντως ο ugly μου, απο 3ων μηνων "κολλούσε στα μαξιλάρια" παρα την μεχρι στιγμης ιδιαιτερότητα του.
Μόλις έχω νεότερα απο τον γιατρό θα σας ενημερώσω
 


asli

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2008
557
1
47
Θεσ/νικη-Αγ.Τριαδα
aslihan.gr
ROTTIE said:
Να ρωτήσω και εγώ κάτι?
STELLAKI η κρυψορχία είναι κληρονομική. Με τον εκτροφέα έχεις επικοινωνήσει? Ποια είναι η γνώμη του για το πρόβλημα που προέκυψε στο σκύλο?
αυτο ειναι 100% σιγουρο?
 


STELLAKI

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2008
96
0
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣ
Μόλις ήρθαμε απο τον γιατρο.
Δεν ξέρω πώς ονομάζεται επιστημονικά αλλά ο όρχις του μωρού μου ανεβοκατεβαίνει.
Είχε αργήσει να δημιουργηθεί ο σάκος μου είπε και είναι ανοικτό ... κάτι (δεν θυμάμαι το όνομα του) και προς το παρρόν ανεβοκατεβαίνει.
Να μην ανησυχώ μου είπε.
Είμαι πολύ χαρούμενη!!!!!!!!!

Να σας πω επίσης οτι εδώ και 10 μέρες δεν τα κάνουμε μέσα!!!
Μάθαμε τη βόλτα και ξεμπερδέψαμε με τις πάνες για τα καλά!!!

Πάμε βολτίτσα τώρα, θα ξαναμπούμε μετά. Φιλιά σε όλους!
 


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Καλημέρα σε όλους! Τα νέα είναι πολύ ευχάριστα! Αν μπαινοβγαίνουν στο όσχεο με λίγο τράβηγμα προς τα πίσω τότε έχεις πραγματικά πάρα πολλές πιθανότητες να κατέβουν κανονικότατα.
Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις από αυτά που έγραψα; Με χαρά να σου εξηγήσω ότι δεν έχεις καταλάβει.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλημέρα Κώστα! :D
Τελικά η κρυψορχία είναι κληρονομική ή όχι? Θα πρέπει να αποκλείονται από την αναπαραγωγή όλα τα κουτάβια μιας γέννας, εάν έστω και ένα από αυτά εμφανίσει κρυψορχία?
 


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Κανένας μέχρι τώρα δεν έχει αποδείξει ότι ο κρυπτορχιδισμός είναι κληρονομικός. Από μελέτες που έχουν γίνει η επικρατέστερη ΘΕΩΡΙΑ είναι ότι κληρονομείται και υπεύθυνο είναι ένα υποτελές γονίδιο. Το οποίο βέβαια μπορεί να φέρει και η θηλυκιά. Δηλαδή για να γεννηθεί κρυπτόρχης σκύλος πρέπει και ο αρσενικός και η θηλυκιά να δώσουν στο κουτάβι το γονίδιο. Αν το κουτάβι το πάρει μόνο από τον ένα γονέα είναι απλά φορέας. Επίσης μπορεί μια θηλυκιά να πάρει και από τους δύο γονείς το γονίδιο (κανονικά αν ήταν αρσενικός να ήταν κρυπτόρχις δηλαδη), και αφού είναι θηλυκιά και το πρόβλημα δεν φαίνεται για να την αποκλείσουμε από την εκτροφή, μεταδίδει ωραιότατα το πρόβλημα σε όλα τα κουτάβια (όλη η τοκετοομάδα θα είναι τουλάχιστον φορείς η και «ασθενείς» αν ο αρσενικός που ζευγάρωσε με την συγκεκριμένη θηλυκιά είναι και αυτός φορέας). Αυτό βέβαια παραμένει θεωρεία (τυπικά) γιατί ακόμα δεν έχει εντοπιστεί το γονίδιο και γιατί στις μελέτες που έχουν γίνει παρατηρήθηκαν και κάποια «παράδοξα» αποτελέσματα.
 


STELLAKI

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2008
96
0
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Είναι όλα σχετικά… Το σημαντικό είναι (και δω έρχεται αυτό που έλεγα προηγουμένως για την κάθε περίπτωση που είναι ξεχωριστή) είναι έξω ο όρχις από την κοιλιά; Είναι κοντά στο όσχεο; Σε τι θέση σχετικά με όλο το μήκος του καναλιού από την οπή μέχρι το όσχεο; Πόσο «κινητός» είναι και αν κατάλληλα τον τραβήξουμε προς τα πίσω πόσο πίσω μπορούμε να τον φέρουμε; Κ.α…
Εννούσα οτι δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω σε τίποτα απο αυτά επειδή είμαι.....ασχετούκλα!
Πάντως τώρα που επιβεβαιώνεις και εσύ την άποψη του γιατρού μας, χαιρομαι διπλά!!! \:D/
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
FrenchieFan said:
@Κατια
Εγω θα χαιρομουνα να ειχα αρσενικο που να μην τρελαινεται με το που βλεπει θηλυκια απο μακρια!

Αντριαννα χαιρομαι και πολυ μαλιστα!!
απλα με παρεξενευει...
γιατι το μαλτεζακι μου, μου ειχε πηδηξει ολα μου τα αρκουδια για πολλα χρονια μαλιστα..μεχρι και τα 10 αυτην την δουλεια εκανε..

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


olga

Active Member
10 Ιουλίου 2008
29
0
Αθηνα
Ααααα,ξερει κανεις να μου πει αν οι πιθανοτητες καρκινου στα γενιτικα οργανα ενος αρσενικου σκυλου ειναι περισσοτερες αν εχει βγαλει μονο τον εναν ορχυ?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ο όρχις που δεν έχει κατέβει στο όσχεο και έχει παραμείνει στην κοιλιά του ζώου είναι ιδιαίτερα επιρρεπής σε όγκους που μπορεί να προσβάλουν όλο το ορμονικό σύστημα και να αποβούν επικίνδυνοι για τη ζωή του σκύλου και γι’ αυτό το λόγο θα πρέπει να αφαιρείται.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Κρυψορχια ειναι? Αν ναι θελει επεμβαση. Σου παραθετω αποσπασμα απο σαητ και σου στελνω και το λινκ. Ειναι αρθρο υπογεγραμμενο απο γιατρο
Τι προβλήματα προκαλεί;

Οι όρχεις ζουν εντός του όσχεου σε μια θερμοκρασία 34οC. Όταν οι όρχεις ευρίσκονται υψηλότερα, εκτίθενται σε υψηλότερες θερμοκρασίες, της τάξης των 37οC. Η διαφορά αυτή της θερμοκρασίας προκαλεί ατροφία των κυττάρων που δημιουργούν το σπέρμα σε μεγαλύτερη ηλικία, με αποτέλεσμα αυτό να είναι αλλοιωμένο. Η υπερθέρμανση επίσης αυτή των όρχεων μεγαλώνει το ποσοστό ανάπτυξης κακοηθών όγκων στους όρχεις.
http://health.in.gr/andras/Article....pId=18661&IssueTitle=%CD%EF%F3%DE%EC%E1%F4%E1
Ειναι για ανθρωπους αλλα φανταζομαι κατα 99% θα ισχυει το ιδιο για σκυλια
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Οι δημοσιεύσεις μεταφέρθηκαν σε παλαιότερη σχετική συζήτηση.

Οlga, εάν θέλεις, διάβασε από την αρχή το θεμα. Θα βρεις πολλές και χρήσιμες πληροφορίες.;):)
 


olga

Active Member
10 Ιουλίου 2008
29
0
Αθηνα
Ωραια!Η "καλη" κτηνιατρος που τον ειδε μου ειπε οτι δεν θα εχει προβλημα περα απο το οτι μαλλον δεν μπορει να ζευγαρωσει!