Κτηνίατρος για σκυλοεγκέφαλο


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
ο αποπροσανατολισμος δεν αφορα την απωλεια του χωρου μονο. νομιζω οτι ειναι φαινομενο αποπροσανατολισμου αυτο που περγραφεις.
προσπαθει να επιβεβαιωθει και να επιβεβαιωσει τον γυρω του κοσμο απο την αρχη.
 
  • Like
Reactions: mareco and sea-mol


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
1. Μάτια/όραση έχετε ελέγξει (σε οφθαλμίατρο εξυπακούεται)? Η απώλεια όρασης ή και όσφρησης σε μεγάλη ηλικία μπορεί να δημιουργήσει αναστάτωση και περίεργες συμπεριφορές (που ξεκινούν από ανασφάλεια).

2. Ψάξε με το γιατρό σου και για Canine Cognitive Dysfunction Syndrome (CDS) και αν έχετε ενδείξεις για κάτι τέτοιο, δείτε και το σκεύασμα Anipryl.

Εξετάσεις για θυροειδή έκανα αυτή την εβδομάδα - επειδή αναφέρεις παραπάνω αν κατάλαβα σωστά ότι υπάρχει έλλειψη σε υλικό.
 
  • Like
Reactions: zerom0 and sea-mol




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Πού πήγες για θυρεοειδή?
Σε συνοικιακό κτηνιατρείο που στέλνει το αίμα στη Μπιτχαβά. Η Μπιτχαβά και το Αττικό είναι τα 2 εργαστήρια όπου στέλνουν όλοι οι κτηνίατροι τα αίματα (ίσως να υπάρχει και κάποιο τρίτο πλέον αλλά δεν ξέρω)
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μα η Μπιτχαβα του έριξε άκυρο του δικού μου πριν δυο βδομάδες....γκρρρρρ
(στον Λιαπη μου είπαν οτι στελνουν λέει Αγγλία)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Μα η Μπιτχαβα του έριξε άκυρο του δικού μου πριν δυο βδομάδες....γκρρρρρ
(στον Λιαπη μου είπαν οτι στελνουν λέει Αγγλία)
Μιλάμε για την ίδια εξέταση φαντάζομαι - copy/paste από τα αποτελέσματα των εξετάσεων:

Θυροξίνη (Τ4)
ΜΕΘΟΔΟΣ ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΗΣ ΧΗΜΕΙΟΦΩΤΑΥΓΕΙΑΣ

Έκανα σε γάτα την προηγούμενη εβδομάδα, τα αποτελέσματα βγήκαν σε 2-3 μέρες μαζι και με τις υπόλοιπες βιοχημικές.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
μμμμ δεν ξέρω αν είναι το ίδιο.
Μέτρηση της τ4 γίνεται απλά.
Αυτό που θέλω είναι μέτρηση της τ4 μετά την έγχυση tsh που ενεργοποιεί τον αδένα.
Κάνατε μέτρηση - εγχυση - μέτρηση, ή πήρατε μόνο μια φορά αίμα?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
μμμμ δεν ξέρω αν είναι το ίδιο.
Μέτρηση της τ4 γίνεται απλά.
Αυτό που θέλω είναι μέτρηση της τ4 μετά την έγχυση tsh που ενεργοποιεί τον αδένα.
Κάνατε μέτρηση - εγχυση - μέτρηση, ή πήρατε μόνο μια φορά αίμα?
Mόνο αίμα.
Γιατί ντε και καλά με έκχυση?
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
ε, δεν βγαίνει νομίζω πλήρες προφίλ με μία τιμή. Μπορεί να είναι και random σωστη. Με την έγχυση τον βάζεις μπροστά υποτίθεται
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Σε εμάς με την εξέταση αυτή βγήκε υπερθυροειδής φουλ και ξεκάθαρα - για τον οποίο είχε άλλωστε υποψία ο κτηνίατρος από τα συμπτώματα. Πιθανόν όπως λες να συνδυάζονται και τα 2 τεστ για πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Πάντως ο θυροειδής έχει ένα σωρό άλλα συμπτώματα και χτυπάει πολλά συστήματα - ενώ αν κατάλαβα σωστά ο Πύρρος έχει μόνο συμπεριφορικό σύμπτωμα.
 




zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Μια ερώτηση ως πάσχουσα η ίδια. Η tsh δε μετριέται στο αίμα όπως στον άνθρωπο;
Δλδ με μια αιμοληψία δε μετριούνται οι τιμές αυτές και η αλληλεπίδρασή τους; Διαβάζοντας έγχυση και έλλειψη tsh προκειμένου να μετρηθεί η τ4 μπερδεύτηκα λες και η tsh υπαρχει ως εργαστηριακό απόθεμα.

Προσπάθησα να το ψάξω αλλά παραείναι ειδικευμένο για ένα απλό γκουγκλάρισμα, προκειμένου να μην ενοχλήσω στο νήμα εδώ.
Επίσης πόσο είπαμε ότι είναι ο Πύρρος και πόσο πιθανό είναι να αρχίζουν συμπτώματα άνοιας;
 




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μια ερώτηση ως πάσχουσα η ίδια. Η tsh δε μετριέται στο αίμα όπως στον άνθρωπο;
Δλδ με μια αιμοληψία δε μετριούνται οι τιμές αυτές και η αλληλεπίδρασή τους; Διαβάζοντας έγχυση και έλλειψη tsh προκειμένου να μετρηθεί η τ4 μπερδεύτηκα λες και η tsh υπαρχει ως εργαστηριακό απόθεμα.

Ναι, λάθος το έχω γραψει εγώ.
Εγχυεται trh ορμονη, για να μετρηθει η αλλαγή στην tsh
 
  • Like
Reactions: zerom0


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Η μία διεγείρει την άλλη και πάει λέγοντας....όσο ζω μαθαίνω κι ας έχω πήξει σε tsh εξετάσεις (μόλις χθες πάλι) μιας και απορρυθμίστηκα.

Το CDS που παρέθεσε η @vrmode είναι κοντά στο τελευταίο ερώτημα που έθεσα, πρέπει όμως να αποκλειστούν άλλοι παθολογικοί παράγοντες πρώτα.

Σε κάθε περίπτωση, εύχομαι να είναι εύκολα αντιμετωπίσιμο ό,τι έχετε και σας παρακολουθώ κι εγώ με αγωνία.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση @sea-mol
 
  • Like
Reactions: sea-mol






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3