Κτηνίατρος εκβιάζει


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Λοιπόν, επειδή βλέπω ότι είσαι, όπως είναι λογικό, αγχωμένος και λίγο χαμένος με την όλη κατάσταση θα σου πω πως το αντιλαμβάνομαι εγώ ως παρατηρητής και τι θα έκανα. Για εμένα, πρωτεινουρία σημαίνει πρόβλημα στα νεφρά. Το εύρος του προβλήματος δεν το ξέρεις γιατί δεν έχεις δει εξετάσεις. Επόμενος, υπάρχει ένας σκύλος με χρόνιο νόσημα και θέμα στην νεφρική λειτουργία (πάντα, όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, που κτηνίατρος δεν είμαι) που προκαλείτε από το νόσημα και ενδεχομένως να μπορεί να οδηγήσει σε νεφρική ανεπάρκεια. Αν τώρα δεν ήταν σκύλος, αλλά άνθρωπος με ερυθηματώδη λύκο πχ που λόγο του λύκου οδηγήθηκε στην νεφρική ανεπάρκεια, θα αντιμετωπιζόταν η νεφρική ανεπάρκεια (ως η μεγαλύτερη απειλή για την ζωή) με αιμοκάθαρση πχ, και έπειτα, αφού θα είχε βρεθεί τρόπος να παραμείνει ζωντανός ο ασθενής, ο λύκος. Στην περίπτωση του σκύλου όμως που έχει λισμανία, αν λόγο της ασθένειας φτάσει ο σκύλος στην ολική νεφρική ανεπάρκεια, τελείωσε (ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα αν τα έχω καταλάβει λάθος).

Να σου πω τώρα τι θα έκανα εγώ στην θέση σου, λαμβάνοντας υπ’ όψη την ηλικία του σκύλου, την δυσκολία μετακίνησης, την ανεργία και την έλλειψη πόρων από το συγγενικό περιβάλλον. Πρώτο βήμα, εφόσον έχω αρχίσει να χορηγώ μιλτεφοράν, θα ήταν να γράψω σε σελίδα στο φβ τύπου Σατανισμός και Σκύλοι, για μιλτεφοράν που περίσσεψε. Δεύτερο βήμα θα ήταν να πάρω τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις που έχουν γίνει στον σκύλο εώς σήμερα. Ύστερα, θα έψαχνα να βρω τα ονόματα από κτηνίατρους που άλλοι θεωρούν καλούς, και να δω ποιοι από αυτούς θα με δεχτούν, πρώτα εμένα με τις εξετάσεις δωρεάν (χωρίς τον σκύλου), να μου γεμίσουν το μάτι, να με κάνουν να αισθανθώ σιγουριά και ότι επικοινωνούμε. Το επόμενο θα ήταν να δω ποιος από αυτούς δέχεται να περιθάλψει τον σκύλο, με την προϋπόθεση ότι θα πληρωθεί μέσω λογαριασμό τραπέζης από ποστ που θα έκανα στο φβ και θα έγραφα πως έχει η κατάσταση, σκαναρισμένες εξετάσεις, τον αριθμό λογαριασμού και τα στοιχεία του κτηνίατρου. Μετά, είτε με βοήθεια φίλου που έχει αυτοκίνητο, είτε με λεφτά που θα μου δώσουν φίλοι και γνωστοί (για ταξί) θα μετέφερα τον σκύλο. Αν δεν υπήρχαν καθόλου λεφτά, και ήμουν απελπισμένη, θα έβρισκα ένα 50λέπτο, θα το έβαζα σε καρότσι του σούπερ μάρκετ, και θα πήγαινα.

Λυπάμαι πραγματικά πάρα πολύ γι’ αυτό που συμβαίνει στον σκύλο σου, για την παρεξήγηση ή αθετημένη συμφωνία της φιλοζωικής, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα και με βάση αυτά αναγκαστικά πρέπει να πορευτείς. Εγώ θα έκανα αυτά που έγραψα, εσύ προφανώς κάνεις ότι νιώθεις εσύ καλύτερο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Δες τα νεφρά πρώτα και μετά το καλαζάρ.
Χωρίς νεφρά δεν ζει - με καλαζάρ ζει.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Για την απώλεια πορωτεΐνης απο τα ουρά μου έδωσε χάπια cibacen η cibaden αυτό μου έδωσε για τα νεφρά,μιλτεφοραν κ ζιλαμπουρ .Κτηνίατρος που είδε τις εξετάσεις του είναι,όσο κακός η άσχετος είναι.
Η απορία μου είναι απο τι χάνει κιλά!
Τρώει κανονικά κ αρκετά για την ηλικία του έχει όρεξη κ πίνει νερό.
Ποιος είναι ο λογος που χάνει κιλά?
Αυτός λέει η λισμανια εγώ ο αδαης? Τι να πιστέψω?
Τρώει κ έχασε απο τον περασμένο Νοέμβρη 22 κιλά?
Απο ότι είδα αυτό το φάρμακο ελέγχει την αρτηριακή πίεση και το δίνουν για υπέρταση, καρδιακή ή νεφρική νόσο.
  • Δραστική ουσία: υδροχλωρική βεναζεπρίλη
  • ATC Κλάση: Cardiovascular System> στο σύστημα ρενίνης-δραστικά προϊόντα ahgiotesină> Αναστολείς του μετατρεπτικού ενζύμου της αγγειοτενσίνης (ACE)> Αναστολείς ενζύμου μετατροπής αγγειοτενσίνης , C09AA
  • Ασθένειες: υπέρταση, καρδιακή ή νεφρική νόσο
  • Θεραπευτική δράση: αναστολείς του μετατρεπτικού ενζύμου της αγγειοτενσίνης (ACE)
  • Μορφή: επικαλυμμένα με λεπτό υμένιο
  • Προγραμματιστής: Novartis Pharma GmbH

Δυστυχώς εδώ λέμε την γνώμη μας βάσει καταστάσεων που μας έχουν τύχει αλλά μόνο ένας κτηνίατρος μπορεί να κρίνει την κατάσταση του ζώου σου. Αν ο δεύτερος κτηνίατρος πιστεύει οτι πρέπει να κάνει θεραπεία και τον εμπιστεύεσε προχώρα. (καλό είναι να πάρεις τον φάκελο με το ιστορικό από τον πρώτο να του τον πας ) Αν ο δήμος σου είχε τάξει ότι αν πάρεις ενα καλαζαρικο σκυλί θα σε καλύψει με τις θεραπείες του τότε να πας στον δημο να απαιτήσεις το φάρμακο.
Τώρα για το φάρμακο που ψάχνεις σου πρότεινα να βάλεις μια αγγελία στο fb ότι ψάχνεις περισσεύματα αν θες φτιαξε μια δημόσια στο fb βάλε την και εδώ σαν λινκ για να κοινοποιήσουμε και εμείς.
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Τα έχουμε πει και στο άλλο θέμα, το cibacen είναι για την υπέρταση ναι, το δίνουν πάντα προληπτικά σε σοβαρα θέματα με νεφρά, για να μη φύγει ο σκύλος από καρδιά. Δεν πρόκειται να βελτιώσει τη κατάσταση των νεφρών, ούτε να σταματήσει τη πρωτεινουρία.

Τα νεφρά, είναι άτιμο πράγμα. Δεν είναι απλό - ούτε για τους κτηνιάτρους, δεν υπάρχει ένα σκέυασμα που τα θεραπεύει μαγικά. Θα πρέπει να γίνει αξιολόγηση, να προχωρήσετε σε κάποια νεφροπροστατευτικά (ειδικές διατροφές, συμπληρώματα ω3, ορούς), και ταυτόχρονα να αξιολογήσει ο κτηνίατρος εάν το milteforan είναι καλό να γίνει τώρα - δεδομένης της κατάστασης.

Θα ήθελα να εικάσω ότι καλώς προχωράτε στη θεραπεία, ότι τα νεφρά τη παλεύουν ακόμα - εφ'όσον δεν μας μεταφέρεις να έχει άλλα συμπτώματα (ανορεξίες, εμετούς, πολυουρία), άρα ήταν ψέμα αυτό που σου είπε ο κτηνίατρος (τα νεφρά σχεδόν δεν λειτουργούν). Αλλά αυτό δεν είναι δουλειά μου, είναι του κτηνιάτρου. Γιαυτό σου λέμε πάρε τις εξετάσεις και πάρε μια δεύτερη γνώμη, έστω προφορικά.
 
  • Like
Reactions: ioanna a and mareco


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
@Kostas58

Να σου πω κάτι, που πιστεύω θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.
Αφού τον σκύλο, τον φορτώθηκες μόνο και μόνο, για να κάνεις την χάρη του Δήμου[για κάποιο περίεργο λόγο] και με την προυπόθεση, να αναλάβουν τα εφ'όρου ζωής του κτηνιατρικά του, κάτι που δεν τηρούν όπως λες, το θέμα είναι απλό. Επέστρεψέ τον.
Ωραίοι είναι μερικοί εδώ μέσα.
Ο άνθρωπος δέν φορτώθηκε ένα φθηνό ελατωματικό κινέζικο παιχνίδι για το επιστρέψει και να ησυχάσει.
Έκανε το λάθος να αγαπήσει τον Μούργο και να προσπαθεί να τον κρατήσει ζωντανό, στερούμενος ο ίδιος ακόμη και τα βασικά, ξοδεύοντας και το τελευταίο του ευρώ χωρίς να ζητιανέψει ούτε σέντ, παρά μόνον ζητώντας μια βοήθεια σε είδος ή συμβουλή από όλους εμάς τους (Φιλόζωους).
Ευτυχώς που τον αντιμετωπίσαμε με κατανόηση και ενδιαφέρον στο πρόβλημα που έχει.

ΥΓ. Στο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΥΝΟΚΟΜΕΙΟ ο σκυλάκος θα παίρναγε ζωή χαρισάμενη. !

 


Kostas58

Active Member
28 Απριλίου 2018
41
5
65
Λυπάμαι πολύ με το όλο θέμα και καταλαβαίνω σε τι ψυχολογική κατάσταση είσαι αλλά θα συμφωνήσω με τους υπολοίπους που σου είπαν να πάρεις τις εξετάσεις και να τις πας σε άλλο κτηνίατρο να τις δει έστω και χωρίς τον σκύλο. Οι περισσότεροι δεν θα σου πάρουν λεφτά. Τουλάχιστον όμος να σου δώσουν μια λύση για τα νεφρά
Απο ότι είδα αυτό το φάρμακο ελέγχει την αρτηριακή πίεση και το δίνουν για υπέρταση, καρδιακή ή νεφρική νόσο.
  • Δραστική ουσία: υδροχλωρική βεναζεπρίλη
  • ATC Κλάση: Cardiovascular System> στο σύστημα ρενίνης-δραστικά προϊόντα ahgiotesină> Αναστολείς του μετατρεπτικού ενζύμου της αγγειοτενσίνης (ACE)> Αναστολείς ενζύμου μετατροπής αγγειοτενσίνης , C09AA
  • Ασθένειες: υπέρταση, καρδιακή ή νεφρική νόσο
  • Θεραπευτική δράση: αναστολείς του μετατρεπτικού ενζύμου της αγγειοτενσίνης (ACE)
  • Μορφή: επικαλυμμένα με λεπτό υμένιο
  • Προγραμματιστής: Novartis Pharma GmbH

Δυστυχώς εδώ λέμε την γνώμη μας βάσει καταστάσεων που μας έχουν τύχει αλλά μόνο ένας κτηνίατρος μπορεί να κρίνει την κατάσταση του ζώου σου. Αν ο δεύτερος κτηνίατρος πιστεύει οτι πρέπει να κάνει θεραπεία και τον εμπιστεύεσε προχώρα. (καλό είναι να πάρεις τον φάκελο με το ιστορικό από τον πρώτο να του τον πας ) Αν ο δήμος σου είχε τάξει ότι αν πάρεις ενα καλαζαρικο σκυλί θα σε καλύψει με τις θεραπείες του τότε να πας στον δημο να απαιτήσεις το φάρμακο.
Τώρα για το φάρμακο που ψάχνεις σου πρότεινα να βάλεις μια αγγελία στο fb ότι ψάχνεις περισσεύματα αν θες φτιαξε μια δημόσια στο fb βάλε την και εδώ σαν λινκ για να κοινοποιήσουμε και εμείς.
 


Kostas58

Active Member
28 Απριλίου 2018
41
5
65
Εδώ είναι κ οι εξετάσεις του Μουργου περιμένω σοβαρές απόψεις οι οποίες να μη μ μπερδέψουν.
Ο Μουργος κανει θεραπεία μ Milteforan,zilabour,cibacen vbn bitamines
 

Attachments

  • Like
Reactions: Yorkaddict


Kostas58

Active Member
28 Απριλίου 2018
41
5
65
Απο ότι είδα αυτό το φάρμακο ελέγχει την αρτηριακή πίεση και το δίνουν για υπέρταση, καρδιακή ή νεφρική νόσο.
  • Δραστική ουσία: υδροχλωρική βεναζεπρίλη
  • ATC Κλάση: Cardiovascular System> στο σύστημα ρενίνης-δραστικά προϊόντα ahgiotesină> Αναστολείς του μετατρεπτικού ενζύμου της αγγειοτενσίνης (ACE)> Αναστολείς ενζύμου μετατροπής αγγειοτενσίνης , C09AA
  • Ασθένειες: υπέρταση, καρδιακή ή νεφρική νόσο
  • Θεραπευτική δράση: αναστολείς του μετατρεπτικού ενζύμου της αγγειοτενσίνης (ACE)
  • Μορφή: επικαλυμμένα με λεπτό υμένιο
  • Προγραμματιστής: Novartis Pharma GmbH

Δυστυχώς εδώ λέμε την γνώμη μας βάσει καταστάσεων που μας έχουν τύχει αλλά μόνο ένας κτηνίατρος μπορεί να κρίνει την κατάσταση του ζώου σου. Αν ο δεύτερος κτηνίατρος πιστεύει οτι πρέπει να κάνει θεραπεία και τον εμπιστεύεσε προχώρα. (καλό είναι να πάρεις τον φάκελο με το ιστορικό από τον πρώτο να του τον πας ) Αν ο δήμος σου είχε τάξει ότι αν πάρεις ενα καλαζαρικο σκυλί θα σε καλύψει με τις θεραπείες του τότε να πας στον δημο να απαιτήσεις το φάρμακο.
Τώρα για το φάρμακο που ψάχνεις σου πρότεινα να βάλεις μια αγγελία στο fb ότι ψάχνεις περισσεύματα αν θες φτιαξε μια δημόσια στο fb βάλε την και εδώ σαν λινκ για να κοινοποιήσουμε και εμείς.
Σε ευχαριστώ
 


Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Το αίμα μπαίνοντας μέσα στα νεφρά διηθειται.
Το διάλυμα που μένει περνάει μέσα από τους ουροφορους σωλήνες.
Στους ουροφορους σωλήνες χημικές ουσίες και νερό αφαιρούνται ή και προσθέτονται ανάλογα με τις ανάγκες του οργανισμού.
Επιπλέον τα νεφρά απελευθερώνουν ορμόνες που ρυθμίζουν την αρτηριακή πίεση του σώματος.
Ελέγχουν την παραγωγή ερυθρών αιμοσφαιρίων.
Παράγουν βιταμίνη D.
Διατηρούν την ισορροπία των υγρών του σώματος.
Απομακρύνουν άχρηστες και βλαβερές ουσίες από το σώμα.
Η νεφρική ανεπάρκεια ( η ΜΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ του οργανισμού να εκτελέσει τα αναγκαία) οδηγεί στα συμπτώματα που ο φίλος Κώστας 58 αναφέρει.
Ξεκινώντας από τα νεφρά επηρεάζεται το καρδιαγγειακό σύστημα και όλο το σώμα.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Kostas58

Active Member
28 Απριλίου 2018
41
5
65
Το αίμα μπαίνοντας μέσα στα νεφρά διηθειται.
Το διάλυμα που μένει περνάει μέσα από τους ουροφορους σωλήνες.
Στους ουροφορους σωλήνες χημικές ουσίες και νερό αφαιρούνται ή και προσθέτονται ανάλογα με τις ανάγκες του οργανισμού.
Επιπλέον τα νεφρά απελευθερώνουν ορμόνες που ρυθμίζουν την αρτηριακή πίεση του σώματος.
Ελέγχουν την παραγωγή ερυθρών αιμοσφαιρίων.
Παράγουν βιταμίνη D.
Διατηρούν την ισορροπία των υγρών του σώματος.
Απομακρύνουν άχρηστες και βλαβερές ουσίες από το σώμα.
Η νεφρική ανεπάρκεια ( η ΜΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ του οργανισμού να εκτελέσει τα αναγκαία) οδηγεί στα συμπτώματα που ο φίλος Κώστας 58 αναφέρει.
Ξεκινώντας από τα νεφρά επηρεάζεται το καρδιαγγειακό σύστημα και όλο το σώμα.
Τι εξετάσεις αίματος κ ουρά του Μουργου που εκανα ανάρτηση εδώ τις ειδες?
 


Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Δεν διαβάζονται έτσι απλα οι εξετάσεις.
Αλλιώς και ο μικροβιολόγος θα στις έλεγε.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Κώστα καλημέρα.
Δυστυχώς εγώ δεν ξέρω να αξιολογήσω τις εξετάσεις.
Από τις περιγραφές που έκανες για τα νεφρά, πήγε το μυαλό μου σε αυτό που εγώ έχω ζήσει με τον δικό μου σκύλο, που είχε οξεία νεφρική ανεπάρκεια και έφυγε μέσα σε 2 εβδομάδες. Θυμάμαι πως είχε πάρα πολύ αυξημένη ουρια και κρεατινινη, ο, τι έτρωγε το έβγαζε και φυσικά είχε αδυνατίσει.
Στον δικό σου βλέπω την κρεατινινη να είναι εντός φυσιολογικων ορίων, αλλά ταυτόχρονα πολύ αυξημένη κρεατινινη ούρων - όπως και άλλες τιμές που δεν γνωρίζω να τις αξιολογήσω ουτε μεμονωμένα αλλά ούτε και συνδυαστικά.
Σε αυτά μόνο γιατροί μπορούν να μας δώσουν απαντήσεις και να μας προτείνουν τρόπους αντιμετώπισης.
Εμεις απλά εδώ μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας.
Εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρετε.

Το φάρμακο που ανέφερες στο άλλο θέμα (από την Ρουμανία) στο έφερε τελικά;
Ξέρεις τι αφορά;
 


Kostas58

Active Member
28 Απριλίου 2018
41
5
65
Τι εξετάσεις αίματος κ ουρά του Μουργου που εκανα ανάρτηση εδώ τις ειδες?
IMG_20180512_104954.jpg IMG_20180512_105102.jpg IMG_20180512_105040.jpg IMG_20180512_105030.jpg IMG_20180512_105025.jpg IMG_20180512_105012.jpg IMG_20180512_104954.jpg IMG_20180512_105102.jpg IMG_20180512_104954.jpg IMG_20180512_105025.jpg IMG_20180512_104954.jpg
Δεινω κ θ δώσω αγώνα για να σώσω τον αδέσποτο υπέροχο σκύλο που μαζεψα απο τον δρόμο,μαζί μ αυτον κ την ανεργία μου την οικονομική απραγια μου στερούμενοι τα παντα κ παλευουμαι όλοι μαζί την λισμανιαση που έχει εδώ κ δυο χρόνια.Ο γιατρός Ερμειδης που έχει σύμβαση μ τον δήμο Παύλου Μελά Θεσσαλονίκης,μου είπε οτι ο Μουργος χρειάζεται να πάρει κ τριτη φορά Μιλτεφοραν( η κατάσταση του επιδεινώθηκε παρα πολύ 1/1600).Χθες του λέω γιατρε εχω 100 ευρώ στην τσέπη μου να στα δώσω μπορείς να φέρεις το μιλτεφοραν κ τα υπόλοιπα τέλος του μήνα?Με απαντά ναι έλα αύριο(σήμερα) στις μια το μεσημέρι θα το εχω.Πριν απο λίγο κ αφού ήμουν έτοιμος κ χαρούμενος (θ ξεκινήσει η θεραπεία) μαθαίνω οτι θέλει κ τ διακόσια ευρώ ώστε να μου δώσει τα 90 ml μιλτεφοραν,δλδ αν θέλεις να ζήσει το ζώο κοψε τον λαιμό σου μου λέει,αλλάζοντας ξαφνικα.
Αισχος κ δυσωδία.
Γιατί κάποιος να μαζέψει ενα ζώο αδέσποτο σπίτι του? Ειδικα όταν οικονομικά είναι χάλια όπως εγώ?
Ντροπή .
Εκπεμπω SOS κ ζήτω άμεσα την βοήθεια σας εδώ μέσα.
Θέλω να σώσω τον Μουργο!
6978058060 .
Κώστα καλημέρα.
Δυστυχώς εγώ δεν ξέρω να αξιολογήσω τις εξετάσεις.
Από τις περιγραφές που έκανες για τα νεφρά, πήγε το μυαλό μου σε αυτό που εγώ έχω ζήσει με τον δικό μου σκύλο, που είχε οξεία νεφρική ανεπάρκεια και έφυγε μέσα σε 2 εβδομάδες. Θυμάμαι πως είχε πάρα πολύ αυξημένη ουρια και κρεατινινη, ο, τι έτρωγε το έβγαζε και φυσικά είχε αδυνατίσει.
Στον δικό σου βλέπω την κρεατινινη να είναι εντός φυσιολογικων ορίων, αλλά ταυτόχρονα πολύ αυξημένη κρεατινινη ούρων - όπως και άλλες τιμές που δεν γνωρίζω να τις αξιολογήσω ουτε μεμονωμένα αλλά ούτε και συνδυαστικά.
Σε αυτά μόνο γιατροί μπορούν να μας δώσουν απαντήσεις και να μας προτείνουν τρόπους αντιμετώπισης.
Εμεις απλά εδώ μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας.
Εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρετε.

Το φάρμακο που ανέφερες στο άλλο θέμα (από την Ρουμανία) στο έφερε τελικά;
Ξέρεις τι αφορά;
Το πρόβλημα οφείλεται στην λισμανιαση,είπε ο κτηνίατρος παίρνει παλι μιλτεφοραν,το φάρμακο απο Ρουμανία είναι ίδιο είπε αλλά φθηνό
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Θεωρεί δηλαδή πως με το μιλτεφοραν σε συνδυασμό και με τα υπόλοιπα φάρμακα, θα πέσει ο δείκτης της κρεατινίνης ούρων;
Ο Μουργος τρώει κανονικά;
Πίνει περισσότερο νερό από ότι συνήθως;
Κάνει εμετούς;
 


Kostas58

Active Member
28 Απριλίου 2018
41
5
65
Θεωρεί δηλαδή πως με το μιλτεφοραν σε συνδυασμό και με τα υπόλοιπα φάρμακα, θα πέσει ο δείκτης της κρεατινίνης ούρων;
Ο Μουργος τρώει κανονικά;
Πίνει περισσότερο νερό από ότι συνήθως;
Κάνει εμετούς;
Κρεατινη είναι οκ βλέπω,δεν κάνει έμμετρους τρώει πίνει κανονικά
 


Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Φίλε Κώστα στο ξαναλέω ότι οι εξετάσεις μόνες τους δεν λένε κάτι.
Παλιότερα αναφέρεις ότι ο σκύλος σου έχασε 25 κιλά σε μερικούς μήνες.
Ότι τον παίρνεις στα χέρια για να μετακινηθεί.
Δεν γίνεται να είναι καλές οι εξετάσεις του εφόσον ο σκύλος είναι σε αυτή την κατάσταση.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Kostas58

Active Member
28 Απριλίου 2018
41
5
65
Φίλε Κώστα στο ξαναλέω ότι οι εξετάσεις μόνες τους δεν λένε κάτι.
Παλιότερα αναφέρεις ότι ο σκύλος σου έχασε 25 κιλά σε μερικούς μήνες.
Ότι τον παίρνεις στα χέρια για να μετακινηθεί.
Δεν γίνεται να είναι καλές οι εξετάσεις του εφόσον ο σκύλος είναι σε αυτή την κατάσταση.
Αυτό είναι το μονο σίγουρο που ξέρω οτι ο Μουργος δεν είναι καλά κ εγώ μαζί.
Ανσρτησα κ τις εξετάσεις όπως όλοι εδώ μέσα έλεγαν.
Απαντήσεις μ γνώμες αν υπάρχουν ειδικοί περιμένω
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Αγαπητέ Κώστα πάρε τις εξετάσεις σήμερα κιόλας και όπως τις έδειξες σε εμάς εδώ πήγαινε δείξτες σε κάποιον άλλο κτηνίατρο μόνος σου χωρίς τον σκύλο. Και πες μας και εμάς τι θα σου πει γιατί εμένα προσωπικά με έχει φάει η αγονία
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Ο γιατρός να λέει πως τα νεφρά σχεδόν δεν λειτουργούν, και ταυτόχρονα η κρεατινίνη του αίματος να είναι εντός φυσιολογικών ορίων, εγώ πρώτη φορά το ακούω.

Όσον αφορά τις εξετάσεις ούρων, εγώ ήξερα πως κάνουν ειδικό βάρος, πρωτείνη και κρεατινίνη (αλλά αξιολογούν το λόγο upc, πρωτ:κρεατ, που φαίνεται να είναι νορμάλ). Στις δικές μας έγραφε επίσης από κάτω πρωτεϊνουρία, θετικό. Το λευκώματα:κρεατινίνη δεν το έχω ξαναδεί - δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει.

Με τι μέθοδο πήρατε ούρα? Με ουροσυλλέκτη, ή κυστοκέντηση? Πολλές φορές, ούρα που δεν συλλέγονται με τη σωστή μέθοδο μολύνονται και δίνουν λάθος τιμές.

Εδώ όμως δεν είμαστε φόρουμ ειδικών και κτηνιάτρων, είναι λάθος να δίνουμε εξειδικευμένες κτηνιατρικές συμβουλές, σου είπαμε να πάρεις το ιστορικό και να πας σε άλλο κτηνίατρο να συζητήσετε τι μπορεί να συμβαίνει.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Το λευκώματα:κρεατινίνη δεν το έχω ξαναδεί - δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει.
Αν κατάλαβα καλά αυτό είναι που λένε πρωτεινουρια;
Η οποία (πάλι αν καταλαβα καλα) οδηγεί σε νεφρική ανεπάρκεια;;;
.. δεν το ξέρω.
Και οι άλλοι δείκτες συνδυαστικά πως μεταφραζονται;
Άλλο είναι κρεατινινη αίματος και άλλο είναι κρεατινινη ουρων;
Το ότι η κρεατινινη είναι εντός φυσιολογικων ορίων δεν είναι θετικό;
Το μιλτεφοραν, το ζυλαπουρ και το άλλο φάρμακο που λέει ο Κώστας, επηρεάζουν αυτούς τους δείκτες;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη