Κτηνίατρος εκβιάζει


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Τα αιμοπετάλια είναι 69 με κάτω όριο το 180, ε;

Λογικά γι'αυτό το παίρνεις στα χέρια. Έχει τρομερή αδυναμία.

Είχαμε το ίδιο πρόβλημα και η μία κτηνίατρος είπε ότι πιθανόν να ήταν λόγω των υψηλών συγκολλήσεων (όπως έχετε κι εσείς) και πήραμε λίγη κορτιζόνη για την αποκόλληση των αιμοπεταλίων. Έκανε τρομερή δουλειά με τα αιμοπετάλια σε αντίθεση με την κανονική αγωγή (για ερλιχίωση σε μας). Ρώτα αλλού αν μπορεί να πάρει παράπλευρα με την κανονική αγωγή οτιδήποτε για τα αιμοπετάλια για να στηλώσει.

Φτιάξε τα νεφρά όπως λέει η @vrmode. Είναι ζήτημα ζωής και θανάτου.
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Αν κατάλαβα καλά αυτό είναι που λένε πρωτεινουρια;
Λευκωματουρία ή πρωτεινουρία, το ίδιο είναι.

Η οποία (πάλι αν καταλαβα καλα) οδηγεί σε νεφρική ανεπάρκεια;;;
.. δεν το ξέρω.
Δείχνει ότι κάτι παίζει με τα νεφρά ή με την καρδιά πχ αλλά μπορεί να υπάρχει τυχαία λόγο φλεγμονής ή πυρετού και να σταματήσει.


Άλλο είναι κρεατινινη αίματος και άλλο είναι κρεατινινη ουρων;
Ίδιο πράγμα απλά αλλάζει ο τρόπος εξέτασης (πλάσμα του αίματος ή 24ώρη εξέταση ούρων σε άνθρωπους, σε σκύλους για ούρα δεν ξέρω).

Το ότι η κρεατινινη είναι εντός φυσιολογικων ορίων δεν είναι θετικό;
Πολύ. Πάρα πολύ.

Αλλά, αν το λεύκωμα υπάρχει λόγο ασθένειας των νεφρών και δεν υπάρξει είδικη φροντίδα (στους ανθρώπους είναι χάπια και διατροφή) είναι ζήτημα χρόνου να ανέβει.
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Ευχαριστώ πολύ @Penguin για την απάντηση.

Αλλά, αν το λεύκωμα υπάρχει λόγο ασθένειας των νεφρών και δεν υπάρξει είδικη φροντίδα (στους ανθρώπους είναι χάπια και διατροφή) είναι ζήτημα χρόνου να ανέβει.
Άρα (αν έχω καταλάβει καλά) χρειάζεται να αντιμετωπιστει η αιτία που προκαλεί την πρωτεινουρια, η οποία μπορεί να είναι η ίδια η λεϊσμανίωση;
Και όλο αυτό πριν προλάβουν να ανέβουν οι δείκτες της κρεατινίνης;
Είναι εφικτό κάτι τέτοιο με τα φάρμακα που παίρνει ή χρειάζεται κάτι άλλο;

Και αυτό που λέει η @Estranged με τα χαμηλά αιμοπετάλια, σχετίζεται με την λεϊσμανίωση και κοντρολαρεται με τα φάρμακα που παίρνει ή θέλει άλλο τρόπο αντιμετώπισης (άλλο πρόσθετο φάρμακο);
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Ίδιο πράγμα απλά αλλάζει ο τρόπος εξέτασεις (πλάσμα του αίματος ή 24ώρη εξέταση ούρων σε άνθρωπους, σε σκύλους για ούρα δεν ξέρω).
Δεν είναι το ίδιο, απ'ότι έχω καταλάβει εγώ.

Με τα ολίγα που ξέρω, που έχω μάθει όταν διάβαζα για τον παίχτη μου, η κρεατινίνη, όπως και η ουρία είναι αποτέλεσμα της διάσπασης των πρωτεινών όταν τρέφεται το ζώο. Δημιουργούνται από το συκώτι, και επεξεργάζονται από τα νεφρά και αποβάλλονται από τα ούρα. Κάποιες μικροποσότητες πρωτεινών αποβάλλονται επίσης. Όταν τα νεφρά δεν λειτουργούν σωστά, έχουμε α) υψηλή συγκέντρωση κρεατινίνης η/και ουρίας στο αίμα, β) υψηλή συγκέντρωση πρωτείνης στα ούρα. Η πρωτεινοουρία είναι σύμπτωμα, δλδ, της νεφρικής δυσλειτουργίας.

Στο μεν αίμα είναι straighforward, είναι δυο δείκτες (κρεατινίνη και ουρία), με νορμαλ επίπεδα. Στα δε ούρα είναι λίγο πιο πολυσύνθετο, κοιτάζουν το λόγο πρωτείνης:κρεατινίνης, την αποβαλλόμενη ουρία, το ειδικό βάρος - και εννοείται πως αυτά επηρεάζονται από ένα κάρο παράγοντες, αν είναι αφυδατωμένος, αν υπάρχει αίμα στα ούρα (άρα έξτρα πρωτείνες), αν υπάρχει κάποια μόλυνση του ουροποιητικού...

Το τεστ λευκώματα:πρωτείνη δεν το είχα κάνει εγώ, δεν ξέρω, διάβασα διάφορα αλλά επιφυλάσσομαι, δεν είμαι κτηνίατρος. Αλλά με όλες τις άλλες τιμές νορμάλ... Σίγουρα τα νεφρά δουλεύουν, ως ένα σημείο. Αυτά πρεπει αν συζητήσει ο φίλος μας ο Κώστας με έναν κτηνίατρο, διότι οτιδήποτε σε φάρμακο μπαίνει στον οργανισμό, από τα νεφρά περνάει...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Μιχάλη σχετίζεται με τα νεφρά αν θυμάμαι καλά.

Είχαμε κι εμείς θέμα και η κτηνίατρος υποψιαζόταν σπειραματονεφρίτιδα (υποκεινούμενη απ'τον προστάτη - άλλο πρόβλημα, μπορεί να ήταν εξ αρχής και αυτό μόνομ ακόμα το ψάχνουμε) που από ότι θυμάμαι συνοδεύεται, προκαλεί, δε θυμάμαι, συγκέντρωση αιμοπεταλίων.

Για την ιστορία, δεν τα λύσαμε όλα, η ουρία ακόμα παίζει, τα αιμοπετάλια είναι πάνω από το όριο ευτυχώς αλλά όχι πολύ, δεν τον βάζουμε χειρουργείο για στείρωση ακόμα αν δεν είναι όλες οι εξετάσεις οκ. Και παίζει όλα εν τέλει να είναι από τον προστάτη, οπότε λίγο φαύλος κύκλος, οπότε ακόμα ψάχνομαι.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
@Yorkaddict Έτσι όπως το έχω καταλάβει εγώ από προσωπικές εμπειρίες σε ανθρώπους, αν το σκυλί έχει λεισμανία και λεύκωμα στα ούρα το λογικό είναι ότι η λεισμανία προκάλεσε πρόβλημα στα νεφρά (σπειράματα ή σωλινάκια ή κάτι άλλο), και πρέπει να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα των νεφρών και η λεισμανία.

@SofiaEve Έχω την εντύπωση ότι η εξέταση ούρων είναι για εμβάθυνση και σιγουριά, και ότι δεν γίνεται να υπάρχει αυξημένη κρεατινίνη στην εξέταση ούρων αλλά όχι στην αίματος. Αλλά όπως προείπα, εμένα οι γνώσεις μου σε αυτό τον τομέα είναι στους ανθρώπους και όχι από την πλευρά γιατρού.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Kostas58

Active Member
28 Απριλίου 2018
41
5
65
@Yorkaddict Έτσι όπως το έχω καταλάβει εγώ από προσωπικές εμπειρίες σε ανθρώπους, αν το σκυλί έχει λεισμανία και λεύκωμα στα ούρα το λογικό είναι ότι η λεισμανία προκάλεσε πρόβλημα στα νεφρά (σπειράματα ή σωλινάκια ή κάτι άλλο), και πρέπει να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα των νεφρών και η λεισμανία.

@SofiaEve Έχω την εντύπωση ότι η εξέταση ούρων είναι για εμβάθυνση και σιγουριά, και ότι δεν γίνεται να υπάρχει αυξημένη κρεατινίνη στην εξέταση ούρων αλλά όχι στην αίματος. Αλλά όπως προείπα, εμένα οι γνώσεις μου σε αυτό τον τομέα είναι στους ανθρώπους και όχι από την πλευρά γιατρού.
Καλησπέρα!
Ο κτηνίατρος που έκανε κ είδε τις εξετάσεις κ έδωσε αυτή την θεραπεία δεν γνώριζε βαση των εξετάσεων?
Διαβάζω κορτιζόνη για την αποκόλληση των αιμοπεταλίων παραπάνω,είναι μια λύση?
Δεν ξέρω θ πάω κ σε άλλον κτηνίατρος,αυτός θεωρεί την λιμάνια αιτία κ για τα νεφρά,αλλά μου έδωσε μονο cibacen,zilabour k milteforan για την λιμάνια.
Είναι γεγονός οτι ο Μουργος ξύνει μ το στόμα του τα γεννητικά όργανα συνεχώς.
Προστάτης?
Αλλά τον είδε ο γιατρός πρόσφατα.
Πάντως τρώει πίνει νερό κανονικά,το περπάτημα οφείλεται κ σε αρθρίτιδα
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Καλησπέρα!
Ο κτηνίατρος που έκανε κ είδε τις εξετάσεις κ έδωσε αυτή την θεραπεία δεν γνώριζε βαση των εξετάσεων?
Διαβάζω κορτιζόνη για την αποκόλληση των αιμοπεταλίων παραπάνω,είναι μια λύση?
Δεν ξέρω θ πάω κ σε άλλον κτηνίατρος,αυτός θεωρεί την λιμάνια αιτία κ για τα νεφρά,αλλά μου έδωσε μονο cibacen,zilabour k milteforan για την λιμάνια.
Είναι γεγονός οτι ο Μουργος ξύνει μ το στόμα του τα γεννητικά όργανα συνεχώς.
Προστάτης?
Αλλά τον είδε ο γιατρός πρόσφατα.
Πάντως τρώει πίνει νερό κανονικά,το περπάτημα οφείλεται κ σε αρθρίτιδα
Εμείς από εδώ μόνο ικασίες μπορούμε να κανούμε, και να σου δώσουμε εναύσματα για ερωτήσεις. Πήγαινε και σε δεύτερο, και σε τρίτο, και σε τέταρτο κτηνίατρο αν μπορείς, όπως μπορείς, με ή χωρίς τον σκύλο.
 


Kostas58

Active Member
28 Απριλίου 2018
41
5
65
Εμείς από εδώ μόνο ικασίες μπορούμε να κανούμε, και να σου δώσουμε εναύσματα για ερωτήσεις. Πήγαινε και σε δεύτερο, και σε τρίτο, και σε τέταρτο κτηνίατρο αν μπορείς, όπως μπορείς, με ή χωρίς τον σκύλο.
Αυτό θ κάνω ευχαριστω
 
  • Like
Reactions: Konmac


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Όχι όχι, μη μπερδεύεσαι. Ο προστάτης είναι άσχετος με τη δική σου περίπτωση, απλά μάλλον εφαλτήριο για τη δική μας.

Από αυτά που είπα εγώ τα σχετικά είναι:

Η αδυναμία μπορεί να είναι λόγω χαμηλών αιμοπεταλίων και οι πολλές συγκολλήσεις μπορεί να συνδέονται με τα νεφρά.

Η αποκόλληση των συγκεντρώσεων μπορεί να βοηθήσει στα προβλήματα που προκαλούν τα χαμηλά αιμοπετάλια.

Αλλά ΔΕΝ είναι το κύριό σας πρόβλημα αυτή τη στιγμή. Το κύριο είναι τα νεφρά.
 
  • Like
Reactions: mareco and Konmac


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Πάντως, για να μην απελπίζεσαι, εγώ θα σου πω απλά ότι με λευκωματουρία, εφόσον υπάρχει η κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή και διατροφή ζουν άνθρωποι μέχρι τα βαθιά γεράματα χωρίς ούτε καν να πλησιάσουν την νεφρική ανεπάρκεια.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Kostas58

Active Member
28 Απριλίου 2018
41
5
65
Πάντως, για να μην απελπίζεσαι, εγώ θα σου πω απλά ότι με λευκωματουρία, εφόσον υπάρχει η κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή και διατροφή ζουν άνθρωποι μέχρι τα βαθιά γεράματα χωρίς ούτε καν να πλησιάσουν την νεφρική ανεπάρκεια.
Σε ευχαριστώ για το κουράγιο,δλδ η εξέταση δείχνει λευκά αιματουρία?
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Σε ευχαριστώ για το κουράγιο,δλδ η εξέταση δείχνει λευκά αιματουρία?
Αλλο αιματουρία αλλο λευκοματουρία. Αιματουρία ειναι η παρουσια αίματος στα ούρα, λευκοματουρία ή πρωτεινουρία είναι η παρουσία υπερβολικής πρωτείνης (λευκώματος) στα ούρα.
 


konkall

Member
10 Μαϊου 2018
5
0
33
ο μουργος τι διατροφη ακολουθει;ρωταω γιατι αν εχει προβλημα με τα νεφρα,θελει ειδικη διατροφη ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ απο χθες.και τα νεφρα ισχυει οτι ειναι το πιο σημαντικο αυτην την στιγμη,πρεπει απλα να σε κατευθυνει ενας κτηνιατρος .
 


Kostas58

Active Member
28 Απριλίου 2018
41
5
65
ο μουργος τι διατροφη ακολουθει;ρωταω γιατι αν εχει προβλημα με τα νεφρα,θελει ειδικη διατροφη ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ απο χθες.και τα νεφρα ισχυει οτι ειναι το πιο σημαντικο αυτην την στιγμη,πρεπει απλα να σε κατευθυνει ενας κτηνιατρος .
Καλησπέρα Μίλησα μ δυο κτηνιάτρους,η απώλεια πρωτεινης κ τα συγκολλημένα αιμοπετάλια είναι η λισμανιαση η αιτία κ τίποτα άλλο!
Αρα μου είπε αιμοπετάλια δήθεν χαμηλά δεν είναι,διότι 68 συγκολλημένα επι 4 είναι γύρω στα 28 οποτε δεν είναι αιμοπετάλια.
Μου είπε πλεον οτι ο ιος τις λισμανιας είναι πλεον δυνατός απέναντι στο μιλτεφορα για αυτό υποτροπιαζουν πολλά σκυλιά πλεον.
Εμείς ξεκινήσανε μιλτεφοραν εδώ κ τρεις ημέρες,Μίλησα κ μ τον κτηνιάτρους τις εταιρίας του μιλτεφοραν ο οποίος δεν το παραδεχεται,αλλά λέει οτι το ζώο μου ίσως να μη είναι θετικός σε αυτή την θεραπεία.
Αντεπίθεση βγάλε άκρη.
Ενέσεις ενα μήνα? Να κόψω το μιλτεφοραν? Τι?
Κ η τσέπη άδειασε,Κώστα τι κανεις τώρα?Λύση?
 


Kostas58

Active Member
28 Απριλίου 2018
41
5
65
Καλησπέρα Μίλησα μ δυο κτηνιάτρους,η απώλεια πρωτεινης κ τα συγκολλημένα αιμοπετάλια είναι η λισμανιαση η αιτία κ τίποτα άλλο!
Αρα μου είπε αιμοπετάλια δήθεν χαμηλά δεν είναι,διότι 68 συγκολλημένα επι 4 είναι γύρω στα 28 οποτε δεν είναι αιμοπετάλια.
Μου είπε πλεον οτι ο ιος τις λισμανιας είναι πλεον δυνατός απέναντι στο μιλτεφορα για αυτό υποτροπιαζουν πολλά σκυλιά πλεον.
Εμείς ξεκινήσανε μιλτεφοραν εδώ κ τρεις ημέρες,Μίλησα κ μ τον κτηνιάτρους τις εταιρίας του μιλτεφοραν ο οποίος δεν το παραδεχεται,αλλά λέει οτι το ζώο μου ίσως να μη είναι θετικός σε αυτή την θεραπεία.
Αντε βγάλε άκρη.
Ενέσεις ενα μήνα? Να κόψω το μιλτεφοραν? Τι?
Κ η τσέπη άδειασε,Κώστα τι κανεις τώρα?Λύση?
Πάντως δεν είναι νεφρά μου μίλησε για ενέσεις γλουτ.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
αν το ζώο δεν ριχνει τον τίτλο με το μιλτεφοραν τότε αν δεν εχει προβλημα με τα νεφρά οι κτηνίατροι προχωράνε σε ενεσιμη θεραπεία. Πραγματικά δεν ξερω τι να σου πω :( τι κόστος σου εβγαλε για την θεραπεία ?και πρέπει να υπολογίσεις και τον κόστος των εξετάσεων ενδιάμεσα στα νεφρα :(
 


Kostas58

Active Member
28 Απριλίου 2018
41
5
65
αν το ζώο δεν ριχνει τον τίτλο με το μιλτεφοραν τότε αν δεν εχει προβλημα με τα νεφρά οι κτηνίατροι προχωράνε σε ενεσιμη θεραπεία. Πραγματικά δεν ξερω τι να σου πω :( τι κόστος σου εβγαλε για την θεραπεία ?και πρέπει να υπολογίσεις και τον κόστος των εξετάσεων ενδιάμεσα στα νεφρα :(
Καλημέρα θα περιμένω να δω αν υπάρχει αποτέλεσμα(μου είπε δυο εβδομαδες η κτηνίατρος τις εταιρεία μιλτεφοραν) κ αν δεν δουμε αποτέλεσμα ειδομεν.
Η τσέπη άδειασε η καρδιά για το ζώο πονά καθημερινά.
Δύσκολα πολύ.
 
Last edited by a moderator:


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Καλημέρα θα περιμένω να δω αν υπάρχει αποτέλεσμα(μου είπε δυο εβδομαδες η κτηνίατρος τις εταιρεία μιλτεφοραν) κ αν δεν δουμε αποτέλεσμα ειδομεν.
Η τσέπη άδειασε η καρδιά για το ζώο πονά καθημερινά.
Δύσκολα πολύ.

Εδώ διάβασε κάτι πιό επίσημο σχετικά με την λεϊσμάνια

http://www2.keelpno.gr/blog/?p=6108


(Λεϊσμάνια στους σκύλους και πρόγραμμα παρέμβασης


Η Λεϊσμανίαση είναι ένα πολυσυστηματικό νόσημα που προκαλείται από πρωτόζωα του γένους Leishmania που προσβάλλουν τους ανθρώπους, τα κατοικίδια και τα άγρια ζώα παγκοσμίως. Τα πρωτόζωα μεταδίδονται μέσω του νύγματος θηλυκών φλεβοτόμων σκνιπών του γένους Phlebotomus (Παλαιό Κόσμο) και Lutzomyia (Νέο Κόσμο) που λειτουργούν ως διαβιβαστές.

Η Λεϊσμανίαση του σκύλου προκαλείται από τα πρωτόζωα του είδους Leishmaniainfantum. Ο σκύλος θεωρείται η κύρια δεξαμενή του πρωτόζωου L.infantum στη φύση, καθώς μπορεί να πολλαπλασιάζεται στον οργανισμό του, ενώ παράλληλα οι σκνίπες προτιμούν να τρέφονται από αυτόν.Η μόλυνση στους σκύλους ποικίλλει, από ασυμπτωματική έως δριμεία με μεγάλο εύρος κλινικών εκδηλώσεων.Οι σκύλοι που νοσούν εμφανίζουν συμπτώματα όπως κακή σωματική κατάσταση, περιφερική λεμφαδενοπάθεια και δερματικές αλλοιώσεις, όπως αποφολιδωτική δερματίτιδα, άτονα έλκη, περιοφθαλμική αλωπεκία και ονυχογρύπωση. Επίσης, παρατηρούνται επίσταξη, διόγκωση των αρθρώσεων, χρόνια ηπατίτιδα, χρόνια κολίτιδα, νευρολογικά συμπτώματα, ατροφική μυοσίτιδα ή πολυμυοσίτιδα και οφθαλμικές αλλοιώσεις. Κάποια από τα πιο κοινά κλινικοπαθολογικά ευρήματα είναι η ήπια μη αναγεννητική αναιμία, η υπερσφαιριναιμία και η υποαλβουμιναιμία. Η νεφρική νόσος, που αποτελεί την κύρια αιτία θανάτου, μπορεί να εξελιχθεί από μέτρια πρωτεϊνουρία μέχρι νεφρωσικό σύνδρομο ή νεφρική νόσο τελικού σταδίου. Τόσο οι συμπτωματικοί όσο και οι ασυμπτωματικοί σκύλοι είναι ικανοί να μολύνουν τις σκνίπες που τρέφονται από αυτούς.

Οι οροεπιδημιολογικές μελέτες παρέχουν έμμεσα πληροφορίες σχετικά με τον επιπολασμό της μόλυνσης και της νόσου σε μια περιοχή και είναι απαραίτητες για την εφαρμογή και την εκτίμηση της αποτελεσματικότητας των μέτρων ελέγχου. Ο οροεπιπολασμός θεωρείται ότι βρίσκεται μεταξύ του επιπολασμού της νόσου και του επιπολασμού της μόλυνσης. Ο οροεπιπολασμός που έχει αναφερθεί σε σκύλους στη Μεσόγειο ποικίλλει από 5% έως 30%. Σε μελέτες που εκτιμήθηκε ο επιπολασμός της μόλυνσης με χρήση μοριακών μεθόδων για την ανίχνευση του DNA του πρωτόζωου, αναδείχθηκαν υψηλά ποσοστά μόλυνσης, που φθάνουν σε κάποιες περιοχές το 70%.

Ο σκύλος αποτελεί το στόχο των προγραμμάτων ελέγχου της νόσου, επειδή αποτελεί δεξαμενή του πρωτόζωου. Η σωστή εκτίμηση της κατάστασης μόλυνσης των σκύλων είναι καθοριστική για τον καλύτερο καθορισμό των δράσεων, για την έναρξη θεραπείας στα αρχικά στάδια της νόσου και για τον έλεγχο της αποτελεσματικότητας των μέτρων ελέγχου. Το πιο αποτελεσματικό μέτρο πρόληψης της μόλυνσης στους σκύλους έχει αποδειχθεί ότι είναι η χρήση εντομοαπωθητικών, όπως είναι τα συνθετικά πυρεθροειδή με τη μορφή κολάρων ή spoton. Η δράση τους στις σκνίπες είναι εντομοαπωθητική και εντομοκτόνος παράλληλα, εμποδίζοντας τις σκνίπες να τραφούν από τους σκύλους, προλαμβάνοντας κατά αυτόν τον τρόπο τη μόλυνση. Ο εμβολιασμός των σκύλων αποτελεί το επόμενο κομβικό σημείο για την πρόληψη της μόλυνσης. Παρ‘ όλα αυτά, μέχρι στιγμής υπάρχουν ανησυχίες για τη χρήση των εμβολίων ως μέτρο πρόληψης, όπως η αποτελεσματικότητα και το υψηλό κόστος του εμβολιασμού. Τέλος, η θεραπεία σκύλων με Λεϊσμανίαση στοχεύει τόσο στην αύξηση του προσδόκιμου ζωής, στη βελτίωση της ποιότητας ζωής τους όσο και στη μείωση του παρασιτικού φορτίου, με αποτέλεσμα τη μείωση της μολυσματικότητας των σκύλων για τις σκνίπες.

Κ. Ν. Τσοκανά, DVM, Εργαστήριο Μικροβιολογίας & Παρασιτολογίας, Τμήμα Κτηνιατρικής, Σχολή Επιστημών Υγείας, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
Χ. Μπιλλίνης, DVM, PhD, DipECZM (WildlifePopulationHealth),Καθηγητής Ιολογίας – Ιογενών Νοσημάτων, Εργαστήριο Μικροβιολογίας & Παρασιτολογίας, Τμήμα Κτηνιατρικής, Σχολή Επιστημών Υγείας, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας )
 


Kostas58

Active Member
28 Απριλίου 2018
41
5
65
Εδώ διάβασε κάτι πιό επίσημο σχετικά με την λεϊσμάνια

http://www2.keelpno.gr/blog/?p=6108


(Λεϊσμάνια στους σκύλους και πρόγραμμα παρέμβασης


Η Λεϊσμανίαση είναι ένα πολυσυστηματικό νόσημα που προκαλείται από πρωτόζωα του γένους Leishmania που προσβάλλουν τους ανθρώπους, τα κατοικίδια και τα άγρια ζώα παγκοσμίως. Τα πρωτόζωα μεταδίδονται μέσω του νύγματος θηλυκών φλεβοτόμων σκνιπών του γένους Phlebotomus (Παλαιό Κόσμο) και Lutzomyia (Νέο Κόσμο) που λειτουργούν ως διαβιβαστές.

Η Λεϊσμανίαση του σκύλου προκαλείται από τα πρωτόζωα του είδους Leishmaniainfantum. Ο σκύλος θεωρείται η κύρια δεξαμενή του πρωτόζωου L.infantum στη φύση, καθώς μπορεί να πολλαπλασιάζεται στον οργανισμό του, ενώ παράλληλα οι σκνίπες προτιμούν να τρέφονται από αυτόν.Η μόλυνση στους σκύλους ποικίλλει, από ασυμπτωματική έως δριμεία με μεγάλο εύρος κλινικών εκδηλώσεων.Οι σκύλοι που νοσούν εμφανίζουν συμπτώματα όπως κακή σωματική κατάσταση, περιφερική λεμφαδενοπάθεια και δερματικές αλλοιώσεις, όπως αποφολιδωτική δερματίτιδα, άτονα έλκη, περιοφθαλμική αλωπεκία και ονυχογρύπωση. Επίσης, παρατηρούνται επίσταξη, διόγκωση των αρθρώσεων, χρόνια ηπατίτιδα, χρόνια κολίτιδα, νευρολογικά συμπτώματα, ατροφική μυοσίτιδα ή πολυμυοσίτιδα και οφθαλμικές αλλοιώσεις. Κάποια από τα πιο κοινά κλινικοπαθολογικά ευρήματα είναι η ήπια μη αναγεννητική αναιμία, η υπερσφαιριναιμία και η υποαλβουμιναιμία. Η νεφρική νόσος, που αποτελεί την κύρια αιτία θανάτου, μπορεί να εξελιχθεί από μέτρια πρωτεϊνουρία μέχρι νεφρωσικό σύνδρομο ή νεφρική νόσο τελικού σταδίου. Τόσο οι συμπτωματικοί όσο και οι ασυμπτωματικοί σκύλοι είναι ικανοί να μολύνουν τις σκνίπες που τρέφονται από αυτούς.

Οι οροεπιδημιολογικές μελέτες παρέχουν έμμεσα πληροφορίες σχετικά με τον επιπολασμό της μόλυνσης και της νόσου σε μια περιοχή και είναι απαραίτητες για την εφαρμογή και την εκτίμηση της αποτελεσματικότητας των μέτρων ελέγχου. Ο οροεπιπολασμός θεωρείται ότι βρίσκεται μεταξύ του επιπολασμού της νόσου και του επιπολασμού της μόλυνσης. Ο οροεπιπολασμός που έχει αναφερθεί σε σκύλους στη Μεσόγειο ποικίλλει από 5% έως 30%. Σε μελέτες που εκτιμήθηκε ο επιπολασμός της μόλυνσης με χρήση μοριακών μεθόδων για την ανίχνευση του DNA του πρωτόζωου, αναδείχθηκαν υψηλά ποσοστά μόλυνσης, που φθάνουν σε κάποιες περιοχές το 70%.

Ο σκύλος αποτελεί το στόχο των προγραμμάτων ελέγχου της νόσου, επειδή αποτελεί δεξαμενή του πρωτόζωου. Η σωστή εκτίμηση της κατάστασης μόλυνσης των σκύλων είναι καθοριστική για τον καλύτερο καθορισμό των δράσεων, για την έναρξη θεραπείας στα αρχικά στάδια της νόσου και για τον έλεγχο της αποτελεσματικότητας των μέτρων ελέγχου. Το πιο αποτελεσματικό μέτρο πρόληψης της μόλυνσης στους σκύλους έχει αποδειχθεί ότι είναι η χρήση εντομοαπωθητικών, όπως είναι τα συνθετικά πυρεθροειδή με τη μορφή κολάρων ή spoton. Η δράση τους στις σκνίπες είναι εντομοαπωθητική και εντομοκτόνος παράλληλα, εμποδίζοντας τις σκνίπες να τραφούν από τους σκύλους, προλαμβάνοντας κατά αυτόν τον τρόπο τη μόλυνση. Ο εμβολιασμός των σκύλων αποτελεί το επόμενο κομβικό σημείο για την πρόληψη της μόλυνσης. Παρ‘ όλα αυτά, μέχρι στιγμής υπάρχουν ανησυχίες για τη χρήση των εμβολίων ως μέτρο πρόληψης, όπως η αποτελεσματικότητα και το υψηλό κόστος του εμβολιασμού. Τέλος, η θεραπεία σκύλων με Λεϊσμανίαση στοχεύει τόσο στην αύξηση του προσδόκιμου ζωής, στη βελτίωση της ποιότητας ζωής τους όσο και στη μείωση του παρασιτικού φορτίου, με αποτέλεσμα τη μείωση της μολυσματικότητας των σκύλων για τις σκνίπες.

Κ. Ν. Τσοκανά, DVM, Εργαστήριο Μικροβιολογίας & Παρασιτολογίας, Τμήμα Κτηνιατρικής, Σχολή Επιστημών Υγείας, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
Χ. Μπιλλίνης, DVM, PhD, DipECZM (WildlifePopulationHealth),Καθηγητής Ιολογίας – Ιογενών Νοσημάτων, Εργαστήριο Μικροβιολογίας & Παρασιτολογίας, Τμήμα Κτηνιατρικής, Σχολή Επιστημών Υγείας, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας )
Σε ευχαριστώ πολύ!
Αυτή την στιγμη αδυνατω να ακολούθησε την θεραπεία μ εντάσεις κ μου λείπουν τα 30 ml milteforan για να ολοκληρωσω την θεραπεία μ μιλτεφορα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη