Κυνοφιλία ή καθαρόαιμη κυνοφιλία;


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
Αν στο φόρουμ αυτό θεωρείτε πως το συγκεκριμένο θέμα έχει σκοπό δημιουργίας του την παγίδευση και τη σπορά διχόνοιας, τότε καλά θα κάνετε να το κλειδώσετε άμεσα γιατί δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί. Εξάλλου πρόκειται για ερώτημα και όχι για δήλωση που περιλαμβάνει μάλιστα τη λέξη vs.

Το αν δημιουργήθηκε διχόνοια δεν έχει να κάνει με το ίδιο το θέμα, αλλά από τους συνομιλητές και τη διεξαγωγή του διαλόγου...
Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και αρχάρια σκυλομαμά. Ομολογώ ότι τις τελευταίες μέρες έχω ξεψαχνίσει πολλές θεματικές ενότητες και πολλά θέματα, έχω αποκομίσει πολλές χρήσιμες πληροφορίες και αποκομίζω και άλλες!

Ωστόσο, δεν μπορώ να μην αναφέρω την παρατήρηση ενός φαινομένου το οποίο κάθε φορά μου "τρυπάει" τον εγκέφαλο. Βλέπω διάφορα μέλη (ιδιοκτήτες καθαρόαιμων σκύλων) να αναφέρονται στον όρο "καθαρόαιμη κυνοφιλία". Τι σημαίνει αυτό; Μέχρι τώρα πίστευα ότι η κυνοφιλία είναι μία και δεν γνωρίζει φυλές, καθαρότητες ή ράτσες.

Πάντα έτρεφα αγάπη για τους σκύλους, πάντα έψαχνα, μάθαινα τα στοιχειώδη περί φυλών και συμπεριφορών. Πάντα πίστευα πως κάποια στιγμή θα αποκτήσω ένα σκύλο και είναι πολύ πιθανό να επέλεγα προσεκτικά κάποιο καθαρόαιμο από φυλή της προτίμησής μου. Παρ' όλα αυτά μπήκε πρόσφατα στη ζωή μου ένα ημιαιμάκι χωρίς πρότυπα και πέντιγκρι και δεν θα το άλλαζα με κανένα.

Θέλω να πω πως καλά κάνει όποιος ψάχνεται και αποκτά σκύλο της αγαπημένης του φυλής. Δεν είναι κατακριτέο επουδενί και το ίδιο μπορεί να έκανα και να κάνω και εγώ στο μέλλον! Όπως δεν είναι κατακριτέα η επιλεκτική αναπαραγωγή και υποστήριξη και διαιώνιση των φυλών! Αλλά ο όρος "καθαρόαιμη κυνοφιλία" εμένα με παραπέμπει σε ένα μίγμα "καθαρόαιμης αλλαζονείας" με "καθαρόαιμο κομπλεξ". Και μην κολλάτε μόνο στον όρο φραστικά, αλλά στη γενικότερη φιλοσοφία και νοοτροπία που κρύβεται από πίσω.

Να με συγχωρείτε για την εριστικότητα μου, αλλά δεν άντεξα... Τώρα μπορείτε να πέσετε να με φάτε και καλή σας όρεξη!!

εχεις απολυτο δικιο...οι συνομιλητες φταινε κι οχι η καημενη η θεματοθετης η οποια εκανε μια απλη ερωτηση χωρις ιχνος κρισης θετικης ειτε αρνητικης για τους λατρεις την καθαροαιμιας χωρις να αφηνει το παραμικρο υποννοουμενο...
 


5 Μαρτίου 2014
23
0
Θα το πω ξανά, η άποψη μου είναι ότι όπως το είδος σκύλος είναι ΕΝΑ, ανεξαρτήτως φυλής, έτσι και η κυνοφιλία είναι ΜΙΑ και δεν μπορεί να συνοδευτεί από τη λέξη καθαρόαιμη, όπως ούτε και από την αντίστοιχη φιλοσοφία. Σε καμία περίπτωση δεν κατέκρινα τη λατρεία και αφοσίωση σε κάποια φυλή, αντιθέτως τη χαρακτήρισα αναγκαία και το κατέστησα σαφές, ξανά και ξανά, απλά προφανώς γίνεται επιλεκτική ανάγνωση, γεγονός που συμβαίνει συχνά και προκύπτει με φυσικό αμυντικό τρόπο όταν κάποιος αισθανθεί ότι θίγονται οι απόψεις του που με κόπο έχτισε και δεν έχει σκοπό να διευρύνει.



Ο χαρακτηρισμός "καημένη", αποτελεί προσωπική επίθεση ειρωνίας άνευ αιτίας μάλιστα και επίσης συνηθίζω να μιλώ με ειλικρίνεια και κυνικότητα, επομένως δεν αφήνω χώρο για υπονοούμενα. Ήλπιζα πως το θέμα μας εδώ είναι τι πραγματικά είναι η κυνοφιλία και όμως βλέπω πως αυτόματα οδηγείται σε προσωπικές επιθέσεις και αντιπαραθέσεις, αντί για υγιή διάλογο.
 
Last edited:


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ο Reinmeister σου τα λέει σωστα. Θα μου επιτρέψεις να πω οτι με τις λεξεις και φράσεις που χρησιμοποιησες απο το εναρκτήριο κι ολας ποστ σου θετεις τις βασεις για εναν ανθυγιεινό διάλογο. Δεν εχεις γραψει σχεδον τιποτε πριν απο αυτο το θέμα και επιλεγεις να ξεκινησεις με ενα ζητημα που ουσιαστικά διχάζει αντί να ενώνει την κυνοφιλική κοινότητα. Δε γνωρίζω για ποιο λογο το εκανες αλλα θα επιλέξω την πιο "ελαφριά" εξηγηση, οτι δεν εγινε εσκεμμένα. Ελπίζω σε υγιέστερη συνέχεια.
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οταν εσύ η ιδια αναγνωρίζεις, εστω και χαριτολογώντας, εριστικότητα στα λεγόμενα σου, να μην περιμένεις από τους αλλους κατι διαφορετικό. Ηδη αναφέροντας το οτι εχεις ημιαιμο και βγάζεις στη σέντρα την "καθαροαιμη" κυνοφιλια, χρωματιζεις ηθελημένα ή μη τη συζητηση. Το να εντοπισεις αμυντικές θέσεις/συμπεριφορές και δήθεν απροθυμία διεύρυνσης αποψεων -αλήθεια, εσύ θα την προσφέρεις τη διεύρυνση μεσω του θεματος σου? μπααα - ειναι δική σου προσωπική επιθεση προς τους συνομιλητές σου που ξόδεψαν εστω και δευτερόλεπτα από το χρόνο τους με το θέμα σου
 


D

Deleted member 14614

Guest
Για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, νομίζω ότι η θεματοθέτρια απλά κριτικάρει όσους είναι "κυνόφιλοι" επιλεκτικά, με βάση δηλαδή την καθαροαιμία. Δεν θεωρώ ότι τα βάζει με όσους έχουν καθαρόαιμο σκύλο.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, νομίζω ότι η θεματοθέτρια απλά κριτικάρει όσους είναι "κυνόφιλοι" επιλεκτικά, με βάση δηλαδή την καθαροαιμία. Δεν θεωρώ ότι τα βάζει με όσους έχουν καθαρόαιμο σκύλο.
πες τα ρικ.. και ο καθενας εριξε τα απλυτα του αμεσως αμεσως (χιουμορ κανω)
εγω γιαυτο δεν απαντησα παρολο την ευγενικη προσκληση του φιλου μου και πατριδα nikalias να κανω ενα ποτ πουρι μπεστ οφ.. επειδη πλενω με ομο
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
Θα το πω ξανά, η άποψη μου είναι ότι όπως το είδος σκύλος είναι ΕΝΑ, ανεξαρτήτως φυλής, έτσι και η κυνοφιλία είναι ΜΙΑ και δεν μπορεί να συνοδευτεί από τη λέξη καθαρόαιμη, όπως ούτε και από την αντίστοιχη φιλοσοφία. Σε καμία περίπτωση δεν κατέκρινα τη λατρεία και αφοσίωση σε κάποια φυλή, αντιθέτως τη χαρακτήρισα αναγκαία και το κατέστησα σαφές, ξανά και ξανά, απλά προφανώς γίνεται επιλεκτική ανάγνωση, γεγονός που συμβαίνει συχνά και προκύπτει με φυσικό αμυντικό τρόπο όταν κάποιος αισθανθεί ότι θίγονται οι απόψεις του που με κόπο έχτισε και δεν έχει σκοπό να διευρύνει.



Ο χαρακτηρισμός "καημένη", αποτελεί προσωπική επίθεση ειρωνίας άνευ αιτίας μάλιστα και επίσης συνηθίζω να μιλώ με ειλικρίνεια και κυνικότητα, επομένως δεν αφήνω χώρο για υπονοούμενα. Ήλπιζα πως το θέμα μας εδώ είναι τι πραγματικά είναι η κυνοφιλία και όμως βλέπω πως αυτόματα οδηγείται σε προσωπικές επιθέσεις και αντιπαραθέσεις, αντί για υγιή διάλογο.
θεωρουσα οτι θα αρκουσε η επισημανση συγκεκριμενων λεξεων και φρασεων σου,αφηνοντας στην διακριτικη ευχερεια σου την κατανοηση και μη συνεχιση της ανουσιας εν ειδει κοροιδιας, αρνησης σου των προφανων, αλλα δυστυχως επλανηθην...

παμε παλι λοιπον με επεξηγησεις, για να παψεις να θεωρεις οτι η ορθη χρηση της ελληνικης γλωσσας δυναται να κρυψει το νοημα των γραφομενων...δεν δυναται...

Αλλά ο όρος "καθαρόαιμη κυνοφιλία"εμένα με παραπέμπει σε ένα μίγμα "καθαρόαιμης αλλαζονείας" με "καθαρόαιμο κομπλεξ". Και μην κολλάτε μόνο στον όρο φραστικά, αλλά στη γενικότερη φιλοσοφία και νοοτροπία που κρύβεται από πίσω.

οσοι λοιπον ειναι υπερ της καθαροαιμης κυνοφιλιας ειναι κατ εσε αλαζονες και κομπλεξικοι...επειδη ομως δεν σου εφτανε να χαρακτηρισεις αρνητικα στο συγκεκριμενο κομματι το γενικευσες σε φιλοσοφια και νοοτροπια...

καλλιστα λοιπον θα μπορουσε ο οποιοσδηποτε,απολυτως δικαιολογημενα, να αμυνθει στην ξεκαθαρη επιθεση σου,λεγοντας σου "καλα κανω και γουσταρω επιλεκτικα και δεν σου πεφτει λογος μια και η επιλογη μου σε καμια των περιπτωσεων δεν αναιρει ουτε ενοχλει την δικη σου επιλογη"...

αντ αυτου ομως σου εξηγησαν πολλοι με ομορφο τροπο οτι η καθαροαιμη κυνοφιλια αφορα την προασπιση της διατηρησης των υπαρχοντων φυλων καθως και την βελτιωση τους ,ειδικα στο κομματι υγειας...επισης σου ξεκαθαρισαν οτι με αυτο το σκεπτικο επιτυγχανεται περιορισμος της αθροας αυξησης των αδεσποτων με οσα αρνητικα εχει κατι τετοιο...

στην συνεχεια εγω και μερικοι ακομη, σχολιαζουμε την ενασχοληση και κριση των προσωπικων επιλογων,χωρις καμια προσωπικη επιθεση...απλη αναγνωριση του γεγονοτος...

ερχεσαι εσυ στην συνεχεια και λες...

Αν στο φόρουμ αυτό θεωρείτε πως το συγκεκριμένο θέμα έχει σκοπό δημιουργίας του την παγίδευση και τη σπορά διχόνοιας, τότε καλά θα κάνετε να το κλειδώσετε άμεσα γιατί δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί. Εξάλλου πρόκειται για ερώτημα και όχι για δήλωση που περιλαμβάνει μάλιστα τη λέξη vs.

Το αν δημιουργήθηκε διχόνοια δεν έχει να κάνει με το ίδιο το θέμα, αλλά από τους συνομιλητές και τη διεξαγωγή του διαλόγου...

ατεχνως κεκαλυμμενη ειρωνια που αφορα το υποδεεστερο επιπεδο των συνομιλητων σου οι οποιοι δεν ειναι σε θεση να αντιληφθουν την ανιδιοτελεια των γραφομενων σου και σε κατακρινουν...μετα απο ολα αυτα λοιπον ερχομαι εγω και σε ειρωνευομαι εν ειδει κοροιδιας (καμια σχεση με επιθεση) κατι απολυτως φυσιολογικο ως απαντηση στο ιδιο επιπεδο...

επανερχεσαι λοιπον για τριτη φορα γραφοντας...

απλά προφανώς γίνεται επιλεκτική ανάγνωση, γεγονός που συμβαίνει συχνά και προκύπτει με φυσικό αμυντικό τρόπο όταν κάποιος αισθανθεί ότι θίγονται οι απόψεις του που με κόπο έχτισε και δεν έχει σκοπό να διευρύνει.

δεν ειμαστε λοιπον μονο αλαζονες και κομπλεξικοι,αλλα ειμαστε και εγωιστες σε βαθμο που μπλοκαρει ο εγκεφαλος μας και δεν δυναμεθα να δουμε το φως το αληθινο που βγαζει ο φακος σου...

εαν ημουν στην θεση σου θα σταματουσα να γραφω με τροπο που να δειχνει οτι θεωρω τους συνομιλητες μου καθυστερημενους...δεν ειναι ευγενικο...
 


aith

Well-Known Member
18 Απριλίου 2013
59
7
αθήνα , νεα φιλαδέλφεια
Reinmaster , είδα τα posts σου χωρίς quote και αφού είχα ξεχάσει το πρώτο πρώτο post του θέματος , μετά από 9 σελίδες , νόμιζα ότι είσαι ' νέο μέλος στο φόρουμ και αρχάρια σκυλομαμά ' ! είναι και περασμένη η ώρα ! :p
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
Από την άλλη θα διαφωνήσω με τον Στέλιο στο θέμα υγεία και καθαροαιμία. Θα υπήρχε βάση σε αυτό που λέει αν η εκτροφή γινόταν με τρόπο που θα έπρεπε. Επειδή όμως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, και εδώ δεν θα αναφέρω την Ελλάδα αλλά την υφήλιο, βλέπουμε συχνά καθαρόαιμα με σημαντικά προβλήματα και συμπεριφοράς αλλά και σωματικής υγείας και ημίαιμα που δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα. Οπότε το θέμα αυτό δεν είναι απόλυτο και ούτε κι εμείς θα έπρεπε να είμαστε.

+1


το μεγαλυτερο προβλημα του φορουμ για εμενα, σε θεματα εκτροφης, ειναι οτι υπαρχει η αποψη οτι ισχυει απολυτα το εξης: επωνυμη 'επαγγελματικη' εκτροφη = υγεια για το σκυλο.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Χαίρω πολύ παιδιά, ότι η κυνοφιλία είναι ΜΙΑ!

Το κόλλημα σε αυτό που συζητάτε όμως είναι με ποια οδό θα φτιάξουμε σωστή κυνοφιλία!!!

+1


το μεγαλυτερο προβλημα του φορουμ για εμενα, σε θεματα εκτροφης, ειναι οτι υπαρχει η αποψη οτι ισχυει απολυτα το εξης: επωνυμη 'επαγγελματικη' εκτροφη = υγεια για το σκυλο.
Πρόβλημα?Βλέπεις εσύ κανα επώνυμο?

Εκτροφή σημαίνει μέθοδος, σημαίνει φιλοσοφία!Δεν σημαίνει όνομα, ούτε επωνυμία!

Δεν μπορώ να σου εξηγήσω πιο λιανά ότι η εκτροφή βοηθάει στην υγεία!
Το forum δεν υποστηρίζει την εκτροφή ως φιλοσοφία λαμβάνοντας τις προσωπικές απόψεις μελών!
Είναι αντικειμενικά τα κριτήρια που υποστηρίζει την εκτροφή, γιατί εκτροφή σημαίνει προσθαφαίρεση στοιχείων!Άρα από μόνη της είναι ικανή να παράγει υγεία εάν το θέλει!
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
Κουίζ στο κουίζ.

Αν τα σκυλιά του Κώστα και της Λίζας γεννήσουν 8 κουτάβια, τα οποία διατεθούν σε 8 κατάλληλα σπίτια, με τα υπόλοιπα ημίαιμα - αδέσποτα τί γίνεται ?

Γιατί αν αυτή η γέννα δεν γινόταν ποτέ, και αυτά τα 8 σπίτια ήθελαν ένα σκυλάκι, και αποκτούσαν ένα από καταφύγιο (καθώς ούτως ή άλλως με την γέννα που περιγράφεις κανείς δεν μπορεί να ξέρει εκ των προτέρων περί μέγεθους, συμπεριφοράς, ανάγκες εκτόνωσης κλπ κλπ αφού δεν στηρίζεται σε κανένα πρότυπο η συγκεκριμένη αναπαραγωγή), θα έσωζαν 16 σκυλιά καθώς θα "άνοιγαν" 8 επιπλέον θέσεις στο καταφύγειο.

Που είναι ο κυνόφιλος λοιπόν που εθελοτυφλεί παράγωντας τέτοια κουτάβια και αφήνωντας άλλα 16 (σύμφωνα με τους αριθμούς του παραδείγματος) να ταλαιπωρούνται ?
για εμενα αυτο δεν ειναι λογος για να μην προχωρησουν στο ζευγαρωμα. αν καποιος δεν παρει απο αυτα τα σκυλακια που θελει δεν σημαινει οτι θα παρει αδεσποτο. με την ιδια λογικη να μην υπηρχαν και καθαροαιμα για να παρει ο κοσμος αδεσποτα.

οι λογοι που ΔΕΝ πρεπει να το κανουν ειναι 2

1) δεν ξερουν οτι αυτα τα 8 θα διατεθουν και αρα δεν θα περισσεψουν πχ 3 που θα 'πεταχτουν' οποτε θα προκυψουν αλλα 3 αδεσποτα

2) το οτι ο κωστας εχει εναν υγιη, εξυπνο σκυλο και η λιζα το ιδιο δεν σημαινει οτι τα κουταβια θα βγουν σαν τους γονεις και οχι σαν τους προγονους 5 γενιες πιο πισω ή οτι δεν θα βγαλουν προβληματα/χαρακτηριστικα αγνωστα στους γονεις. ειναι αστειο να το περιμενει κανεις αυτο.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
+1


το μεγαλυτερο προβλημα του φορουμ για εμενα, σε θεματα εκτροφης, ειναι οτι υπαρχει η αποψη οτι ισχυει απολυτα το εξης: επωνυμη 'επαγγελματικη' εκτροφη = υγεια για το σκυλο.
κανεις δεν λέει οτι η επωνυμη επαγγελματικη εκροφη εγγυαται υγεία στο σκύλο. Ισα ισα η πλειοψηφια συμφωνει οτι η επαγγελματικη εκτροφη = εξετασεις υγειας που και πάλι δεν εγγυωνται οτι τα κουτάβια θα ειναι απόλυτα υγιή.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εγώ λέω αντί να συζητάτε να πάνε τα αδέσποτα σε σπίτι να συζητάτε πως ένας ιδιοκτήτης θα κόψει το τσουτσούνι του σκύλου του από το να το βάλει στην σκύλα του απέναντι!

Μην μου συζητάτε έπειτα της ζημιάς που θα πάνε τα σκυλιά!Αυτό δεν είναι σωστή κυνοφιλία!
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
γιατί εκτροφή σημαίνει προσθαφαίρεση στοιχείων!Άρα από μόνη της είναι ικανή να παράγει υγεία εάν το θέλει!
ξεκαθαρα για εμενα δεν το θελει πολλες φορες γιατι το ενδιαφερον ειναι κυριως στην μορφολογια. επειδη το θελει ο πελατης. οποτε η υγεια και καποια συγκεκριμενα χαρακτηριστικα πανε περιπατο.
γιατι αυτο πουλαει. το ταδε χρωμα, το ταδε σχημα. και η προσθαφαιρεση ειναι για αυτα, οχι για την υγεια παντα. εγω αυτο βλεπω εδω και χρονια. και οχι μονο στην ελλαδα. οχι απο ολους, οχι παντα. αλλα οσο πιο γνωστη φυλη τοσο πιο κατεστραμενη καταληγει απο τους εκτροφεις. αυτη ειναι η γνωμη μου και συγνωμη αλλα δεν συζηταμε σε θεωρητικο επιπεδο αλλα πια ειναι η πραγματικοτητα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καταρχήν να ζητήσω συγγνώμη γιατί την συζήτηση την πήγαμε στην εκτροφή!
Νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουμε ότι ο πρώτος στόχος ενός κυνόφιλου είναι η υγεία του ζώου και έπειτα η διαβίωση ως ον δίπλα στον άνθρωπο!

ξεκαθαρα για εμενα δεν το θελει πολλες φορες γιατι το ενδιαφερον ειναι κυριως στην μορφολογια. επειδη το θελει ο πελατης. οποτε η υγεια και καποια συγκεκριμενα χαρακτηριστικα πανε περιπατο.
γιατι αυτο πουλαει. το ταδε χρωμα, το ταδε σχημα. και η προσθαφαιρεση ειναι για αυτα, οχι για την υγεια παντα. εγω αυτο βλεπω εδω και χρονια. και οχι μονο στην ελλαδα. οχι απο ολους, οχι παντα. αλλα οσο πιο γνωστη φυλη τοσο πιο κατεστραμενη καταληγει απο τους εκτροφεις. αυτη ειναι η γνωμη μου και συγνωμη αλλα δεν συζηταμε σε θεωρητικο επιπεδο αλλα πια ειναι η πραγματικοτητα.
milou βλέπεις πολύ κοντά!
Δες την εκτροφή ως φιλοσοφία!Δεν χαρακτηρίζεις έτσι την εκτροφή ως μέθοδο επειδή κάποιοι δεν είναι σωστοί!
Το αν στοχεύει ο ανθρώπινος παράγοντας σε πασαλλείματα, σε χρήμα κτλ δεν έχουν να κάνουν με την φιλοσοφία της εκτροφής!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Νομίζεις Στέλιο πως ο κόσμος γνωρίζει ποιό είναι το σωστό και πως θα έπρεπε να γίνεται;

Edit
Δεν το λέω ειρωνικά...
Πραγματικά ρωτάω
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
ξεκαθαρα για εμενα δεν το θελει πολλες φορες γιατι το ενδιαφερον ειναι κυριως στην μορφολογια. επειδη το θελει ο πελατης.
Σε ποιόν πελάτη αναφέρεστε;;;
Τί είναι ο εκτροφέας αντιπρόσωπος; Εισαγωγέας;;; Πωλητής;;;
Τί;;;
Πως το έχετε φανταστεί;

Εκτρέφεις με βάση το πρότυπο της μαμημένης της φυλής που υπηρετείς και όχι για τα χούγια του κάθε ηλίθιου που θα σου ζητήσει ό,τι κατεβάσει η γκλάβα του.
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
Σε ποιόν πελάτη αναφέρεστε;;;
Τί είναι ο εκτροφέας αντιπρόσωπος; Εισαγωγέας;;; Πωλητής;;;
Τί;;;
Πως το έχετε φανταστεί;

Εκτρέφεις με βάση το πρότυπο της μαμημένης της φυλής που υπηρετείς και όχι για τα χούγια του κάθε ηλίθιου που θα σου ζητήσει ό,τι κατεβάσει η γκλάβα του.
δεν εχει κανενα νοημα η συζητηση αν πιστευεις οτι η εκτροφη παγκοσμιως (ξαναλεω: στην πραγματικοτητα και οχι οπως θα επρεπε/θελαμε να συμβαινει σε εναν ιδεατο κοσμο) δεν επηρεαζεται τραγικα απο το την 'ζητηση'.

επειδη ειμαστε οφ-τοπικ ας το ψαξει αυτο ο καθε ενδιαφερομενος αν ισχυει ή οχι και ας βγαλει τα δικα του συμπερασματα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αυτό το θέμα είναι διαχρονικό "ημίαιμα vs καθαρόαιμα ", είμαι τόσα χρόνια στο φόρουμ και οι απόψεις είναι ίδιες..
Καταρχήν δεν υπάρχει καθαρόαιμη κυνοφιλία.., η κυνοφίλια είναι μία αυτή της ενασχόλησης με τον σκύλο σε συγκεκριμένα ζητούμενα.. Είναι μία ας το πούμε ειδικευμένη ενασχόληση με τον σκύλο..
Η φιλοζωία αγγίζει ένα πιο εύρη φάσμα..
Το ένα όμως δεν συνάδει απαραίτητα με το άλλο και το αντίστροφο..

Τώρα τόσα χρόνια αυτό που παρατηρώ είναι μια αντιπάθεια των ανθρώπων που ασχολούνται ή έχουν ημίαιμα με τα καθαρόαιμα.. Επίσης υπάρχουν και μια παραπάνω από αυτούς αντιπάθεια και στα εκθεσόσκυλα αλλά ας μην το πάμε μακριά..
Το αντίστροφο αντιπάθεια στα ημίαιμα δεν έχω δει ποτέ μου..στην μονόπλευρη οπτική κάποιων ανθρώπων από αυτούς ναι..
Λογική στο να αναπαράγονται τα ημίαιμα δεν υπάρχει..όσο και να μην αρέσει αυτό..
Κανείς δεν θεωρεί πως τα ημίαιμα είναι κατώτερα ή σκυλιά με λιγότερα δικαιώματα..
Ισα ισα τα καθαρόαιμα μπορείς να πεις πως έχουν και μεγαλύτερη ευθύνη κατά κάποιο τρόπο αυτή της καλυτέρευσης της φυλής..
και η γέννα δεν είναι εύκολο πράγμα..και είναι δουλειά για τους εκτροφείς με στόχο την καλυτέρευση της φυλής..., όταν θα γίνει αρχικά κατανοητό αυτό θα γίνει και η αρχή κατανόησης και άλλων πραγμάτων..