Κυριαρχικό κουτάβι


Panos33

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2006
41
0
Εχω 2 κουταβια Ελληνικα ποιμενικα 3μηνων αρσενικο-θυληκο, το αρσενικο κολοβο απο τη γεννα του, πολυ σπανια αυτα [σε ολη τη γεννα 10 σκυλακια τα 2 ηταν κολοβα και φυσικα ο πατερας κολοβος].
Ειναι απο μωρα μαζι τα κουταβια , απο ηλικια 2 μηνων τα κουταβια τα ταιζω χωρια,κλεινω τον εναν μεσα και την αλλη εξω,γιατι μαλωνουν και γερα,τωρα τελευταια η θυληκια,εκτος φαγητου παντα,εχει μια ταση κυριαρχιας και ζαβη το κεφαλι τις πανω απο το σβερκο του αρσενικου,οταν το κανει αυτο γινετε χαμος,εχω την εντυπωση πως ο αρσενικος ειναι πιο γερος γιατι στο φαι αν τρωει αυτος αυτη δεν ερχετε,ενω αν τρωει αυτη αυτος την περνη το φαι,σημερα για πρωτη φορα να μην μπορω να τα χωρισω,τη νερο ,τη φωνες τιποτα,στο τελος τα επιασα απο το σβερκο,μετα απο τον καβγα γλιφωταν και ολα καλα σαν να μην εγινε τιποτα.θελει να του επιβληθη,ενω στο φαγητο ειναι κοτα. Τι γινετε γιατι κανει ετσι αυτη ?Για βοηθηστε λιγο τη να κανω ?

Μακη εσυ περιμενο να απαντησεις αν δε μου κρατας κακια,γιατι εσυ εισε ο γιατρος εδω μεσα


ROTTIE: Η δημοσίευση μεταφέρθηκε σε καινούργιο θέμα
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δώσε τα κουτάβια (και τα δύο) σε καινούργιους ιδιοκτήτες και σύντομα.
Αν δεν μπορείς να χωρίσεις κουτάβια τριών μηνών αμέσως δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανένας. Ασε που έπρεπε να προέβλεπες τους καβγάδες και να τους σταματήσεις πριν αρχίσουν καν.
Μπορώ να ρωτήσω γιατί περιμένεις κάθε φορά να φτάσει ο καυγάς σε μαύρο χάλι;

Αυτό υπονομεύει την δική σου θέση σαν αρχηγός. Τα αφήνεις επανελημένως να σε προσβάλλουν -και να σε γράφουν κανονικά.
Αυτά τα κουτάβια σύντομα θα σε θεωρούν κατώτερό τους (αν δεν το κάνουν ίδη) και αυτό είναι επικύνδινο (εκτός βέβαια αν είσαι πάντα πολύ υπάκουος!) :roll:

Δεν έπρεπε να επιτρέπεις κανένα δείγμα επιθετικότητας μεταξύ τους, απλούστατα γιατί αυτό (στην γλώσσα τους) θα έπρεπε να είναι μόνο δική σου δουλεία. Η μάνα τους θα ανεχόταν τέτοια συμπεριφορά; Αποκλείεται...
Αν έφυγαν από τη μάνα τους νωρίς, ίσως να είναι και ο λόγος που είναι τόσο κακομαθημένα. Πάντος να ξέρεις πως το πρόβλημά σου θα χειροτερεύψει και πως εάν κρατήσεις αυτά τα κουτάβια, μάλλον θα εύχεσαι να με είχες ακούσει.

Αν τα κρατήσεις τουλάχιστον βρες έναν καλό εκπαιδευτή να έρθει στον χώρο σου να σε βοηθήσει. ΜΗΝ τα στείλεις για εκπαίδευση... το πρόβλημα το έχεις εσύ και πρέπει εσύ να μάθεις πολλά για τους σκύλους.
Δεν διάλεγες κάτι πιο εύκολο; Και ΕΝΑ σκύλο. Οχι δύο.
 


marug

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2007
68
0
Dr.Zhivago said:
Δώσε τα κουτάβια (και τα δύο) σε καινούργιους ιδιοκτήτες και σύντομα.
Ατυχές, άκομψο και προσβλητικό.

Η επαγγελματική μας ενασχόληση με τον χώρο της κυνοκομίας δεν μας κάνει αυτόκλητα κριτές ακαταλληλότητας κατοχής σκύλου.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
marug, θα συμφωνήσω απόλυτα με τον/την Dr.Zhivago. Διάβασε από την αρχή την δημοσίευση του/της και κρίνε την ως σύνολο και όχι αποσπασματικά.
Που διαφωνείς?

ΣΗΜ. Λαβε υπ’ όψιν σου ότι μιλάμε για Ελληνικούς ποιμενικούς.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ο καθένας έχει δικαίωμα στη γνώμη του, πόσο μάλλον ένας επαγγελματίας και πτυχιούχος εκπαιδευτής αστυνομικών σκύλων.

Αν και όταν πρόκειται για αθώα κουτάβια που ο ιδιοκτήτης τους τα κακομεταχειρίζεται -ο καθένας δικαιούται να είναι λίγο απότομος.

Ατυχές, άκομψο και προσβλητικό, είναι το ότι δεν θα ζήσουν καλά (και μάλλον ούτε για πολύ) τα δύο αυτά κουταβάκια. Εκτός βέβαια αν πάνε σε άλλον ιδιοκτήτη.

Το 2007 μόνο στην Αθήνα θανατώθηκαν 30 ποιμενικοί γιατί είχαν πρόβλημα επιθετικότητας. Και αυτός ο αριθμός είναι μόνο οι σκύλοι για τους οποίους γνώριζε ο όμιλος...

Καλή η ευγένεια αλλά κάποτε κάτι πρέπει να γίνει πια με αυτη τη 'μόδα'.
Οι σκύλοι δεν φταίνει. Κάπως όμως πρέπει οι άνθρωποι που τα καταστρέφουν να κάτσουν να σκεφτούν. Η αγένεια κάνει θαύματα μερικές φορές. Μακάρι να πειστεί οτι είναι ακατάληλος για τέτοια ζώα (γιατί αυτή είναι η αλήθεια) και να ζήσουν καλά μ'έναν περισσότερο έμπειρο ιδιοκτήτη (η τουλάχιστον κάπιοιον με κοινή λογική!).

Αν σε σόκαραν τα λόγια μου, μου είναι παντελώς αδιάφορο. Είναι βέβαιο πως ο Πάνος θα συμφωνίσει μαζί μου κάποια στιγμή (ελπίζω για το καλό τον κουταβιών του να γίνει σύντομα).
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Είναι αξιοπερίεργο το ότι κανένας δεν είχε να προτείνε κάτι στον Πάνο, που ανέφερε το (ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ) προβλημά του αρχές Φεβρουαρίου.

Μπορεί να μου λείπει η ευγένεια αλλά εγώ είμαι ο μόνος άνθρωπος που ενδιαφέρεται να βοηθήσει τα κουτάβια του Πάνου στο φόρουμ (και τον ίδιο φυσικά).

Πάνο, σε παρακαλώ, που είναι τα κουτάβια σου? Κοντεύουν 6 μηνών τώρα. Τα έχεις ακόμα;

Αν ναι, σκέψου το. Πολύ, πολύ σύντομα θα είναι πολύ μεγάλα και δύστροπα για να τα θέλει κανείς...
ΕΚΕΙ να δεις πρόβλημα.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
λογω του οτι τα μηνυματα του πανου ειναι λιγα,μπορεις να τα διαβασεις και μετα να αναρωτηθεις για τα "αξιοπεριεργα" του φορουμ :wink:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μπορεί να μου λείπει η ευγένεια αλλά εγώ είμαι ο μόνος άνθρωπος που ενδιαφέρεται να βοηθήσει τα κουτάβια του Πάνου στο φόρουμ (και τον ίδιο φυσικά).
:shock: :shock:

8) :lol: 8) :lol: 8) :lol: 8) :lol: 8) :lol: 8) :lol: 8) :lol: 8) :lol:

Πάνοοοοο ακούςςςςς ?????

Ρεεεεε τι τραβάμεεεεε ...
 


marug

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2007
68
0
Δεν διαφωνούμε επί της ουσίας.
Πολύ πιθανόν να είναι ο Πάνος ακατάλληλος ιδιοκτήτης.
Δεν τον γνωρίζω ούτε έχω διαβάσει γραφόμενα του.

Δεν με σόκαραν τα λόγια σου. Με ενόχλησε όμως το ύφος του ειδήμονα.
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
τωρα το ειδα αυτο και κλαιω απο τα γελια
α,ρε galazio που εισαι :?: :?: :?: :?: δεν μπορω αλλο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

φτανει :lol: :lol: :lol: :lol: