Κόστος αγοράς σκύλων


pepermaint

Well-Known Member
1 Ιανουαρίου 2011
165
0
σωστα εχει να κανει με την διαφορα χωρας..οποτε τωρα προκυπτει το ερωτημα αξιζει να παιρνουμε σκυλια απο ελληνες εκτροφεις
η μηπως να ψαχτουμε και σε αλλες χωρες γιατι μας συμφερει καλυτερα?
Μα νομίζω πως αυτό γίνεται ήδη.
Όπως αυτός που βαριέται και δεν το έχει ψάξει καθόλου παίρνει σκυλί απο το πρώτο πετ σοπ που θα βρει , 'ετσι και αυτός που το ψάχνει γενικώς θα κοιτάξει και στο εξωτερικό . Η επιτυχία θα είναι να βρεί με τα ίδια λεφτά που είχε σαν στόχο να διαθεσει στην Ελλάδα αρχικά , σκυλί στο εξωτερικό απο πολύ καλή γέννα
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Η επιτυχια θα είναι να μπορεσει να βρει με περιπου ιδια τιμη (συνολικο κοστος = κουταβι, μετακινησεις, επικοινωνια κλπ) καλο κουταβι από ελληνικο εκτροφειο (σε πολλες φυλες ειναι ανταξια του εξωτερικου, σε άλλες αξιζει να κοιταξεις εξω), ώστε να εχει την δυνατοτητα να επισκεφτει το εκτροφειο ΠΡΙΝ την αποφαση καμια δεκαρια φορες, να μπορει να πηγαινει στο εκτροφειο καθε τρεις και λιγο ΜΕΤΑ την αποκτηση για συμβουλες, να μπορει να συνεννοειται στην γλωσσα του, να ξερει ακριβως με ποιον μιλαει, και στην τελικη αν χρειαστει να ξερει με ποιον να μαλωσει και από ποιον να διεκδικησει.

Πόσες φορες θα παει στο εκτροφειο του εξωτερικου μεχρι να αποφασισει? Μία? Ή καμία και θα διαλεξει από φωτογραφιες με email σε σπασμενα αγγλικα? Αν μετα αντιμετωπισει καποιο προβλημα, οποιοδηποτε προβλημα, μικρο ή μεγαλο, σε ποιον θα απευθυνθει? Στο dogforum?

Οποιος εχει την εντυπωση ότι ο ξενος και αγνωστος εκτροφεας θα δωσει σε καποιον αλλοδαπο, που εμφανιστηκε χθες και δεν θα τον ξαναδει για πρακτικους λογους, και που επεσε με το αλεξιπτωτο χωρις συστασεις από καποιον που είναι καιρο στον χωρο, το καλυτερο κουταβι και θα του πει κι ευχαριστω, πλαναται οικτρα.
 


pepermaint

Well-Known Member
1 Ιανουαρίου 2011
165
0
Η επιτυχια θα είναι να μπορεσει να βρει με περιπου ιδια τιμη (συνολικο κοστος = κουταβι, μετακινησεις, επικοινωνια κλπ) καλο κουταβι από ελληνικο εκτροφειο (σε πολλες φυλες ειναι ανταξια του εξωτερικου, σε άλλες αξιζει να κοιταξεις εξω), ώστε να εχει την δυνατοτητα να επισκεφτει το εκτροφειο ΠΡΙΝ την αποφαση καμια δεκαρια φορες, να μπορει να πηγαινει στο εκτροφειο καθε τρεις και λιγο ΜΕΤΑ την αποκτηση για συμβουλες, να μπορει να συνεννοειται στην γλωσσα του, να ξερει ακριβως με ποιον μιλαει, και στην τελικη αν χρειαστει να ξερει με ποιον να μαλωσει και από ποιον να διεκδικησει.

Πόσες φορες θα παει στο εκτροφειο του εξωτερικου μεχρι να αποφασισει? Μία? Ή καμία και θα διαλεξει από φωτογραφιες με email σε σπασμενα αγγλικα? Αν μετα αντιμετωπισει καποιο προβλημα, οποιοδηποτε προβλημα, μικρο ή μεγαλο, σε ποιον θα απευθυνθει? Στο dogforum?

Οποιος εχει την εντυπωση ότι ο ξενος και αγνωστος εκτροφεας θα δωσει σε καποιον αλλοδαπο, που εμφανιστηκε χθες και δεν θα τον ξαναδει για πρακτικους λογους, και που επεσε με το αλεξιπτωτο χωρις συστασεις από καποιον που είναι καιρο στον χωρο, το καλυτερο κουταβι και θα του πει κι ευχαριστω, πλαναται οικτρα.
Φίλε μου κάνεις λάθος .

Και απο Ελληνικό εκτροφείο να πάρεις δεν πάει να πει πως θα είναι σε κοντινή απόσταση απο το σπίτι σου . Μπορεί να είναι σε άλλη πόλη , χιλιόμετρα μακρια οπότε δεν θα έχεις ητν δυνατότητα να πάς 10 φορές που λές πριν την γνέννα και κάθε 3 και λίγο μετά .

Συμβουλές δίνουν και οι σωστοι εκτροφείς του εξωτερικού.

Σχετικά με την γλώσσα δεν νομίζω πως είναι για πολλούς πρόβλημα και εάν είναι βρίσκετε τρόπος να επικοινωνήσουν.

Τώρα για το να μαλώσει τι να σου πω ... Αν 'εχεις κάνει σωστή επιλογή απο την αρχή δεν θα χρειαστεί να μαλώσεις....

Επίσης σχετικά με αυτό που λές πως ο ξένος εκτροφέας δεν θα δώσει κουτάβι σε αλλοδαπό... το χρήμα ενώνει τους ανθρώπους..Τους φέρνει πιο κοντά...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Είναι το ιδιο να ταξιδευεις μεσα στην χωρα σου και το ιδιο να βγεις εξω?

Συμβουλες δινουν και ο εξω, ναι. Βασιζομενοι στις περιγραφες σου, όπως ακριβως δηλαδη γινεται κι εδώ. Το ιδιο είναι να δει ο εκτροφεας το κουταβι από κοντα?

Η επικοινωνια με την χρηση ξενης γλωσσας κουραζει και δεν είναι ακριβης, εκτος κι αν εισαι εξπερ.
Δεν μπορεις να αγγαρευεις συνεχεια τον φιλο σου που σπουδασε στην Σερβια ή ξερει καλα γερμανικα.

Σχετικα με την σωστη επιλογη, ώστε να αποφευχθει ο καυγας, διαβασε το προσφατο πολυσελιδο θεμα για Επιλογη Κουταβιου. Είναι πολύ ενδιαφερον.
Σκεψου μετα ποια ερευνα ειναι πιο ευκολη. Εντος ή εκτος συνορων?

Αν το χρημα ενωνει τους παντες, αν δηλαδη πληρωσεις τον ξενο ακριβα, καταρρεει ολη η συζητηση των τελευταιων σελιδων. Για φθηνα δεν λεγαμε?
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
εαν θελεις,μπορεις να κανεις μεχρι και φιλο σου τον ξενο εκτροφεα που μπορει να ειναι και top,να παρεις κουταβι και

... η χωρα,η γλωσσα και η αποσταση να μην παιξει κανενα ρολο.

υπαρχουν εκτροφεις που δεν βαζουν ως πρωτο στοιχειο το χρημα...

το εαν θα παρει καποιος την πρωτη επιλογη,ειναι αλλη συζητηση αυτη.
 


pepermaint

Well-Known Member
1 Ιανουαρίου 2011
165
0
Κοίτα συμφωνώπως δεν είναι το ίδιο να ταξιδεύεις μέσα στην χώρα σου απο ότι έξω ..
Ένα ταξίδι στη Πάτρα π.χ οδικώς είναι πολύ πιο επικίνδυνο απο ότι να πάρεις το αεροπλάνο να πάς Ιταλία .

Και σου ξαναλέω πολλοί είναι αυτοί που ο εκτροφέας τους είναι στην Ελλάδα μεν αλλά σε μακρινή πόλη και άρα ότι πρόβλημα έχουν μεταφέρετε με περιγραφή .

Όταν θα πας σε ξένο εκτροφείο σίγουρα θα πρέπει να είναι αναγνωρισμένο και ίσως να μπορούν να στο προτείνουν και Έλληνες εκτροφείς άρα δεν πας στα τυφλα..

Τέλος για την τιμή όπως είπαμε θέλουμε να λέμε πως παίρνουμε ότι πληρώνουμε ...
Επίσης βρε σι Χάρη αν ξέρεις Αγγλικά και όχι σε τέλειο επίπεδο αλλά απλά αποδεκτά μπορείς να επικοινωνήσεις.. Ε... εαν δεν γνωρίζεις καθόλου τότε θα έχεις στη ζωή σου και άλλους περιορισμούς εκτός απο αυτόν .
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
εαν θελεις,μπορεις να κανεις μεχρι και φιλο σου τον ξενο εκτροφεα που μπορει να ειναι και top,να παρεις κουταβι και...........
Μωρε, και την κορη του μπορεις να παντρευτεις.

Αλλά εγω μιλησα για περιπτωσεις σαν αυτη, με υπογραμμισμενα αυτη τη φορα:

Οποιος εχει την εντυπωση ότι ο ξενος και αγνωστος εκτροφεας θα δωσει σε καποιον αλλοδαπο, που εμφανιστηκε χθες και δεν θα τον ξαναδει για πρακτικους λογους, και που επεσε με το αλεξιπτωτο χωρις συστασεις από καποιον που είναι καιρο στον χωρο, το καλυτερο κουταβι και θα του πει κι ευχαριστω, πλαναται οικτρα.
Φιλε pepermaint, διαβασε το θεμα που σου ειπα. Αξιζει.
 


pepermaint

Well-Known Member
1 Ιανουαρίου 2011
165
0
Μωρε, και την κορη του μπορεις να παντρευτεις.

Αλλά εγω μιλησα για περιπτωσεις σαν αυτη, με υπογραμμισμενα αυτη τη φορα:



Φιλε pepermaint, διαβασε το θεμα που σου ειπα. Αξιζει.
Θα το διαβάσω. Συμφωνείς όμως εσύ πως το να ταξιδεψεις οδικώς στην Πάτρα είναι πιο επικίνδυνο απο οτι αεροπορικός στην Ιταλία ???? :)

Εν πάσι περιπτώσι δεν βρίσκω τον λόγο του να μην σου δώσει ξένος εκτροφέας κουτάβι ... Για τον ίδιο λόγο που μπορεί να ΜΗΝ σου έδινε ένας Έλληνας θα μπορούσε και ένας ξένος..

Μην νομίζεις πως είναι όλοι οι ξένοι ξενοφοβικοί σας και εμάς... Κομπλεξικοί υπάρχουν παντού βέβαια..
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κοιτα, επειδη εχω παει οδικως στην Πατρα απο Ξανθη και αεροπορικως αλλά και απο θαλασσης στην Ιταλια, προτιμω το οδικως για να εχω παντα το αμαξι μαζι μου και να μην ταλαιπωρουμαι. Αλλά προτιμησεις ειναι αυτες.
 










GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
οφ τοπικ
ειστε ευπροσδεκτοι για καφε βολτα και παιχνιδι με τα σκυλια...
αν εχετε και παλια ρουχα να τα φερετε μαζι... :p
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Διαβάζω με μεγάλο ενδιαφέρον και προσοχή, όλα όσα γράφετε.

Ξέρετε ποια είναι η ουσία?
Οτι υπάρχει ΠΑΝΤΕΛΗΣ έλειψη σωστής καθοδήγησης σε κάποιον που έχει όλη την καλή διάθεση να αποκτήσει ένα σκύλο.
Η τιμή είναι το κερασάκι στην τούρτα.

Μην πάω μακρυά...
Εγώ ο ίδιος.
2 φορές αγόρασα σκύλο από πετσοπ
1 φορά από byb
1 φορά από εκτροφέα κατα λάθος... Δεν ήξερα.

Οπως δεν ήξερα και μέχρι πριν από λίγο καιρό.
Και μαζί μου ΧΙΛΙΑΔΕΣ άλλοι που δεν ξέρουν τα βασικά.
Που απορούν, πως γίνεται να παίζεται τέτοιο βρώμικο κουταβοπαζάρι στα πετσοπ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΟΒΟΥΝ ΤΟΝ @$%#^.

Που απορούν πως γίνεται να ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια κουταβομάγαζα που λένε ξεκάθαρα : puppies for sale...

Προφανώς εδώ κολλάει το :
"ό,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό"

Συνεπώς αν δεν υπάρχει σωστή πληροφόρηση και καθοδήγηση στον εκάστοτε υποψήφιο αγοραστή, μονίμως θα υπάρχουν και τα πετσοπ και οι byb και θα απαξιώνονται οι εκτροφείς.

Και όχι για κανέναν άλλον λόγο, αλλά με το σκεπτικό που έχει το 90% των Ελλήνων :
Εκτροφέας = εκθεσιακά σκυλιά
Pedigree? Τι με νοιάζει... Αφού δεν πάω σε έκθεση. Και γιατί να δώσω τα χ,ψ λεφτά για να πάρω εκθεσιακό σκύλο από εκτροφέα?
Αντε να κάτσεις να του εξηγήσεις τι και πως...

Ο κοινός νους λέει το εξής: Θέλω σκύλο? Θα πάω σε πετσοπ, ή θα ανοίξω τις αγγελίες.

Και αυτοί που βάζουν αγγελίες δεν είναι βλάκες.
Κοιτάνε τον ανταγωνισμό. Λένε πονηρά, πόσο πουλάει ο χ,ψ την τάδε ράτσα? 500 euro? Ε θα τα βάλω και γω τόσα. Τι έχει να ζηλέψει το μανάρι μου?
Αυτό είναι που πρέπει να αλλάξει άρδην.

Και θεωρώ πως είναι αρμοδιότητα της πολιτείας ή της όποιας αρμόδιας αρχής, όλη αυτή η παρακμή στον χώρο της κυνοφιλίας.

Πρέπει να θεσπιστούν τέτοιοι νόμοι που να απαγορεύουν την πώληση κουταβιών σε πετσοπ.
Πρέπει να θεσπιστούν τέτοιοι νόμοι που να απαγορεύουν την πώληση κουταβιών σε κάθε έξυπνο "δήθεν εκτροφέα"
ή
θα έπρεπε όλοι οι ΦΙΛΟΤΙΜΟΙ εκτροφείς σαν μια γροθια, να ενημερώσουν σωστά τον κόσμο.

Δεν έχει κάθε γονιός που θέλει να πάρει στο παιδί του ένα σκυλάκι με όλες τις καλές προθέσεις, ούτε τις γνώσεις, ούτε την υποψία οτι μπορεί να συμβαίνουν τέτοιες καταστάσεις.

Στο χέρι ΜΑΣ είναι να τον καθοδηγήσουμε σωστά.
Και όταν μαθουμε σαν κοινωνία τι ακριβώς κάνει ένας εκτροφέας, τότε μπορούμε πλέον να μιλάμε για τιμές και να τις αιτιολογήσουμε κιόλας.
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
Πρέπει να θεσπιστούν τέτοιοι νόμοι που να απαγορεύουν την πώληση κουταβιών σε πετσοπ.
Πρέπει να θεσπιστούν τέτοιοι νόμοι που να απαγορεύουν την πώληση κουταβιών σε κάθε έξυπνο "δήθεν εκτροφέα"

γιατι??? ποιος καθοριζει τον δηθεν εκτροφεα?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Με τον όρο "δήθεν εκτροφέα" αναφέρομαι ως επι το πλείστον στους byb. Και εν μέρει σε ασυνείδητους με την ταμπέλα "εκτροφέας".
Με κακής ποιότητας σκυλιά, αμφισβητούμενης υγείας ή κληρονομικών παθήσεων. Μπορεί εν αγνοία τους, μπορεί και εν γνώση τους. Και στις 2 περιπτώσεις είναι λάθος.
Οπως επίσης δήθεν εκτροφείς είναι και αυτοί που έχουν την σκύλα ή τις σκύλες συνεταιρους και τις βάζουν να γκαστρώνονται δίχως κανένα όριο.

Μην ξεχνάτε επίσης πως πολλοί byb θεωρούν οτι δεν κάνουν και κάτι κακό.... Δυστυχώς έτσι είναι.
Εχουμε μεγαλώσει με λανθασμένες νοοτροπίες που περνάνε από γενιά σε γενιά.

Εδώ το άλλο το κοριτσάκι βρε παιδιά, πήγε και πήρε σκυλάκι από κτηνίατρο :eek: και πέθανε μετά από 1 μήνα.
Τι λέμε τώρα... Σε byb και σε κακούς εκτροφείς θα κολήσουμε.

Αν οι ίδιοι που βρίσκονται σε αυτόν τον χώρο δεν προστατεύουν και δεν προωθούν τον ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ απόκτησης ενός σκύλου, τότε τι άλλο να πω.... Ειλικρινά.

Ποιός καθορίζει τον δήθεν εκτροφέα?
Κανείς!
Αφού ο καθένας κάνει ό,τι θέλει.

Δυστυχώς βλέπω οτι οι εκτροφείς έχουν πολλά μέτωπα να αντιμετωπίσουν.
Από την αμάθεια/ημιμάθεια των υποψήφιων αγοραστών
τους παπιμιλάδες και τις τιμές τους
τους byb και τις τιμές τους
τους "δήθεν" εκτροφείς που αμαυρώνουν την πραγματική θυσία και το μεράκι αυτών των ανθρώπων
και φυσικά το κράτος ή τους αρμόδιους/αναρμόδιους φορείς, που κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους για να τους κάνουν την ζωή πιο δύσκολη.

Και σε όλα αυτά προστίθεται και η απορεία των νεοεισερχόμενων στον χώρο. Μα καλά ρε φίλε 1500 γιούρια για ένα σκύλο?

Ειλικρινά θαυμάζω την υπομονή σας
 


babster

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2010
118
0
Γενικά θα συμφωνήσω μαζί σου και είναι ένα θέμα που ήθελα να θείξω και εγώ, αλλά έχω ένσταση στην τελευταία φράση σου
[Ειλικρινά θαυμάζω την υπομονή σας]
Πιστέυω αναφέρεσαι στους εκτροφείς, δε ξέρω αν έκανες τελευταία έρευνα αγοράς και μίλησες με καποιους για να βγάλεις κάποια συμπεράσματα. Από προσωπική εμπειρία λέω ότι ούτε άγιοι είναι ούτε κοινωνικό έργο προσφέρουν. Θα παρεξηγηθώ από πολλούς αλλά αν έχεις ασχολήθει αρκέτα με το θέμα "αγορά σκύλου" σε όσους εκτροφείς και να πας κάπου χωλένει το πράγμα. Πάντα υπάρχει ένα σημείο που θα αναρώτηθείς αν μιλάς με το κατάλληλο άτομο, ιδανικό να πάρεις σκύλο απ αυτόν. Τα πραγματα είναι χειρότερα όσο πιο ενημερωμένος είσαι και βρίσκεις κένα σημεία με τον μελλοντικό σου εκτροφέα. Είναι και η καραμέλα που σου πετάνε " έγω διαλέγω σε ποιον θα δώσω τα κουτάβια μου" και πρέπει να κάνεις το καραγκιόζη για να δείξεις ότι αξίζεις να το πάρεις. Θα πρέπει να σκευτεί ο εκτροφέας αν προσφέρει αρκέτα για να διαλέξει αυτός εμένα και όχι εγώ αυτόν.Υστερα εχουμε και την ιστορία με τα συμβολαια ιδιοκτησίας. Τι σόι συμβολαία είναι αυτά που δεσμεύουν μόνο τι μία πλευρά δε καταλαβαίνω. Συμβολαιο που θέτει τους όρους μόνο εκτροφέας!! και τι γίνεται αν προκύψει προβλημα υγείας ή συμπεριφοράς στο σκύλο μου? τότε δε σου εγγυάται κανενας τιποτα. Μερικοί θα πουν "φίλε σκύλο θα πάρεις όχι αυτοκινητο", συμφωνώ αλλά δεν ειμαι εγώ που ζήτησα το συμβόλαιο. Αν θέλει ο εκτροφέας να κάνει συμβόλαιο θα πρέπει να δεσμέυει και τις δύο πλευρες,
αλλιώς να τα χάριζε,
αν θέλει να διαλέγει αυτός τον πελάτη του, τοτε πρέπει να κάνει όλα όσα είναι απαρέτητα να γίνουν. Το κάνει?
Γενίκα οι εκτροφείς πρέπει να ξεκαβαλήσουν λίγο και να κοιτάξουν να γίνουν ποιο επαγγελματίες γιατί υποτίθεται ότι το θέμα μας είναι η κυνοφιλία και πρεπει να γίνουν βήματα προς την ενημέρωση του κόσμου.
Τωρα τι γίνεται με το εμποριο κουταβιών? Απολύτως τιποτα , όπως σε όλα τα θέματα στη χώρα που ζούμε δε προστατευόμαστε από τίποτα. Οτι και να κάνεις πρέπει να ψαχτείς ,"να ματώσεις" αλλίως θα είσαι το πρόβατο που το τρώει ο λύκος. Το ίδιο ισχύει και στην αγορά σκύλου.
Τι πρέπει να κάνουμε εμείς για να μειώσουμε τους byb και τα pet shop (αναφέρομαι στις πωλήσεις κουταβιών) ?
Ενημέρωση!! όπου βρείς ευκαιρία ενημερώνεις και ενημερώνεσαι. Οι μεγάλες επαναστάσεις απο στόμα σε στόμα ξεκήνησαν.
Μην περιμένεις απο τους εκτροφείς πολλά , αυτοί το χόμπι τους κάνουν...
Ενα θέμα επίσης είναι οτι στο google αν βάλεις " αγορα κουταβιου" ,βγαίνουν σελίδες μόνο απο πετ σοπ. Δε ξέρω πως μπορέι να αλλάξει αυτό, αλλα είναι σημείο εκκινησης για την μείωση των byb και των πωλήσεων κουταβίων απο πετ σοπ
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ο εκτροφέας δεν σου "οφείλει" κάτι, όπως δεν του "οφείλεις" και εσύ (ο μελλοντικός ιδιοκτήτης).

Μπορεί να αρνηθεί να σου δώσει κουτάβι, όπως κι εσύ μπορείς να τον απορρίψεις και πάντα μιλάμε για φυσιολογικές καταστάσεις και όχι να σε βρίσει ή να τον δείρεις (στα νόμιμα πλαίσια δηλ.).

Επίσης, ο κάθε ένας μπορεί να ζητήσει όσα χρήματα επιθυμεί ή να θέσει όρους (είτε το κατάστημα, είτε ο εκτροφέας) και όλα είναι ανάλογα με τους στόχους που έχει (για παράδειγμα αν στόχος μου είναι ο όγκος των πωλήσεων θα έχω σχετικά "προσιτή" τιμή και 0 όρους).

Η "ποιότητα" του σκύλου τώρα είναι άλλο θέμα, όπως και η "ηθική"...και δεν είναι απόλυτος γνώμωνας τίποτε από τα παραπάνω.

Μόνο η ενημέρωση, η υπομονή και οι προσεκτικές κινήσεις του μελλοντικού ιδιοκτήτη, "πελάτη", "καταναλωτή" μπορούν να "σώσουν" την κατάσταση, να τον προφυλάξουν από "κακοτοπιές", να τον διασφαλίσουν και τελικά να ανεβάσουν το επίπεδο.

Νόμοι υπάρχουν εκατοντάδες και χιλιάδες οι παρανομούντες και ακόμα περισσότεροι οι μη γνωρίζοντες τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight