Κόστος αγοράς σκύλων


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Υπάρχει κάποιο μέτρος συγκρισης της εκτροφής,με της Ανανεώσημες πηγές ενέργειας??
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Υπάρχει κάποιο μέτρος συγκρισης της εκτροφής,με της Ανανεώσημες πηγές ενέργειας??
Φίλε DOG.CRIME,

Είναι όπως τα λέει και ο GAIA LYKAIA, δυστυχώς...

Εγώ θα το πω πιο "χοντρά":
Το να κάνεις επιχείρηση - εγκατάσταση που παράγει ηλιακή ενέργεια (το πρώην Ελληνικό ...Eldorado!!!) είναι πλέον τόσο trivial, που έχει σταματήσει να επιδοτείται... Το να τη λειτουργήσεις δε, αυτή την επιχείρηση, είναι ακόμα πιο εύκολο...

Επειδή δεν είμαι εκτροφέας και, απλά, υποψιάζομαι τι απαιτείται από πλευράς γνώσης και ευσυνειδησίας, θα το θέσω αλλιώς:

Η κατασκευή και λειτουργία μονάδας ηλιακής ενέργειας είναι πολύ πιο απλή (μιάς και δεν πρέπει να θεωρούμε τίποτα σαν "απλοϊκό") ακόμα και από την έρευνα που κάνουμε εμείς οι "εραστές" για τον σωστό και ευσυνείδητο εκτροφέα και το "καλό" κουτάβι...

Υ.Γ. Αυτά μπορώ, σε κάποια φάση, να τα αποδείξω, μιάς και έχω "αγγίξει" επαγγελματικά αρκετές (έως πολλές) ηλιακές μονάδες
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το πιο μικρόσωμο σκυλάκι κοστίζει για έναν χρόνο περισσότερα απο χίλια ευρώ ....

τόοοοσο πανάααακριβα είναι τα καθαρόαιμα σκυλιά στην Ελλάδα .....όσο το ελάχιστο ετήσιο κόστος συντήρησης ενός σκύλου.....

400 πόστ συζήτηση....
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Αν μπω την λογική τότε θα σου πω πως
όσο δύσκολο είναι το να βγάλεις πραγματικά μια καλή γέννα,άλλο τόσο είναι να μπορείς να βελτιώσεις μια εγκατάσταση φωτοβολταικών όσο αναφορά τον βαθμό απόδοσης,το κόστος,την διάρκεια ζωής,το μέγεθος!

Ενδιαφέρον κουβέντα η ανανεώσημες πηγές ενέργειας αλλά θα βγούμε μπιτι για μπιτ οφ τόπικ..
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καθόλου οφ τόπικ
και καθόλου το ίδιο δύσκολο
ο υλικοτεχνικός εξοπλισμός δεν έχει γονίδιο ,έχει προδιαγραφές
οι οποίες ελέγχονται με εποπτικά μέσα
κάτι που δεν συμβαίνει με το γονίδιο

κλπ κλπ
σαφώς και είναι απλό απλούστατο το να εκτελέσεις μιά τεχνική εργασία......
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...όσο δύσκολο είναι το να βγάλεις πραγματικά μια καλή γέννα,άλλο τόσο είναι να μπορείς να βελτιώσεις μια εγκατάσταση φωτοβολταικών όσο αναφορά τον βαθμό απόδοσης,το κόστος,την διάρκεια ζωής,το μέγεθος! ...
Προκαταβολικά, συγγνώμη, αλλά όχι.

Μία καλή γέννα, με πολλή μελέτη και πολλή τύχη, μπορείς να τη βγάλεις. Μπορείς να το κάνεις αυτό συνέχεια?

Μία στοιχειωδώς καλή φωτοβολταϊκή εγκατάσταση, με πολλή μελέτη και έρευνα αγοράς, μπορείς να τη βγάλεις, επίσης. Από εκεί και πέρα, μόνο καλύτερες εγκαταστάσεις θα κάνεις, όλο και πιο fine-tuned, η μία καλύτερη από την άλλη...
Και, αν είσαι ιδιώτης και ...φέρελπις επιχειρηματίας, θα αναθέσεις σε ένα έμπειρο μηχανικό (γιατί, δηλαδή, εμείς κλέφτες θα γίνουμε?), ώστε να στην κάνει άριστη από την αρχή...
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Υπάρχει κάποιο μέτρος συγκρισης της εκτροφής,με της Ανανεώσημες πηγές ενέργειας??
Ναι, αυτό:

Όταν μια χώρα, ως Χώρα (και ως Χώρα ορίζουμε το σύνολο των Πολιτών) αποτυγχάνει να εκμεταλευτεί μία πρώτη ύλη (ηλιακή ενέργεια), η οποία είναι άφθονη & δωρεάν (και δεν επιβαρύνει το περιβάλλον), για την εκμετάλευση της οποίας απαιτείται απλή ΤΕΧΝΙΚΗ γνώση (σε υλικά θέματα τα οποία διέπονται από συγκεκριμένους κανόνες Επιστημών που έχουν αναπτυχθεί εδώ και εκατοντάδες χρόνια - Φυσική, Χημεία, κλπ), με υλικά & τεχνογνωσία που δεν είναι ΑΠΙΑΣΤΗ,

ΠΩΣ είναι δυνατόν να ΕΠΙΤΥΧΕΙ σε κάτι ΦΕΥΓΑΛΕΟ όπως η εκτροφή (σε επίπεδο πολιτών - αφού αυτοί αποτελούν τις κινητήριες μονάδες), η οποία διέπεται (αναγκαστικά) από κανόνες οι οποίοι δεν είναι πάντα "μετρήσιμοι" ή "ελεγχόμενοι", όπως η πιθανότητα του να γονιμοποιήσει ένα ωάριο ΕΝΑ από 200.000.000 σπερματοζωάρια (τα οποία δυνητικά διαφέρουν μεταξύ τους - δεν είναι 200.000.000 ΙΔΙΑ σπερματοζωάρια), όπου αυτός που ασχολείται πρέπει να στηριχθεί πλέον σε ΜΗ ΤΕΧΝΙΚΕΣ γνώσεις, όπως η "πείρα", το "ένστικτο", αλλά και σε ΑΒΕΒΑΙΕΣ όπως το Στατιστικά Πιθανό.....???? Με αυτούς τους κανόνες, ακόμη και η συγκροτημένη δράση έχει πιθανότητες αποτυχίας.....
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Σωστά δεν διαφωνώ σε τίποτα από τα παραπάνω.

Αλλά δεν μιλάω σε επίπεδο κατασκευής,το οποίο σαφώς και είναι μια προκαθορισμένη εργασία με ελάχιστες εως καθόλου πιθανότητες αποτυχίας,
αναφέρομαι σε επίπεδο έρευνας και βελτίωσης των είδη υπάρχοντων καινοτομιών.
Και αν αφήσουμε λίγο την φαντασία μας να ''οργιάσει'' θα μπορούσαμε να μιλάμε για μια κοινότητα-πόλη-νομό-χώρα ή οποία θα στιρίζεται αποκλειστικα και μόνο στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας,το οποίο μεν φαντάζει εφικτό,δε είναι πολύ δύσκολο και περίπλοκο!

Δεν είναι ο σκοπός μου να εξισώσω την εκτροφή με τα παραπάνω,πως θα μπορούσα άλλωστε μιας και η θεωρητική σύγκριση μπορεί να γίνει,αλλά υστερεί από άποψη χρησιμότητας και σκοπού.
Σαν συμπέρασμα όμως,σίγουρα στις ανανεώσιμες η εξέλιξη δεν μπορεί να σταματήσει ποτέ,και υπάρχει η επιλογή ταχείας εξέλιξεις,στην εκτροφή όχι!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Επειδή διάβασα πάρα πολλά posts σε όλες τις σελίδες δεν συγκράτησα ποιός είπε τι, αλλά ένα πράγμα διάβασα που μου φάνηκε σωστό. Δεν έχει τόση σημασία πόσα θα δώσεις για τον σκύλο που θα αγοράσεις, άλλωστε είναι πράγματι είδος πολυτελείας το να αγοράσεις σκύλο, αλλά πόσα θα σου στοιχίσει γενικά. Ο σκύλος μου είναι ημίαιμος , δεν έδωσα ούτε ένα cent για να τον πάρω, τον πήρα 7 ετών γιατί πέθανε ο ιδιοκτήτης του, και λίγο λόγω ηλικίας, λίγο λόγω ευαισθησίας έχω δώσει μέσα σε τρία χρόνια πάνω από 3.000€, συμπεριλαμβάνω και την τροφή.
Οπότε το κόστος αγοράς ενός σκύλου πρέπει να μας προβληματίζει από μία άποψη και μόνο, αν είναι δυσβάστακτο για τα οικονομικά μας τότε ίσως δεν μπορούμε γενικά να τον συντηρήσουμε, δεν εννοώ ότι είναι σαν ένα πανάκριβο Hobby, αλλά θα ήταν λίγο κρίμα να αρχίσουμε τις εκπτώσεις, π.χ. να μας πει ο κτηνίατρος ότι χρειάζεται μία επέμβαση και να μην την κάνουμε γιατί δεν έχουμε τα χρήματα, και να διακινδυνεύσουμε την ζωή του.:rolleyes:
 








l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
35 κιλά είναι, καθόλου μικρούλα, και 1000 ευρώ το χρόνο λίγα είπα, αλλά για να μην βγαίνω από το θέμα, δεν είναι ο σκύλος ένα ακριβό στέρεο να μαζέψω λεφτά σε ένα κουμπαρά και να μην κάνω άλλο έξοδο για αυτόν, και αυτό το λέω για τους μελλοντικούς ιδιοκτήτες που ονειρεύονται έναν σκύλο εντελώς ρομαντικά, τον αγοράζουν και μόλις δουν τα σκούρα οικονομικά αλλά και όσον αφορά την δέσμευση τον αφήνουν στην τύχη τους.
 






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Purina Pro Plan: 4 σακιά το χρόνο (με κουπόνια για 20 δολλάρια έκπτωση συνολικά)=115 δολλάρια
Λιχουδές: 100 δολλάρια περίπου (οι 100% κρεατικές είναι ακριβές οι άτιμες)
Κτηνίατρος (αν δεν πάθει τίποτα σοβαρό): 300 δολλάρια
Αντιπαρασιτικά: 250 δολλάρια
Σαμπουάνια κλπ.: 50 δολλάρια
Βιταμίνες δυσπλασίας: 400 δολλάρια

Σύνολο: 1115 δολλάρια ΑΝ δεν πάθει τίποτα σοβαρό.

Πέρσυ έπαθε δυο φορές αλλεργία και μου φύγανε 400 δολλάρια. Βάλτε και τις ακτινογραφίες δυσπλασίας, άλλα 500. Α, του πήρα και το συντριβάνι με τα σουξουμούξια του για 50. Επίσης μου φύγανε και περί τα 450 δολλάρια για εκπαίδευση και agility και 159 για το σεσουάρ του Μουφ (pet blower τεσσάρων ίππων). Στα έξοδα δεν υπολογίζω τον τραπεζιτικό λογαριασμό του Μουφ που αυξάνω κάθε μήνα μη μου πάθει τίποτα απρόοπτο, πράγματα που του αγόρασα στο παρελθόν, τσάντες από ζωάκια για να παίζει από το Στρατό Σωτηρίας, το παπλωματάκι που του ράβω με αγάπη και φροντίδα, ή δωρεές σε καταφύγια αδέσποτων και σωστικούς ομίλους που γίνονται πάντοτε στο επίσημο όνομα του Μουφ που είναι Άτταλος Α' "Μουφ" Σωτήρ και Γαλατοκτόνος, διότι βεβαίως να σώζουμε καμιά ζωούλα κλπ., αλλά να κάνουμε και καμιά διαφήμιση και στους τρισμεγίστους Ατταλίδες άμα λάχει να 'ουμ!:p:D:D
 
Last edited:




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Είναι τεράστια σακιά και κρατάνε τρεις μήνες το καθένα, περίπου 20 κιλά τροφή το καθένα αν δεν κάνω λάθος. Επίσης δεν υπολογίζω τις μπανάνες, μηλοπορτόκαλα, μπιφτέκια, τυράκια, φασολάκια, καροτάκια και λαχανάκια Βρυξελλών που καταβροχθίζει από καιρό σε καιρό το Μουφ.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
32 δολλάρια διότι έχω κάρτα πελάτη στο Petsmart, μείον 5 δολλάρια του κουπονιού που μου δίνει η Purina, συν το ΦΠΑ του Ιλλινόι που έρχεται καπάκι, περί τα 28,5-29 δολλάρια το σακί. Η τροφή κανονικά κάνει 37-38 δολλάρια το σακί.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight