Κόστος αγοράς Bull Terrier


tsesme

Member
28 Δεκεμβρίου 2010
15
0
Γεια σας και χρόνια πολλά.

Μετά από πολλά χρόνια σκέψης, αποφάσισα να αγοράσω Bull Τerrier. Εδώ και μερικούς μήνες έχω επικοινωνήσει με 3 εκτροφεία που υπάρχουν στην Αττική και έχω μπερδευτεί λίγο με τις τιμές, οι οποίες αγγίζουν και τα € 1.500!!! ΟΚ, υπάρχουν έξοδα γέννας, εξετάσων, σπέρμα, chip αλλά τα € 1.500 δεν είναι λίγο υπερβολικά?
Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία με αγορά Bull Terrier?
Μήπως ανεβαίνει και η τιμή επειδή βλέπει ο εκτροφέας ότι ενδιαφέρεσαι πραγματικά για την αγορά κουταβιού και "βαράει" την τιμή?

Ευχαριστώ
Γιάννης
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ότι πληρώσεις παίρνεις...

κατα τα άλλα (πλήν του χρηματικού δηλαδή) πώς σου φάνηκαν?
σου έδειξαν εξετάσεις? γονείς? έχουν τίτλους στις πλάτες τους?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν είναι μόνο τα έξοδα γέννας,είναι και οι πιθανόν τίτλοι μορφολογίας στις διάφορες εκθέσεις που έχουν αποκτήσει οι γονείς του κουταβιού που ΘΑ πάρεις!

Να ένα έξοδο που δεν είναι μέσα στα έξοδα γέννας και που δεν φαίνεται!

Τώρα δεν ξέρω περαιτέρω το κόστος αγοράς των Bull Terrier αλλά σου λέω να μην κοιτάς μόνο τα έξοδα γέννας!
 


tsesme

Member
28 Δεκεμβρίου 2010
15
0
είναι τα ποιο όμορφα και καλοσχηματισμένα κουτάβια που έχω δει ποτέ. Η μαμά είναι προταθλήτρια μορφολογίας (και νομίζω και ο μπαμπάς).

Δεν κοιτάω να βρω το φτηνότερο Bull Terrier. Το ποιο εύκολο θα ήταν να πάω σε pet shop με € 600 και να τελείωνε το θέμα. Απλά προσπαθώ να καταλάβω αν ο τύπος προσπαθεί να βγάλει τα έξοδα και της επόμενης γέννας του μόνο με την πώληση ενός κουταβιού.

αποτελέσματα από εξετάσεις DNA θα έχουμε τέλος του μήνα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το να πάς σε πετσοπ δεν θα ήταν το πιο ευκολο αλλά το πιο εγκληματικό....
 


tsesme

Member
28 Δεκεμβρίου 2010
15
0
Το ξέρω φίλε Kokoni. Αυτός είναι και ο λόγος που είμαι στο περίμενε τόσους μήνες....
 


tsesme

Member
28 Δεκεμβρίου 2010
15
0
άρα, για να καταλάβω, τα € 1.500 είναι μέσα στα λογικά πλαίσια αγοράς κουταβιού που η μαμά του έχει τίτλο?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν ξέρω πόσο "παίζουν" τα σκυλάκια της φυλής σου....
τα χρήματα όμως μου φαίνονται νορμάλ ,γενικά, αφού έχουμε πρωταθλητές μορφολογίας
αυτό που δεν ξέρω είναι τι εξετάσεις κληρονομικών επιβάλλονται στην φυλή και ποιό το κόστος τους...κι αυτό είναι ένας παράγοντας σημαντικός
 


tsesme

Member
28 Δεκεμβρίου 2010
15
0
απ' ότι έχω μάθει γίνονται εξετάσεις DNA για τύφλωση, εξέταση καρδιάς & συκώτι. (για κώφωση δυστηχώς δεν υπάρχει στην Ελλάδα).
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
BAER test που επιβάλλεται διεθνώς, απ'όσο ξέρω δεν γίνεται στην Ελλάδα γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει.

Φίλε ενδιαφέρεσαι για standard ή για miniature?
Το κουτάβι που αναφέρεις είναι ελληνικής εκτροφής, stardard ή miniature?

YΓ. Έχεις π.μ.
 






Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Μήπως ψάχνεις miniature? (απο τα test που λες)

Είχες πριν άλλο σκύλο?

Για την τιμή δεν μπορώ να πάρω θέση.
Μιλήσαμε με τον tsesme σε πμ.
Η τίμη που ανέφερε είναι για miniature.
Γενικά οι τιμές των miniature είναι λίγο πιο τσιμπιμένες λόγω των περισσότερων εξετάσεων και πιθανών προβλημάτων υγείας (χονδροπάθειες κλπ).

@tsesme
Δεν υπάρχει ενδιάμεσο.
Ή είναι miniature ή δεν είναι. Το πτότυπο για τα miniature αναφέρει διαστάσεις, σε αντίθεση με το πρότυπο των κανονικών.
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
@tsesme
Δεν υπάρχει ενδιάμεσο.
Ή είναι miniature ή δεν είναι. Το πτότυπο για τα miniature αναφέρει διαστάσεις, σε αντίθεση με το πρότυπο των κανονικών.
Ετσι!

Και πως ξέρει ο εκτροφέας εκ των προτέρων το μέγεθός του?
Μου μυρίζει διασταύρωση standard με miniature.
 


tsesme

Member
28 Δεκεμβρίου 2010
15
0
Ετσι!

Και πως ξέρει ο εκτροφέας εκ των προτέρων το μέγεθός του?
Μου μυρίζει διασταύρωση standard με miniature.
η μητέρα είναι σίγουρα miniature και ο πατέρας πρέπει να είναι standard.

δεν ξέρω!! έχω αρχίσει να σκευτομαι και αγορά από pet shop. δεν γίνεται τον προηγούμενο μήνα ο σκύλος να κόστιζε € 1.000 (€ 1.200 αν υπήρχαν επιπλοκές, που στην προκειμένη περίπτωση όλα εξελίσονται ομαλά) και πριν 2 ημέρες € 1.500. Αν αυτό δεν είναι εμπόριο, τότε τί είναι? αγάπη για τα σκυλιά? ΟΚ, το καταλαβαίνω ότι ο τύπος το έχει επάγγελμα αλλά όχι και έτσι. Αυτό που μπορώ να σκευτώ είναι μόνο ότι επειδή έβγαλε super κουτάβια τα βαράει κατακέφαλα. Και όποιος τσιμπίσει!!!!
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Καταρχήν δεν καταλαβαίνω γιατί έκανε τέτοια διασταύρωση.:confused:

Απο pet shop, αστο!
Καλύτερα μην πάρεις καθόλου σκύλο.;)

Ούτε αυτό με την αλλαγή της τιμής δεν το κατάλαβα!
Η κοστολόγηση είναι δικό του θέμα, σου λέω δεν μου πέφτει λόγος, αλλά η ξαφνική διαφορά?
Κατάλαβα πάντως ποιόν εννοείς.
Καλό θα ήταν να είχαμε και την θέση του για το θέμα.
 






Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Καταρχήν δεν καταλαβαίνω γιατί έκανε τέτοια διασταύρωση.:confused:
Εγώ την καταλαβαίνω απόλυτα για λόγους που δεν θα πω σε δημόσια συζήτηση.

Ο πατέρας πάντως είναι miniature και μάλιστα πολύ καλό δείγμα (απο όσο μπορώ να κρίνω απο τις φωτογραφίες).
Ίσως να είναι στο πάνω όριο μεγέθους (δεν τον έχω δει απο κοντά) αλλά δεν είναι standard.
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
η μητέρα είναι σίγουρα miniature και ο πατέρας πρέπει να είναι standard.

δεν ξέρω!! έχω αρχίσει να σκευτομαι και αγορά από pet shop. δεν γίνεται τον προηγούμενο μήνα ο σκύλος να κόστιζε € 1.000 (€ 1.200 αν υπήρχαν επιπλοκές, που στην προκειμένη περίπτωση όλα εξελίσονται ομαλά) και πριν 2 ημέρες € 1.500. Αν αυτό δεν είναι εμπόριο, τότε τί είναι? αγάπη για τα σκυλιά? ΟΚ, το καταλαβαίνω ότι ο τύπος το έχει επάγγελμα αλλά όχι και έτσι. Αυτό που μπορώ να σκευτώ είναι μόνο ότι επειδή έβγαλε super κουτάβια τα βαράει κατακέφαλα. Και όποιος τσιμπίσει!!!!
Το ότι ανέβασε την τιμή όπως λες μερικές φορές είναι ΚΑΙ για αποφυγή πώλησης σκύλου σε επίδοξο ιδιοκτήτη που δεν έχει ιδέα από την φυλή ή γενικά από σκύλο!

Είναι το λεπτεπίλεπτο ΟΧΙ!Στο φέρνει απλώς απ'έξω απ'έξω!

Μάθε για την φυλή που σε ενδιαφέρει αγαπητέ,πήγαινε σε εκθέσεις,πλησίασε εκτροφείς και μετά προχώρα!

Με καχυποψίες και αμφιβολίες μόνο λάθη μπορούν να γίνουν!Κανένας δεν θα σου πει σκύλος που κάνει 1.292 ευρώ και αν στον πουλήσει 1.300 θα σε κοροϊδέψει!

Λάθος σκεπτικό,λάθος αντίληψη,λάθος ενέργειες(σκέψη για pet shop) κτλ!Πάρτο αλλιώς!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95