Κόστος αγοράς Bull Terrier


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Όχι ένας που εκτρέφει Maltez δεν μπορεί να μου πει εμένα για συμβουλές περί Γερμανικών Ποιμενικών ή Bull Terrier ή οποιαδήποτε άλλη φυλή!

Έχουμε ξεφύγει από το θέμα και επίσης έχουμε μπερδέψει πολλά πράγματα!
για αυτό ξεμπερδέψου!!!
δηλαδή οποιος εκτρέφει maltez δεν έχει άποψη???
και οποιος εκτρέφει Γερμανικούς Ποιμενικούς έχει????
Bravo πολύ δημοκρατική σκέψη!!!!!!!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
άποψη έχουν όλοι
αλλά θεωρητικά και στατιστικά οι γνώσεις ενός εκτροφέα της ίδιας φυλής είναι περισσότερες ενός μιάς άλλης
όπως και οι γνώσεις του εκτροφέα του συγκεκριμενου κουταβιού είναι σαφώς περισσότερες (για αυτό το κουτάβι) απο έναν εκτροφέα ίδιας φυλής μεν αλλά όχι αυτής της τοκετομάδας....
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Σαφώς και έτσι είναι KoKoNi,
αλλα εσύ βλέπει στο πιο πάνω post να λέει κάτι τέτοιο?Εδώ μέσα λέμε τις άποψης μας και όχι τις συμβουλές μας,
γιατί άλλωστε ποιοι είμαστε εμείς για να δώσουμε συμβουλές!!!!
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Βρε παιδιά χαλαρώστε λίγο.
Οι άγιες μέρες δεν σας έχουν επηράσει καθόλου :D :D :D
Μου φαίνεται οτι έχουμε 2-3 "γάιδαρους" να "τσακώνονται" σε ξένο "αχυρώνα". :D :D :D

Για μένα το πιθανότερο είναι οτι απλά ο εκτροφέας δεν θέλει να του δώσει κουτάβι. ;)
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Για μένα το πιθανότερο είναι οτι απλά ο εκτροφέας δεν θέλει να του δώσει κουτάβι. ;)
Δηλαδή αν του δώσει ο φίλος μας τα λεφτά, θα αλλάξει γνώμη ο εκτροφέας ? :confused:
Και γιατί δεν είχε την ίδια γνώμη από την αρχή?
Τι μεσολάβησε?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Δηλαδή αν του δώσει ο φίλος μας τα λεφτά, θα αλλάξει γνώμη ο εκτροφέας ? :confused:
Πολύ σωστή ερώτηση και θα ήμουν ιδιαίτερα περίεργη για την έκβαση, αν π.χ. ο φίλος μας του απαντούσε οκ για τα 1500.
Αν ήμουν εκτροφέας και δεν ήθελα να δώσω κουτάβι σε κάποιον θα έβρισκα να πω κάτι άλλο (π.χ. ότι όλα είναι πιασμένα, ή ότι αποφάσισα να κρατήσω εγώ κάποια κουτάβια).
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
για αυτό ξεμπερδέψου!!!
δηλαδή οποιος εκτρέφει maltez δεν έχει άποψη???
και οποιος εκτρέφει Γερμανικούς Ποιμενικούς έχει????
Bravo πολύ δημοκρατική σκέψη!!!!!!!!
Τι δεν κατάλαβες?

Απάντησα σε αυτό το μήνυμα
ο σωστος εκτροφεας παρεχει υποστηριξη σε οποιονδηποτε εχει εναν σκυλο (αναγνωρισμενο) ανεξαρτητα αν τον εχει πουλησει αυτος αλλιως μετα παμε σε πελατιακη σχεση τυπου after sales service οποτε μιλαμε για εμποριο οχι για εκτροφη και προσπαθεια βελτιωσης της φυλης
Τώρα αν εννοούσε την ίδια φυλή δεν ξέρω!

Πάντως όχι ένας εκτροφέας Maltez ή Bull Terrier δεν μπορεί να μου δώσει πληροφορίες για άλλη φυλή!Απλά!


Ευχαριστώ για τα σχόλιά σας. Ακόμα και τον φίλο st3li0s που είναι επικίνδυνα επικριτικός.

Δεν είμαι κριτής εκθέσεων αλλά δεν είμαι και άσχετος. Έχω προηγούμενη εμπειρία με σκύλο και γνωρίζω πολύ καλά τον χαρακτήρα του BT. To θέμα εδώ είναι η εκμετάλλευση του εκτροφέα απέναντι στην αδυναμία που έχει ένας πελάτης προς την ράτσα που εκτρέφει. Αν έλεγε από την αρχή € 1.500 δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να ξεκινήσω το θέμα κόστους αγοράς. Γνώριζα εξ αρχής ότι η αγορά σκύλου από εκτροφέα θα ήταν η ποιο δαπανηρή επιλογή. Ένας άλλος λόγος ήταν η σωστή μορφολογία του σκύλου. Όταν όμως χωρίς να μου εξηγήσει τον λόγο που ανέβασε την τιμή € 500 για πλάκα, τότε κάτι μυρίζει πάρα πολύ άσχημα και λυπάμαι. Ούτε η 1η γέννα του ήταν ούτε η 2η για να μην ξέρει πόσο κοστίζει το κουτάβι του και τί έξοδα προκύπτουν (μαζί με τα «έξοδα» τίτλων). Απλά, επειδή έβγαλε καλά κουτάβια θα βρήκε κάποιον που θα το πάρει € 1.500 ή € 2.000 και αυτό είναι όλο. Δικά του είναι, ας τα πουλήσει και € 5.000. Ο σωστός επαγγελματίας όμως δεν αλλάζει τιμή από εβδομάδα σε εβδομάδα. Και κυρίως αυτός δεν λέγεται φιλόζωος.

Προτιμάω να πεταχτώ μέχρι την Αγγλία (και ας βγουν περισσότερα τα έξοδα) και να διαλέξω ΕΓΩ όποιο σκύλο θέλω, παρά να τα σκάσω σε έναν… Ελληνάρα και να με πιάσει και μαλ…α από πάνω! Και στην τελική εγώ θέλω πάνω απ’ όλα ένα σκύλο υγιή. Αν το δείγμα του σκύλου είναι super και με 32 τίτλους χέστηκα. Δεν έχω σκοπό έτσι κι αλλιώς να βάζω την σκύλα μου να γεννάει για να πάρω καινούριο αμάξι.

Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους σας.
Όχι δεν είμαι επικριτικός με κανέναν!
Απλώς έδωσες πάτημα να πω κάποια πράγματα!Απλά!
Συγγνώμη αν σου έδωσα αυτήν την εντύπωση!


Βρε παιδιά χαλαρώστε λίγο.
Οι άγιες μέρες δεν σας έχουν επηράσει καθόλου :D :D :D
Μου φαίνεται οτι έχουμε 2-3 "γάιδαρους" να "τσακώνονται" σε ξένο "αχυρώνα". :D :D :D

Για μένα το πιθανότερο είναι οτι απλά ο εκτροφέας δεν θέλει να του δώσει κουτάβι. ;)
Το αυτό που λέει ο Allegrο!

Πολύ σωστή ερώτηση και θα ήμουν ιδιαίτερα περίεργη για την έκβαση, αν π.χ. ο φίλος μας του απαντούσε οκ για τα 1500.
Αν ήμουν εκτροφέας και δεν ήθελα να δώσω κουτάβι σε κάποιον θα έβρισκα να πω κάτι άλλο (π.χ. ότι όλα είναι πιασμένα, ή ότι αποφάσισα να κρατήσω εγώ κάποια κουτάβια).
Και αυτά τα λένε!Χαχαχα
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Τι δεν κατάλαβες?

Απάντησα σε αυτό το μήνυμα


Τώρα αν εννοούσε την ίδια φυλή δεν ξέρω!

Πάντως όχι ένας εκτροφέας Maltez ή Bull Terrier δεν μπορεί να μου δώσει πληροφορίες για άλλη φυλή!Απλά!
Εγώ μια χαρά κατάλαβα!!
Από τι γραφεις πιο πάνω δείχνεις ότι εσύ μπερδεύτηκε!!!
Δεν ανάφερα πουθενά ότι ούτε προέτρεψα κανέναν να ζητήσει πληροφορίες για την φυλή που τον ενδιαφέρει από εκτροφέα άλλη φυλής.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν απευθυνόμουν σε σένα tangerin!

Στον spyrou απευθυνόμουν πού είπε το παρακάτω...
ο σωστος εκτροφεας παρεχει υποστηριξη σε οποιονδηποτε εχει εναν σκυλο (αναγνωρισμενο) ανεξαρτητα αν τον εχει πουλησει αυτος αλλιως μετα παμε σε πελατιακη σχεση τυπου after sales service οποτε μιλαμε για εμποριο οχι για εκτροφη και προσπαθεια βελτιωσης της φυλης
Και ξαναλέω,όχι δεν μπορεί να δώσει πληροφορίες εκτροφέας μιας φυλής για μια άλλη!
Εκτός ξαναλέω αν ο spyrou εννοούσε άλλον εκτροφέας της ίδιας φυλής!
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
συμβαίνουν αυτά τα μπερδέματα στα φόρουμ....
:)

θεωρώ όμως ότι ο εκτροφέας που συζητιέται εδώ ήθελε να κρατήσει το κουτάβι (ή κάτι αντίστοιχο) και το χειρίστηκε λάθος - κι αυτά συμβαίνουν :)
ίσως και να ισχύουν και αυτά που λέει ο tsesme ο οποίος όμως στο αρχικό του πόστ δεν τα είπε έτσι αλλά αλλιώς
εγώ πήρα την εικόνα ότι όλα τα εκτροφεία που ρώτησε ζητάνε πολλά λεφτά και του φαίνονται γενικά πολλά
 


tsesme

Member
28 Δεκεμβρίου 2010
15
0
εγώ πήρα την εικόνα ότι όλα τα εκτροφεία που ρώτησε ζητάνε πολλά λεφτά και του φαίνονται γενικά πολλά
εγώ είπα ότι έχω επικοινωνήσει με 3 εκτροφεία και ότι οι τιμές φτάνουν μέχρι και τα € 1500. Ίσως θα έπρεπε να είχα αναφέρει ότι σε 1 από τα 3 φτάνει αυτό το ποσό.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καλά μην σκάς κιόλας....έτσι είναι η επικοινωνία μέσω φόρουμ....

τα άλλα πόσα σου ζητάγανε?

(με το πόστ που μίλαγες για την αυξηση της τιμής εκ των υστέρων έδειξες ότι αυτό ήταν που σε ενόχλησε...)
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Αν ήμουν εκτροφέας και έκρινα πως βρήκα καλύτερη οικογένεια για το κουτάβι μου (είτε γιατί μένουν κοντά-είτε γιατί είχαν πάλι σκύλο-είτε γιατί δεν έχουν πιτσιρίκια και χίλια δυό άλλα) μπορεί να μην σου έλεγα για ακριβότερο αλλά σίγουρα θα σου έλεγα ότι γέννησε λιγότερα απο όσα περίμενα ή κάτι άλλο
καλός εκτροφέας και καλός πωλητής είναι διαφορετικά πράγματα-όπως και να έχει αν δεν νιώθεις καλά εσύ σαν άνθρωπος με τον εκτροφέα τότε δεν προτείνεται για "εκτροφέας σού"
 


William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
Αν ήμουν εκτροφέας και έκρινα πως βρήκα καλύτερη οικογένεια για το κουτάβι μου (είτε γιατί μένουν κοντά-είτε γιατί είχαν πάλι σκύλο-είτε γιατί δεν έχουν πιτσιρίκια και χίλια δυό άλλα) μπορεί να μην σου έλεγα για ακριβότερο αλλά σίγουρα θα σου έλεγα ότι γέννησε λιγότερα απο όσα περίμενα ή κάτι άλλο
καλός εκτροφέας και καλός πωλητής είναι διαφορετικά πράγματα-όπως και να έχει αν δεν νιώθεις καλά εσύ σαν άνθρωπος με τον εκτροφέα τότε δεν προτείνεται για "εκτροφέας σού"
Εχεις απολυτο δικιο φιλε kokoni στα παραπανω.

Απλα,γιατι το να μενει καποιος μακρυα απ΄τον εκτροφεα ειναι ανασταλτικος παραγοντας γι αυτον να πουλησει κουταβι;Εμεις που μενουμε μακρυα απο εκτροφεια δηλαδη,τι θα γινουμε;; :(
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Αν ήμουν εκτροφέας και έκρινα πως βρήκα καλύτερη οικογένεια για το κουτάβι μου (είτε γιατί μένουν κοντά-είτε γιατί είχαν πάλι σκύλο-είτε γιατί δεν έχουν πιτσιρίκια και χίλια δυό άλλα) μπορεί να μην σου έλεγα για ακριβότερο αλλά σίγουρα θα σου έλεγα ότι γέννησε λιγότερα απο όσα περίμενα ή κάτι άλλο
Κοκοni μην γίνεις εκτροφέας!
Θα σου μένουν τα κουτάβια!:p
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας ντε και καλά
απλά σκέφτομαι ,αν ήμουν εγώ, θα προτιμούσα να έδινα κουτάβια στο διπλανό σπίτι γιατί θα τα έβλεπα καθημερινά....;)
κάπως έτσι....:)


φίλε μπούλης - στο πρόγραμμα είναι όλα :)
κι αν μένουν καλύτερα κιόλας!!!! θα τα έχω μαζί μου για πάντα!!!!!!!!!!!!!
 




fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Καλησπερα και χρονια πολλα
Ειπα να μη ανακατευτω μερες που ειναι,
αλλα δεν μπορεσα να κρατηθω αλλο.
Αν καποιος "εκροφεας" θελει να βλεπει τα κουταβια του,
ας τα χαριζει σε γειτονες,να τα βλεπει καθημερινα.
Το να παιζει την κολοκυθια για την τιμη με τον μελλοντικο
ιδιοκτητη,
και καποιοι εδω να προσπαθουν να δικαιολογησουν τον "εκτροφεα",
δεν μπορω να το καταλαβω.
Δηλαδη και τα δικα του δικα του και τα δικα μας δικα του.

Υ.Γ.
Τα εισαγωγικα τα εβαλα,γιατι στην Ελλαδα οτι δηλωσεις εισαι.
Το βασικο ειναι να εισαι ανθρωπος.
αν εισαι παλιοχαρακτηρας,ειτε "εκτροφεας"εισαι ειτε Γιατρος,
ειτε Καθηγητης ειτε Οδοκαθαριστης,
δεν εισαι Ανθρωπος.
Αν ηταν σωστος,
και δεν τον γουσταρε να του δωσει κουταβι,
ας του το ελεγε στα ισια.
Αλλα θελει να εχει πισινη για το μελλον.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.055
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli