Κόστος αγοράς Bull Terrier


angels warriors btm

Active Member
11 Οκτωβρίου 2010
37
0
bullterrier.gr
Καταρχήν δεν καταλαβαίνω γιατί έκανε τέτοια διασταύρωση.:confused:

Καλό θα ήταν να είχαμε και την θέση του για το θέμα.
Καταρχάς με συγχωρείτε γιατί δεν έχω ελληνικό μενού στο pc μου.
Φίλε Μπούλης τις δεκαετίες 70-80 ξεκίνησαν οι αυστραλοί πρώτοι και έπειτα οι Άγγλοι interbreed program.
Με PLL πάσχει μόνο το miniature,λένε ότι προήρθε στα μινις από το jack russel.
Εάν κάνεις έρευνα στην Ευρώπη υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με το PLL και αυτός είναι ο λόγος που πλέον έχω μόνο australian lines.
Ιnterbreed program χρησιμοποιώ για να αποφύγω την ασθένει του (PLL) και να δημιουργήσω καινούργιες γραμμές αίματος με clear PLL στο pedigree μου.
Από το interbreed δεν κερδίζεις μόνο στο PLL,κερδίζεις ένα πιο ανοιχτό κρανίο,δυνατά κόκαλα που πάσχουν τα μίνις και καλύτερες γωνιώσεις.
Μπορεί να σου φαίνεται περίεργο η διασταύρωση αλλά να ξέρεις μπορεί να χάσω το όριο μεγέθους τώρα αλλά στα χέρια μου έχω μια εντελώς καινούργια γραμμή αίματος που θα χρησιμοποιηθεί στο μέλλον.
Site απο τα puppies είναι standar εισαγωγή από Αυστραλία με super health και pedigree, test clear:pATELLA, TEST BAER, KIDNEY, HEART.
Εκτροφείς UK&Australia με interbreed program:Admribull, Avindie, Minibrook, Margins, Maolmhin, Speiread, Bullactiv</SPAN>



....................................................................................................
Sofouli: To κείμενο διορθώθηκε και γράφτηκε στα Ελληνικά.
Μπορείτε να χρησιμοποιείτε αυτό για μετατροπή σε ελληνικά :)
 
Last edited by a moderator:


angels warriors btm

Active Member
11 Οκτωβρίου 2010
37
0
bullterrier.gr
Και δεύτερον που θέλω να πω είναι σχετικά με το κόστος.
επικοινώνησε ο k.Γιάννης k μου είπε στα μούτρα ότι τον χάλασα σχετικά με την τιμή...
εγώ έμεινα άφωνος για το θέμα αυτό.
εγώ είχα κάνει λάθος k του το "εξήγησα" στο τηλέφωνο μεγάλο λάθος μου, έκανα λάθος!!!!!!!!!
και τον ευχαρίστησα που με διόρθωσε για να μην ξαναγίνει παρεξήγηση!
Αλλα από τι βλέπω εδώ με κρίνανε σαν να έκανα το φόνο της χρονιας, any way!
Εγώ το puppy θα του το έδινα στο ποσο που είχαμε συμφωνήσει εξαρχής k του το είπα αυτό, γιατί ήμουν υπόχρεος k υπόλογος στον k. Γιάννη k στον φίλο του τον εκτροφέα που με κάλεσε.
καλή χρονια με υγιής κουτάβια και πολλά B.Ι.S!!!
 
Last edited by a moderator:




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Πολύ συχνά γράφω
"είναι κρίμα κι άδικο να κρίνουμε ανθρώπους και καταστάσεις με ελλειπή στοιχεία και γνώσεις"
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
@Angels warriors

Σε τιμά το ότι πήρες θέση στο θέμα.
Από την αρχή έγραφα ότι για να "κρίνουμε" την ιστορία πρέπει να ακούσουμε και την άλλη άποψη.

Για το inter breed έχεις pm.
Mην βγούμε off, και μην σκοτίζουμε τα μέλη με την "λόξα" μας.:D
 


Tender

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2010
52
13
Άνω Κηφισιά
Παιδιά χρόνια πολλά και καλή χρονιά,

Διαβάζοντας όλο το thread προσεχτικά και βλέποντας το θόρυβο που δημιουργήθηκε σχετικά με το κόστος αγοράς ενός κουταβιού το οποίο πληρεί κάποιες προδιαγραφές και κυριώς ότι είναι υγιές, οφείλω να ομολογήσω πως η θέση που πήρε ο εκτροφέας απο το ANGELS WARRIORS με κάλυψε πλήρως. Χαίρομαι που ως υποψήφιος αγοραστής ΒΤ, και έχοντας κάνει κι εγώ την αντίστοιχη ερευνά μου, βγήκε ο συγκεκριμένος εκτροφέας και πήρε θέση, χαίρομαι που σε 2 παραγραφούς που έγραψε, είπε αυτά ακριβώς που έπρεπε να πει χωρίς σάλτσες. Υπερασπίστηκε τη δουλεία του και τις όποιες επιλογές του εκτροφής.
Χάρηκα ιδιαίτερα με τη θέση που πήραν και οι ήδη ιδιοκτήτες ΒΤ (Allegro, bully) για την αντικειμενικότητα και τις ισορροπίες που κράτησαν στη συγκεκριμμένη συζήτηση ξεκαθαρίζοντας το τοπίο, αλλά παραθέτοντας ταυτόχρονα και τις δικές τους γνώσεις σχετικά με τις τιμές αγοράς απο εκτροφείο.

Αντιθέτως, ο tsesme, που άνοιξε και το θέμα, μου έβγαλε την εντύπωση ένος ανθρώπου που το μόνο που τον απασχόλησε στο όλο θέμα ήταν ο εγωισμός του και το πως θα αποκτήσει ένα κουτάβι στη καλύτερη τιμή αν ήταν δυνατόν να το είχε απο χτες. Έκανε εγγραφή στο forum στο 28.12.2010 μόνο και μόνο για να δημιουργήσει θέμα, καταδεικνύοντας σαφέστατα ότι δε γνωρίζει τις απόψεις του forum για το pyppy mill απειλόντας ότι θα πάρει τελικά κουτάβι απο pet shop....θα τον συμβούλευα να πάρει προς το παρών το cd των pet shop boys να τα ακούσει και να ηρεμήσει λίγο. Ενημερώνω επίσης πως για κουτάβι δε περίμενα μερικούς μήνες, αλλά σχεδόν 2 χρόνια.... για να αποκτήσω το σωστό κουτάβι, όταν θα ερχόταν η σειρά μου και σε συννενόηση πάντα με τον εκτροφέα μου. Μέχρι στιγμής η επιμονή μου, η υπομονή μου αλλά και η επιλόγη του συγεγκριμένου εκτροφέα με δικαίωσαν. Τι έκανα όλο αυτόν τον καιρό της αναμονής μου? Γράφτηκα στο forum για να ενημερωθώ, επικοινώνησα με 2-3 ανθρώπους απο εδώ μέσα και μου απάντησαν σε απορίες που είχα, διαπίστωσα πως παρότι πέρασε ο καιρός ακόμη έχω την ίδια ζέση απόκτησης του δικού μου ΒΤ και ναι ήρθε η στιγμή.

Ευχαριστώ που διαβάσετε το σεντόνι και για το χρόνο που διαθέσατε.
 


William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
Παιδιά χρόνια πολλά και καλή χρονιά,

Διαβάζοντας όλο το thread προσεχτικά και βλέποντας το θόρυβο που δημιουργήθηκε σχετικά με το κόστος αγοράς ενός κουταβιού το οποίο πληρεί κάποιες προδιαγραφές και κυριώς ότι είναι υγιές, οφείλω να ομολογήσω πως η θέση που πήρε ο εκτροφέας απο το ANGELS WARRIORS με κάλυψε πλήρως. Χαίρομαι που ως υποψήφιος αγοραστής ΒΤ, και έχοντας κάνει κι εγώ την αντίστοιχη ερευνά μου, βγήκε ο συγκεκριμένος εκτροφέας και πήρε θέση, χαίρομαι που σε 2 παραγραφούς που έγραψε, είπε αυτά ακριβώς που έπρεπε να πει χωρίς σάλτσες. Υπερασπίστηκε τη δουλεία του και τις όποιες επιλογές του εκτροφής.
Χάρηκα ιδιαίτερα με τη θέση που πήραν και οι ήδη ιδιοκτήτες ΒΤ (Allegro, bully) για την αντικειμενικότητα και τις ισορροπίες που κράτησαν στη συγκεκριμμένη συζήτηση ξεκαθαρίζοντας το τοπίο, αλλά παραθέτοντας ταυτόχρονα και τις δικές τους γνώσεις σχετικά με τις τιμές αγοράς απο εκτροφείο.

Αντιθέτως, ο tsesme, που άνοιξε και το θέμα, μου έβγαλε την εντύπωση ένος ανθρώπου που το μόνο που τον απασχόλησε στο όλο θέμα ήταν ο εγωισμός του και το πως θα αποκτήσει ένα κουτάβι στη καλύτερη τιμή αν ήταν δυνατόν να το είχε απο χτες. Έκανε εγγραφή στο forum στο 28.12.2010 μόνο και μόνο για να δημιουργήσει θέμα, καταδεικνύοντας σαφέστατα ότι δε γνωρίζει τις απόψεις του forum για το pyppy mill απειλόντας ότι θα πάρει τελικά κουτάβι απο pet shop....θα τον συμβούλευα να πάρει προς το παρών το cd των pet shop boys να τα ακούσει και να ηρεμήσει λίγο. Ενημερώνω επίσης πως για κουτάβι δε περίμενα μερικούς μήνες, αλλά σχεδόν 2 χρόνια.... για να αποκτήσω το σωστό κουτάβι, όταν θα ερχόταν η σειρά μου και σε συννενόηση πάντα με τον εκτροφέα μου. Μέχρι στιγμής η επιμονή μου, η υπομονή μου αλλά και η επιλόγη του συγεγκριμένου εκτροφέα με δικαίωσαν. Τι έκανα όλο αυτόν τον καιρό της αναμονής μου? Γράφτηκα στο forum για να ενημερωθώ, επικοινώνησα με 2-3 ανθρώπους απο εδώ μέσα και μου απάντησαν σε απορίες που είχα, διαπίστωσα πως παρότι πέρασε ο καιρός ακόμη έχω την ίδια ζέση απόκτησης του δικού μου ΒΤ και ναι ήρθε η στιγμή.

Ευχαριστώ που διαβάσετε το σεντόνι και για το χρόνο που διαθέσατε.

Απότι ειδες ηταν απλα μια παρεξηγηση που λυθηκε οποτε κριμα το ''σεντονι''...:p
 


Tender

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2010
52
13
Άνω Κηφισιά
Απότι ειδες ηταν απλα μια παρεξηγηση που λυθηκε οποτε κριμα το ''σεντονι''...:p
:) xaxaxaxa καλά μεταξύ των συμφορουμητών θα λυνόταν σίγουρα...και ξαναλέω πως περισσότερο χάρηκα για τη θέση που πήρε ο εκτροφέας επιβεβαιώνοντας τη ορθή επιλογή μου εκτροφέα αλλά και για να τονίσω πράγματα που είναι αυτονόητα στους περισσότερους έδω μέσα (χρόνος αναμονής, κόστος, επιλογή κουταβιού...κτλ).
Αυτά.
Να είμαστε όλοι καλά και να έχουμε πάντα δημιουργικές συζητήσεις!
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
γνωριζω προσωπικα το Γιαννη Μουρουλη,τωρα πια ειναι φιλος σχεδον αδερφος ,οταν τον γνωρισα πριν απο αρκετα χρονια, με κερδισε σε αυτον ο αυθορμιτισμος του και η μεγαλη αγαπη που εχει για αυτο που κανει ,ο τυπος ειναι ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ,αυτο που κανει ,το κανει με γνωση και παθος,πολυ πριν ξεκινησει την εκτροφη μελετουσε την φυλη του και ειχε αμεση επικοινωνια με καταξιωμενους στο χωρο εκτροφεις απο την Αυστραλια και την Αγγλια ,μαζι καναμε το πρωτο του ζευγαρωμα και τη πρωτη του γεννα και ακομα συνεχιζουμε να συζηταμε και να στεκομαστε ηθικα ο ενας στον αλλο ,μαλιστα μαζι καναμε και την τελευταια γεννα σε αυτην που αναφερετε το θεμα ,ειναι ανθρωπος με πολυ ομορφη τρελα στο θεμα σκυλος ,ειναι ανθρωπος που πολλες φορες εμεινε ατσιγαρος για να πραγματοποιησει μια σωστη αναπαραγωγη,ειναι ανθρωπος που μονιμα παρακολουθει τα κουταβια του και τους αναδοχους γονεις του ,στο πλαι του εχει την οικογενεια του και τη συντροφο του που γνωριζουν και εχουν δεχτει οτι η πρωτη προταιρεοτητα του Γιαννη ειναι τα σκυλια του και μετα ολα τα αλλα,εχει τρομακτικα εξοδα και μονο εγω ξερω πως παλευει για να μπορεσει να ανταποκριθει σε αυτα, ,αν ο Γιαννης δεν ειναι εκτροφεας, τοτε δεν γνωριζω κανεναν

οταν διαβασα το θεμα στεναχωρεθηκα ,γιατι πυροβολητε λαθος ανθρωπο,σαφως και μπορει να εχει γινει λαθος σε μια επικοινωνια με δυο ανθρωπους ,το αλανθαστο το εχει μονο ο Παπας ,ο Γιαννης ειναι ενα παιδι που δεν θελει να αδικει κανεναν ,ο Γιαννης ειναι ενας απο αυτους που ολα τα λεφτα που παιρνει απο την εκτροφη,τα ξανα ριχνει παλι σε αυτην και συμπληρωνει και απο την τσεπη του,εχει τις καλυτερες γραμμες και αυτο μονο και μονο γιατι πραγματικα νοιαζετε για τη φυλη του και το μελλον αυτης ,δινει κουταβια σε εκτροφεις στην ευρωπη που τα χρεισιμοποιουν για την εκτροφικη τους αξια ,το pedigree του μπαινει στους ευρωπαικους στιβους ,δεν εχει αναγκη να "κοροιδεψει" καποιον για να παρει "αρπαχτη" τα 5 επιπλεον κατοσταρικα
λυπαμαι πολυ οταν οι ανθρωποι βλεπουν "κοντα"
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.055
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli