Κόστος στείρωση


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Τα ορθοπεδικά απ όσο ξέρω ειναι τα πιο δύσκολα και ακριβά. Εντελώς πρόχειρα εχω στο μυαλό μου οτι ξεκινάνε απο 500€ και ανεβαίνουν....
για στειρωση δεσποζομενου θηλυκού το συνηθισμένο εύρος τιμών ειναι 150-250 ευρώ συν τις απαραίτητες εξετάσεις.
Και οι αμυγδαλες, και η σκωληκοειδίτιδα και ο ανθρώπινος τοκετος ακόμα ακομα ρουτίνας έχουν γίνει πλέον, αλλα κοστίζουν, ε;

Σκέψου οτι ο γιατρός θα μείνει εκτός ωραρίου για να χειρουργησει, χρειάζεται οπωσδήποτε βοηθό, εξοπλισμό και μηχανήματα που εχει αγοράσει για να μπορεί να χειρουργει, αναλώσιμα (γαζες, ράμματα κλπ) και εχει σπουδάσει κάποια χρόνια τα να μπορεί να το κάνει.

θέλω να πω λοιπόν, οτι θεωρώ πιο ´´τραγικο ´´ να χρεώνεται 30€ ένα εμβόλιο παρα 200€ μια στειρωση.
Ναι βρε συμφωνω με οσα λες,δεν αντιλεγω! Εμας μας ειπε 210€ μαζι με αναισθησιολογο που θεωρει πως σε μικροσωμα σκυλια πρεπει να υπαρχει.
Σιγουρα ειναι πολυ πιο τραγικο να χρεωνει καποιος 30€ για ενα απλο εμβολιο,αλλα ισως να ηταν καλυτερα να επεφταν λιγο οι τιμες για να το αποφασιζε πιο ευκολα ολος αυτος ο κοσμος που σκεφτεται να το κανει κ κολλαει στα λεφτα στις μερες μας.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δυστυχώς, όποιος δεν δίνει 200 ευρώ, δεν θα δώσει ούτε 100. Ξέρεις σε πόσους έχω προτείνει να το πάω εγώ το σκυλί τους στο γιατρό μου και να πληρώσουν 100 ευρώ? Ούτε ένας δεν δέχτηκε. Γιατί είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας. Το να πετάς τα κουτάβια είναι τσάμπα, γιατί να δώσεις λεφτά?????
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι βρε συμφωνω με οσα λες,δεν αντιλεγω! Εμας μας ειπε 210€ μαζι με αναισθησιολογο που θεωρει πως σε μικροσωμα σκυλια πρεπει να υπαρχει.
Σιγουρα ειναι πολυ πιο τραγικο να χρεωνει καποιος 30€ για ενα απλο εμβολιο,αλλα ισως να ηταν καλυτερα να επεφταν λιγο οι τιμες για να το αποφασιζε πιο ευκολα ολος αυτος ο κοσμος που σκεφτεται να το κανει κ κολλαει στα λεφτα στις μερες μας.

οσοι διαφωνουν δεν διαφωνουν για τα οικονομικά.... απλά αυτό ειναι μια καλή προφαση να μην αναλάβουν την ευθύνη να στειρώσουν
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Δυστυχώς, όποιος δεν δίνει 200 ευρώ, δεν θα δώσει ούτε 100. Ξέρεις σε πόσους έχω προτείνει να το πάω εγώ το σκυλί τους στο γιατρό μου και να πληρώσουν 100 ευρώ? Ούτε ένας δεν δέχτηκε. Γιατί είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας. Το να πετάς τα κουτάβια είναι τσάμπα, γιατί να δώσεις λεφτά?????
Οποιος δεν θελει να στειρωσει τον σκυλο του για αλλους λογους,προφανως κ θα βρει χιλιες δυο δικαιολογιες για να μην το κανει.
οσοι διαφωνουν δεν διαφωνουν για τα οικονομικά.... απλά αυτό ειναι μια καλή προφαση να μην αναλάβουν την ευθύνη να στειρώσουν
Για πολλους ισως να ειναι ετσι οπως τα λες. Για μενα ομως δεν ειναι ετσι.
Δεν θα βαλω την σκυλα μου να ζευγαρωσει γιατι δεν υπαρχει λογος. Θελω απο την μια να την στειρωσω αλλα απο την αλλη δεν ξερω..ειναι ενας κομπος στο λαιμο μου παντως κ το οικονομικο περα απο τα υπερ κ τα κατα που αναφερθηκαν σε αλλο νημα
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οποιος δεν θελει να στειρωσει τον σκυλο του για αλλους λογους,προφανως κ θα βρει χιλιες δυο δικαιολογιες για να μην το κανει.


Για πολλους ισως να ειναι ετσι οπως τα λες. Για μενα ομως δεν ειναι ετσι.
Δεν θα βαλω την σκυλα μου να ζευγαρωσει γιατι δεν υπαρχει λογος. Θελω απο την μια να την στειρωσω αλλα απο την αλλη δεν ξερω..ειναι ενας κομπος στο λαιμο μου παντως κ το οικονομικο περα απο τα υπερ κ τα κατα που αναφερθηκαν σε αλλο νημα
ναι το καταλαβαίνω απολυτα αυτό που λες.
Απλά επειδη ειμαι σε ενα επάγγελμα που οι αμοιβες μας, παρεξηγούνται από τον κόσμο, γι'αυτο λέω ότι κάποιοι από νοοτροπια βρίσκουν προφαση το οικονομικό. Σαφως δεν ειναι απολυτο αυτό καθώς υπάρχουν και ατομα οπως εσύ και ενα σωρό αλλοι.
Απλά σκέψου οτι δεν πληρώνεις μόνο τον γιατρο, αλλά και τον βοηθό που χειρουργεί μαζι του, και τα υλικά (αναισθησια κλπ). Και να σου πω την αλήθεια δεν μου ακουγονται πολλά τα 200, όχι γιατι τα έχω και δεν ξερω τι να τα κάνω, αλλά γιατι μιλάμε για θηλυκό σκυλι. Στα αρσενικα ειναι σαφώς μικρότερη η τιμη. Και υποψη μιλάμε για απλη στειρωση.... η λαπαροσκοπική παει 700 ευρω.
Δεν ξερω αν γινεται κατανοητό πώς το εννοώ,το γεγονός οτι δεν μου φαινονται "πολλά" και ελπίζω ειλικρινά να μην παρεξηγηθώ!
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Πηγαίνετε σε ένα κτηνίατρο που συνεργάζεται με φιλοζωικες!
Και η τιμή του θα είναι 50% κάτω και μεγαλύτερη εμπειρία έχει από άπειρες στειρωσεις σε αδέσποτα. Ασχέτως αν πάτε αλλού για άλλες γνωματεύσεις..


Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δε νομίζω να κάνουν στα δεσποζόμενα ίδια τιμή με τα αδέσποτα, ακόμα κι αν συνεργάζονται με φιλοζωικές.
Αλλά αυτό με την εμπειρία, συμφωνώ.
Γενικώς το θεωρώ απαραίτητο να έχει κάποιος τουλάχιστον 2 γιατρούς, για πολλούς λόγους.
Έτσι δεν κάνουμε και για μας? Σε σοβαρά θέματα, θα πάρουμε και μια 2η (τουλάχιστον) γνώμη.
 


tarantoula

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2013
176
28
Δε νομίζω να κάνουν στα δεσποζόμενα ίδια τιμή με τα αδέσποτα, ακόμα κι αν συνεργάζονται με φιλοζωικές.
Συμφωνώ με την Lara_kouklara και αυτός ήταν και ο προβληματισμός μου. Για ποιό λόγο να μην έχουν ίδιες ή παρόμοιες τιμές τα δεσποζόμενα με τα αδέσποτα. Δεν το θεωρείτε λίγο άδικο όχι μόνο προς την τσέπη μας, αλλά και για το ίδιο το αδεσποτούλι που σίγουρα δεν θα έχει την ίδια μεταχείριση.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Μα γιατί να μην έχει την ίδια μεταχείριση? Δεν το καταλαβαίνω αυτό!
Σίγουρα υπάρχουν και τέτοιοι γιατροί βέβαια, αλλά δε νομίζω να συνεργάζονται με φιλοζωικές.

Άδικο θα ήταν άμα ήταν ίδιες οι τιμές, όχι τώρα που είναι διαφορετικές. Το αδέσποτο το χειρουργούν σε τιμή κόστους. Κόστους υλικών και όσο (και αν) θέλει να κοστολογίσει ο καθένας τη δουλειά του.

Ίδιο πράγμα είναι να πας εσύ το ένα σου ζωάκι (άντε τα 2, άντε τα 3) στο γιατρό και να πληρώσεις τα έξοδά του, και ίδιο είναι να πάω εγώ τα 10 σκυλιά το μήνα που συνάντησα στο δρόμο μου? Δε νομίζω :)
 
Last edited:


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Ίδιες τιμές έχουν. Τουλάχιστον 2,3 που γνωρίζω εγώ. 100€ στειρωσε φίλος μου τη θηλυκιά του. Δεν ξέρω αν σε άλλες φιλοζωικες κοστίζει ακόμα λιγότερο, 100€ όμως τα θεωρώ απολύτως λογικό, ως ποσόν!

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 


tarantoula

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2013
176
28
Τα 100 είναι υπερβολικά καλή τιμή αν μιλάμε και για έμπειρο κτηνίατρο. Σε ποιόν πήγε? Μπορείς να πεις?
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δε νομίζω ότι είναι ο κανόνας πάντως αυτός nfeel...

Ξέρω κτηνιατρεία που κάνουν ειδικές τιμές συγκεκριμένες μέρες, για "στειρώσεις του λαού" :cool:
Δηλαδή, συγκεκριμένη μέρα στειρώνουν με συγκεκριμένη χαμηλή τιμή, ανεξαρτήτως αν είναι αδέσποτο ή δεσποζόμενο. Κάτι σαν happy hour....

Γενικώς, αν σε ενδιαφέρει κάτι πραγματικά, ψάχνεις και βρίσκεις τον τρόπο να το κάνεις
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Τα 100 είναι υπερβολικά καλή τιμή αν μιλάμε και για έμπειρο κτηνίατρο. Σε ποιόν πήγε? Μπορείς να πεις?
Ναι βεβαίως. Πήγε στον Δημήτρη κοτσιφη.

http://www.sozo.gr/clinic.htm

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 




kostaskoker

Member
6 Μαρτίου 2014
18
44
....ο κτηνίατρος που εμπιστευόμουν και εμπιστεύομαι στην Κάρμα μου (Αγγλικό Κόκερ Σπάνιελ) -που την έχασα στις 5/12/2013 στα 17 της χρόνια και 2 μήνες- στη στείρωσή της σε ηλικία 1,5 ετών, έκανε πρώτα έναν γενικό έλεγχο και αιμοληψία να δει την εικόνα της υγεία της, κατόπιν μου είπε πως μετα τη στείρωση το επόμενο 24ωρο να την πήγαινα ξανά για δεύτερη αιμοληψία να έχει εικόνα πως αποβλήθηκε η αναισθησία.
Την ημέρα της εγχείρησης πριν έγινε μία προνάρκωση, κατόπιν η ολική νάρκωση μετά εγώ εκτός του χειρουργίου, μετά με φώναξε όταν τελείωσε η εγχείρηση για να είμαι δίπλα της όταν θα ξυπνάει όπου την είχε και με ορό.
Την επόμενη μέρα έγινε η δευτερη αιμοληψία.
Άμεσα μου τηλεφώνησε καθώς βρήκε πάνω απ' τα όρια την ουρία. Μου εξήγησε πως θα ανοίξει φλέβα, θα τοποθετήσει πεταλούδα για να χορηγώ -αν θυμάμαι 3/4 ορό τη μέρα ή και περισσότερο επί μία βδομαδα όπου θα γινοταν ξανά αιμοληψία για τις τιμές της ουρίας. Σαφέστατα η ουρία έπεσε σε φυσιολογικά επιπεδα. Συχνά βέβαια, ανα 3-4 μέρες άλλαζε φλέβα (μπρος-πίσω πόδια).
Η εξήγηση ήταν όπως στους ανθρώπους έτσι και στα ζώα θα πρέπει εκτός προεγχειρητικού ελέγχου να γίνεται και μετεγχειρητικός με εξέταση αίματος.
Τον ευχαριστώ το Μάκη Θεοδώρου Δημοσίως γιατί έκανε τα πάντα για την ποιότητα ζωης της Κάρμας μου και την μακροημέρευση της, όπου 2.5 χρόνια παλευαμε με την γήρανση (κοκκίωμα) εγκεφάλου όπου όταν είχε πρωτοπαρουσιαστεί θεραπεύτηκε σε ελάχιστες ημέρες... αλλά... από τον Οκτώβρη του 2013 η επόμενη κρίση της ασθένεια δε μπόρεσε να αντιμετωπιστεί με φαρμακευτική αγωγή, αλλά πάντα ως γιατρός ήταν διπλα μας με τηλέφωνα για συμβουλές του...