Κόστος στείρωση


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Εδώ που μένω εγώ μόνο κυνηγοί υπάρχουν που σκοτώνουν τα καημένα τα ζωάκια. Μένω σε χωριό 55 χιλιόμετρα από την πόλη.
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Αν είναι ο στάνταρ γιατρός σου, θα πρέπει να ξέρει...
Με έχει δει αρκετές φορές (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσες) από τότε που απέκτησα τον Δία αλλά δεν είμαστε και κολητάρια.
 


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Εδώ που μένω εγώ μόνο κυνηγοί υπάρχουν που σκοτώνουν τα καημένα τα ζωάκια. Μένω σε χωριό 55 χιλιόμετρα από την πόλη.
Κατάλαβα,αν έχεις Facebook μπες εδώ https://www.facebook.com/pages/ΖΩΟΠΙ-University-of-Ioannina-Animal-Welfare-group/153320661365967 και στείλε ένα μήνυμα,είναι το ΖΩΟΠΙ που βοήθησε και εμένα,λογικά μπορούν να κάνουν κάτι αν τους πεις ότι είναι αδέσποτο.
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Κατάλαβα,αν έχεις Facebook μπες εδώ https://www.facebook.com/pages/ΖΩΟΠΙ-University-of-Ioannina-Animal-Welfare-group/153320661365967 και στείλε ένα μήνυμα,είναι το ΖΩΟΠΙ που βοήθησε και εμένα,λογικά μπορούν να κάνουν κάτι αν τους πεις ότι είναι αδέσποτο.
Όταν θα είμαι έτοιμος θα τους στείλω μήνυμα πριν πάω.
Ευχαριστώ.
 


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Όταν θα είμαι έτοιμος θα τους στείλω μήνυμα πριν πάω.
Ευχαριστώ.
Βασικά όχι πριν πας γιατί θέλουν και αυτοί το χρόνο τους να το διευθετήσουν,επίσης φρόντισε να μην είναι σε οίστρο τα θηλυκά όταν τα πας.
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Βασικά όχι πριν πας γιατί θέλουν και αυτοί το χρόνο τους να το διευθετήσουν,επίσης φρόντισε να μην είναι σε οίστρο τα θηλυκά όταν τα πας.
Ναι το καταλαβαίνω.
Η αδέσποτη είναι ενήλικη αλλά στην άλλη δεν ήρθε ακόμα ο πρώτος οίστρος.
(στο άλμπουμ του Δία φαίνονται και οι δύο στην τρίτη φωτογραφία).
 


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Ναι το καταλαβαίνω.
Η αδέσποτη είναι ενήλικη αλλά στην άλλη δεν ήρθε ακόμα ο πρώτος οίστρος.
(στο άλμπουμ του Δία φαίνονται και οι δύο στην τρίτη φωτογραφία).
Νομίζω ότι είναι καλύτερα να περιμένεις να της έρθει ο πρώτος οίστρος και μετά να τη στειρώσεις...
 




Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Μία ημέρα πριν το ραντεβού για την στείρωση της δικιάς μου!
Αύριο λοιπόν είναι η "μεγάλη μέρα" και το λέω με αυτό τον τρόπο,γιατί όσο περνούν οι ώρες τόσες περισσότερες τύψεις με κυριεύουν!!Είναι η πρώτη φορά που θα προχωρήσω σε μία τέτοιου είδους διαδικασία και υπάρχει ο σχετικός φόβος,μην πάει κάτι στραβά κτλ. καταλαβαίνετε πιστεύω!
Την κοιτάζω και σκέφτομαι "τι πάω να της κάνω"; Είδα και τον τρόπο με τον οποίο γίνεται μια στείρωση στο youtube και αισθάνθηκα κάπως άβολα με το όλο θέμα :(
Περνούν με άλλα λόγια ουκ ολίγες σκέψεις απο το μυαλό μου!
Το κόστος πάντως για να μην ξεφύγουμε και απο το θέμα μας είναι στα 250 ευρώ για ένα θηλυκό λαμπραντόρ περίπου στα 29 κιλά!
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια αύριο και να έχετε γρήγορη ανάρρωση!!!

Δεν χρειάζεται τόσο άγχος!!πριν πάτε στον κτηνίατρο κάντε μια μεγάλη βόλτα και παίξτε πολύ ώστε όταν γίνει η νάρκωση να κοιμηθεί κουρασμένη και "χαρούμενη" και να μην είναι στρεσαρισμένη!

Προσπάθησε και εσύ να ελέγξεις το άγχος σου και να μην είσαι τόσο πιεσμένος γιατί αυτό της το περνάς..!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ολα καλα θα πανε. Το σκυλι θα ειναι καλυτερα απο πριν και προφυλαγμενο κατα ενα μεγαλο ποσοστο απο μελοντικες παθησεις. Τις πρωτες μερες θα ειναι καπως αλλα μετα την πρωτη εβδομαδα και ειδικα οταν πεσουν τα ραμματα θα ειναι το σκυλι που ηξερες. Ασχετα με τι θα σου πει ο γιατρος για κανα δυμηνο τουλαχιστον να προσεχεις να μην πηδαει σαν κατσικι γιατι, σπανο μεν, αλλα μπορει να παθει κηλη.
 




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Συμφωνω με την στειρωση και πιστευω οτι ειναι μια συνειδητοποιημενη πραξη ευθυνης.

Προσωπικα ομως δεν εχω στειρωσει ποτε και ουτε προκειται (εφοσον μιλαμε για οικοσιτα ζωα με νοημονες ιδιοκτητες) σκυλια κατω των 18 μηνων. Πιστευω οτι ειναι καλυτερο ο σκυλος να εχει ολοκληρωση την σωματικη αλλα και ορμονολογικη του αναπτυξη πριν στειρωθει. Η πεποιθηση μου αυτη ξεκινησε απο μια ερευνα που ειχα διαβασει αρκετα χρονια πριν για την σχεση μεταξυ στειρωσης πολυ νεαρων ζωων (ειδικα μεγαλοσωμων φυλων) και καρκινου των οστων.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
εγώ δεν θέλω να την στειρώσω και ας είναι μια μικρή ταλαιπωρία η περίοδος....αν ήταν κάθε μήνα να είναι αδιάθετη θα το σκεφτόμουν σοβαρά αλλα για μια φορά στους 6 μήνες δεν θέλω να την βάλω χειρουργείο.....τώρα για θέματα υγείας δεν ξέρω αρμόδια ειναι η κτηνίατρος της να αποφασίσει
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αρμόδια είσαι εσύ για την ευζωία της σκυλίτσας σου.
Εσύ θα ενημερωθείς και θα αποφασίσεις τι είναι το καλύτερο.
Τουλάχιστον ψάξε και βρες ποιά είναι τα συμπτώματα ψευδοκύησης και πυομήτρας, ώστε να τα αναγνωρίσεις αμέσως, αν ο μη γένοιτο, συμβεί κάτι τέτοιο.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Αρμόδια είσαι εσύ για την ευζωία της σκυλίτσας σου.
Εσύ θα ενημερωθείς και θα αποφασίσεις τι είναι το καλύτερο.
Τουλάχιστον ψάξε και βρες ποιά είναι τα συμπτώματα ψευδοκύησης και πυομήτρας, ώστε να τα αναγνωρίσεις αμέσως, αν ο μη γένοιτο, συμβεί κάτι τέτοιο.
όσο και να ψάξω και να ενημερωθώ δεν γίνεται να αντικαταστήσω τον κτηνίατρο :)
 




jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
:confused:
Πρότεινα κάπου, να κάνεις εσύ την επέμβαση;
όχι είπαμε δεν εννοούσα αυτό! δεν έγινα σαφής! μπορώ να διαβάσω και να ενημερωθώ για τα υπερ και τα κατά της στείρωσης αλλα κάθε ζωάκι είναι διαφορετικό και η προσωπική μου γνώμη είναι οτι την τελευταία κουβέντα πρέπει να την έχει η κτηνίατρος.....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Οπως νομίζεις.
Για την υγεία των δικών μου σκυλιών πάντως, αποφασίζω εγώ. Οχι ο κτηνίατρος.
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Συμφωνω με την στειρωση και πιστευω οτι ειναι μια συνειδητοποιημενη πραξη ευθυνης.

Προσωπικα ομως δεν εχω στειρωσει ποτε και ουτε προκειται (εφοσον μιλαμε για οικοσιτα ζωα με νοημονες ιδιοκτητες) σκυλια κατω των 18 μηνων. Πιστευω οτι ειναι καλυτερο ο σκυλος να εχει ολοκληρωση την σωματικη αλλα και ορμονολογικη του αναπτυξη πριν στειρωθει. Η πεποιθηση μου αυτη ξεκινησε απο μια ερευνα που ειχα διαβασει αρκετα χρονια πριν για την σχεση μεταξυ στειρωσης πολυ νεαρων ζωων (ειδικα μεγαλοσωμων φυλων) και καρκινου των οστων.
εμενα η μικρή ειναι 10 μηνων λετε ότι πρεπει να την κανω μετά τους 18 μήνες ??