Κόψιμο αυτιών & ουράς τέλος


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
όλα τα σκυλιά που έχουν γεννηθεί μετά την 30 Ιουνίου 2009, ανεξαρτήτως ράτσας και χώρας προέλευσης και έχουν κομμένα αυτιά ή ουρά δεν μπορούν να παίξουν στο Παγκόσμιο του 2010.


World dog show 2010
 
Last edited:


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
................... στο παγκόσμιο στην Δανία ....

ΜΠΟΡΟΥΝ ομως να συμμετασχουν κανονικα σε αλλες εκθεσεις
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
μπορούν να παίξουν στην ελλάδα νεαρά ροτβάιλερ με κομένη ουρά?
Ρωτάω γιατί δεν το γνωρίζω τι ισχύει τελικά.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
και ροτβαιλερ

και ντομπερμαν

και μποξερ

και καυκασου

και κεντρικής ασιας

και ντογκο αρζεντικο

και πρεσσα

και σναουτσερ

και ρωσικα

και

και

και
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
και ροτβαιλερ

και ντομπερμαν

και μποξερ

και καυκασου

και κεντρικής ασιας

και ντογκο αρζεντικο

και πρεσσα

και σναουτσερ

και ρωσικα

και

και

και
Καιρος να αλλαχτει και να ισχυσει πια παντου η απαγορευση εκθεσης!

Στην γερμανια απαγορευεται στο VDH απο το 2002 η εκθεση σκυλων με κομμενες ουρες που γεννηθηκαν μετα την 01.06.1998 και επισης αυτων με κομμενα αυτια που γεννηθηκαν μετα της 01.01.87- απο οπου ισχυαν οι απαγορευσεις.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
το θεμα και η ερωτηση που μου εγινε ειναι συγκεκριμενη και συγκεκριμενη απαντηση εδωσα

αν πρεπει , τι πρεπει , πως πρεπει , γιατι πρεπει , ποιος το κανει καλα και ποιος όχι ειναι αλλη συζητηση η οποί εχει γίνει πολλάκις
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
amalthea

επειδη μετα το edit που εκανες η απαντηση μου φαινετε το ΛΙΓΟΤΕΡΟ ηλιθια συμπήρωσε τον λόγο που εκανες edit το κειμενο σου σε παρακαλω
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
όλα τα σκυλιά που έχουν γεννηθεί μετά την 30 Ιουνίου 2009, ανεξαρτήτως ράτσας και χώρας προέλευσης και έχουν κομμένα αυτιά ή ουρά δεν μπορούν να παίξουν στο Παγκόσμιο του 2010.


World dog show 2010
Δεν είναι πρωτοτυπία, είχε εφαρμοστεί και στο Παγκόσμιο του 1998 στο Ελσίνκι με αποτέλεσμα την σημαντική πτώση των συμμετοχών.
 






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι. Έχει βγει νομίζω κανονισμός από την ΕΕ και έχουν αρχίσει να τον εφαρμόζουν οι χώρες-μέλη. Πολύ καλώς κατά τη γνώμη μου.
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Καλά στο Παγκόσμιο...με τις άλλες χώρες και εκθέσεις τι γίνεται?
Στα crufts επιτρέπονται? Γιατι δεν το έχω προσέξει...
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Καλά στο Παγκόσμιο...με τις άλλες χώρες και εκθέσεις τι γίνεται?
Στα crufts επιτρέπονται? Γιατι δεν το έχω προσέξει...
COMPETING WITH DOCKED OR CROPPED DOGS IN THE UK
· Docked Dogs
Dogs which were docked before 6th April 2007 (28th March for shows held in Wales).
If your dog was docked either in the UK or in a foreign country before 6th April 2007 (28th March for shows in Wales) then it may compete at all Kennel Club licensed events.
Dogs which were docked on or after 6th April 2007 (28th March for shows held in Wales).
If your dog was docked on or after 6th April 2007 (28th March for shows held in Wales and irrespective of where it was docked) it will not, under the law, be permitted to be shown at any show in England or Wales where the public are admitted on payment of a fee.
However, if your dog was legally docked either in the UK or in another country on or after 28th March/6th April 2007, you will be permitted to compete with it at:
a) all shows held in Scotland
b) all shows held in Northern Ireland
c) those shows held in England and Wales where the public do not pay to be admitted.
Shows where the public are admitted on payment of a fee
All shows which charge the public for admission must state this on the show schedule and entry form - but you should check carefully whether or not your dog is eligible before entering.
· Cropping
No dog with cropped ears is eligible to compete at any Kennel Club licensed event.
πηγή:
http://www.crufts.org.uk/crufts-2010-qualification
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
το θεμα δεν ειναι αυτο κατα την αποψη μου φυσικα .......

το θεμα ειναι ποσο ΄νομιμο ΄και σωστό ειναι να απαγορευετε η συμμετοχη σε μια εκθεση οπως το παγκόσμιο σε σκυλια τα οποια προερχοντε απο χώρες στις οποιες η κοπη ειναι νομιμη .....

αν χωρες οπως η Δανια , η Γερμανια , το Βελγιο κλπ δεν επιτρεπουν την συμμετοχη σε σκυλια τα οποια προερχοντε απο χωρες στις οποιες ειναι νομιμο το κοψιμο αυτιων και ουρων τοτε ΔΕΝ θα επρεπε να τους ανατίθεντε εκθεσεις οπως το παγκοσμιο και το Πανευρωπαικο
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Μάκη, το ζουμί όλο είναι ο αναλυτικός κανονισμός του Crufts με τα 32 παράθυρα και τις δύο μπαλκονόπορτες... για άλλη μια φορά οι Άγγλοι πρωτοστάτησαν!

Αν πρόκειται για έκθεση στην οποία το κοινό πληρώνει είσοδο, τότε δεν επιτρέπεται να κόβεται η ουρά! Τι διάολο.... τόσα λεφτά πληρώνουν και να μην δούνε ουρές?
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Ναι. Έχει βγει νομίζω κανονισμός από την ΕΕ και έχουν αρχίσει να τον εφαρμόζουν οι χώρες-μέλη. Πολύ καλώς κατά τη γνώμη μου.
Κανένας κανονισμός δεν υπάρχει απο την Ευρωπαϊκή Ένωση. Τα έχουμε ξαναπεί αυτά.

Εαν απαγορεύεται η συμμετοχή με νόμο του κράτους που διοργανώνει την έκθεση, υπερισχύει.

Η FCI είναι αντίθετη με τέτοιου είδους περιορισμούς και έχει εκδώσει και οδηγία προς τους κριτές να μην κάνουν διακρίσεις.

Προμηθέα, δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει τη συμμετοχή σε εκθέσεις σε σκυλιά με κομμένη ουρά ή αυτιά.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Προμηθέα, δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει τη συμμετοχή σε εκθέσεις σε σκυλιά με κομμένη ουρά ή αυτιά.
Όχι, δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την συμμετοχή σκύλου με κομμένα αυτιά ή ουρά σε έκθεση στην Ελλάδα ή σε κάποια από τις περισσότερες χώρες της Ε.Ε.