Κόψιμο ουράς






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Χαίρομαι να βλέπω νέα μέλη με πάθος. :D :rolleyes:
Συμφωνώ κι εγώ!
Απλά, κυρίως, τα νέα μας μέλη πρέπει να έχουν υπόψη τρεις εναλλακτικές εκδοχές, όταν κάποιος (πάντα νέο μέλος και αυτός!) γράφει κάτι εξοργιστικά - "ανατριχιαστικά" ακραίο... και, ακόμα περισσότερο, ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ τέτοιων απόψεων:

1) Έχει άγνοια...
Μου έχει τύχει και προσωπικά να γνωρίσω ανθρώπους (κατά τα λοιπά) πολύ υψηλού επιπέδου, που με ξάφνιασαν (δυσάρεστα - αλλά πραγματικά δεν ήξεραν) σε παρόμοια ζητήματα...
Αυτούς δεν τους βρίζεις... τους ενημερώνεις χαμογελαστά... τους "μορφώνεις"... και ελπίζεις...

2) Δεν έχει άγνοια, αλλά υποτιμά οποιοδήποτε άλλο είδος πλήν (?) του ανθρώπου...
Εδώ, το μόνο που θα μπορούσα να πω είναι ότι έχει γραφτεί σε λάθος φόρουμ...
Όπως λέει και το μέλος @vrmode , θα μπορούσε να γραφτεί σε φόρουμ για "φιδοπιάστες" κλπ...
Θα το καταλάβει, αργά ή γρήγορα και θα μας "σιχτηρίσει" και θα φύγει... δεν "του κάνουμε"...

3) Τρολάρει...
Ακριβώς για να τσιμπήσουμε εμείς και να γράφουμε εξοργισμένα σεντόνια, περί του αντιθέτου...
Αυτό τον τρέφει... αυτός είναι ο σκοπός και ο στόχος του...

Πάντα, κατά την ταπεινή μου άποψη...:)
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Κύριε Γιάννη για άλλη μια φορά σύμφωνο απόλυτα με μια μικρή διαφορά...

Καταλαβαίνω και έχω αντιμετώπισει όπως όλοι μας άγνοια σε πολύ βασικά θέματα...από ένα σημείο και μετά όμως δεν δικαιολογείται...... τι εννοώ:
τρόπος απόκτησης... να δεχτώ άγνοια στην αρχή...Μετά το λάθος δεν είναι άγνοια,από κάπου θα υπάρξει ενημέρωση...είναι άποψη δυστυχώς! Όπως και το τρομερό "να κόψω τα τέτοια του σκύλου ή να ξεριζωσω τη μήτρα της σκύλας". Άρα ξέρεις για τη στειρωση από άποψη τη θεωρείς λάθος...
Εν συνεχεία...κολλάνε τα σκυλιά...σκέφτεσαι "αμάν λες να έγινε στραβή?" Πας κτηνίατρο...Βλέπεις κουτάβια... λες "ναι αλλά δεν θέλω γέννα τι μπορεί να γίνει??".. πάλι λοιπόν ή δεν ρωτάς και δέχεσαι την κατάσταση με τον λατρεμένο ωχαδερφισμο,ή γράφεις κανονικά την ενημέρωση που σου δίνεται...

Για να μην το πάω κομμάτι κομμάτι...δέχομαι άγνοια από έναν νέο ιδιοκτήτη...από κάποιον με σκύλο!που ζει μια κατάσταση!και δεν έχει ψάξει για αυτήν!όχι,δεν είναι άγνοια!!είναι άποψη και αδιαφορία!!!

(Και δεν με συμπαθώ όταν αναγκάζομαι να γίνω απόλυτη....)
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Συμφωνώ κι εγώ!
Απλά, κυρίως, τα νέα μας μέλη πρέπει να έχουν υπόψη τρεις εναλλακτικές εκδοχές, όταν κάποιος (πάντα νέο μέλος και αυτός!) γράφει κάτι εξοργιστικά - "ανατριχιαστικά" ακραίο... και, ακόμα περισσότερο, ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ τέτοιων απόψεων:

1) Έχει άγνοια...
Μου έχει τύχει και προσωπικά να γνωρίσω ανθρώπους (κατά τα λοιπά) πολύ υψηλού επιπέδου, που με ξάφνιασαν (δυσάρεστα - αλλά πραγματικά δεν ήξεραν) σε παρόμοια ζητήματα...
Αυτούς δεν τους βρίζεις... τους ενημερώνεις χαμογελαστά... τους "μορφώνεις"... και ελπίζεις...

2) Δεν έχει άγνοια, αλλά υποτιμά οποιοδήποτε άλλο είδος πλήν (?) του ανθρώπου...
Εδώ, το μόνο που θα μπορούσα να πω είναι ότι έχει γραφτεί σε λάθος φόρουμ...
Όπως λέει και το μέλος @vrmode , θα μπορούσε να γραφτεί σε φόρουμ για "φιδοπιάστες" κλπ...
Θα το καταλάβει, αργά ή γρήγορα και θα μας "σιχτηρίσει" και θα φύγει... δεν "του κάνουμε"...

3) Τρολάρει...
Ακριβώς για να τσιμπήσουμε εμείς και να γράφουμε εξοργισμένα σεντόνια, περί του αντιθέτου...
Αυτό τον τρέφει... αυτός είναι ο σκοπός και ο στόχος του...

Πάντα, κατά την ταπεινή μου άποψη...:)
Επαυξάνω:)

Mία ερώτηση μόνο @johnk για να μου πεις την άποψη σου. Πιστεύεις όντως ότι τρολλάρει ο συγκεκριμένος; Κατά την γνώμη μου (και χωρίς να το εκφράζω με απόλυτη σιγουριά) είναι ένας (απ'τους πολλούς) τυχάρπαστους/άσχετους τους οποίους κατά πάσα πιθανότητα έχουμε όλοι μας γνωρίσει τουλάχιστον μια φορά στην ζωή μας, οι οποίοι υποβιβάζουν ή αγνοούν (ή αποδίδουν ελάχιστη σημασία) σε ορισμένα κυριολεκτικά ''φλέγοντα'' θέματα (πετ σοπ, παπι μιλλς στην περίπτωση μας) και φυσικά, δεν παραδέχονται τα λάθη τους, δεν αποδέχονται το σωστό και αυτό που ισχύει, παρά μόνο βλέπουν τα πάντα ως άδικες κριτικές από ''αγρίμια'' που αδίκως εξυψώνουν θέματα που,κατά τη γνώμη τους, δεν είναι δα και τόσο σπουδαία...
opinion?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
..."να κόψω τα τέτοια του σκύλου ή να ξεριζωσω τη μήτρα της σκύλας"...
Ρε συ, Μάρθα, έλεος Παρασκευάτικα!:LOL: Δεν θα μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ, με τις περιγραφές αυτές!!!:p:D

Όλα που περιγράφεις, μπορεί να ανήκουν (θέλω πάντα να ελπίζω!) στην 1η εναλλακτική εκδοχή (άγνοια)... και, σταδιακά, να μαθαίνει κάποιος και να τα απαλείφει από την πρακτική του, αλλά και από το λεξιλόγιό του...

Γιατί, αν παρόλα αυτά, δεν τα απαλείφει και συνεχίζει να επιμένει... τότε, όντως, έχεις μπροστά σου την 2η εναλλακτική... ενός "σκοταδιστή", που eventually (όπως λέει και η γνωστή γιαγιά) θα είναι επικίνδυνος και για το ανθρώπινο είδος, επίσης...

Υ.Γ. Η 3η εναλλακτική, όμως, "παίζει" πολύ δυνατά...:cool:
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Σας φαίνεται για δική μου ατάκα αυτή???ο θέματοθετης τη χρησιμοποιεί και μου έδωσε το επιχείρημα ότι γνωρίζει για τη στειρωση αλλά την απορρίπτει.

Ε
ξou και το συμπέρασμα μου ότι δεν είναι άγνοια. Βέβαια κακώς το αναλύουμε τόσο γιατί και εγώ τα λεφτά μου στη τρίτη περίπτωση θα τα έριχνα...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) ...Mία ερώτηση μόνο @johnk για να μου πεις την άποψη σου...

2) ...αγνοούν (ή αποδίδουν ελάχιστη σημασία) σε ορισμένα κυριολεκτικά ''φλέγοντα'' θέματα (πετ σοπ, παπι μιλλς στην περίπτωση μας) και φυσικά, δεν παραδέχονται τα λάθη τους, δεν αποδέχονται το σωστό και αυτό που ισχύει...
1) Προσωπικά, στην αρχή κάθε συζήτησης (ή θέματος "εδώ μέσα"), παίρνω υπόψη μου και τις 3 εναλλακτικές εκδοχές... και κάποια στιγμή διαμορφώνω άποψη...
Όμως, νομίζω ότι σου απαντάω αρκετά, σε σχέση με την απορία σου, στο αμέσως προηγούμενο post μου, προς τη Μάρθα...;)

2) Για τα συγκεκριμένα "φλέγοντα" θέματα:

Είτε τα αγνοούν... οπότε πρέπει να τους πείσεις για την ύπαρξή τους... μιάς και αρκετούς από εμάς, τα "φλέγοντα" θέματα κάποιου μας ξαφνιάζουν... δεν τα είχαμε σκεφτεί ποτέ... χρειαζόμαστε επεξήγηση και χρόνο για να τα αφομοιώσουμε...

Είτε (μετά την ενημέρωσή τους) αποδίδουν ελάχιστη σημασία... οπότε σταματάς να τους "κάνεις παρέα" (ή σταματούν εκείνοι - γιατί σε θεωρούν γραφικό και "στερημένο")...

Υ.Γ. Η 3η εναλλακτική, όμως, "παίζει" πολύ δυνατά...:whistle:
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe








ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Καλως ηρθες στο φορουμ!

Λοιπον κανε μια αναζητηση με τον ορο puppy mills.
Απο εκει προερχονται τα γλυκουλια κουταβια που πωλουνται στα petshops. Με την αγορα τους βαζουμε ενα λιθαρακι για να συνεχιζουν να υπαρχουν αυτα τα κολαστηρια ψυχων.
Αν θελουμε οπωσδηποτε συγκεκριμενη φυλη ψαχνουμε στον Κυνολογικο Ομιλο Ελλαδας να βρουμε ενα σοβαρο εκτροφεα, αποκτουμε μαζι του προσωπικη σχεση διαρκειας οση και η ζωη του σκυλου μας και μας λυνει και ολες τις αποριες που δεν θα ειχες τωρα.
Αλλιως σωζουμε ενα σκυλακι απο το δρομο, παρκο, βουνο, καταφυγιο, φιλοζωικη...

Δεν ζευγαρωνουμε τον σκυλο μας αν δεν ειμαστε αυτος ο σοβαρος εκτροφεας που ανεφερα παραπανω.
Ετσι να κανεις το βλεμμα σου 10 σκυλια θα μαζεψεις που θελουν σπιτι. Γιατι να δημιουργεις και αλλα...
Αν συμβει το μοιραιο καταλαθος υπαρχουν τροποι να μην γινει η γεννα. πχ χαπι ή ακομα καλυτερα στειρωση της σκυλας που μας γλιτωνει και απο μελλοντικα λαθη μιας και δεν ειμαστε υπευθυνοι αρκετα για να την προστατευσουμε οταν ειναι σε οιστρο.

Αν τελικα γεννηθουν κουταβια δεν τα ακρωτηριαζουμε γιατι 1ον ειναι παρανομο και 2ον ο σκυλος εχει αναγκη την ουρα του για διαφορες χρησεις (ισορροπια, εκφραση πχ). Δεν ειναι κυνηγοσκυλο εργασιας να πεις οτι μετα απο καθε κυνηγι φροντιζεις τις πληγες της ουρας απο τα χτυπηματα στην χλωριδα του κυνηγετικου πεδιου...(που και αυτο το αμφισβητω) Ακομα και αν η ουρα χτυπηθει καποια στιγμη απο το χαρουμενο κουνημα της, σε καμια περιπτωση δεν φτανει στη ζυγαρια τα μειονεκτηματα απο την ελλειψη της για ολοκληρη τη ζωη του σκυλου.

Περα απο αυτο οσον αφορα τα κουταβια, κυριως φροντιζουμε να βρουν μια καλη οικογενεια for life που θα αποφυγει να κανει τα δικα μας λαθη μπας και σταματησει ο φαυλος κυκλος...

Εγώ οπως βλεπετε πήρα τη Νο1 περιπτωση μηπως και...
 
Last edited: