Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Έστω και την είχε αναρτημένη στο site του....
Και;;;;;

Το ότι κάποιος έκανε γέννα και την δήλωσε είναι το ζητούμενο ή τι ζευγαρωσε και για ποιο σκοπό το έκανε;

Αυτό που θέλω να πω χωρίς πολλά πολλά είναι πως υπάρχουν φυλές που αυτή η περίφημη λίστα είναι για πέταμα.
Όπως θέλω να ελπίζω πως υπάρχουν και κάποιες λίστες κάποιων φυλών που αξίζει να ερευνηθούν.
Γιατί μπορεί κάλλιστα μέσα σε μια τέτοια λίστα να υπάρχει ένας εξαιρετικός εκτροφέας και ένα όνομα πιο κάτω, ένας κουταβοπαραγωγος.
Μπορεί και όλοι να είναι κουταβοπαραγωγοι.


Πρέπει κάποια στιγμή να γίνει ένας διαχωρισμός ανάμεσα σε αυτόν που παράγει καθαρόαιμα και σε αυτόν που εκτρέφει.
Υπάρχει τεράστια διαφορά.
Και μια τέτοια λίστα δεν κάνει τίποτα άλλο από το να δίνει δήθεν κάποιες εγγυήσεις για την φερεγγυότητα όσων περιλαμβάνει.
Λυπάμαι αλλά δεν είναι έτσι.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@zenio

Αυτά που έγραψα δεν αφορούν την δική σου έρευνα. Τα σχόλια μου "συνδέονται" με τον πολύ κόσμο που θέλει μια σύντομη απάντηση και μια πολύ απλή, "fast food" λύση για τα "θέλω" του.

- Πείτε μου ένα καλό σκύλο για...
- Πείτε μου ένα καλό κτηνίατρο στο...
- Πείτε μου έναν καλό εκπαιδευτή για...
- Πείτε μου ένα καλό εκτροφέα με...
- Πείτε μου μια καλή τροφή ως...

...και πολλά άλλα για τα οποία θέλει μια εύκολη λύση, μια απάντηση του τύπου "Επικοινώνησε με τον Κ.Ο.Ε.". Χωρίς στην ουσία να γνωρίζει τι είναι ο Κ.Ο.Ε., πως λειτουργεί, πως θα έπρεπε να λειτουργεί, γιατί λειτουργεί έτσι, κλπ.

Άρα, μια επικοινωνία με τον Κ.Ο.Ε., μια γνώση για το "περί τίνος πρόκειται" και μια εξοικείωση με τον Κ.Ο.Ε. είναι ΕΝΑ από τα πράγματα που πρέπει (μπορείς) να κάνεις.

Archonrott
https://www.facebook.com/profile.php?id=100008948566104
Greek Dogs Center

Kas Rok Kennel

Molosser Gate

Mount Olympus

Silent Force

vom Kingdom Rotties

vom Mittelmeer-brise

vom Rothirsch


vom Sudensland
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe and johnk


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Προσωπικα αυτη τη λιστα εγω τη θελω (ή θα την ηθελα) οχι απαραιτητα σαν χαρτι φερεγγυοτητας αλλα σαν λιστα εν δυναμει επαφων.

Το οτι δηλωθηκε στον ΚΟΕ δε σημαινει απαραιτητα κατι, οκ, αν βρω ομως καποιον που δε δηλωθηκε στον ΚΟΕ συνεχιζω να μιλαω μαζι του;

Ο διαχωρισμος νομιζω ειναι πολλα σταδια πριν απο αυτη την λιστα που λες Yorkaddict και συμφωνω οτι καποια στιγμη πρεπει να γινει.

Γενικα παντως, και παρακαλω διορθωστε με αν κανω καπου λαθος, ειναι αδικο να μην μπορεις να βρεις τον σωστο τοσο ευκολα ενω τον λαθος να τον τρως στη μαπα καθημερινα, ειτε γιατι ειναι γειτονας ειτε γιατι εχει φυσικη παρουσια οταν βγεις μια βολτα στα μαγαζια...

Νομιζω (παιρνοντας παραδειγμα τα οσα λιγα εχω δει απο τους εκτροφεις rottweiler) οτι υπαρχει πολυ χαλαρη οργανωση σε διαφορα ζητηματα, απο την "πρωτη εικονα" στο σαιτ μεχρι κοινες κινησεις ενημερωσης του κοσμου. Εμπλεκεται κ ο ΚΟΕ ισως σε αυτο, εγω γενικα το λεω

GRANDE κανω αντιπαραβολη για να τα ξαναβρω και τα βαζω :)

canis
Οκ τωρα σε επιασα 100% και συμφωνω απολυτως. Κ ισχυει κ για αλλα πραγματα αυτη η νοοτροπια περαν του σκυλου.

Ουτε το αλλο ακρο το θεωρω σωστο ωστοσο, ο κοσμος θα πρεπει να ενημερωθει για τον πως γινεται η αποκτηση σκυλου, την ευκολοτερη (οχι πανευκολη) προσβαση σε εκτροφειο προσωπικα τη θεωρω θεμιτη. Η ποσοτητα δεν συμβαδισε ποτε με την ποιοτητα,οκ :)Αλλα...

3 απο τα 5 εγραψε ο canis και προσθετω

http://www.hundehutte.gr/index.php
http://www.holzerne-mauer.net
 
Last edited by a moderator:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.822
5.052
patra
grdane.blogspot.com
μιχαλη μια μικρη διαφωνια...
μια τετοια λιστα δεν δινει καμμια εγγυηση
μονο γνωστοποιει τα στοιχεια ωστε να μπορει να βρεθει
σαφως και χρειαζεται ιδιαιτερο ψαξιμο γιατι μεσα σε μια τετοια λιστα μπορει να ειναι ο σουπερ ντουπερ κτροφεας αλλα και το σουπερ ντουπερ λαμογιο...
δυστυχως δεν το εγραψα στο ιδιο σχολιο αλλα το προσθεσα ακριβως στο απο κατω
μια τετοια λιστα πιστευω οτι αυτος που ψαχνει κουταβι μελλοντικα πρεπει να ττην εχει αλλοιως πιθανα να χασει τον σουπερ ντουπερ που μπορει να βρισκεται μεσα αλλα να μην τον εμαθε ποτε....
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
μιχαλη μια μικρη διαφωνια...
μια τετοια λιστα δεν δινει καμμια εγγυηση
μονο γνωστοποιει τα στοιχεια ωστε να μπορει να βρεθει
σαφως και χρειαζεται ιδιαιτερο ψαξιμο γιατι μεσα σε μια τετοια λιστα μπορει να ειναι ο σουπερ ντουπερ κτροφεας αλλα και το σουπερ ντουπερ λαμογιο...
δυστυχως δεν το εγραψα στο ιδιο σχολιο αλλα το προσθεσα ακριβως στο απο κατω
μια τετοια λιστα πιστευω οτι αυτος που ψαχνει κουταβι μελλοντικα πρεπει να ττην εχει αλλοιως πιθανα να χασει τον σουπερ ντουπερ που μπορει να βρισκεται μεσα αλλα να μην τον εμαθε ποτε....
Ανα γεια σου :) κατι τετοιο
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Καταλαβαίνω τι λες Πέτρο.
Παρόλα αυτά δεν ξέρω αν είναι απαραίτητη μια τέτοια λίστα χωρίς τις απαραίτητες διευκρινίσεις.
Γιατί έτσι χύμα όπως δίδεται, αφήνει να εννοηθεί πως όσοι αναγράφονται είναι σωστοί, είναι "τσεκαρισμενοι" από την ανώτατη κυνολογικη αρχή της χώρας μας αφού η ίδια τους προτείνει.

Βλέπει ο άλλος αριθμό καταχώρησης FCI και το θεωρεί σπουδαίο.

Δεν έχω ακούσει ποτέ να πει ο ΚΟΕ "επιλέγετε με δική σας ευθύνη", να εξηγήσει.

Ακόμα και στο site που μόλις πριν λίγο καιρό ανανέωσε, δεν αναγράφει τίποτα για αυτό το κρίσιμο θέμα.

Έτσι παίρνεις την λίστα και όποιος είναι φθηνότερος, είναι πιο κοντά μας ή έχει γέννα άμεσα, είναι ο τυχερός.

Εμείς εδώ τα λέμε, τα συζητάμε, τα θεωρούμε ίσως και αυτονόητα...
Οι άλλοι όμως εκεί έξω;
 




Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Καταλαβαίνω τι λες Πέτρο.
Παρόλα αυτά δεν ξέρω αν είναι απαραίτητη μια τέτοια λίστα χωρίς τις απαραίτητες διευκρινίσεις.
Γιατί έτσι χύμα όπως δίδεται, αφήνει να εννοηθεί πως όσοι αναγράφονται είναι σωστοί, είναι "τσεκαρισμενοι" από την ανώτατη κυνολογικη αρχή της χώρας μας αφού η ίδια τους προτείνει.

Βλέπει ο άλλος αριθμό καταχώρησης FCI και το θεωρεί σπουδαίο.

Δεν έχω ακούσει ποτέ να πει ο ΚΟΕ "επιλέγετε με δική σας ευθύνη", να εξηγήσει.

Ακόμα και στο site που μόλις πριν λίγο καιρό ανανέωσε, δεν αναγράφει τίποτα για αυτό το κρίσιμο θέμα.

Έτσι παίρνεις την λίστα και όποιος είναι φθηνότερος, είναι πιο κοντά μας ή έχει γέννα άμεσα, είναι ο τυχερός.

Εμείς εδώ τα λέμε, τα συζητάμε, τα θεωρούμε ίσως και αυτονόητα...
Οι άλλοι όμως εκεί έξω;
Μα και πάλι αν ο ΚΟΕ δώσει μόνο μια λίστα με διαθέσιμα κουτάβια, ούτε λέει "επιλέγετε με δική σας ευθύνη" ούτε τίποτα.

Ίσα ίσα δίνει επιλογές στον ενδιαφερόμενο, από περιορισμένη δεξαμενή, ενώ θα μπορούσε να του δώσει εξ' αρχής όλους και ας τους επισκευθει / επικοινωνήσει μαζί τους για να αποφασίσει.

Υποθετικό παράδειγμα :

Έχεις μία φυλή με 6 εκτροφείς στη χώρα, οι 2 εξ' αυτών ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ αγγίζουν την τελειότητα, οι 3 ντεμί κατάσταση και ο ένας αισχρός και τρισάθλιος.

Καλεί ένας ενδιαφερόμενος και ζητάει λίστα, και του στέλνουν λίστα από τους 4 τελευταίους, γιατί οι 2 ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ δεν έχουν γέννα τώρα. Το άτομο κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μάθει για τους 2 και θα πάρει από τους άλλους. Πιό το όφελος.

Προσωπικά, χίλιες φορές να δίνεται όλη η λίστα με όλους και από εκει και πέρα ο ενδιαφερόμενος να έχει τη δυνατότητα επιλογής επικοινωνίας με όλους, παρά με όσους έχουν κάτι διαθέσιμο εκείνη τη στιγμή.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ο ΚΟΕ δεν εχει λιστα με τους επισημους εκτροφεις ανα φυλη;

Αν εχει γιατι δεν δινει αυτη, αλλα δινει την λιστα οσων ουσιαστικα εχουν γεννα που μπορει καλλιστα να ειναι κ ασχετοι ιδιωτες;

Ποιο το οφελως δλδ να ερθει ο υποψηφιος αγοραστης σε επαφη με τον ιδιωτη που ζευγαρωσε μια φορα το σκυλο του επειδη.... ειχε ωραια ματια;;;
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
ο ΚΟΕ εγγράφει γέννες καθαρόαιμων σκύλων, είτε γίνονται από ανθρώπους με επωνυμία εκτροφείου, είτε από ανθρώπους χωρίς επωνυμία, που δηλώνουν παρ όλα αυτά την γέννα, για να έχουν pedigree τα κουτάβια.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Εγω εχω την εντύπωση οτι οταν λεμε(λέτε δηλαδή)

"πάρε τηλ. στον ΚΟΕ"

ειναι σαν να λεμε "πάρε τηλ. στον κερατά" :coffee:
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe




Natasha277

Member
26 Δεκεμβρίου 2015
8
9
37
Εγω παντως παιδια απο προσωπική εμπειρία μιλώντας , μιας και τα 2 τα σκυλιά μου ψάχτηκα και τα πείρα απο εκτροφείς , Ο κοε δε με βοήθησε καθολου. Πριν 4 χρονια που έψαχνα για shih tzu , τηλεφώνησα στον ΚΟΕ κατάφερα να τους βρω και να εχω στα χερια μου λίστα απο εκτροφείς μετα απο 10-15 μερες . Ποτε δε καταλαβα προς τι ολη αυτη η καθυςτερηςη ... Δουλεια ενός τέταρτου εγεινε σε μιςο μηνα .... Όσο για την λίστα που μου δωσαν ηταν απλα ενα ονομα που οπως αποδείχτηκε αργότερα ηταν μια κυρια που απλα ζευγάρωσε τα σκυλιά της καμια σχεση με εκτροφέα . Πρόσφατα που ξανάψαχτηκα για τον δεύτερο σκυλο μετα απο επίμονα τηλεφωνήματα , προςπαθουςα Επι μια βδομαδα καθε πρωι , δεν κατάφερα να μιλήσω μαζι τους ποτε . Ημουν παντα σε γραμμή προτεραιότητας και απλα ποτε κανεις δεν απαντηςε Στο τηλέφωνο . Για μενα προσωπικά αυτη η συμβουλή " απευθύνσου στον ΚΟΕ " ειναι τελειως άκυρη
 
  • Like
Reactions: mariatheo


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εγώ πάντως, όλες τις φορές που τους έπερνα, μετά από 2-3 τηλεφωνήματα το σήκωναν το τηλέφωνο και η κυρία ήταν πολύ εξηπηρετική. Και στα e-mail μου απάντησαν. Δεν έχω παράπονα.
Από δεκάδες τηλεφωνήματα που είχα για τα κουτάβια η μια κυρία μόνο μου είπε ότι ενημερώθηκε για μένα από τον ΚΟΕ, όλοι οι υπόλοιποι μέσω Internet (ιστοσελίδα μου, Facebook, φόρουμς, σελίδα Eurobreeder)
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Στην εποχη του ιντερνετ ειναι ποιο ευκολο να πληκτρολογησει καποιος στο google "εκτροφειο Χ φυλης ελλαδα" να ανοιξει τις σελιδες κ να δει το intro κ τον αριθμο αναγνωρισης του εκτροφειου κ εχει ηδη μια μεγαλη λιστα να ξεκινησει......

Για να εχει μεγαλυτερη λιστα, μπορει να παρει τηλ κ τον ΚΟΕ αλλα θα συμπεριλαβει κ ολους τους ιδιωτες που ζευγαρωσαν κ εβγαλαν pedigree......
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αυτό το τελευταίο γιατί είναι κακό?
Κακο δεν ειναι απαραιτητα.
Αλλα συνηθως ο υποψηφιος θελει να κατευθυνθει σε καποιον που το κανει συστηματικα, ξερει το γιατι, μπορει να απαντησει σε ερωτησεις κ θα το ξανακανει κ στο μελλον εχοντας το υποβαθρο γνωσεων κ σωστου "γενετικου υλικου" .....
Δλδ εναν εκτροφεα, οχι απλα καποιον που το εκανε μια φορα γιατι ειχε δυο σκυλια με pedigree εβγαλε κ στα κουταβια κ ετυχε να βρει το τηλ του........
Θα μπορουσε δλδ να παρει κ την τις αγγελιες που λενε "κουταβια με pedigree". Θα πειραζε αυτο;;
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe and johnk




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δλδ αν ένας τύπος σαν τον Yorkaddict έβαζε μια γέννα άπαξ, θα ήταν κακό επειδή ήταν άπαξ και δεν έχει και επωνυμία?
Φυσικα κ οχι!
Αλλα ο yorkaddict ειναι ο 1/1000 πιθανοτητα....
Ο ΚΟΕ δινει απλα τα τηλ οσων εκαναν γεννα.
Και απλων ιδιωτων δλδ που ετυχε κ ειχαν δυο σκυλια με pedigree κ εβγαλαν κουταβια με pedigree.....
Τηλεφωνα τετοιων απλων ιδιωτων λοιπον βρισκεις κ στις αγγελιες της χε......
Αυτο λεω μονο.......
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη