Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έστω ότι ο Yorkaddict βάλει κάποια στιγμή γέννα, έχω την ελαφριά υποψία ότι τα κουτάβια θα ξέρει που θα πάνε από πριν το ζευγαρωμα καν. Άσε που ακόμα κι εγώ θα έκανα αίτηση να μπω στους υποψήφιους..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κακο δεν ειναι απαραιτητα.
Αλλα συνηθως ο υποψηφιος θελει να κατευθυνθει σε καποιον που το κανει συστηματικα, ξερει το γιατι, μπορει να απαντησει σε ερωτησεις κ θα το ξανακανει κ στο μελλον εχοντας το υποβαθρο γνωσεων κ σωστου "γενετικου υλικου" .....
Δλδ εναν εκτροφεα, οχι απλα καποιον που το εκανε μια φορα γιατι ειχε δυο σκυλια με pedigree εβγαλε κ στα κουταβια κ ετυχε να βρει το τηλ του........
Θα μπορουσε δλδ να παρει κ την τις αγγελιες που λενε "κουταβια με pedigree". Θα πειραζε αυτο;;
Και γιατί δεν μπορεί να θέσει τις ίδιες ερωτήσεις στον "ανευ επωνυμίας" που εκανε γέννα δηλωμένη στον ΚΟΕ και ανάλογα τις απαντησεις που θα πάρει, να απευθυνθεί σε άλλον ή να ικανοποιηθεί και να κλείσει κουτάβι? Το ίδιο δεν κάνουμε και με τους εκτροφείς? Ρωτάμε, συζητάμε και αν δούμε ότι είμαστε σε ένα "σωστό και ηθικό" επίπεδο προχωράμε, αλλιώς σε άλλη πορτοκαλιά.
Τώρα, αν μου πεις ότι ο υποψήφιος κηδεμόνας δεν εχει γνώσεις για να διακρίνει ότι πρέπει να την κάνει από τον Χ "ανευ επωνυμίας", θα σου απαντησω ότι με τον ίδιο τρόπο μπορεί να την πατήσει και από τον Ψ εκτροφεα έμπορο/παππυμιλλα!
 




Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Και απλων ιδιωτων δλδ που ετυχε κ ειχαν δυο σκυλια με pedigree κ εβγαλαν κουταβια με pedigree.....
Καλα,αυτο συμβαινει συστηματικα και με εκτροφεις,και οχι μονο με ιδιωτες που ετυχε να κανουν μια γεννα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@ghelly

Μια μικρη ιστορια.....
Εστω ιδιωτης καλει τον ΚΟΕ για να παρει πληροφοριες.
Του δινουνε 18 τηλεφωνα.
Τα 10 αντιστοιχουν σε εκτροφεια, που τα βρισκεις στο google με την απλη αναζητηση "εκτροφειο Χ φυλης".

Απο τα υπολοιπα 8 οι 5 δεν απαντησαν σε τιποτα αρκεστηκαν στο "δεν εχουμε κουταβια τωρα, γεια σας" κ απο τους αλλους 3 οι δυο απαντησαν στα πολυ βασικα κ ο τριτος φανηκε να γνωριζει τοσα παραπανω που ενας ασχετος (οχι με την κακη εννοια απαραιτητα, αλλα που δεν ανηκει στο δικο μας 1%) ψαρωνε ασχημα.

Βεβαια τελικα οι "πληρης εξετασεις" ηταν αιματολογικες κ μια χειρογραφη βεβαιωση του κτηνιατρου οτι χαιρει ακρας υγειας καθως κ κατι ακτινογραφιες με γνωματευση παλι ανεπισημη οι οποιες ηταν δυσκολο να ταυτιστουν με το σκυλο απο καποιον υποψιασμενο και οι "πολλοι τιτλοι σε εκθεσεις" ηταν δυο παρουσιες του σκυλου οταν ηταν κουταβι.......

Ο υποψηφιος αγοραστης ηταν ετοιμος να παρει απο τον τριτο και ηταν σιγουρος οτι πετυχε το λοττο κ μαλιστα σε τιμη μιση της κανονικης........
Θα ηταν τελικα κερδισμενος αυτος ο υποψηφιος που πηρε τον κοε αν επαιρνε κουταβι απο τον παραπανω;;

Ποσοι που περιμενουνε απο ενα φορουμ να τους απαντησει "παρε τηλ τον κοε" μπορουν να ξεχωρισουν τον επιτηδιο τριτο που ζευγαρωνει τυχαια εξαπατωντας σκοπιμως για να πουλησει;;

Η μονη ασφαλιστικη δικλειδα για τον ασχετο ειναι το ονομα κ η φημη ενος εκτροφειου.

Αλλιως αν καταφερει στο χαος να ανακαλυψει εναν yorkaddict η εχει ηδη κερδισει το λοττο η τελικα δεν ειναι τοσο ασχετος, οποτε δεν θα μας θεσει την ερωτηση της οποιας απαντηση ειναι "παρε τον ΚΟΕ" ......

Η προσωπικη μου αποψη, για να κλεισω, ειναι οτι ο υποψηφιος πρεπει να περασει μια βολτα απο 3-5 εκτροφεια για αρχη. Λιστα με εκτροφεια ολοκληρωμενη δεν ξερω να υπαρχει, κ το επομενο κοντινοτερο, ειναι τα αποτελεσματα της googlo-αναζητησης, τα οποια ξεσκαρταρει βλεποντας intro κ αριθμο αναγνωρισης εκτροφειου......
Ε η λιστα που θα προκυψει προσωπικα πιστευω ειναι ποιο "safe" απο την λιστα του τηλ του ΚΟΕ, για τον ασχετο......
 
  • Like
Reactions: Elrandir and johnk


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μα κανείς από οσους έχουμε κατά καιρούς πει "παρε τηλ τον ΚΟΕ" δεν θεωρεί ότι αυτό ειναι το μόνο βήμα. Το προτείνουμε ως το πρώτο βήμα, αν παίζει εκθεση κοντα, προτείνουμε την επισκεψη στην έκθεση πριν καν το τηλέφωνο στον ΚΟΕ.
Και ξαναλέω...όπως μπορεί να την πατήσει από τον ιδιώτη με τα πεντ. μπορεί και με τον "ανηθικο" εκτροφεα. Δεν αλλάζει κάτι, ούτε ειναι πανάκεια η λίστα ενός σωματείου (γιατί αυτό ειναι ο ΚΟΕ), είναι όμως το πρώτο βήμα όταν ο οποιοσδήποτε αφού εχει αποφασίσει για μια φυλή να βρει ποιοι εχουν κουτάβια και να συνεχίσει περαιτερω το ψάξιμο.

Ουτε το google είναι απολυτο. Ξέρω ονομαστό εκτροφείο του εξωτερικού που αν βάλεις την επωνυμία βρίσκεις σκόρπιες φωτογραφίες... αν βάλεις το ονομα του εκτροφεα βγάζεις ακρη. Πόσοι όμως ξέρουν το όνομα του εκτροφεα;
Όλα αυτά πρέπει να λειτουργούν συνδυαστικά. Κανεις δεν λέει "παρε τον ΚΟΕ και όπου βρεις κουτάβι τσίμπα το"
 
  • Like
Reactions: Aslan


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@ghelly
Τωρα θελεις σοβαρα να συζητησουμε το κεφαλαιο "πηγαινε σε εκθεση να βγαλεις συμπερασμα"??

Το θεμα για μενα ειναι πως κατευθυνεις τον ασχετο που να ψαξει.
Ε μια αναζητηση google του βγαζει εκτροφεια κ κουταβεμπορους. Αν του εχεις αναφερει τις εννοιες "σκοπος εκτροφης" "αναγνωρισμενο εκτροφειο" "γονεις με pedigree κ εξετασεις" μπορει να ξεσκαρταρει τα εκτροφεια απο τους κουταβεμπορους.
Αν τα επισκεφτει, μετα εχει αποψη.....

Αν παρει την λιστα του κοε με τα τηλ, θα καταληξει σε αυτον που εχει αμεσα το φτηνοτερο κ ξερει να το "πουλησει" .....
Δοκιμασμενο.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Το ότι δινεις μια κατεύθυνση να ξεκινησει, δεν σημαίνει οτι υπαγορεύεις τη λύση. Το πώς θα το προσεγγίσει και πόσο θα ψαχτεί δεν επηρεαζεται από το αν πηγε σε εκθεση, αν είδε τη λίστα του ΚΟΕ, αν ξέρει τι εστι σωστός εκτροφεας και τι κουταβέμπορος.
Και ναι, οι εκθέσεις δεν ειναι για να βγάλει συμπέρασμα κανεις... αλλά να μιλήσει -όσο μπορεσει- δια ζώσης με εκτροφείς και ιδιοκτήτες σκυλων της φυλής που ψάχνει.
Οπότε δεν καταλαβαίνω που το πρόβλημα;
Πολλοι που ήξεραν τι εστι εκτροφείο αναγνωρισμένο, πεντιγκρι, εξετάσεις, κλπ μια χαρά την εκαναν την μαλακία τους.
Δεν μπορείς να αποτρέψεις κατι, ουτε δυστυχώς να καταστήσεις μια οδό, μονόδρομο. Μόνο να κατευθύνεις. Και επιμένω ότι το τηλ στον ΚΟΕ, ειναι βήμα να ξεκινήσει, όχι για να καταλήξει.
 
  • Like
Reactions: Aslan


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Πολλοι που ήξεραν τι εστι εκτροφείο αναγνωρισμένο, πεντιγκρι, εξετάσεις, κλπ μια χαρά την εκαναν την μαλακία τους.
.
δεν την κανουν ακομα;ολοι νομμιζουν οτι μολις πηραν τον επομενο πρωταθλτη σουπερ ντουπερ σκυλο.
αλλος παιδι δεν εκανε μονο η μαριο τον γιαννη
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Έστω ότι ο Yorkaddict βάλει κάποια στιγμή γέννα, έχω την ελαφριά υποψία ότι τα κουτάβια θα ξέρει που θα πάνε από πριν το ζευγαρωμα καν. Άσε που ακόμα κι εγώ θα έκανα αίτηση να μπω στους υποψήφιους..
Και τι σημαίνει αυτό?
Ότι δεν θα δηλώσει την γέννα στον ΚΟΕ?
 
  • Like
Reactions: GRDANE




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.822
5.052
patra
grdane.blogspot.com
αν μετα τοσα ποστ , τοσα χρονια τωρα, πιστευει καποιος που ειναι στο φορουμ ενεργος και διαβαζει κι παρατηρει τις συζητησεις, πιστευει οτι το φορουμ απαντα παρε τηλ στον κοε και ξεμπερδεψες, τοτε η κατι κανουμε λαθος είτε στραβος ειναι ο γυαλος...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
:oops:

Με τιμάτε με τα καλά σας λόγια και σας ευχαριστώ.:)
Παρεμπιπτόντως ΑΝ έκανα ποτέ γέννα σαφώς και θα τη δήλωνα.
Κουτάβια δεν ξέρω αν έδινα. :LOL: Είναι άλλωστε τόσο μικρές οι τοκετοομάδες των γιορκίων που 1-2 παραπάνω στην αγέλη πιο πολύ χαρά θα μου έδιναν, παρά "βάρος" θα ήταν.
Αλλά θα σας έχω υπόψιν μου :p:D:love::love:

Σοβαρά τώρα...
Θεωρώ πως δεν είναι θέμα τύπων και νομιμότητας, αλλά ουσίας, πρόθεσης, γνώσης και τρέλας.
Στο κάτω κάτω τι πάει να πει ιδιώτης;;
Η επωνυμία είναι το λιγότερο που μπορείς να κάνεις... και άμεσα.
Αλλά μεταξύ μας, η επωνυμία είναι που κάνει την διαφορά, ή μήπως οι εγκαταστάσεις ή η συμμετοχή στις εκθέσεις με το στανιό και για να φανούμε;
Μήπως οι πρωταθλητές (!) ;
Σίγουρα είναι καλύτερο από το τίποτα, αλλά εξαρτάται για τι πράγμα μιλάμε και τι θέλουμε.
Αναφερόμαστε στην εκτροφή ή στην (ανα)παραγωγή καθαρόαιμων;
Εχει τεράστια διαφορά.
Τυπικοί μπορεί να είναι όλοι, το θέμα είναι γιατί εκτρέφεις.
Τι προσπαθείς να πετύχεις, ποιο είναι το όραμα.
Κάνεις την γέννα για σένα ή για τους άλλους;
Περιμένεις να κερδίσεις ΕΣΥ από μια φυλή ή πως θα κερδίσει μια φυλή από ΣΕΝΑ;

Είναι κάπως πολύπλοκα όλα αυτά, ειδικά για ανθρώπους που δεν έχουν ασχοληθεί με το αντικείμενο και απλά θέλουν έναν σκύλο της χ,ψ φυλής.

Στην Αμερική υπάρχει ένας διαχωρισμός ανάμεσα σε show και pet breeders.
Καλό είναι να ξέρουμε την διαφορά, γιατί θα μας βοηθήσει να καταλάβουμε σε ποιους απευθυνόμαστε και για ποιο λόγο υποβάλλει κάποιος την σκύλα του σε αυτή τη διαδικασία.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Διορθωστε με αν κανω λαθος,αλλα πιστευω πως υπαρχει η αντιληψη στην Ελλαδα,πως αν ενα σκυλι εχει διακριθει σε εθνικο επιπεδο (Gr.Ch.),τοτε κατα καποιο τροπο "επιβαλλεται" να το ζευγαρωσεις,μιας και το σκυλι σου θεωρειται εξαιρετο δειγμα της φυλης.Αλλο αν το σκυλι σου δεν θα περνουσε ουτε απο εξω σε μια μεγαλη εκθεση του εξωτερικου και θα κινδυνευε να χαρακτηριστει εκτος προτυπου και ο μονος λογος που εχει παρει τα βραβεια του σε ελληνικες εκθεσεις ειναι στην ουσια λογω ελλειπους ή μηδαμινου ανταγωνισμου και λογω υπαρξης "καλων σχεσεων" με τους κριτες.
 
  • Like
Reactions: Elrandir


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Αληθεύει αυτό που λες Κώστα!
Αλλά όπως και να το κάνεις, έναν σκύλο που είναι CH τον έχουν δει, τον έχουν αξιολογήσει τουλάχιστον 3 διαφορετικοί κριτές. Από το τίποτα, κάτι είναι και αυτό...
Ειδικά σε φυλές με ανεβασμένο επίπεδο συμμετοχών και ποιοτικά αλλά και ποσοτικά.
Είναι πάρα πολύ πιο δύσκολο να πάρει ένας σκύλος CAC όταν το μοιράζεται με άλλους 2ο σκύλους, από το να παίζει μόνος του ή το διεκδικούν άλλοι 2-3 σκύλοι.
Εξαρτάται βέβαια πάντα και από την ποιότητα των συμμετοχών και όχι μόνο από την ποσότητα.
Γιατί σε κάποιες φυλές η ποιότητα είναι άστα να πάνε....
Και οι συμμετοχές είναι ελάχιστες.
Δυστυχώς αρκετοί κριτές δείχνουν επιείκεια και επιβραβεύουν σκύλους που δεν θα έπρεπε.
Κάτι που αφορά και Έλληνες αλλά και ξένους κριτές.
Δεν ξέρω αν το κάνουν επειδή δεν έχουν άλλη επιλογή (λόγω συμμετοχών) ή για άλλους λόγους (ασχετοσύνη, επιείκεια, συμφέρον, γνωριμίες). Από αυτά που έχω δει με τα μάτια μου, μπορείς σε έκθεση με λίγες συμμετοχές να κάνεις ένα σκυλάκι pet, champion.
Η άλλη "μόδα" δε, είναι με τα κουτάβια. Πας τον σκύλο μια φορά και κερδίζει τα κουτάβια και καθάρισες.

Ήμουν και εξακολουθώ να είμαι της άποψης, πως 3-4 τρελαμένοι να βρεθούν σε φυλές με χαμηλή ποιότητα εκπροσώπων, μπορούν να δώσουν ώθηση για κάτι καλύτερο σε όλα τα επίπεδα. Αρκεί να το γουστάρει κάποιος, να έχει την δυνατότητα και σαφώς να έχει έναν ΚΑΛΟ σκύλο.
Αλλιώς ένας μόνος κούκος δεν φέρνει την άνοιξη (γιατί υπάρχει και το Reserve) και θα βλέπουμε σκύλους "πρωταθλητές" χωρίς πραγματικά να το αξίζουν.
 






Nikitas

New Member
19 Ιανουαρίου 2016
3
3
37
Καλησπέρα σε όλους και σε όλες. Μόλις έκανα εγγραφή στο φόρουμ γιατί ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν εκτροφεία για Σιβηρικό Χάσκυ. Μόνο στον Κ.Ο.Ε. να απευθυνθώ ή γνωρίζει κάποιος;
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη