Λίγο από Miniature schnauzer και πολλά άλλα


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Γ' Λυκείου το πήγανε? Θεε μου, νιώθω μεγάλη! Εμας το ειχαν στο γυμνάσιο... Μάνα, μεγαλώνω!
Εγω δεν νοιωθω ότι μεγάλωσα..Απλώς τωρα ζω σε άλλο συμπαν! Θετικη σκεψη θελει!
.Λυκειο;
Εγω ήξερα εξατάξιο γυμνάσιο ξεχωριστά αρρένων και θηλέων και τα κορίτσια με ποδιές!
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Εγω δεν νοιωθω ότι μεγάλωσα..Απλώς τωρα ζω σε άλλο συμπαν! Θετικη σκεψη θελει!
.Λυκειο;
Εγω ήξερα εξατάξιο γυμνάσιο ξεχωριστά αρρένων και θηλέων και τα κορίτσια με ποδιές!
Τοτε με τις ποδιες ηταν πιο κινκυ:p:p
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εγω δεν νοιωθω ότι μεγάλωσα..Απλώς τωρα ζω σε άλλο συμπαν! Θετικη σκεψη θελει!
.Λυκειο;
Εγω ήξερα εξατάξιο γυμνάσιο ξεχωριστά αρρένων και θηλέων και τα κορίτσια με ποδιές!
Ποτέ δεν εχω ρωτησει ομως: αφου ηταν εξαταξιο πως γινετε να ηταν κάποιος μαθητης εις την εβδόμην?
 
  • Like
Reactions: LaCat




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Α! Ηταν πιο παλιά που το δημοτικό (ή υποχρεωτική εκπαίδευση) δεν ήταν εξαταξιο αλλα τετρατάξιο!
Οπότε το γυμνάσιο (που εμπαινες με εισαγωγικες όπως και στο εξατάξιο) ειχε οκτώ ταξεις!

Βρε! Δεν ειμαι τοσο παλιός!
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Α! Ηταν πιο παλιά που το δημοτικό (ή υποχρεωτική εκπαίδευση) δεν ήταν εξαταξιο αλλα τετρατάξιο!
Οπότε το γυμνάσιο (που εμπαινες με εισαγωγικες όπως και στο εξατάξιο) ειχε οκτώ ταξεις!

Βρε! Δεν ειμαι τοσο παλιός!
Θεοδωρε; is it you?
 






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Ισως το ολο "μπερδεμα" γινεται γιατι εσυ προσπαθεις να μου εξηγησεις πως μπορει ενα σκυλι να εμφανισει καποιο χαρακτηριστικο το οποιο θα το "βγαλει" εκτος προτυπου φυλης, ενω εγω προσπαθω να σου πω οτι αυτο που λες ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ περιπτωσεις οφειλεται σε επιμιξια την οποια αγνοεις. Σε καποιες περιπτωσεις, οπως ειπα 100 φορες!
Σκύλος εκτός προτύπου = 100% ξένο αιμα.
Έτσι έγραψες


Αν η μορφολογια τους ειναι τετοια που κριθει εκτος προτυπου φυλης αυτο σημαινει οτι δεν ειναι καθαροαιμα γιατι 100% ειναι σιγουρο οτι εχουν ξενο αιμα μεσα τους.
Εξού και η δική μου παρέμβαση...
Αυτή τη.σιγουριά προσπαθησα να αντικρουσω.
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Σκύλος εκτός προτύπου = 100% ξένο αιμα.
Έτσι έγραψες




Εξού και η δική μου παρέμβαση...
Αυτή τη.σιγουριά προσπαθησα να αντικρουσω.
Ειπα ομως πιο κατω και για αλλες περιπτωσεις οπως πχ αλμπινισμος, ιατρικα προβληματα πχ ενας ορχης, μορφολογικα προβληματα που δεν αφορουν σε γονιδια απο επιμιξιες κτλ...anyway, οκ φιλε καλο βραδυ κ παλι. Ηρθε ο μορφεας
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Κώστα, τις επιμιξίες δεν τις αρνήθηκα. Εχουν ακουστεί χίλια δυο.
Σαφώς δεν ήμουν μπροστά να τις επιβεβαιώσω, αλλά υπάρχουν πολλά στοιχεία που εν μέρει τις επαληθεύουν.

Υπάρχει όμως τεράστια διαφορά από το να λες πως οι εκτός προτύπου σκύλοι είναι 100% προϊόν ξένου αίματος από το "υπάρχουν ΚΑΠΟΙΕΣ περιπτώσεις". Το σωστό είναι αυτό που είπες στο τέλος. Το άλλο δεν είναι ακριβές, περνάει λάθος μηνύματα και μπερδεύει το κοινό, τον μέσο αναγνώστη.


Εγραψες:
Απλα ηθελα να σου εξηγησω οτι το υπολειπομενο θα παραμεινει υπολειπομενο και "κρυμμενο",Εκτος αν η φυσικη εξελιξη χιλιαδων ετων, συν το κλιμα-περιβαλλον κτλ το μετατρεψουν σε εμφανη...αλλα και παλι, δευτερευον θα παραμεινει.

Για να εκφραστεί ένα υποτελές χρειάζεται ομοζυγωτία.
Αυτό σημαίνει πως θέλει ένα από τον μπαμπά του και ένα από την μαμά του.

Αν λοιπόν και οι 2 σκύλοι είναι φορείς του υποτελούς (έχουν δηλαδή ετεροζυγωτία και κατεπέκταση έχουν εκφράσει το κυρίαρχο που πάντα υπερτερεί έναντι του υποτελούς), τότε με ένα απλό punnet square μπορείς άνετα να δεις :

• σε τι ποσοστό τα κουτάβια θα έχουν ομοζυγωτία στο υποτελές εκφράζοντάς το στον φαινότυπό τους

• Το ποσοστό εμφάνισης ομοζυγωτίας - ετεροζυγωτίας και κατ'επέκταση τους φορείς του υποτελούς.

B = κυρίαρχο
b = υποτελές

ΒΒ = κυρίαρχη ομοζυγωτία
bb = υποτελής ομοζυγωτία
Βb = ετερoζυγωτία



Αυτό λοιπόν το απλό πινακάκι μας δείχνει πως σε σύνολο 4 κουταβιών :

1 θα εκφράσει το υποτελές - bb
3 θα εκφράσουν το κυρίαρχο - ΒΒ, bB, Bb

Aπό αυτά τα 3 ΜΟΝΟ 1 θα έχει ομοζυγωτία στο κυρίαρχο, δηλαδή το BB.
Κάτι πολύ βασικό, γιατί ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟ δεν είναι φορέας του υποτελούς, συνεπώς το ίδιο δεν μπορεί, δεν δύναται να το μεταφέρει, αφού ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ.

Τα υπόλοιπα 2 όμως είναι φορείς του υποτελούς. Όπως ακριβώς και οι γονείς τους.

Μεταφρασμένο δε αυτό σε πιθανότητες και με προϋπόθεση πως έχουμε 4 κουτάβια και πάνω, μας δίνει :
25% να εκφραστεί το υποτελές
75% να εκφραστεί το κυρίαρχο.

Τα μισά κουτάβια όμως θα είναι φορείς, άρα ΦΕΡΟΥΝ το υποτελές, άρα μπορούν να το μεταδώσουν ΑΝ και εφόσον ζευγαρώσουν με έναν άλλον φορέα - που όπως διακρίνεις δεν είναι και δύσκολο να βγει και είναι ακόμα δυσκολότερο να τον εντοπίσεις αφού το κρύβει...

Από κει και πέρα...
Τα υποτελή δεν είναι πάντα ανεπιθύμητα. Υπάρχουν χαρακτηριστικά που θες και είναι υποτελή. Στην δικιά μου τη φυλή για παράδειγμα τα μισά και βάλε γονίδια που θέλουμε είναι υποτελή.
Τι σημαίνει αυτό;

Απλούστατα πως ό,τι βλέπεις στον φαινότυπο - φέρει και στον γονότυπο. Χωρίς εκπλήξεις, χωρίς τίποτα. Αφού για να εκφραστεί ένα υποτελές που ΘΕΣ, χρειάζεται ομοζυγωτία. Αρα το κυρίαρχο που ΔΕΝ θες στην προκειμένη περίπτωση, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Για αυτό είναι πάρα πολύ εύκολο τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά να τα "κλειδώσεις" να τα σταθεροποιήσεις.

Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι πιο εύκολο να βγάλεις το συμπέρασμα επιμιξίας.

Παρόλα αυτά, τα παραδείγματα που έφερα αφορούν 1 ζεύγος γονιδιών.
Υπάρχουν χαρακτηριστικά που ελέγχονται από πολλά ζεύγη μεταξύ τους. Κάτι που αυξάνει την δυσκολία ανεύρεσης φορέων γονιδίων που ΔΕΝ θες. Σε όλα αυτά συνυπολογίζεις και γονίδια που ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΙΔΕΑ ούτε τη λειτουργία τους, ούτε πως κληρονομούνται, ούτε καν την ύπαρξή τους. Συνυπολογίζεις μεταλλάξεις και ένα σωρό άλλα που ακόμα και στις μέρες μας δεν γνωρίζουμε. Εχουμε ακόμα πάρα πολύ δρόμο.

Ολο αυτό φαντάζομαι απαντάει και σε αυτό το μήνυμά σου:

Σταθεροποιημενη σημαινει οτι το υποτελες γονιδιο που δεν βλεπεις, θα παραμεινει υποτελες!

Λες:"Το υποτελές μπορεί για γενιές ολόκληρες να παραμένει κρυμμένο και να μην εμφανιστεί, μέχρι να βρει άλλο ένα"

Και ρωταω: που θα το βρει αυτο το "αλλο 1";;; Μονο απο επιμιξια!!!!

Εξαιρω τις περιπτωσεις "ιατρικου" λογου. Δηλαδη,
Εχεις ενα γιουρα πχ που σου βγηκε αλμπινο. Ενοειται πως ειναι καθαροαιμο. Το οτι εχει αλλο χρωμα απο το προτυπο φυλης του οφειλεται σε αλμπινισμο και οχι σε επιμιξια με αλλη φυλη...
Ή πχ εχεις ενα λυκοσκυλο και το ποτιζεις τσιπουρο καθε μερα. Παθαινει ζημια το σηκωτι του και μενει στουμπος αντι να γινει πχ 60 εκατοστα που θα επρεπε ξερω γω...προφανως και ειναι καθαροαιμο, απλα εμεινε εκτος στανταρ φυλης γιατι το κατεστρεψες!

Ή ιατρικος λογος λοιπον ή επιμιξια. Δεν υπαρχει αλλος λογος για να βγει ενα ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ εκτος στανταρ της φυλης του.
Αν θες και έχεις όρεξη ρίξε μια ματιά σε αυτό το πινακάκι.
Θα δεις ποια χαρακτηριστικά κοντρολάρονται από κυρίαρχα και ποια από υποτελή.



Την καλημέρα μου :)
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Κώστα, τις επιμιξίες δεν τις αρνήθηκα. Εχουν ακουστεί χίλια δυο.
Σαφώς δεν ήμουν μπροστά να τις επιβεβαιώσω, αλλά υπάρχουν πολλά στοιχεία που εν μέρει τις επαληθεύουν.

Υπάρχει όμως τεράστια διαφορά από το να λες πως οι εκτός προτύπου σκύλοι είναι 100% προϊόν ξένου αίματος από το "υπάρχουν ΚΑΠΟΙΕΣ περιπτώσεις". Το σωστό είναι αυτό που είπες στο τέλος. Το άλλο δεν είναι ακριβές, περνάει λάθος μηνύματα και μπερδεύει το κοινό, τον μέσο αναγνώστη.


Εγραψες:



Για να εκφραστεί ένα υποτελές χρειάζεται ομοζυγωτία.
Αυτό σημαίνει πως θέλει ένα από τον μπαμπά του και ένα από την μαμά του.

Αν λοιπόν και οι 2 σκύλοι είναι φορείς του υποτελούς (έχουν δηλαδή ετεροζυγωτία και κατεπέκταση έχουν εκφράσει το κυρίαρχο που πάντα υπερτερεί έναντι του υποτελούς), τότε με ένα απλό punnet square μπορείς άνετα να δεις :

• σε τι ποσοστό τα κουτάβια θα έχουν ομοζυγωτία στο υποτελές εκφράζοντάς το στον φαινότυπό τους

• Το ποσοστό εμφάνισης ομοζυγωτίας - ετεροζυγωτίας και κατ'επέκταση τους φορείς του υποτελούς.

B = κυρίαρχο
b = υποτελές

ΒΒ = κυρίαρχη ομοζυγωτία
bb = υποτελής ομοζυγωτία
Βb = ετερoζυγωτία



Αυτό λοιπόν το απλό πινακάκι μας δείχνει πως σε σύνολο 4 κουταβιών :

1 θα εκφράσει το υποτελές - bb
3 θα εκφράσουν το κυρίαρχο - ΒΒ, bB, Bb

Aπό αυτά τα 3 ΜΟΝΟ 1 θα έχει ομοζυγωτία στο κυρίαρχο, δηλαδή το BB.
Κάτι πολύ βασικό, γιατί ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟ δεν είναι φορέας του υποτελούς, συνεπώς το ίδιο δεν μπορεί, δεν δύναται να το μεταφέρει, αφού ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ.

Τα υπόλοιπα 2 όμως είναι φορείς του υποτελούς. Όπως ακριβώς και οι γονείς τους.

Μεταφρασμένο δε αυτό σε πιθανότητες και με προϋπόθεση πως έχουμε 4 κουτάβια και πάνω, μας δίνει :
25% να εκφραστεί το υποτελές
75% να εκφραστεί το κυρίαρχο.

Τα μισά κουτάβια όμως θα είναι φορείς, άρα ΦΕΡΟΥΝ το υποτελές, άρα μπορούν να το μεταδώσουν ΑΝ και εφόσον ζευγαρώσουν με έναν άλλον φορέα - που όπως διακρίνεις δεν είναι και δύσκολο να βγει...

Από κει και πέρα...
Τα υποτελή δεν είναι πάντα ανεπιθύμητα. Υπάρχουν χαρακτηριστικά που θες και είναι υποτελή. Στην δικιά μου τη φυλή για παράδειγμα τα μισά και βάλε γονίδια που θέλουμε είναι υποτελή.
Τι σημαίνει αυτό;

Απλούστατα πως ό,τι βλέπεις στον φαινότυπο - φέρει και στον γονότυπο. Χωρίς εκπλήξεις, χωρίς τίποτα. Αφού για να εκφραστεί ένα υποτελές που ΘΕΣ, χρειάζεται ομοζυγωτία. Αρα το κυρίαρχο που ΔΕΝ θες στην προκειμένη περίπτωση, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Για αυτό είναι πάρα πολύ εύκολο τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά να τα "κλειδώσεις" να τα σταθεροποιήσεις.

Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι πιο εύκολο να βγάλεις το συμπέρασμα επιμιξίας.

Παρόλα αυτά, τα παραδείγματα που έφερα αφορούν 1 ζεύγος γονιδιών.
Υπάρχουν χαρακτηριστικά που ελέγχονται από πολλά ζεύγη μεταξύ τους. Κάτι που αυξάνει την δυσκολία ανεύρεσης φορέων γονιδίων που ΔΕΝ θες. Σε όλα αυτά συνυπολογίζεις και γονίδια που ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΙΔΕΑ ούτε τη λειτουργία τους, ούτε πως κληρονομούνται, ούτε καν την ύπαρξή τους. Συνυπολογίζεις μεταλλάξεις και ένα σωρό άλλα που ακόμα και στις μέρες μας δεν γνωρίζουμε. Εχουμε ακόμα πάρα πολύ δρόμο.

Ολο αυτό φαντάζομαι απαντάει και σε αυτό το μήνυμά σου:



Αν θες και έχεις όρεξη ρίξε μια ματιά σε αυτό το πινακάκι.
Θα δεις ποια χαρακτηριστικά κοντρολάρονται από κυρίαρχα και ποια από υποτελή.



Την καλημέρα μου :)
Καλημερα φιλε!

Αυτο που προσπαθουσα να πω-προφανως λανθασμενα- ειναι οτι τα υπολοιπομενα γονιδια που-προφανως εχουν- τα κλγρονομησαν απο τους προγονους τους. Και γιαυτο και περιστασιακα καποια κουταβια εμφανιζουν χαρακτηριστικα αραια και που που οι γονεις τους δεν εμφανιζουν πχ.
Σωστα τα λες.

Εγω ενοουσα οτι τα υπολοιπομενα γονιδια που εχουν ειναι , πως να το πω τωρα.."συγκεκριμενα" ;

Γιαυτο και οι εκαστωτε παρεκτροπες απο το στανταρ της φυλης, ειναι για καθε φυλη ισως συγκεκριμενες;;;

Αισθανομαι οτι παλι δεν το εξηγω σωστα γμτ και θα παρεξηγηθω...

Τελος παντων, οπως ειπα και αρχικα, ενας Ε.Ι δεν μπορει να εχει ενα υπολοιπομενο γονιδιο που αν καποτε "εμφανιστει" θα του δωσει ενα πισω παρανυχο. Δηλαδη, το συγκεκριμενο γονιδιο ΔΕΝ μπορει να το κληρονομησε ουτε απο το αιγυπτιακο λεβριε ουτε απο την ηπειρωτικη αυτοχθονη φυλη , που τον δημιουργησαν κατα τηνναρχαιοτητα. Το παρανυχο οφειλεται σε γονιδιο που αναγκαστικα κληρονομησε απο ποιμενικο σκυλο. Η επιμιξια στην περιπτωση αυτη δηλαδη ειναι απολυτως σιγουρη!

Αυτο προσπαθουσα να εξηγησω. Προφανως και δεν το εξηγουσα σωστα. Ισως ουτε τωρα το εξηγησα σωστα...χαχαχα anyway, εσυ με ποια φυλη ασχολεισαι ειπαμε;

Και πως σε λενε;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Συμφωνώ πως υπάρχουν περιπτώσεις καραμπαμ.
Αυτό όμως δεν σημαίνει πως ό,τι εκτός προτύπου βλέπεις είναι επιμιξίες.
Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω ο φουκαράς :D

Κι εγώ κυνηγός είμαι... κυνηγάω τρίχες:LOL:
η γυναίκα μου δηλαδή :sneaky:

Με Yorkshire Terrier ασχολούμαι
έχω την μούρλα από μικρός - δεν ξέρω πως μου έκατσε έτσι...

Μιχάλης :)
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
"Κώστα, τις επιμιξίες δεν τις αρνήθηκα. Εχουν ακουστεί χίλια δυο.
Σαφώς δεν ήμουν μπροστά να τις επιβεβαιώσω, αλλά υπάρχουν πολλά στοιχεία που εν μέρει τις επαληθεύουν."

Παρεπιπτοντως, υπαρχει φυλη που ειναι ΟΛΟΚΛΗΡΗ εκτος του ιδιου της του στανταρ!!!!!
Ειναι φουλ στην επιμιξια...
Παρολα αυτα συνεχιζουν και παιρνουν χαρτια ολοι οι ιδιοκτητες και γενικα κυριαρχει η ..αποψη "ε αφου ειναι 90% ταδε ρατςα, αρα ειναι καθαροαιμο..."
Τραγικη νοοτροπια, ειδικα απο δηθεν οπαδους της καθαροαιμιας...

Χαρηκα μιχαλη!

Μην ρωτησεις για την φυλη καλυτερα γιατι θα ξεκινησει πολεμος χαχαχα
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Τελος παντων, οπως ειπα και αρχικα, ενας Ε.Ι δεν μπορει να εχει ενα υπολοιπομενο γονιδιο που αν καποτε "εμφανιστει" θα του δωσει ενα πισω παρανυχο. Δηλαδη, το συγκεκριμενο γονιδιο ΔΕΝ μπορει να το κληρονομησε ουτε απο το αιγυπτιακο λεβριε ουτε απο την ηπειρωτικη αυτοχθονη φυλη , που τον δημιουργησαν κατα τηνναρχαιοτητα. Το παρανυχο οφειλεται σε γονιδιο που αναγκαστικα κληρονομησε απο ποιμενικο σκυλο. Η επιμιξια στην περιπτωση αυτη δηλαδη ειναι απολυτως σιγουρη!
Ο παράνυχος που λες, ακόμα δεν ξέρουμε από τι κοντρολάρεται.
Αλλοι λένε υποτελές, άλλοι λένε κυρίαρχο.
Τρέχα γύρευε...
Δεν έχουμε τις απαντήσεις σε όλα.

Είχα διαβάσει κάπου - δεν θυμάμαι που και πότε - πως μπορεί 2 γονείς που ΔΕΝ έχουν να βγάλουν κουτάβια που το έχουν.

Δεν ξέρω να σου πω, δεν έχω ασχοληθεί δλδ.
Εμπειρικά σίγουρα πολλοί γνωρίζουν πολλά περισσότερα.
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Ο παράνυχος που λες, ακόμα δεν ξέρουμε από τι κοντρολάρεται.
Αλλοι λένε υποτελές, άλλοι λένε κυρίαρχο.
Τρέχα γύρευε...
Δεν έχουμε τις απαντήσεις σε όλα.

Είχα διαβάσει κάπου - δεν θυμάμαι που και πότε - πως μπορεί 2 γονείς που ΔΕΝ έχουν να βγάλουν κουτάβια που το έχουν.

Δεν ξέρω να σου πω, δεν έχω ασχοληθεί δλδ.
Εμπειρικά σίγουρα πολλοί γνωρίζουν πολλά περισσότερα.
Ο παρανυχος ,ασχετα με το αν οφειλεται σε υπολειπομενο γονιδιο η κυριαρχο κτλ,
Προερχεται απο σκυλια που ανηκουν σε ποιμενικες φυλες. Οταν λοιπον εχεις μια φυλη πχ το κουρτσχααρ που δεν δημιουργηθηκε απο ποιμενικη φυλη, δεν δικαιολογειται να εμφανισει παρανυχο κανενα κουταβι του ποτε!
Ειναι καραμπινατο σημαδι επιμιξιας του σκυλου!

Την συγκεκριμενη περιπτωση δηλαδη την γνωριζω καλα μιχαλη...
Τα παρανυχα στα γκεκικα που πηγαιναν προς αναγνωριση Ε.Ι προερχοντουσαν απο επιμιξιες με τσομπανοσκυλα. Και φυσικα ειχαν και χιλιες 2 αλλες επιμιξιες ορισμενα απο αυτα. Οπως με beagle, σεγκουτσι, γιουρα, μπαλκαν κτλ...

Κατα την γνωμη μου θα ηταν πιο εφικτο να ξεκινησουν την αναγνωριςη μιας νεας φυλης, παρα να πρισπαθησουν να κανουν "ξεσκαρταρισμα " στον Ε.Ι...οκ το 1960 ή το 1980 θα μπορουσε να γινει το ξεσκαρταρισμα γοατι υπηρχαν ακομα καποια πραγματικα καθαροαιμα! Αλλα το 2005 λιγο δυσκολο...τεσπα τα θυμαμαι και τσατιζομαι τωρα
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Αυτό που σκέφτομαι - ξαναλέω δεν γνωρίζω, σκέψεις μοιράζομαι - είναι πως ο παράνυχος αφαιρείται πολύ νωρίς. Αρα μήπως όταν ο σκύλος μεγάλωνε και θεωρώντας πως ΔΕΝ έχει, έμπαινε στην αναπαραγωγή και το μετέδιδε;
Οι φυλές από τις οποίες προήλθε το κουρτσχααρ, δεν είχαν παράνυχο ποτέ;
Μήπως και σε αυτές αφαιρούνταν;

Στα γιόρκι πχ, τώρα πια μπορείς να πεις πως σχεδόν έχει εξαλειφθεί.
Υπάρχουν όμως φορές που υπάρχει.
Και δεν προέρχονται από ποιμενικά σκυλιά.
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Αυτό που σκέφτομαι - ξαναλέω δεν γνωρίζω, σκέψεις μοιράζομαι - είναι πως ο παράνυχος αφαιρείται πολύ νωρίς. Αρα μήπως όταν ο σκύλος μεγάλωνε και θεωρώντας πως ΔΕΝ έχει, έμπαινε στην αναπαραγωγή και το μετέδιδε;
Οι φυλές από τις οποίες προήλθε το κουρτσχααρ, δεν είχαν παράνυχο ποτέ;
Μήπως και σε αυτές αφαιρούνταν;

Στα γιόρκι πχ, τώρα πια μπορείς να πεις πως σχεδόν έχει εξαλειφθεί.
Υπάρχουν όμως φορές που υπάρχει.
Και δεν προέρχονται από ποιμενικά σκυλιά.
Δεν γνωριζω το μπακραουντ των γιορκι, αλλα τα κουρτσχααρ και οι ΕΙ σιγουρα δεν εχουν ποιμενικο αιμα μεσα τους...

Αντε να σου πω κ ενα μυστικο:p
Στο στανταρ του Ε.Ι το κεφαλι περιγραφεται οτι πρεπει το μηκος της μουσουδας να ειναι μεγαλυτερο ή ισο προς το μηκος κρανιου. Τετοιοι Ε.Ι στην Ελλαδα δεν υπαρχουν. Ή μαλλον για να ακριβολογω, πριν 2 χρονια υπηρχε μονο ΕΝΑ σε ολη την χωρα. Με μηκος κρανιου και μουσουδας ισο...με μεγαλυτερο, δεν υπαρχει ουτε ενα:D

Τραγικη κατασταση
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Το βλέπω και στις φώτο από εδώ
http://ellinikosihnilatis.info/site/modules/tinycontent1/index.php?id=1

πχ αυτό
http://ellinikosihnilatis.info/site/modules/myalbum/photo.php?lid=35

Πόσο σημαντικό είναι αυτό για την εργασία τους;
Το πρόβλημα είναι στο ρύγχος ή στο υπόλοιπο;
Έχουν δηλαδή κανονικό ρύγχος και μικρό κρανίο η κανονικό κρανίο και μικρά ρυγχη;
 
Last edited:


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Το βλέπω και στις φώτο από εδώ
http://ellinikosihnilatis.info/site/modules/tinycontent1/index.php?id=1

πχ αυτό
http://ellinikosihnilatis.info/site/modules/myalbum/photo.php?lid=35

Πόσο σημαντικό είναι αυτό για την εργασία τους;
Το πρόβλημα είναι στο ρύγχος ή στο υπόλοιπο;
Έχουν δηλαδή κανονικό ρύγχος και μικρό κρανίο η κανονικό κρανίο και μικρά ρυγχη;
Εχουν κανονικο κρανιο κ μικρο ρυγχος. Εχουν λαθος αφτια. Εχουν πιο βαρυα σωματα αποσο πρεπει. Ειναι πιο "βαρυα" σκυλια ενω επρεπε να πετανε φωτιες...
Το θεμα "ελληνικος ιχνηλατης", του 2015, βρωμαει πολυ μιχαλη!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.328
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc