Λίγο από Miniature schnauzer και πολλά άλλα




















mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Δεν το έψαξα τόσο πολύ.
Βρήκα κάτι τηλέφωνα στο δίκτυο.
Είναι απαραίτητο, αν δεν έχεις ψάξει κάτι, τόσο όσο πρέπει, α) να μην εκφέρεις άποψη επί αυτού, τύπου...φθηνό/ακριβό/σούπερ/μάπα και β) να μην προωθείς την πληροφορία (y)
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα σε ολους.
Μια ερωτηση να κανω...αποτι βλεπω τα 500 ευρω για ενα κουταβι σας φαινονται λιγα. Γιατι αυτο; Με ποια κριτηρια το λετε;
Μηπως ενοειτε οτι με κατω απο 500 δεν βρισκεις; Ή πιστευετε οτι με κατω απο 500 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να βρισκεις; Τι απο τα 2 και γιατι;
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αν σου πουλάνε πχ φεραρι 1 χιλιάρικο, δεν θα σου φανεί κάπως;
Δεν θα σκεφτείς ότι κάτι κάποιο λακο έχει η φάβα;;;
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Αν σου πουλάνε πχ φεραρι 1 χιλιάρικο, δεν θα σου φανεί κάπως;
Δεν θα σκεφτείς ότι κάτι κάποιο λακο έχει η φάβα;;;
Καταλαβαινω τι λες, αλλα εγω ρωταω αλλο πραγμα...

Να στο πω αλλιως λοιπον. Πιστευεις οτι η φεραρι θα επρεπε οντως να πωλειται 10000 και οχι 1000;...

Και τωρα βαζεις και μια αλλη ερωτηση στο τραπεζι φιλε μου. Τι ειναι "φεραρι" και γιατι;;;
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Καθαρόαιμο κουτάβι (=με pedigree) βρίσκουμε σε εκτροφέα της φυλής.
Η εκτροφή κοστίζει πάρα πολύ ακριβά: εξετάσεις υγείας, κρίσεις σε εκθέσεις μορφολογίας, καλής ποιότητας τροφή, εκπαίδευση, ζευγάρωμα, κτηνιατρική παρακολούθηση μάνας και κουταβιών, κτηνιατρική περίθαλψη-τροφές μέχρι να πάνε 2-2μιση μηνών τα κουτάβια και άλλα τόσα που ξεχνάω. Μια γέννα κοστίζει λοιπόν πάρα πολλά χρήματα σε έναν σωστό εκτροφέα.
Απο κει και πέρα, το κόστος ενός κουταβιού εξαρτάται από τη γέννα, τη φυλή, το κουτάβι και άλλους παράγοντες.
Δεν είναι λοιπόν δυνατόν να βρεις κουτάβι με 200 ευρώ και να είναι καθαρόαιμο και σωστής εκτροφής.
Το φόρουμ αυτό υποστηρίζει την ηθική και νόμιμη εκτροφή.
Υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα στο φόρουμ να διαβάσεις αν θέλεις
 




kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
@kryptiae 10000 είναι φθηνή. Αν ξέρεις κάποια που να πωλείται τόσο, την αγοράζω.
Μιλαμε αληγορικα φιλε...καταλαβες τι ενοω κ το ξερω. Δεν εισαι χαζος. Παρακολουθω το φορουμ καιρο, ασχετα που δεν συμμετειχα

Καθαρόαιμο κουτάβι (=με pedigree) βρίσκουμε σε εκτροφέα της φυλής.
Η εκτροφή κοστίζει πάρα πολύ ακριβά: εξετάσεις υγείας, κρίσεις σε εκθέσεις μορφολογίας, καλής ποιότητας τροφή, εκπαίδευση, ζευγάρωμα, κτηνιατρική παρακολούθηση μάνας και κουταβιών, κτηνιατρική περίθαλψη-τροφές μέχρι να πάνε 2-2μιση μηνών τα κουτάβια και άλλα τόσα που ξεχνάω. Μια γέννα κοστίζει λοιπόν πάρα πολλά χρήματα σε έναν σωστό εκτροφέα.
Απο κει και πέρα, το κόστος ενός κουταβιού εξαρτάται από τη γέννα, τη φυλή, το κουτάβι και άλλους παράγοντες.
Δεν είναι λοιπόν δυνατόν να βρεις κουτάβι με 200 ευρώ και να είναι καθαρόαιμο και σωστής εκτροφής.
Το φόρουμ αυτό υποστηρίζει την ηθική και νόμιμη εκτροφή.
Υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα στο φόρουμ να διαβάσεις αν θέλεις
Οπως τα λες ειναι και τα γνωριζω. Βεβαια εχω μια ενσταση και παλι στην τιμη των κουταβιων γενικα...

Δεν ειναι δυνατον το κοστος εκτροφης στην Ελλαδα να ειναι μεγαλυτερο απο οτι στην γαλλια η στον καναδα...
Δεν μπορει με 500 δολλαρια να αγοραζω κουταβι beagle απο τον πρωταθλητη αμερικης και στην Ελλαδα για ενα απλο καθαροαιμο κουταβι να δινω μινιμουμ 600 ευρω...

Επισης, δεν ειναι δυνατον να αγοραζω στην Ελλαδα καθαροαιμο κουταβι πχ σεγκουτσιο ή σεττερ με 400 ευρω απο εκτροφεα (που οταν μεγαλωςουν και γινουν αξια κυνηγοςκυλα θα κοςτολογουνται 2000-15000 ευρω!!) ενω τα μαλτεζ πχ να τα αγοραζω 1000 ευρω απο το πετ σοπ...καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα ε;
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: Orilis


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
"Χιλιοπαιγμένο" θέμα...:)

Τα παραδείγματα της "Ferrari" vs "τροπέτο Ferrari"... και του "Rolex" vs "Folex"... μόνο εγώ (όσο πιο γλαφυρά μπορούσα) πρέπει να τα έχω γράψει καμιά 20αριά φορές...

Είναι τόσο χιλιοπαιγμένο, που μπορείς άνετα να ψάξεις και να βρεις πάρα πολλά θέματα για το "καλό και φθηνό" κουτάβι...

Υ.Γ. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου (και ζητώ, απ' όλους, συγγνώμη) με τις κυνηγετικές φυλές... με εξαίρεση τα Labrador και τα Golden (που έτυχε να έχω αρκετούς-καλούς γνωστούς, σχετικούς με τις φυλές αυτές)...
Ο λόγος που δεν έχω ασχοληθεί είναι απλός: Υπάρχουν τόσο πολλά "εκεί έξω"... ΔΩΡΕΑΝ!!!
Και έχω επίγνωση ότι (99%) δεν είναι κατάλληλα για κυνήγι...;)
Όμως, έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με σκυλιά των Ομάδων 1, 2 (κατ' ελάχιστον)... και τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι... το "Rolex" είναι ακριβότερο...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.152
10.125
Athens
Θα συμφωνήσω και με @johnk και με @kryptiae .

Ναι, το ποιοτικό κουτάβι έχει έξοδα (εξετάσεις υγείας γεννητόρων, κουταβιού, συμμετοχές σε εκθέσεις, καλή τροφή, ενασχόληση κλπ.)
Ωστόσο αμφιβάλλω για το αν όλες οι υψηλές τιμές ανταποκρίνονται σε αντίστοιχα υψηλή ποιότητα κουταβιών. Δηλαδή, το νούμερο μπορεί να είναι υψηλό αλλά αμφιβάλλω αν έχουν γίνει τα δέοντα π.χ. εξετάσεις υγείας. Οπότε σε αυτή την περίπτωση το 1000ικο και το 1200άρι πάει ...υπέρ πίστεως και πατρίδας!
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μιλαμε αληγορικα φιλε...καταλαβες τι ενοω κ το ξερω. Δεν εισαι χαζος. Παρακολουθω το φορουμ καιρο, ασχετα που δεν συμμετειχα
Και εγώ αλληγορικα μιλάω και δεν προσπαθώ να το παίξω χαζός.
Το προηγούμενο μήνυμα μου
@kryptiae 10000 είναι φθηνή. Αν ξέρεις κάποια που να πωλείται τόσο, την αγοράζω.
να το γράψω κανονικά.
100 ευρώ καθαρόαιμο κουτάβι είναι φθηνό. Αν ξέρεις κάποιο που να πωλείται τόσο το αγοράζω.

Τώρα όσο για τις τιμές θα συμφωνήσω ότι ίσως σε πολλές περιπτώσεις είναι υπερεκτιμημενες.
Αλλά δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση.
(όπως λέει και ο @johnk έχει συζητηθεί στο φόρουμ πάρα πολλές φορες)

Υ. Γ: εδώ δεν μας κάνει εντύπωση που η ελληνική φέτα πωλείται ακριβότερα στην Ελλάδα από τι στο εξωτερικό.
:)
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Ρε παιδια ειναι απλο αυτο που λεω...

Ας πουμε οτι τα εξοδα ενος κουταβιου για τον εκτροφεα του, ειναι πχ 150 ευρω...
Το πουλαει 400 για να βγαλει κερδος ο ανθρωπος και ειμαι απολυτα οκ με αυτο.

Το να το πουλησει 1000 ομως ειναι κοροιδια.

Δευτερον,
Γιατι ο εκτροφεας των ποιντερ πχ που εχει πχ 150 ευρω εξοδα για καθε κουταβι, να το πουλαει 400 ευρω πχ, ενω ο εκτροφεας μαλτεζ που ας πουμε οτι και αυτος εχει 150ευρω εξοδα ανα κουταβι, το πουλαει 1200;;;
Μηηηήπως το πουλαει 1200 αντι για πχ 400, γιατι το μαλτεζακι εγινε της μοδας, οπως ηταν της μοδας το παγκ πιο πριν, ή λαμπραντορ ακομα πιο πριν ή το πιτμπουλ ακομα πιο πριν και παει λεγοντας; Καθε 3-4 χρονια και 2-3 ρατσες γινονται τις μοδας και τα κουταβια τους μοσχοπουλιουνται...

Αν δεν υπηρχε η "μοδα" και η εκμεταλευση που την ακολουθει, η τιμη των κουταβιων θα εξαρτιοταν μονο απο τους εξης παραγοντες:
1) εξοδα γεννας κτλ
2)χρησιμοτητα του σκυλου
Αντε και 3)σπανιοτητα της φυλης...

Αν λοιπον συνεβαινε αυτο, ποτέ μα ΠΟΤΕ ενα σκυλος συντροφιας δεν θα μπορουσε να πουληθει ακριβοτερα απο οτι εναν κυνηγετικο σκυλο για παραδειγμα...

Υπαρχουν κυνηγοι που ενω εχουν 10 αξιολογα σκυλια, ταξιδευουν καθε χρονο στο εξωτερικο σε μεγαλους εκτροφεις και ξοδευουν χιλιαδες ευρω για να αγορασουν νεα -πολλα υποςχομενα-κυνηγοσκυλα. Και οτν αγοραζουν κουταβια και οχι ετοιμα μαθημενα κυνηγοσκυλα, η τιμη των κουταβιων αυτων (με τις εξαιρετικες γενεαλογιες) δεν ξεπερναει τα 500 δολλαρια συνηθως.
Μου φαινεται λοιπον απαραδεκτα αδικαιολογητο πως τα 600 ευρω για σκυλακι συντροφιας σας φαινονται λιγα, οταν με 400 ευρω παιρνω καθαροαιμο branko beagle απο τον πρωταθλητη καναδα που θα μου βγαζει 30 λαγους τον χρονο!!!

Και εγώ αλληγορικα μιλάω και δεν προσπαθώ να το παίξω χαζός.
Το προηγούμενο μήνυμα μου

να το γράψω κανονικά.
100 ευρώ καθαρόαιμο κουτάβι είναι φθηνό. Αν ξέρεις κάποιο που να πωλείται τόσο το αγοράζω.

Τώρα όσο για τις τιμές θα συμφωνήσω ότι ίσως σε πολλές περιπτώσεις είναι υπερεκτιμημενες.
Αλλά δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση.
(όπως λέει και ο @johnk έχει συζητηθεί στο φόρουμ πάρα πολλές φορες)

Υ. Γ: εδώ δεν μας κάνει εντύπωση που η ελληνική φέτα πωλείται ακριβότερα στην Ελλάδα από τι στο εξωτερικό.
:)
Ωραια...ηξερα παιδι που ειχε καθαροαιμα ντομπερμαν φερμενα απο γερμανια με χαρτια κτλ κ πολουσε τα κουταβια τους 200 ευρω. Αν σου ελεγα τοτε να αγορασεις θα αγοραζες ή θα ελεγες κατι του στυλ "ααα για να τα πουλαει τοσο φυηνα κατι δεν παει καλα";;;

Αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι ΟΛΑ τα κουταβια ΟΛΩΝ των φυλων πουλιουνται πολυ ακριβοτερα απο οσο θα επρεπε και ορισμενα μαλιστα πουλιουνται ακομα πιο ακριβα λογο "μοδας", χωρις μα υπαρχει κανενας αλλος λογος.

Θεωρω 400 ευρω μια ανψτατη τιμη για ενα καλο κυνηγετικο κουταβι και ακριβη τιμη για ενα σκυλο συντροφιας...

Και δεν το λεω απο τσιγγουνια. Ισα ισα τα εξοδα που κανω για τα σκυλια μου ειναι πολλα και τα κανω με χαρα. Απλα δεν μαρεσει να κανω τζαμπα μαγγες καποιους χωρις λογο
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: takis90


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.327
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc