Λίπος στη διατροφή;


DogzLover

Well-Known Member
16 Μαϊου 2010
384
0
Neverland
Γεια σε ολους και χρονια πολλα!
Ενας γνωστος μας, κρεοπωλης, μας εφερε ενα τενεκε γεματο με κοκκαλα και λιπος!Μας ειπε να τα βραζουμε με το λιπος και να τα δινουμε.Οκ για τα κοκκαλα αλλα το λιπος κανει να το δινω?
 


marco

Well-Known Member
23 Ιουνίου 2010
56
0
lesvos
ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΝΑ,ΟΥΤΕ ΤΟ ΑΛΛΟ..ΤΑ ΚΟΚΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΝΙΓΕΙ Κ ΤΟ ΛΥΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΑΧΥΝΕΙ..
 


DogzLover

Well-Known Member
16 Μαϊου 2010
384
0
Neverland
Δεν πνιγονται τα σκυλια με τα κοκκαλα(εκτος απο κοτας και γαλοπουλας)...καλο τους κανουν, περνουν ασβεστιο.
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ μαγειρεμένα κόκαλλα!!!

Τα μαγειρεμένα κόκαλλα "σπλιτάρουν" και είναι επικίνδυνα. Μόνο ωμά τα δίνουμε.

Αν έχουν λίπος αφαίρεσέ το αλλά άφησε το κρέας που χουν επάνω.
 


DogzLover

Well-Known Member
16 Μαϊου 2010
384
0
Neverland
Οχι, το λιπος δεν ειναι πανω στα κοκκαλα, ειναι σαν καβουρμας..
Να μην τα βρασω τα κοκκαλα?Και το κρεας που εχουν επανω τους, κανει να το δωσω ωμό?
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Οχι, το λιπος δεν ειναι πανω στα κοκκαλα, ειναι σαν καβουρμας..
Να μην τα βρασω τα κοκκαλα?Και το κρεας που εχουν επανω τους, κανει να το δωσω ωμό?
Αν θέλεις να αισθάνεσαι καλύτερα, πλύνε τα με νερό και λίγο ξύδι και βάλτα στην κατάψυξη 2 εβδομάδες. Μετά δώστα ωμά. Το κρέας άστο επάνω, μαζί με το λίπος. Αν έχει πολύ παχύ στρώμα λίπους πάνω από το κρέας, αφάιρεσε λίγο.

Όταν λέμε κόκαλλα δεν εννοούμε "ξερά κόκαλλα" αλλά κόκαλλα που έχεουν επάνω λίγο κρέας, λιπάκια και άλλα νιανιά πράγματα.
 




Homer

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2010
325
0
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Παντως και εγω αυτη την εβδομαδα του εδωσα βοδινα κοκκαλα απο τον κρεοπωλη αφου τα εβρασα για 5 λεπτα και μετα ψυγειο.
Παρολο που φανηκε οτι τα απολαμβανε καθως ειχαν και αυτα λιγο κρεας και λιπος πανω τους,τα σταματησα γτ μαλακωσαν τα κακακια του και σημερα μου εκανε και ενα "ψευτοεμετο"....
Μηπως επειδη ηταν απο το ψυγειο τα κοκκαλα κρυωσε? Η τον πειραξε το λιπος?
Η κτηνιατρος μου ειπε να τα σταματησω γτ υπαρχει και το ενδεχομενο τησ αλλεργιας!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μην βράζετε τα κόκκαλα διότι αλλάζει η χημική τους δομή, γίνονται σκληρά και άκαμπτα και σπάνε σε μυτερά κομμάτια που μπορεί να τραυματίσουν τον οισοφάγο, το στομάχι, τα έντερα του σκύλου ή να του κάτσουν στον λαιμό και να τον τρέχετε για χειρουργεία. Ωμα μόνο.

Το ζωικό λίπος είναι εξαιρετικό για το σκύλο στην σωστή ποσότητα. Σε υπερβολική ποσότητα, θα το δείτε μεταλλαγμένο σε λιπαρή διάρροια.
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Παρολο που φανηκε οτι τα απολαμβανε καθως ειχαν και αυτα λιγο κρεας και λιπος πανω τους,τα σταματησα γτ μαλακωσαν τα κακακια του και σημερα μου εκανε και ενα "ψευτοεμετο"....
Μηπως επειδη ηταν απο το ψυγειο τα κοκκαλα κρυωσε? Η τον πειραξε το λιπος?
Η κτηνιατρος μου ειπε να τα σταματησω γτ υπαρχει και το ενδεχομενο τησ αλλεργιας!
Είτε το δώσεις κρύο, είτε ζεστο δεν έχει σημασία. Πολλές φορές που έχω ξεχάσει να ξεπαγώσω κρέας το δίνω όπως είναι χωρίς πρόβλημα. Γίνεται ένα ωραιότατο παγωτό :D
Το λίπος για τον σκύλο είναι ενέργεια και υγεία. Σε υπερβολικές ποσότητες μπορεί να κάνει περίεργα σε αφή κόπρανα τα οποία μοιάζουν με διάρροια.

και με το αιμα τι γινεται?δεν υπαρχει προβλημα?
Τι εννοείς?
 










omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Δωσε λιπος στο σκυλι μεχρι και 30% καλο του κανει,οι σκυλοτροφες δεν το εχουν απλα γιατι ειναι ακριβο,ο σκυλος το καιει το λιπος σαν βενζινη,και ειδικα αν ζει εξω,εμεις το παιρνουμε με τα σαλαμακια μας τα τυρακια μας,τα γιαουρτακια μας,τα γλυκα μας,και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις το ζωικο λιπος για τον σκυλο ειναι πολυ καλο.
Μερικοι λενε οτι αγαπανε το σκυλι τους και κανουν τα παντα γι αυτο,τελικα για παρτι τους τα κανουν επειδη δεν μπορουν να βλεπουν το σκυλι να τρωει αιμα η ωμα κοκκαλα,η αμαν θα φαει λιπος και θα χοντραινει σαν ανθρωπος,αλλο μεταβολισμο εχει ο σκυλος.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μην παρεξηγήσουμε μόνο τι εννοούμε λίπος..
και κομμάτι μπριζόλας να δώσουμε έχει λίπος..ακόμα και το στήθος κοτόπουλο..
Μην το παρεξηγήσουμε και αρχίσουμε το Πάσχα να δίνουμε πέτσα αρνιού..και ξίγκια..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981