Λαδι σολομου


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
διαβασα προσφατα σε αλλο νημα πως το λαδι σολομου πρεπει να το δινουμε για 1 μηνα καθημερινα, αλλα μετα πρεπει να γινει διακοπη, και να δωθει παλι τον επομενο χρονο. ισχυει κατι τετοιο? εαν ισχυει, θα εξακολουθω να βλεπω λαμπερη και μαλακη τριχα για το διαστημα που δε θα βαζω λαδι?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν ξέρω, πρώτη φορά το διαβάζω αυτό.

Δεν δίνω λάδι σολωμού αλλά μέσα στη βδομάδα θα φάει 2-3 φορές ψάρι (γαύρο, σαρδέλα, πέστροφα, γόπα).

Ενοχλεί το Ω3 το σκύλο ή επειδή είναι "βαριά" τα χάπια;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Δεν ξέρω, πρώτη φορά το διαβάζω αυτό.

Δεν δίνω λάδι σολωμού αλλά μέσα στη βδομάδα θα φάει 2-3 φορές ψάρι (γαύρο, σαρδέλα, πέστροφα, γόπα).

Ενοχλεί το Ω3 το σκύλο ή επειδή είναι "βαριά" τα χάπια;
To μαγικό λάδι σολωμού (cod liver oil) τωρα που το ξαναδιαβαζω, απλα τηθεται το ερωτημα του εαν πρεπει να γινεται καποια διακοπη. και το αναρωτιεμαι και εγω διοτι δεν θελω σε καμια επριπτωση να ρισκαρω να επιβαρυνω τον οργανισμο του. του το δινω σε μορφη υγρη/σπρευ, 1 ψεκασμα την μερα στην τροφη. η τροφη του εχει μεσα ω3 και ω6 και θα φαει και 2 λιχουδιες σολομου την μερα. δεν φαινεται να τον πειραζει εκτος απο το οτι καποιες φορες τα κοπρανα ειναι λιγο πιο μαλακα απο οτι πρεπει. με το λαδι εχω δει εμφανη βελτιωση στην γυαλαδα της τριχας και στην υφη, καθως επισης τωρα που μαδησε για το καλοκαιρι, αντι να μαδαει για 1 μηνα σερι οπως περυσι, μου μαδησε μονο για 1 βδομαδα και τωρα ηρθε παλι στο φυσιολογικο του
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Δεν δίνω λάδι σολωμού αλλά μέσα στη βδομάδα θα φάει 2-3 φορές ψάρι (γαύρο, σαρδέλα, πέστροφα, γόπα).
Ηλίθια ερώτηση αλλά πραγματικά δεν ξέρω...μαγειρεμένα τα ψαρια ή ωμά?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ηλίθια ερώτηση αλλά πραγματικά δεν ξέρω...μαγειρεμένα τα ψαρια ή ωμά?
Ωμά ολόκληρα.
Έτυχε προχθές και πήγα για 15ημερο ψώνια. Σύνολο 4κιλα ψάρι θα φάει σε διάστημα δύο βδομάδων. Με βολεύει το ψάρι γιατί είναι εύκολο "καθαρό" τάισμα. Το ότι είναι ολόκληρο το ζώο σημαίνει ότι έχει και παραπάνω αξία (αναλογίες κόκκαλο, κρέας, εντόσθια κτλ είναι καλές).
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ναι... ειδικα αν τρωει εμπλουτισμενη τροφη...
το λαδι σαν συμπληρωμα δεν πρεπει να το δινουμε σε καθημερινη βαση
χρειάζεται να παρει ενα διαστημα... ενα δυο μηνες παραδειγμα να γινεταιμια αντιστοιχη διακοπη... και ξανα... οχι με την αναλογια που ανεφερες ενα μηνα λαδι ενα χρονο χωρις
αλλα ενα δυο μηνες λαδι κι ενα δυο μηνες χωρις... ειναι οκ... προλαβαινει να επεξεργαστει και ο οργανισμος τις βιταμινες που παιρνει και να δωσει χρονο να λειτουργησει ο μηχανισμος αφομοιωσης
παντως προσωπικα αντι για λαδι προτιμω τις βιταμινες Ε εβιολ μια καψουλα την ημερα και ολα καλα...
ειναι και φτηνοτερο
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Ωμά ολόκληρα.
Έτυχε προχθές και πήγα για 15ημερο ψώνια. Σύνολο 4κιλα ψάρι θα φάει σε διάστημα δύο βδομάδων. Με βολεύει το ψάρι γιατί είναι εύκολο "καθαρό" τάισμα. Το ότι είναι ολόκληρο το ζώο σημαίνει ότι έχει και παραπάνω αξία (αναλογίες κόκκαλο, κρέας, εντόσθια κτλ είναι καλές).
το ξέρω σας έχω πρήξει...δεν πειράζουν τα μεγάλα κόκκαλα και η ραχοκοκαλιά? στα πιο μεγάλα ειδικά, εννοώ πέστροφα, γόπα κλπ...φοβάμαι λίγο..υπερβολική μαλλον ε?
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δώσε σαρδέλα και γαύρο και είσαι μια χαρά. Σε μικρή ποσότητα ώστε να δεις πως θα κάτσουν στο σκυλί.
 




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
παντως προσωπικα αντι για λαδι προτιμω τις βιταμινες Ε εβιολ μια καψουλα την ημερα και ολα καλα...
ειναι και φτηνοτερο
Η συνθετικη μορφη της βιταμινης Ε παραγεται απο πετρελαιο η ονομασια της αναγραφεται ως "dl-alpha-tocopherol" ...θα την απεφευγα, πιστευω οτι θα κανει πιο πολυ κακο παρα καλο.
Αν πιστευεις οτι πρεπει να δωσεις Ε θα σου προτεινα να ψαξεις για την "φυσικη" μορφη της που αναγραφεται ως "d-alpha-tocopherol".
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Εγώ δίνω στον Roger το λάδι σολομού της essential, 5ml ανά δέκα κιλά. Μια άλλη καλή εταιρεία είναι η canvit. Καλό κάνει και η σαρδέλα, η πέστροφα, η ρέγγα... Για το μέγεθος μιας σαρδέλας, μπορούμε να δώσουμε 2 σαρδέλες την εβδομάδα ανά 10 κιλά. Το φιλέτο του ψαριού που να είναι μαγειρεμένο... χωρίς τα κόκκαλα. Εννοείται ότι και στο λάδι και στα ψάρια ξεκινάμε με μικρότερη ποσότητα για να δούμε πως θα κάτσει στο σκύλο.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Η συνθετικη μορφη της βιταμινης Ε παραγεται απο πετρελαιο η ονομασια της αναγραφεται ως "dl-alpha-tocopherol" ...θα την απεφευγα, πιστευω οτι θα κανει πιο πολυ κακο παρα καλο.
Αν πιστευεις οτι πρεπει να δωσεις Ε θα σου προτεινα να ψαξεις για την "φυσικη" μορφη της που αναγραφεται ως "d-alpha-tocopherol".
επειδη με εβαλες σε σκεψεις... αλλα δεν τις χρησιμοποιω εδω και χρονια δεν εχω το χαρτι που αναγραφει τα συστατικα ..
εψαξα και δεν καταφερα να βρω τι απο τα δυο που αναφερεις εχει η eviol ... εισαι σιγουρος οτι περιεχει παραγωγο πετρελαιου? μπορεις να μου το βρεις καπου γραμμενο?
σε ευχαριστω
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
το ξέρω σας έχω πρήξει...δεν πειράζουν τα μεγάλα κόκκαλα και η ραχοκοκαλιά? στα πιο μεγάλα ειδικά, εννοώ πέστροφα, γόπα κλπ...φοβάμαι λίγο..υπερβολική μαλλον ε?
Εξαρτάται το σκυλί, αν "ξέρει" να τρώει και από το ψάρι.
Την γόπα ας πούμε την κατεβάζει αμασητα το 3μηνων κουτάβι μου. Όπως σαρδέλα/γαύρο, χρουπ κάτω και τέλος. Εκεί δεν έχεις φόβο με τα κόκαλα.
Με την πέστροφα την κρατάω στο χέρι (για λόγους υγιεινής) και κοιτάω να κόψει καλά κομμάτια. Αν μου τραβήξει για παράδειγμα όλο το κρέας/πέτσα και αφήσει γυμνό κόκκαλο τότε το πετάω.
Γενικά δεν δίνουμε φαγώσιμο κόκκαλο χωρίς να περιβάλλεται από κρέας.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
επειδη με εβαλες σε σκεψεις... αλλα δεν τις χρησιμοποιω εδω και χρονια δεν εχω το χαρτι που αναγραφει τα συστατικα ..
εψαξα και δεν καταφερα να βρω τι απο τα δυο που αναφερεις εχει η eviol ... εισαι σιγουρος οτι περιεχει παραγωγο πετρελαιου? μπορεις να μου το βρεις καπου γραμμενο?
σε ευχαριστω
Κοιταξε εδω
Πηγαινε στην ενοτητα supplements
"Fully synthetic vitamin E, "dl-alpha-tocopherol", the most inexpensive, most commonly sold supplement form usually as the acetate ester"

"Synthetic all-racemicEdit
Synthetic vitamin E derived from petroleum products is manufactured as all-racemic alpha tocopheryl acetate with a mixture of eight stereoisomers. In this mixture, one alpha-tocopherol molecule in eight molecules are in the form of RRR-alpha-tocopherol (12.5% of the total).[22]

The 8-isomer all-rac vitamin E is always marked on labels simply as dl-tocopherol or dl-tocopheryl acetate, even though it is (if fully written out) dl,dl,dl-tocopherol. The present largest manufacturers of this type are DSM and BASF."

Εδω για την εβιολ
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Κοιταξε εδω
Πηγαινε στην ενοτητα supplements
"Fully synthetic vitamin E, "dl-alpha-tocopherol", the most inexpensive, most commonly sold supplement form usually as the acetate ester"

"Synthetic all-racemicEdit
Synthetic vitamin E derived from petroleum products is manufactured as all-racemic alpha tocopheryl acetate with a mixture of eight stereoisomers. In this mixture, one alpha-tocopherol molecule in eight molecules are in the form of RRR-alpha-tocopherol (12.5% of the total).[22]

The 8-isomer all-rac vitamin E is always marked on labels simply as dl-tocopherol or dl-tocopheryl acetate, even though it is (if fully written out) dl,dl,dl-tocopherol. The present largest manufacturers of this type are DSM and BASF."

Εδω για την εβιολ
σε ευχαριστώ
 
  • Like
Reactions: Hammer