Λεμφωμα


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Καλήμερα. Δυστυχώς μετά απο σειρά τόσων εξετάσεων που τελικά δεν ηταν ερλιχεια
ο Αρης μου καταρρεει. Λεμφωμα ογκοι μεσα στην κοιλια του ο ενας εχει αιμοραγησει ηδη ορεξη μηδεν αιματοκριτης και αλλο κατω ειναι σε τοσο προχωρημενη κατασταση που δεν υπαρχει θεραπεια μου ειπαν τρεις γιατροι.Αιμοπεριτοναιο ογκος στο μεσεντεριο και η κατασταση θα χειροτερευει μερα με την μερα. Μαζι και μια επιληπτικη κριση Κυριακη βραδυ.Η οριστικη διαγνωση χτες...που ειχε γενεθλια εκλεισε τα 9!Ολοι μου λενε να παρω την αποφαση αλλα πως παιρνεις τετοια αποφαση?Πως???Δεν εχω κουραγιο να τον δω να καταρρεει και αλλο με εγκυο γυναικα σπιτι που τον βλεπει και μαραζωνει και η ιδια...Αλλα που να βρω την δυναμη δεν ξερω να παρω αυτη την αποφαση πως με ποιον τροπο...Τοσο μεγαλη στενοχωρια που απλα ηθελα να την μοιραστω...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Τι να σου πει κανείς... :(
Πάρε ανάσες, βρες δύναμη και κάνε το καλύτερο για τον σκύλο σου!
Η σκέψη σου πρέπει να είναι, να μην υποφέρει. Τίποτα άλλο!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Λυπαμαι πολυ.. δεν υπαρχουν λογια. Δυναμη και κανε το καλυτερο για το φιλαρακι σου. Οτι γραφτηκε παραπανω.. :(:(
 
  • Like
Reactions: giorgiok


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Σας ευχαριστώ. Την δύναμη ψάχνω να βρω... Έκανα τα πάντα... Το καλύτερο για αυτόν και μόνο θα ναι η απόφαση τπτ άλλο..
 
  • Like
  • Sad
Reactions: mareco and Amaliaz


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Σας ευχαριστώ. Την δύναμη ψάχνω να βρω... Έκανα τα πάντα... Το καλύτερο για αυτόν και μόνο θα ναι η απόφαση τπτ άλλο..
Λυπάμαι... Άφησέ τον να ξεκουραστεί, δεν του αξιζει να πονάει.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Δυστυχώς τον έχασα σήμερα το πρωί στα χέρια μου.. Δεν προλάβαμε να κάνουμε χημείοθεραπεια... Ο πόνος αβασταχτος... Ταξίδεψε στους ουρανους το ψυχακι μου... Σας ευχαριστώ
 






Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Κρίμα....ίσως καλύτερα που έφυγε γρήγορα..να μην ταλαιπωρηθεί ούτε εκείνος ούτε εσείς..να θυμάστε όοοολα τα όμορφα που ζήσατε με τον Άρη..
 


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Κρίμα....ίσως καλύτερα που έφυγε γρήγορα..να μην ταλαιπωρηθεί ούτε εκείνος ούτε εσείς..να θυμάστε όοοολα τα όμορφα που ζήσατε με τον Άρη..
Σε ευχαριστώ. Έκανα τα αδύνατα δυνατά δεν δώσανε ελπίδες οι γιατροί εκτός από τον τελευταίο που είπε να κάνουμε χημείοθεραπεια αν την αντέξει.. Ήθελα να κάνουμε ρε γμτ έστω μια και ας μην την άντεχε αλλά να κάνανε.. Δεν προλάβαμε δεν αντέξε ο καημένος μου...
 
  • Sad
Reactions: Aliki V.


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Δεν θα είχε απολύτως κανένα νόημα, μόνο μία θεραπεία.
Μην έχεις καθόλου τύψεις, σχετικά μ' αυτό.
 


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Δεν θα είχε απολύτως κανένα νόημα, μόνο μία θεραπεία.
Μην έχεις καθόλου τύψεις, σχετικά μ' αυτό.
Αν την άντεχε θα έδειχνε και θα προχωρούσαμε αλλά σαββατοκύριακο ενέσεις χάπια το ένα το άλλο αλλά δυστυχώς τίποτα.. Τόσο γρήγορα όλα.. Τόσο μεγάλη η στενοχωρια.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Κουράγιο ευχομαι :( Ηταν πολυ τυχερος που τον βρηκες και πηρε πολυ αγαπη σιγουρα οσα χρονια εζησε μαζι σου!
Αν τελικα εκανε τη χημειοθεραπεια το πιθανοτερο ειναι να εβλεπες για 5-10 ημερες ενα ζωο που θα ποναγε η καρδια σου καθε μερα ... το εξησα πριν 6 χρονια που ο σκυλος μου εφυγε και εμενα στην αγκαλια μου 5ημερες μετα την πρωτη χημειοθεραπεια... μην εχεις καθολου τυψεις.
 
  • Like
Reactions: giorgiok and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Οι χημειοθεραπείες @giorgiok είναι ολόκληροι κύκλοι πολλών επαναλήψεων που θα έπρεπε να αντέξει. Κάποιες είναι ιδιαίτερα δυσάρεστες, με βαριές παρενέργειες. Απαιτούν σχετικά δυνατό οργανισμό για να μπορέσει να τις αντιμετωπίσει. Το αγόρι σου, δεν είχε ήδη δυνάμεις. Μην έχεις ενδοιασμούς και δεύτερες σκέψεις να σου τριβελίζουν το μυαλό. Είναι κρίμα για σένα πλέον. Δεδομένων των συνθηκών σας, έγινε το καλύτερο. Μην έχεις καμία αμφιβολία.
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Μεγάλος ο πόνος, ειδικά όταν φεύγουν τόσο ξαφνικά και δεν προλαβαίνεις να αντιδράσεις όπως θα ήθελες ή δεν ξέρεις αν θα μπορούσες να κάνεις κάτι άλλο που δεν έκανες.

Η μία χημειοθεραπεία δεν θα έκανε τίποτα, στο Μερεντάκι μας, προλάβαμε και κάναμε 3 από τις 5 με σκοπό να βελτιωθεί η ποιότητα ζωής της για μερικούς μήνες και στο best case scenario, να σταματήσει η εξάπλωση του όγκου (κακοήθεια σε άνω γνάθο και ρινικό διάφραγμα). Τελικά προχωρήσαμε σε ευθανασία, μετά την πρώτη επιληπτική κρίση, πριν ολοκληρωθεί ο κύκλος χημειοθεραπειών. Ήταν υγιέστατη (κατά τα άλλα), 2.5 ετών, 26 κιλά.

Μερικές φορές εύχομαι να είχαμε κάνει την ευθανασία νωρίτερα να την απαλάσαμε από το μαρτύριο, από την άλλη κάναμε ό,τι περνούσε από το χέρι μας για να ζήσει, ίσως εγωιστικά αφού κανείς δεν μας έδινε ελπίδα.

Μη γεμίζεις με τύψεις, 9 χρόνια του έδωσες κ πήρες αγάπη. Και 99 να ήταν, πάλι δεν θα ήταν αρκετά.
 


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Μεγάλος ο πόνος, ειδικά όταν φεύγουν τόσο ξαφνικά και δεν προλαβαίνεις να αντιδράσεις όπως θα ήθελες ή δεν ξέρεις αν θα μπορούσες να κάνεις κάτι άλλο που δεν έκανες.

Η μία χημειοθεραπεία δεν θα έκανε τίποτα, στο Μερεντάκι μας, προλάβαμε και κάναμε 3 από τις 5 με σκοπό να βελτιωθεί η ποιότητα ζωής της για μερικούς μήνες και στο best case scenario, να σταματήσει η εξάπλωση του όγκου (κακοήθεια σε άνω γνάθο και ρινικό διάφραγμα). Τελικά προχωρήσαμε σε ευθανασία, μετά την πρώτη επιληπτική κρίση, πριν ολοκληρωθεί ο κύκλος χημειοθεραπειών. Ήταν υγιέστατη (κατά τα άλλα), 2.5 ετών, 26 κιλά.

Μερικές φορές εύχομαι να είχαμε κάνει την ευθανασία νωρίτερα να την απαλάσαμε από το μαρτύριο, από την άλλη κάναμε ό,τι περνούσε από το χέρι μας για να ζήσει, ίσως εγωιστικά αφού κανείς δεν μας έδινε ελπίδα.

Μη γεμίζεις με τύψεις, 9 χρόνια του έδωσες κ πήρες αγάπη. Και 99 να ήταν, πάλι δεν θα ήταν αρκετά.
Αυτόν τον πόνο πως κάνεις να φύγει; αυτή την στενοχωρια αυτό το κόψιμο της αναπνοής;Νομίζω ότι θα βγούμε βόλτα νομίζω ότι θα τον ακούσω να γαυγίζει νομίζω ότι θα με περιμένει.. Μου χει γίνει το σπίτι θηλιά σαν να μην θέλω να γυρίζω σπίτι...κοιταω από τις κουρτίνες την αυλή που ειναι και όλα ένα.. Κενό.
 
  • Sad
Reactions: Aliki V.


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Αυτόν τον πόνο πως κάνεις να φύγει; αυτή την στενοχωρια αυτό το κόψιμο της αναπνοής;Νομίζω ότι θα βγούμε βόλτα νομίζω ότι θα τον ακούσω να γαυγίζει νομίζω ότι θα με περιμένει.. Μου χει γίνει το σπίτι θηλιά σαν να μην θέλω να γυρίζω σπίτι...κοιταω από τις κουρτίνες την αυλή που ειναι και όλα ένα.. Κενό.
Δεν φεύγει ποτέ ο πόνος... λίγο απλά μαλακώνει όσο περνάει ο καιρός. Κάθε σκυλί που περνάει από τη ζωή σου παίρνει κ ένα κομμάτι της καρδιάς σου. Ακόμα κλαίω για τον Κιλλεράκο, σκυλάκι που πέθανε στα χέρια μου πριν 11 χρόνια. Όλο το διάστημα που περνούσαμε αυτό με τη Μερέντα, δεν ήξερα για πιο σκυλί έκλαιγα, μάλλον και για τα δύο.

Και εγώ και ο σύντροφός μου, είπαμε τέρμα τα ζώα, δεν το ξαναπερνάμε αυτό... μέχρι που βρέθηκε μπροστά μου, ανάσκελα για να την χαϊδέψω, ένα κακομοιριασμένο κολοβό κουτάβι, ένα μήνα αφού θάψαμε το Μερεντάκι. Γέμισε ζωή το σπίτι μας ξανά...

Όσοι έχουμε μάθει να μοιραζόμαστε τη ζωή μας με σκυλιά, δεν μπορούμε να την φανταστούμε χωρίς αυτά.

Είναι πολύ φρέσκια η πληγή σου, σε καμία περίπτωση δεν σου λέω πάρε άλλο σκύλο τώρα, αλλά με σιγουριά μπορώ να σου πω, ότι είναι το μοναδικό πράγμα που μπορείς να κάνεις για να γλυκάνει ο πόνος. Όταν θα αισθανθείς έτοιμος...
 
  • Like
Reactions: saras


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Δεν φεύγει ποτέ ο πόνος... λίγο απλά μαλακώνει όσο περνάει ο καιρός. Κάθε σκυλί που περνάει από τη ζωή σου παίρνει κ ένα κομμάτι της καρδιάς σου. Ακόμα κλαίω για τον Κιλλεράκο, σκυλάκι που πέθανε στα χέρια μου πριν 11 χρόνια. Όλο το διάστημα που περνούσαμε αυτό με τη Μερέντα, δεν ήξερα για πιο σκυλί έκλαιγα, μάλλον και για τα δύο.

Και εγώ και ο σύντροφός μου, είπαμε τέρμα τα ζώα, δεν το ξαναπερνάμε αυτό... μέχρι που βρέθηκε μπροστά μου, ανάσκελα για να την χαϊδέψω, ένα κακομοιριασμένο κολοβό κουτάβι, ένα μήνα αφού θάψαμε το Μερεντάκι. Γέμισε ζωή το σπίτι μας ξανά...

Όσοι έχουμε μάθει να μοιραζόμαστε τη ζωή μας με σκυλιά, δεν μπορούμε να την φανταστούμε χωρίς αυτά.

Είναι πολύ φρέσκια η πληγή σου, σε καμία περίπτωση δεν σου λέω πάρε άλλο σκύλο τώρα, αλλά με σιγουριά μπορώ να σου πω, ότι είναι το μοναδικό πράγμα που μπορείς να κάνεις για να γλυκάνει ο πόνος. Όταν θα αισθανθείς έτοιμος...
Σε ευχαριστώ. Δεν μου περνάει καν από το μυαλό αυτό για άλλο σκυλο αυτή την στιγμή... Περιμένω τον χρόνο...Τιποτα άλλο αυτή την στιγμή..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981