Λερομενο κουτάβι στα γεννητικα όργανα


Stavria

Member
9 Νοεμβρίου 2018
9
1
24
Γειά σας παιδιά. Αποκτησα ενα κουταβακι εδω και μια εφδομαδα και εχω ενα τεράστιο πρόβλημα. Το ξερω θα σας φανει κουτό αλλα επειδή ειμαι και άσχετη δεν ξερω τι να κανω, το κουτάβι μου ειναι 2 μηνών και μεχρι στιγμής εχουμε κανει 1 εμβολιο και ειναι καθαρόαιμο πομερανιαν. Απο εχθες ομως εχουν κολλήσει τα κόπρανα της στα γεννητικά της όργανα πιθανον και απο το πλούσιο τρίχωμα της και δεν ξέρω με πιο τροπο να τα απαλλαγώ. Προσπάθησα με ζεστό νερακι πισω αλλα δεν κάθετε και την λυπάμαι γιατί πονάει οταν τα τραβάω. Τι να κανω??
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
χμμμμ...
Εκτροφεας υπαρχει? Θα πρεπε αφου λες οτι ειναι καθαροαιμο και ειναι ο ανθρωπος που πρεπει να συμβουλευεσαι για τετοια θεματα.
Προφανως τα κοπρανα της δεν εχουν σωστη μορφη αρα δε σιτιζεται και σωστα.
 


Stavria

Member
9 Νοεμβρίου 2018
9
1
24
χμμμμ...
Εκτροφεας υπαρχει? Θα πρεπε αφου λες οτι ειναι καθαροαιμο και ειναι ο ανθρωπος που πρεπει να συμβουλευεσαι για τετοια θεματα.
Προφανως τα κοπρανα της δεν εχουν σωστη μορφη αρα δε σιτιζεται και σωστα.
Δεν τον ενόχλησα τον εκτροφεα γιατι θεωρώ πως ειναι λιγο γελοίο μα τον ενοχλήσω για αυτό..
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δεν τον ενόχλησα τον εκτροφεα γιατι θεωρώ πως ειναι λιγο γελοίο μα τον ενοχλήσω για αυτό..
Και βεβαια να τον ενοχλησεις. Και ειναι αυτος που θα σου πει το σωστο τροπο να το χειριστεις.
Καλως ηρθες κιολας.
 


Stavria

Member
9 Νοεμβρίου 2018
9
1
24
Και βεβαια να τον ενοχλησεις. Και ειναι αυτος που θα σου πει το σωστο τροπο να το χειριστεις.
Καλως ηρθες κιολας.
Ευχαριστώ πολυ, καλώς σας βρήκα. Απολογούμαι για την ερώτηση μου αλλα ειμαι εντελώς άσχετη :)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Γειά σας παιδιά. Αποκτησα ενα κουταβακι εδω και μια εφδομαδα και εχω ενα τεράστιο πρόβλημα. Το ξερω θα σας φανει κουτό αλλα επειδή ειμαι και άσχετη δεν ξερω τι να κανω, το κουτάβι μου ειναι 2 μηνών και μεχρι στιγμής εχουμε κανει 1 εμβολιο και ειναι καθαρόαιμο πομερανιαν. Απο εχθες ομως εχουν κολλήσει τα κόπρανα της στα γεννητικά της όργανα πιθανον και απο το πλούσιο τρίχωμα της και δεν ξέρω με πιο τροπο να τα απαλλαγώ. Προσπάθησα με ζεστό νερακι πισω αλλα δεν κάθετε και την λυπάμαι γιατί πονάει οταν τα τραβάω. Τι να κανω??
Καλημέρα και να σου ζήσει το μωρό. Το κουτάβι σίγουρα έχει ήδη μπανιαριστεί στο εκτροφείο οπότε και εσύ του κάνεις ένα ωραιότατο ζεστό μπανάκι. Για τον τρόπο και τα καλλυντικά που να χρησιμοποιήσεις ρώτα καλύτερα τον εκτροφέα όπως σου είπε η Αμαλία, αλλά βασικά έπρεπε ήδη να σου τα έχει πει. Καλό κουράγιο στο μεγάλωμα κουταβιού ;)
 


Stavria

Member
9 Νοεμβρίου 2018
9
1
24
Καλημέρα και να σου ζήσει το μωρό. Το κουτάβι σίγουρα έχει ήδη μπανιαριστεί στο εκτροφείο οπότε και εσύ του κάνεις ένα ωραιότατο ζεστό μπανάκι. Για τον τρόπο και τα καλλυντικά που να χρησιμοποιήσεις ρώτα καλύτερα τον εκτροφέα όπως σου είπε η Αμαλία, αλλά βασικά έπρεπε ήδη να σου τα έχει πει. Καλό κουράγιο στο μεγάλωμα κουταβιού ;)
Ευχαριστώ πολυ, οχι δεν εχει ξανα μπανιαριστει ξανα και δεν ξέρω αν πρέπει να τον κανω
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ευχαριστώ πολυ, οχι δεν εχει ξανα μπανιαριστει ξανα και δεν ξέρω αν πρέπει να τον κανω
κάν' το άφοβα... το κάνω χρόνια τώρα σε κουτάβια 7-8 εβδομάδων. Δεν παθαίνουν τίποτα, απλά να το στεγνώσεις καλά με το πιστολάκι.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Πρέπει να αρχίσεις να το κάνεις μπάνιο τακτικά και να το βουρτσίζεις καθημερινά για να μάθει να δέχεται τον χειρισμό αυτό. Αν και εκτροφικό κουτάβι έπρεπε να τα ξέρει αυτά πριν ανοίξει τα μάτια του που λέει ο λόγος. Αν δεν το μάθεις να συνεργάζεται όσο είναι μικρό θα σου βγάζει την πίστη να το κάνεις μπάνιο και να το στεγνώσεις όταν μεγαλώσει.
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Μήπως να το πας σε έναν groomer και να του ζητήσεις να καθαρίσει όλη την πίσω περιοχή από το μακρύ τρίχωμα για να μην λερώνεται με περιττοματα; Βεβαιώσου επίσης ότι ταΐζεις καλής ποιότητας ξηρά και ότι τα κακά δεν είναι μαλακά λόγω τρωφης