Λευκος ελβετικος ποιμενικος


Valous

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2014
167
41
Κατερίνη
www.facebook.com
και καπου εδώ αρχισουν τα προβλήματα και...............
η συνεχεια ειναι ννωστη !!!!!!!!!!!
Ναι μιας και ειναι η πρωτη φορα που μου βγαζει προβλημα..τοσα ξες τοσα λες :)

Οσο για την προταση ηθελα να γραψω εχει, οχι εχετε..το πρωι ναι βγαινει ενα 20λεπτακι ομως..
 


nikalias

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
256
3
Γλάρισα
Γράψε το πρόγραμμά σου , την κατάσταση της οικογένειας και αν μπορεί να βοηθήσει διότι βρίσκω απίθανο κάποιος να διαβάσει 40 σελίδες για να σου προτείνει λύσεις .
 


theos462

Member
12 Φεβρουαρίου 2014
21
0
ξηρα τροφη ΜΟΝΟ, pro plan puppy original 2-12,τα 15 κιλα 60 ευρω περιπου,και διαφορα μασουληματα καπου καπου για τα δοντια και απασχοληση, προγραμμα εξοδου, 7.30 φαγητο-8.00 εξοδος 20 λεπτα με τουαλετα, 13.00 εξοδος τουαλετας 45 λεπτα, 14.30 μιση μεριδα φαγητο, 18.00 φαγητο 18.30 εξοδος τουαλετας 20 λεπτα, 20.30 εξοδος τουαλετας και προπονηση -παιχνιδι, ειναι 6 μηνων,το προγραμμα ειναι το ιδιο απο την αρχη,απο 2 μηνων,φυσικα μερικες φορες εχει αποκλισεις,ανθρωποι ειμαστε ,υπαρχουν τα απροοπτα,αλλα δεν παρατηρηθηκε καποιο προβλημα.
 


Valous

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2014
167
41
Κατερίνη
www.facebook.com
Λοιπον, ο wolf πλεον 11 εβδομαδων και ηδη μας εχει μαγεψει ολους και συνεχιζει να μας μαγευει.. του εχω μαθει το ελα,κατσε και τωρα κανω προπονηση το ξαπλα.. Αν εξαιρεσουμε καμια μικρη ζημια που κανει οταν τον αφηνω στον κηπο, ειναι πραγματικο διαμαντι με ολη την εννοια της λεξεως!

Αυτο που εχω παρατηρησει και με δυσαρεστει ειναι οτι δεν του αρεσει η γευση της orijen, και μιας και οπου να ναι θα τελειωσει το τσουβαλι, σκευτομαι να δοκιμασω pro plan οπως αναφερθηκε στο απο πανω ποστ.. παρατηρω πως οταν του δινω 5 κροκετουλες απο μια γατοτροφη που εχουμε (1/κιλο) ξετρελενεται και θα ηθελα να δοκιμασω κατι που απεχει απο την φορμουλα της orijen/acana.. οσο για την royal canin δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα.. οποτε βρισκομαι σε αδιεξοδο που φενεται να καταληγει ομως σε pro plan..

Hill's & Arden αλλες πιθανες λυσεις..:???:
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Tα περισσότερα σκυλιά που ξέρω τρελαίνονται για γατοτροφή, αλλά δεν τους κάνει καλό σε τακτική βάση γιατί έχει παραπάνω ταυρίνη.
 








Valous

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2014
167
41
Κατερίνη
www.facebook.com
Πηρα την τρικιλη εκδοση της Guabi natural large and giant puppies.. Σε λιγη ωρα φευγω 6ημερη ιταλια και κανενα pet-shop δεν ειχε την orijen, τελειωσαν ολες ξαφνικα και μου τελειωσε και μενα σχεδον το τσουβαλι.. Μην πολυλογω, του αρεσε πολυ παρολο που ηταν μιξη με την οριτζιν..

Γνωμες για την τροφη;

GUABI NATURAL Puppies - Large and Giant
Packings: 3 kg and 15 kg

  • Garanteed Analysis:

  • Crude Protein (min.) 28%, Crude Fat (min.) 14%, Moisture (max.) 10%, Crude Fiber (max.) 3%, Ash (max.) 8%, Calcium (min./max.) 0.8/1.2%, Phosphorus (min.) 0.8%, Sodium (min.) 0.24%, Potassium (min.) 0.6%, Taurine (min.) 0.1%, Carnitine (min.) 150mg/kg, Omega 6 (min.) 1.8%, Omega 3 (min.) 0.6%, Mannan-oligosaccharides (min.) 0.25%, Inulin (min.) 0.15%, Saponin (min.) 4mg/kg, Beta Carotene (min.) 50mg/kg, Chondroitin (min.) 100mg/kg, Glucosamine (min.) 400mg/kg, Rosemary Extract (min.) 0.09%, Citric Acid (min.) 0.002% & Metabolizable Energy 4100 kcal/kg.
 


Valous

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2014
167
41
Κατερίνη
www.facebook.com
10 κιλα guabi natural puppy large breed απομενουν (τελειες εντυπωσεις)
13 κιλα acana puppy large breed μολις κατευθασαν (με δωρο 2 σακουλακια τροφης 340g και ημερολογιο μονο στα 60 ευρω)
και 4 κιλα φτιαχτης barf στην καταψυξη...

Πολυ φαι παιδια!!

Οσο για τον γουλφ, ολα πηγαινουν πολυ καλα!! :p
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
10 κιλα guabi natural puppy large breed απομενουν (τελειες εντυπωσεις)
13 κιλα acana puppy large breed μολις κατευθασαν (με δωρο 2 σακουλακια τροφης 340g και ημερολογιο μονο στα 60 ευρω)
και 4 κιλα φτιαχτης barf στην καταψυξη...

Πολυ φαι παιδια!!

Οσο για τον γουλφ, ολα πηγαινουν πολυ καλα!! :p
ωραια, μπραβο στο γούλφυ!!
αφού του εκατε καλά η guabi natural γιατι αλλαξες?
προσοχή με τις τροφες, τόσες αλλαγες φοβαμαι δεν θα του κάνουν καλό.
και μπαρφ σε κουτάβι θελει ΑΠΕΙΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ.
 


Valous

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2014
167
41
Κατερίνη
www.facebook.com
ωραια, μπραβο στο γούλφυ!!
αφού του εκατε καλά η guabi natural γιατι αλλαξες?
προσοχή με τις τροφες, τόσες αλλαγες φοβαμαι δεν θα του κάνουν καλό.
και μπαρφ σε κουτάβι θελει ΑΠΕΙΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ.
Οσο για την μπαρφ του δινω μιξη με ξηρα 1 στα 3 γευματα..

Οσο για την acana την ειχα παραγγειλει απο ενα μικρο κεντρο ζωοτροφων που ανοιξε στο χωριο μου πριν αρκετο καιρο (χωρις να εχω δοκιμασει την guabi ακομα)..

Δεν φενεται να εχει προβλημα με τις αλλαγες, σαν να του αρεσουν κιολας αλλα βεβαια με μετρο.. θα δω πως θα του κατσει και η acana και πρατουμε
 










Valous

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2014
167
41
Κατερίνη
www.facebook.com
Πριν το ψαξω βαθυτερα, θελω να μου πειτε αν ειναι σαν ιδεα καλη, το να παρω προληπτικα καποια χαπια για τις αρθρωσεις του σκυλου, βιταμινες πχ naturea και τα λοιπα.. φοβαμαι μηπως παρουσιασει δυσπλασια..
 




Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
οχι δεν ειναι καλη ιδεα να του δινεις βιταμινες χωρις να σου το εχει συστησει ο κτηνιατρος! Για τις αρθρωσεις μπορεις να δινεις μουρουνελαιο το οποιο επισης κανει καλο στη καρδια ,τα αγγεια, τα ματια ,το τριχωμα το δερμα γενικα παντου!!!!! Εγω δινω στα δικα μου μια κουταλια της σουπας την ημερα και πραγματικα κανει δουλεια!!! (αλλα εγω το παιρνω απο παραγωγο και ειναι πρωτης ποιοτητας)!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Προσοχή με το μουρενέλαιο, το δίνουμε με παύσεις γιατί μπορεί να πάθει υπερβιταμίνωση σε Α. Πρέπει να διακόπτεται η χορήγηση του κάποιους μήνες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.115
Μηνύματα
895.843
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981