Λευκος ελβετικος ποιμενικος


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σε φαντάζομαι και με αντίστοιχη στολή..κάτι σε μπεζάκι με ένα G μπροστά..Fighting Crime παρέα με το νίντζα. Με το κατάνα θα χαράζεις τ όνομά σου στον αέρα..πσσσςςς
ωωωω μη μου το κάνεις αυτό τώρα... να γυρίσω στο βαφτιστικό μου? το G δεν χαράζεται εύκολα μωρε... ειναι καμπύλαμπλ!

Με τα αστεράκια θα το χαράζει καλέ!
χαχαχ εναστρος ουρανός θα γίνουμε!


Αυγερι αυτά που λες καλά και αγια, αλλά... εχει υπάρξει γεννα στο παρελθόν που δεν επρεπε να εχει γινει και οταν ενημερωθηκε ο ΚΟΕ με καταγγελία και πηγε να τσεκάρει, εξαφάνισαν μανα και κουτάβια (εμφανιστηκαν 2 χρόνια μετά ως εκ Γερμανίας ορμώμενα)
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εν τω μεταξυ η Storm υιοθετηθηκε! Τουλαχιστον βρηκε ενα καλο σπιτι η κουκλα!

Από τα δύο σκυλια που εμφανιστηκαν στο θρεντ.... ειναι η μόνη που βρήκε καλό, υπευθυνο και ουσιωδώς στοργικό σπιτι!
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Από τα δύο σκυλια που εμφανιστηκαν στο θρεντ.... ειναι η μόνη που βρήκε καλό, υπευθυνο και ουσιωδώς στοργικό σπιτι!
Ακριβώς! Και καλύτερα που πήγε εκεί! Μα πόσο όμορφη είναι, εντυπωσιακή! Να την χαίρονται αυτοί που την υιοθέτησαν!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εν τω μεταξυ η Storm υιοθετηθηκε! Τουλαχιστον βρηκε ενα καλο σπιτι η κουκλα!
Ήταν φανερό ότι θα υιοθετηθεί γρήγορα, ελπίζω να είναι τυχερή από δω και πέρα! Τέλεια νέα!
 






ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Πωπωπω τι θεμα εχανα τοσο καιρο.
Παλι καλα που το ανοιξα τωρα και περασε λιγο η ωρα στη δουλεια.
Μα ρε παιδια αν ειναι δυνατον τι αλλο θα διαβασουμε.
Αλλα νταξει μας εκανε την χαρη και μας ειπε οτι ειναι απο byb, οποτε επρεπε να του πουμε και ευχαριστω.
Το αδεσποτακι ηταν μια σκετη πριγκιπισσα αλλα εκεινος δεν ειδε το λαμπερο τριχωμα που περιμενε, λες και δεν μπορουσε να καταλαβει οτι η ομορφη ηθελε απλα ενα καλο μπανιο και ενα βουρτσισμα και την σιγουρια ενος σπιτιου για να δειξει την λαμψη της.
Μαλλον μας κοροιδευει παντως, καποιανου χαριζαν γαιδαρο και τον κοιταγε στα δοντια.
Αν ηθελες πραγματικα ελβετικο ποιμενικο γιατι σου αρεσε πρωτα ο χαρακτηρας και μετα η εμφανιση (ή και το αντιθετο) τοτε επρεπε να παρεις σκυλο απο εκτροφεα. Ποτε ομως δεν περνουμε σκυλο γιατι μας αρεσει η εμφανιση του γιατι ειναι ενα πλασμα που θα ζησουμε μαζι του 10-15 χρονια και αν κανουμε λαθος επιλογη θα ειμαστε και εμεις δυστυχισμενοι και ο σκυλος.
Δεν ειχες λεφτα??????
Δεν πειραζει θα επρεπε να τα μαζεψεις σιγα σιγα και να τον επερνες οταν θα ειχες το ποσο στα χερια σου.
Αληθεια τι ξερεις απο τον χαρακτηρα τον ελβετικων?
Γιατι ηθελες σκυλο? Τι πραγματα θελεις να κανεις με τον σκυλο σου?
Το πηρες απλα για να λες "εχω σκυλο" ?
'Η γιατι θελεις να κανεις πραγματα μαζι του, και οταν λεω να κανεις πραγματα δεν εννοω απλα μιση ωρα βολτα την ημερα για τσισα, κακα και λιγο μπαλακι, εννοω ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
Ενιωσες πολυ μαγκας και εξυπνος που πηγες και πηρες το κουταβι σε "τιμη ευκαιριας" ????
Σκεψου ομως ποσο εξυπνος ΔΕΝ φαινεσαι σε ατομα που γνωριζουν απο σκυλια.
Το κουταβι σου ειναι ημιαιμο, δηλαδη αν σου λεγανε για την σκυλιτσα εκεινη οτι πρεπει να πληρωσεις 100 ευρω τοτε θα ειχε σωστες γωνιωσεις?
Δεν πειραζει στους φιλους και γνωστους σου που θα ειναι ασχετοι και στις γκομενιτσες μια χαρα θα κανεις το κομματι σου και θα τους λες "εχω καθαροαιμο ελβετικο ποιμενικο και το πηρα μονο 100 ευρω", μονο σε εκεινους θα πιανει η βλακεια σου.
Για εμας εδω ομως το κοροιδο εισαι εσυ που πληρωσες εναν ασχετο και πηρες ενα μωρο που δεν εχεις καν ιδεα πως να το μεγαλωσεις.
Παλι καλα που ο πατερας σου γνωριζε απο σκυλια και καναταε σωστη επιλογη.......
 
Last edited:


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
DogWorld: Το όνομά μου είναι Ιησούς και αυτή είναι η ιστορία του θανάτου μου

κοιτα φιλε....αυτος ειναι αλλος ενας απο τους χιλιαδες την ημερα που δεν εχουν γονιωσεις ηλεκτρικα παραθυρα και A/C

μαντεψε δεν βρηκε σπιτι γιατι οι περισσοτεροι ειναι και εχουν την συμπεριφορα την δικια σου....η ακομα χειροτερα δεν τους ενδιαφερει καν να μαθουν το παραμικρο.

και μαντεψε και κατι ακομα ο εκτροφεας σου μαζι με τους υπολοιπους τα δημιουργουνε αυτα τα σκυλια και οταν δεν τους κανουν τα πετανε στον δρομο.

καλα να περνας με το κουταβι σου και παρε και γυαλια απο κανενα πλανοδιο με 5 ευρω να εισαι ασορτι.
μαλι-γυαλι-και ελβετικο σκυλι.

(αυτα στα λεει ο αναγωγος-αναπηρος-βλαμμενος-καθυστερημενος-κτλπ κτλπ)
 


Valous

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2014
167
41
Κατερίνη
www.facebook.com
Λοιπον.. το κουταβι δεχτηκε ειδικη παστα και το puppy εμβολιο.. στην πρωτη μας επισκεψη πηραμε και την ξηρα τροφη ενος κιλου.. δεν θυμαμαι μαρκα δυστηχως πεταξα την συσκευασια και την αποθηκευσα σε ενα αεροστεγες ταπερ.. λοιπον οπου να ναι θα τελειωσει αυτη και το κουταβι θα ειναι 2μηνων+...
εχω 2 αποριες αν καποιος εχει την διαθεση να μου τις απαντησει θα ειμαι υποχρεος.. πρωτον ποτε ειναι η καλυτερη ηλικια για να του βαλω λουρακι εστω για να το συνηθιζει.. και 2ον απο ξηρα τροφη ποια μου προτεινετε.. σκευτομαι για μεγαλα τσουβαλια (12-15)kg.. και απο μαρκα σε Acana.. αλλα ειμαι σιγουρος για τιποτα... οποια βοηθεια καλοδεχουμενη!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάνουν οι κτηνίατροι το puppy όταν ενός μηνός μπορεί να κάνει το κανονικό.
Τέλως πάντων στις ερωτήσεις σου τώρα, μπορείς 1.5 μηνών να ξεκινήσεις να του φοράς κολάρο και λουράκι και να το αφήνεις σιγά σιγά να το συνηθίζει.
Χωρίς να τον τρομάξεις και χωρίς ζόρι. Λίγη ώρα και το παν είναι να το πάρει με καλό μάτι, δώστου και λιχουδίτσες. Με puppy εμβόλιο ξέχνα τις βόλτες μέχρι να ολοκληρώσει τον πρώτο κύκλο, όταν σου πει ο γιατρός δηλαδή. Ξεκίνα όμως την κοινωνικοποίηση με αγκαλιά και βόλτες σε μέρη που έχει πολυ κόσμο , όσο πιο πολλοί τον χαιδεύουν τόσο καλύτερο.
Πρέπει να φάει puppy τροφή για λίγο και μετά junior μέχρι 6-7 μηνών. Τι θα επιλέξεις είναι δικό σου θέμα. Άρχιζε να μαθαίνεις πώς διαβάζονται τα συστατικά ώστε να μάθεις να επιλέγεις. Η acana είναι μια πολύ καλή ξηρή τροφή.
 


Valous

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2014
167
41
Κατερίνη
www.facebook.com
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.. τα επομενο/α εμβολιο/α ειναι στις 15 φεβρουαριου.. μεχρι τοτε λιγα πραγματα οπως ειπες.. για το λουρακι σκεφτομαι να το ξεκινησω ακριβως οπως ειπες στον 1μιση μηνα λιγο λιγο καθε μερα..οσο για την junior η τροφη δεν ειναι μεχρι 12-15 μηνων..; Επισης ναι εμαθα να ξεχωριζω τα χαρακτηριστικα κατα καποιο τροπο... η 30% πρωτεινη της acana που βρηκα υπαρχει περιπτωση να ειναι υπερβολικη για 2 μηνων κουταβι(για το μελλον σκευτομαι τετοια ποσα οπως 30-32 και ισως λιγο παραπανω).. ευχαριστω και παλι
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Σε κουτάβι δεν έχω δώσει Acana. Σε μεγάλο σκύλο (13 ετών ) που έχω δώσει δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα και οι εξετάσεις της είναι πολύ καλές. Όπως έχει γραφτεί σε πολλά τόπικς στο φόρουμ θα σου πω και εδώ ότι η πρωτείνη όταν είναι υψηλής βιολογικής αξίας δεν δημιουργεί πρόβλημα.
 




panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Εγώ έδωσα Orijen Puppy με το καλημέρα. Πολύ πρωτεΐνη αλλά δεν θυμάμαι να είχα κάποιο πρόβλημα... σοβαρό τέλος πάντων. Μετά πήγα στην Acana και την Wild Prairie. Όλα μια χαρά. Εδώ και μερικούς μήνους της δίνω την Pacifica την Acana που της αρέσει και παααααααρα πολύ. Γενικά πάντως εγώ δεν είχα πρόβλημα ούτε με τα κακά της, ούτε στην αφομοίωση. Αντιθετως, αν εξαιρέσεις κάποιες μέρες του Δεκέμβρη και κάποιες του Μαΐου δεν χρειάζεται καν χτένισμα. Έχει ωραίο γυαλιστερό τρίχωμα και καταπληκτική οδοντοστοιχία.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Η pacifica στη δικη μου μετα απο δυο τσουβαλια εκανε καταπληκτικο τριχωμα που δεν ειχε κανει ουτε με το yumega ουτε με το grizzly salmon oil. Τωρα της πηρα τη light & fit αλλα οταν ζεστανει ο καιρος κι αρχισει το μαδημα θα της παρω παλι πασιφικα, να δω αν θα υπαρξει διαφορα στο μαδημα.

Εχω δωσει ακανα chicken & burbank potato, grasslands & pacifica. Προτεινω με τα χιλια.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 




stathis4

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2014
107
0
Ελεγα για carnilove salmon, αλλα επειδη δεν βλεπω να βγαινει σε puppy edition, θα το παω σε acana puppy, για γευση δεν ξερω ακομα
Κατα τη γνωμη μου η acana ειναι λιγο ''βαρια'' σαν τροφη...Απο τις καλυτερες βεβαια,δεν το συζηταμε.Ωστοσο,θα σου προτεινα να ξεκινησεις απο μια τροφη με λιγοτερη περιεκτικοτητα σε πρωτεινες.Π.χ.,μπορεις να ξεκινησεις με την josera sensi junior,απλα καταπληκτικη τροφη,με παπια και σολωμο.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Δεν υπαρχει "βαρια" αυτα πια ειναι αποψεις αλλων χρονων, παλαιοτερων!! Η ακανα ειναι μια εξαιρετικη τροφη και το ποσοστο της πρωτεινης της, καθως ειναι υψηλης βιολογικης αξιας δε δημιουργει κανενα προβλημα. Εχω ρωτησει απο καθηγητες πανεπιστημιου, μεχρι , φυσικα, τον δικο μας κτηνιατρο.

Αυτο αλλαζει μονο σε περιπτωσεις που το σκυλι εχει καποιο προβλημα υγειας οποτε και πρεπει να προσεχτει η διατροφη του, να εχει ή να μην εχει, καποια συστατικα πχ.

Πριν προτεινεις καποια τροφη φροντισε να χεις ενημερωθει για τα συστατικα της. Προτεινεις λοιπον τη josera που το πρωτο της συστατικο ειναι ρυζι.
Μια χαρα τροφη για τα λεφτα της, κατω απο ακανα ομως.
Aσε που δεν αναφερεται να εχει γλυκοζαμινη/χονδροιτινη.

Αλλωστε 30% πρωτεινη εχει και η acana large breed puppy, 32% δε τη λες και μεγαλη διαφορα ε.
 


stathis4

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2014
107
0
Δεν υπαρχει "βαρια" αυτα πια ειναι αποψεις αλλων χρονων, παλαιοτερων!! Η ακανα ειναι μια εξαιρετικη τροφη και το ποσοστο της πρωτεινης της, καθως ειναι υψηλης βιολογικης αξιας δε δημιουργει κανενα προβλημα. Εχω ρωτησει απο καθηγητες πανεπιστημιου, μεχρι , φυσικα, τον δικο μας κτηνιατρο.

Αυτο αλλαζει μονο σε περιπτωσεις που το σκυλι εχει καποιο προβλημα υγειας οποτε και πρεπει να προσεχτει η διατροφη του, να εχει ή να μην εχει, καποια συστατικα πχ.

Πριν προτεινεις καποια τροφη φροντισε να χεις ενημερωθει για τα συστατικα της. Προτεινεις λοιπον τη josera που το πρωτο της συστατικο ειναι ρυζι.
Μια χαρα τροφη για τα λεφτα της, κατω απο ακανα ομως.
Aσε που δεν αναφερεται να εχει γλυκοζαμινη/χονδροιτινη.

Αλλωστε 30% πρωτεινη εχει και η acana large breed puppy, 32% δε τη λες και μεγαλη διαφορα ε.
Aρχικα,οταν σ λεω οτι ειναι βαρια,εννοειται οτι εχω ρωτησει τον κτηνιατρο μου,ο οποιος μου επισημανε οτι εξυπακουεται οτι ειναι παγκοσμιως μεσα στις 2-3 καλυτερες τροφες μαζι με orijen και pronature,απλα για καποιο λογο τα 6 στα 10 σκυλια που εχει συναντησει αυτος,κανουν μαλακα κακα για καποιο λογο.Θες οτι ειναι τυχαιο,θες οτι ειναι τα συγκεκριμενα δειγματα προιον συμπτωσης,δεν εχω ιδεα...Τωρα για τη josera,σε καμια περιπτωση δεν υπερτερει της acana,ωστοσο και απο οικονομικη αποψη μπορεις να την δοκιμασεις στην αρχη πιο ευκολα και να δεις αν ταιριαζει στο κουταβι.Επισης,δεν καταλαβαινω που ειδες οτι εχει ωσ πρωτο συστατικο το ρυζι,και οχι την παπια και το σολωμο.Το ιδιο μου και το πετ σοπ που πηρα την τροφη που το εχει κτηνιατρος.Οτι δηλαδη ειναι σαφως καλυτερη η ACANA,αλλα ας δοκιμασω για αρχη την josera και μετα καταληγω στην acana.Ki εγω για acana πηγαινα αρχικα.Τωρα η επιλογη ειναι στο χερι του καθενος...