23 Οκτωβρίου 2015
13
16
55
Το ενδιαφερον σας με εχει συγκινησει και σας ευχαριστω πολυ !Μου ειπε επειδη εχω ξεκινησει την θεραπεια με μιλτεφοραν δεν μπορω να την σταματησω τωρα θα την κανω μεχρι το τελος. Αν δεν μηδενισει μετα απο 4 μηνες θα κανω τις ενεσεις.Τις ενεσεις θα τις κανω μονος μου ξερω να κανω.Η αναγκη με εμαθε πριν 11 χρονια. (Αλλα δυσκολα θα μηνεδισει με το σιροπι μου ειπε)και μαλλον δεν θα τις γλυτωσει ο μπρουτο τις ενεσεις .Ειναι ενας βελγος σκετος κουκλος.Τωρα εχει χαλασει λιγο η φατσουλα του αλλα θα την ξαναφτιαξουμε!!!Εξετασεις θα κανω σε 3 μηνεςγια δεικτη και βιοχημικες
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ρωτησε τον γιατρο σου αν μετα το μιλτεφοραν μια και οι ενεσεις ειναι επισης ακριβες....
αν μετα την θεραπεια με μιλτεφοραν μπορεις να συνεχισεις με leishguerd εχοντας οριστικη θεραπεια....
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
ρωτησε τον γιατρο σου αν μετα το μιλτεφοραν μια και οι ενεσεις ειναι επισης ακριβες....
αν μετα την θεραπεια με μιλτεφοραν μπορεις να συνεχισεις με leishguerd εχοντας οριστικη θεραπεια....
Leishquard ή cilroton?
 


23 Οκτωβρίου 2015
13
16
55
SPYV Ευχαριστω πολυ !!GRDANE ολα θα εξαρτηθουν απο τις εξετασεις που θα κανει και τι δεικτη θα εχει τοτε.vrmode Ας παει ο δεικτης 1/400 και βλεπουμε τοτε τι θα κανουμε παντως και το cilroton την ιδια δραστικη δεν εχει;
 
  • Like
Reactions: spyv and GRDANE




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Οι κτηνίατροι λένε οτι προτιμούν το leisguard γιατί σαν κτηνιατρικό έχει καλύτερη απορρόφηση από το ανθρώπινο. Τώρα αν ισχύει δεν το ξέρω.

4 μήνες ειναι πολύ λίγο το διάστημα για να δείτε αν το milteforan έχει δράσει. Θα ειναι μικρό το διάστημα για νέα θεραπεία.
 


23 Οκτωβρίου 2015
13
16
55
Αν η κλινικη κατασταση του μπρουτου ειναι καλη θα προχωρησουμε επιθετικα να ξεμπερδευουμε μια και καλη με το καλαζαρ.Σε καμια περιπτωση ομως δεν θα διακινδυνεψω και την ζωη του. Ολα παιζονται ...Εδω θα μαστε να τα λεμε.Και παλι ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους σας!!!
 


23 Οκτωβρίου 2015
13
16
55
Προς ενημερωση σας ο μπρουτο παει καλυτερα δειχνει πιο κεφατος, οι πληγες στα ποδια του εχουν γινει καλα και οι τσιμπλες εχουν φυγει πια απο τα ματια του.Το μιλτεφοραν με το ζυλαπουρ εχει κανει δουλεια αλλα δεν ξερουμε ποση δουλεια εχει κανει.
 






ΕλενηΔ

New Member
23 Δεκεμβρίου 2015
4
0
29
καλησπερα σε ολους,και καλες γιορτες.
θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος γνωριζει την σωστη δοσολογια του ζυλαπουρ(allopurinol) γιατι καποιοι μου λενε 10mg/kg και αλλοι 20mg/kg.
απ'ότι εψαξα στο ιντερνετ και σε βιβλια τα πιο προσφατα αναφερουν για 20mg ενω πιο παλια βιβλια και αναρτησεις στο ιντερνετ αναφερουν σε 10-15mg/kg.

σας ευχαριτω πολυ
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
καλησπερα σε ολους,και καλες γιορτες.
θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος γνωριζει την σωστη δοσολογια του ζυλαπουρ(allopurinol) γιατι καποιοι μου λενε 10mg/kg και αλλοι 20mg/kg.
απ'ότι εψαξα στο ιντερνετ και σε βιβλια τα πιο προσφατα αναφερουν για 20mg ενω πιο παλια βιβλια και αναρτησεις στο ιντερνετ αναφερουν σε 10-15mg/kg.

σας ευχαριτω πολυ
Ρώτησε έναν κτηνιάτρο να είσαι σίγουρη. ;)
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Orilis


23 Οκτωβρίου 2015
13
16
55
ελενηΔ
Στο μπρουτο εδωσε 15mg ανα κιλο ανα 12 ωρες.
Αλλα για να αντιμετωπισεις το καλαζαρ πρεπει να επισκευτεις ενα κτηνιατρο (καλο) η μια φιλοζωικη.
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
 
  • Like
Reactions: vrmode


Louloudi

Member
4 Ιανουαρίου 2016
22
6
37
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Ο μούργος μου εμφάνισε συμπτώματα καλαζάρ τον Αύγουστο. Κάναμε το τεστ, βγήκε θετικό αλλά δυστυχώς η γιατρός δεν έκανε εξέταση για τίτλο. Ήμουν κι εγώ ψιλοάσχετη και δεν ήξερα την τύφλα μου για την ασθένεια οπότε δεν της ζήτησα να την κάνουμε. Κάναμε αιματολογικές και βιοχημικές και είχε πειραχτεί μόνο ο αιματοκρίτης. Ξεκινήσαμε θεραπεία με ζυλαπουρ και μιλτεφοράν και τον Οκτώβριο ξανά αιματολογικές και βιοχημικές. Είχε επανέλθει ο αιματοκρίτης. Για τίτλο κάναμε το Νομέμβριο και βρήκε 1/800 χωρίς όμως να έχω σταματήσει το ζυλαπούρ. Θέλω να ξανακάνω τον επόμενο μήνα εξέταση για τίτλο αλλά οι γιατροί με έχουν μπερδέψει. Ο ένας μου λέει πως πρέπει να σταματήσουμε το ζυλαπούρ για 20 μέρες και ο άλλος ότι δεν έχει νόημα να το σταματήσει γιατί έτσι κι αλλιώς θα το παίρνει πάντα και πρέπει να παρακολουθούμε την εξέληξη με αυτό το δεδομένο.

Τη γνώμη σας από την εμπειρία σας θα ήθελα.

Ευχαριστώ.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καταρχήν νομίζω τόσο γρήγορα είναι λάθος οι εξετάσεις...
από την άλλη
γιατί δεν κάναν την θεραπεία μαζί με το λεισγκαρντ που μηδενίζει..
( θεωρητικά πάντα...)
καλύτερα να τοποθετηθεί κάποιος με περισσότερες γνώσεις επί του θέματος....
 


Louloudi

Member
4 Ιανουαρίου 2016
22
6
37
Τις εξετάσεις θέλω να τις κάνω εντός τριμήνου επειδή δεν είχα κάνει στην αρχή. Θέλω να ξέρω αν μειώνεται το ποσοστό η μένει σταθερό. Μετά θα κάνω ανά εξάμηνο.
 


ΛΟΥΚΑΣ7

New Member
5 Ιανουαρίου 2016
2
0
34
καλησπέρα σας,έχω ένα σκυλί το οποιο προσφατα βρεθηκε θετικο σε καλαζαρ. ξερω οτι το φαρμακο για την θεραπεια του ειναι το milteforan αλλα δυστυχως ειναι αρκετα ακριβο.Μηπως εχετε καποιο περισσευμα απο το συγκεκριμενο φαρματο,προκειμενου να το αγορασω σε μια πιο προσιτη τιμη? Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
 


ΕλενηΔ

New Member
23 Δεκεμβρίου 2015
4
0
29
καλησπερα,εαν ο τιτλος ειναι χαμηλος και το leishguard μπορει να κανει καλη δουλεια και ειναι αρκετα πιο φθηνο απο το milteforan.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Το συμπέρασμα ότι χρειάζεται το τάδε φάρμακο ή το τάδε σχήμα θεραπείας ποιος το έβγαλε?
Κτηνίατρος το έχει δει το σκυλί?
 
  • Like
Reactions: Orilis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3