ΛΟΥΚΑΣ7

New Member
5 Ιανουαρίου 2016
2
0
34
Ναι το πηγαμε σε κτηνιατρο,το σκυλι χρειαζεται την συγκεκριμενη θεραπεια,καθως και ενα αλλο συρωπι για τα νεφρα καθως εχει νεφρικη ανεπαρκεια δυστυχως.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ναι το πηγαμε σε κτηνιατρο,το σκυλι χρειαζεται την συγκεκριμενη θεραπεια,καθως και ενα αλλο συρωπι για τα νεφρα καθως εχει νεφρικη ανεπαρκεια δυστυχως.
Α οκ - λογικό τότε για το μιλτεφοράν.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
καλησπερα,εαν ο τιτλος ειναι χαμηλος και το leishguard μπορει να κανει καλη δουλεια και ειναι αρκετα πιο φθηνο απο το milteforan.
Μήπως λέω μήπως να μη δίνουμε συμβουλές για φάρμακα? Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο και επικίνδυνο.
 


Louloudi

Member
4 Ιανουαρίου 2016
22
6
37
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Ο μούργος μου εμφάνισε συμπτώματα καλαζάρ τον Αύγουστο. Κάναμε το τεστ, βγήκε θετικό αλλά δυστυχώς η γιατρός δεν έκανε εξέταση για τίτλο. Ήμουν κι εγώ ψιλοάσχετη και δεν ήξερα την τύφλα μου για την ασθένεια οπότε δεν της ζήτησα να την κάνουμε. Κάναμε αιματολογικές και βιοχημικές και είχε πειραχτεί μόνο ο αιματοκρίτης. Ξεκινήσαμε θεραπεία με ζυλαπουρ και μιλτεφοράν και τον Οκτώβριο ξανά αιματολογικές και βιοχημικές. Είχε επανέλθει ο αιματοκρίτης. Για τίτλο κάναμε το Νομέμβριο και βρήκε 1/800 χωρίς όμως να έχω σταματήσει το ζυλαπούρ. Θέλω να ξανακάνω τον επόμενο μήνα εξέταση για τίτλο αλλά οι γιατροί με έχουν μπερδέψει. Ο ένας μου λέει πως πρέπει να σταματήσουμε το ζυλαπούρ για 20 μέρες και ο άλλος ότι δεν έχει νόημα να το σταματήσει γιατί έτσι κι αλλιώς θα το παίρνει πάντα και πρέπει να παρακολουθούμε την εξέληξη με αυτό το δεδομένο.

Τη γνώμη σας από την εμπειρία σας θα ήθελα.

Ευχαριστώ.
Παιδιά, κάποιος να βοηθήσει υπάρχει;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Ο μούργος μου εμφάνισε συμπτώματα καλαζάρ τον Αύγουστο. Κάναμε το τεστ, βγήκε θετικό αλλά δυστυχώς η γιατρός δεν έκανε εξέταση για τίτλο. Ήμουν κι εγώ ψιλοάσχετη και δεν ήξερα την τύφλα μου για την ασθένεια οπότε δεν της ζήτησα να την κάνουμε. Κάναμε αιματολογικές και βιοχημικές και είχε πειραχτεί μόνο ο αιματοκρίτης. Ξεκινήσαμε θεραπεία με ζυλαπουρ και μιλτεφοράν και τον Οκτώβριο ξανά αιματολογικές και βιοχημικές. Είχε επανέλθει ο αιματοκρίτης. Για τίτλο κάναμε το Νομέμβριο και βρήκε 1/800 χωρίς όμως να έχω σταματήσει το ζυλαπούρ. Θέλω να ξανακάνω τον επόμενο μήνα εξέταση για τίτλο αλλά οι γιατροί με έχουν μπερδέψει. Ο ένας μου λέει πως πρέπει να σταματήσουμε το ζυλαπούρ για 20 μέρες και ο άλλος ότι δεν έχει νόημα να το σταματήσει γιατί έτσι κι αλλιώς θα το παίρνει πάντα και πρέπει να παρακολουθούμε την εξέληξη με αυτό το δεδομένο.

Τη γνώμη σας από την εμπειρία σας θα ήθελα.

Ευχαριστώ.
Για το ζυλαπούρ δίνουν διάφοροι γιατροί διαφορετική συχνότητα και ποσότητα.
Κάτι άλλο που πρέπει να διευκρινίσεις μαζί τους επίσης είναι:
Πότε έκανες τη θεραπεία? Πόσο καιρό μετά τη θεραπεία έχει νόημα να ελέγξεις τον τίτλο αν έπεσε? Ας πούμε στην περίπτωσση θεραπείας με γκουλαντίμ τσεκάρεις 3 μήνες μετά τον τίτλο - αν τον τσεκάρεις μόλις ένα μήνα μετά δεν έχει κανένα νόημα.
Όταν ξεκινήσατε θεραπεία δεν ξέρατε τίτλο? Ο γιατρός δηλαδή ξεκίνησε θεραπεία χωρίς τίτλο?
 


Louloudi

Member
4 Ιανουαρίου 2016
22
6
37
Για το ζυλαπούρ δίνουν διάφοροι γιατροί διαφορετική συχνότητα και ποσότητα.
Κάτι άλλο που πρέπει να διευκρινίσεις μαζί τους επίσης είναι:
Πότε έκανες τη θεραπεία? Πόσο καιρό μετά τη θεραπεία έχει νόημα να ελέγξεις τον τίτλο αν έπεσε? Ας πούμε στην περίπτωσση θεραπείας με γκουλαντίμ τσεκάρεις 3 μήνες μετά τον τίτλο - αν τον τσεκάρεις μόλις ένα μήνα μετά δεν έχει κανένα νόημα.
Όταν ξεκινήσατε θεραπεία δεν ξέρατε τίτλο? Ο γιατρός δηλαδή ξεκίνησε θεραπεία χωρίς τίτλο?
Ναι, ξεκινήσαμε χωρίς τίτλο. Τώρα το ξέρω ότι θα γελάσετε, αλλά η γιατρός μου είπε ότι κατάλαβε "εμπειρικά" ότι είχε μεγάλο τίτλο το σκυλί και δεν ήθελε να με επιβαρύνει οικονομικά γι' αυτό δεν έκανε την εξέταση. Δεν το ζήτησα κι εγώ γιατί είχα άγνοια επί του θέματος.

Επειδή λοιπόν δεν κάναμε στην αρχή, του έκανα το Νοέμβριο (2 μήνες μετά τη λήξη της θεραπείας) και θέλω να κάνουμε και τον Φεβρουάριο (3 μήνες μετά) για να δω αν πέφτει, αν ανεβαίνει ή αν μένει σταθερός ο τίτλος. Και δεν ξέρω, να σταματήσω το zylapour πριν την εξέταση ή όχι; οι δύο κτηνίατροι που έχω πάει μου λένε διαφορετικά πράγματα. Ρώτησα και έναν τρίτο και μου είπε πως δεν πρέπει να το σταματήσει. Τι στην ευχή να κάνω;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Μόλις γύρισα από το Λιαπή για ένα θέμα ματιού και επί της ευκαιρίας του ζήτησα μια άποψη και για το θέμα καλαζάρ. Επίσης μίλησα εκεί και με έναν του ΑΠΘ που εξειδικεύεται σε καρδιολογικά αλλά είχε ασχοληθεί και με καλαζάρ στο παρελθόν.
Αυτό που με προβλημάτισε (δεδομένου ότι χρησιμοποιώ και Cilroton και Zylapour εναλλάξ πάντα) είναι ότι και οι δύο δεν πιστεύουν στο leishguard/cilroton και θεωρούν ότι δεν έχει αποδειχτεί ακόμη η αποτελεσματικότητα ή δεν υπάρχουν επαρκείς έρευνες που να την αποδεικνύουν.
Από την επόμενη εβδομάδα θα έρθω σε επαφή με το ΑΠΘ για το θέμα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη για το πως να χειριστώ το θέμα καλαζάρ στην Πέππερ. Οπότε θα ενημερώσω.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
vrmode Εγω το zylapoyr το δινω μαζι με το cilotron. Δεν κανω καλα ;Ο σκυλος μου παντως ειναι μια χαρα μετα την θεραπεια με το milteforan. Οριστικες απαντησεις θα εχω σε ενα μηνα απο τωρα.
Αν κάνεις καλά και αν κάνω καλά δεν ξέρω...
Κι εγώ ψάχνομαι...
Ταυτόχρονα δύο χάπια δίνεις δηλαδή?
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


23 Οκτωβρίου 2015
13
16
55
Το πρωι δινω 2 ζυλαπουρ και 2 σιλοτρον και το βραδυ 2 ζιλαπουρ
Στα τελη φεβρουαριου θα γνωριζουμε ολοι μας.
Θα πω τα παντα με λεπτομεριες.
Μακαρι να γινουν καλα ολα τα σκυλακια μας.
 




23 Οκτωβρίου 2015
13
16
55
Εκανα εξετασεις και δεικτης κατεβηκε 1 προς 100 ολα πηγαν πολυ καλα ο ιατρος μου ειπε να συνεχισω το ζιλαπουρ για 3 μηνες ακομη.Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας και για την στηριξη σας
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Μόλις γύρισα από το Λιαπή για ένα θέμα ματιού και επί της ευκαιρίας του ζήτησα μια άποψη και για το θέμα καλαζάρ. Επίσης μίλησα εκεί και με έναν του ΑΠΘ που εξειδικεύεται σε καρδιολογικά αλλά είχε ασχοληθεί και με καλαζάρ στο παρελθόν.
Αυτό που με προβλημάτισε (δεδομένου ότι χρησιμοποιώ και Cilroton και Zylapour εναλλάξ πάντα) είναι ότι και οι δύο δεν πιστεύουν στο leishguard/cilroton και θεωρούν ότι δεν έχει αποδειχτεί ακόμη η αποτελεσματικότητα ή δεν υπάρχουν επαρκείς έρευνες που να την αποδεικνύουν.
Από την επόμενη εβδομάδα θα έρθω σε επαφή με το ΑΠΘ για το θέμα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη για το πως να χειριστώ το θέμα καλαζάρ στην Πέππερ. Οπότε θα ενημερώσω.
Ο δικός μου ιατρός μου πρότεινε leisguard και το δίνω δεύτερο χρόνο τώρα. Το Νοέμβριο η Barbie είχε τίτλο 1/100 και η Χαρά 1/50. Μου λέει: δεν κάνουμε τίποτα, δίνουμε το Μάρτιο leisguard και ξανά εξετάσεις. Τον εμπιστεύομαι και ας ανησυχώ. Χθες πήραμε τους τίτλους: και οι δυο είναι αρνητικές. Οπότε συμπεραίνουμε ότι το σκεύασμα δεν δρα προληπτικά (εφόσον κόλλησαν) αλλά θεραπευτικά. Θα το δώσω ξανά τον Ιούλιο. Βάζω βεβαίως και αμπούλα και τα αιθέρια έλαια.
Τι τίτλο είχε η Πέππερ?
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
To leisguard δρα προληπτικα (σα δευτερο μετρο προφυλαξης ΜΕΤΑ τα εντομοκτονα/εντομοαπωθητικα) και θεραπευτικα σε περιπτωση μολυνσης (επικουρικα μαζι με τα λεισμανιοκτονα φαρμακα)... ουσιαστικα ενεργοποιει την κυτταρικη ανοσια του ζωου απεναντι στο παρασιτο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Tώρα μου το γύρισε κι ο δικός μου - leisguard μου είπε αντί για cilroton, δεν τον άκουγα καλά στο τηλέφωνο γιατί, θα τον ρωτήσω από κοντά.
Η Πέππερ είχε >1600, μετά την γκλουκαντίμ έπεσε στα 1/800 όπου έμεινε κολλημένη σχεδόν ένα χρόνο και προχθές που πήραμε αποτελέσματα είναι στ 1/400. Το επίχρισμα από λεμφαδένες είναι καθαρό, η κλινική της εικόνα μια χαρά.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Tώρα μου το γύρισε κι ο δικός μου - leisguard μου είπε αντί για cilroton, δεν τον άκουγα καλά στο τηλέφωνο γιατί, θα τον ρωτήσω από κοντά.
Η Πέππερ είχε >1600, μετά την γκλουκαντίμ έπεσε στα 1/800 όπου έμεινε κολλημένη σχεδόν ένα χρόνο και προχθές που πήραμε αποτελέσματα είναι στ 1/400. Το επίχρισμα από λεμφαδένες είναι καθαρό, η κλινική της εικόνα μια χαρά.
πολύ καλά!!! περαστικά της!! εγώ θα συνεχίζω το leisguard πάλι το Ιούλιο. Δηλαδή δίνω ένα μήνα και κρατάει για άλλους 3, μετά ξανά.
 
  • Like
Reactions: vrmode


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
@vrmode και σε οποιον αλλο ξερει.
Κατ΄αρχην καλημερα.
Εδινα απο 12/3/19 και στα δυο σκυλακια cilroton ( γεννοσημο του leisguard ) ταμπλετα προληπτικα. Η μικρη ειχε τελειωσει με τον πρωτο της οιστρο στις 3/3/19. Στις 23/3 η μικρη αρχισε να εμφανιζει καποιες παρενεργειες
" Σε σπάνιες περιπτώσεις, έχουν παρατηρηθεί διαταραχές του μαστικού αδένα (μαστική υπερπλασία και αύξηση της παραγωγής γάλακτος) - Σε σπάνιες περιπτώσεις έχει παρατηρηθεί απάθεια και συμπτώματα από το πεπτικό (κοιλιακός πόνος, διάρροια, εμετός, μείωση όρεξης). Αυτά τα συμπτώματα εξαφανίζονται μετά την απόσυρση της θεραπείας."
Εδω πρεπει να αναφερω οτι την ιδια αγωγη ειχε παρει και το 2018 χωρις καμμια παρενεργεια.
Της το σταματησα αμεσως και το σκυλακι επανηλθε σε δυο μερες δηλ. σημερα 27/3 .
Το ερωτημα που τιθεται ειναι αν το ξεκιναω παλι και ποτε ; Δηλ. μετα απο την παύση ποσων ημερων ;
Ο αρσενικος συνεχιζει χωρις να εχει παρουσιασει κανενα συμπτωμα.
Θα ρωτησω και κτηνιατρο αλλα αν καποιος εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο ας μου πει για την εμπειρια του.
Ευχαριστω και περιμενω τις απαντησεις σας.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@vrmode και σε οποιον αλλο ξερει.
Κατ΄αρχην καλημερα.
Εδινα απο 12/3/19 και στα δυο σκυλακια cilroton ( γεννοσημο του leisguard ) ταμπλετα προληπτικα. Η μικρη ειχε τελειωσει με τον πρωτο της οιστρο στις 3/3/19. Στις 23/3 η μικρη αρχισε να εμφανιζει καποιες παρενεργειες
" Σε σπάνιες περιπτώσεις, έχουν παρατηρηθεί διαταραχές του μαστικού αδένα (μαστική υπερπλασία και αύξηση της παραγωγής γάλακτος) - Σε σπάνιες περιπτώσεις έχει παρατηρηθεί απάθεια και συμπτώματα από το πεπτικό (κοιλιακός πόνος, διάρροια, εμετός, μείωση όρεξης). Αυτά τα συμπτώματα εξαφανίζονται μετά την απόσυρση της θεραπείας."
Εδω πρεπει να αναφερω οτι την ιδια αγωγη ειχε παρει και το 2018 χωρις καμμια παρενεργεια.
Της το σταματησα αμεσως και το σκυλακι επανηλθε σε δυο μερες δηλ. σημερα 27/3 .
Το ερωτημα που τιθεται ειναι αν το ξεκιναω παλι και ποτε ; Δηλ. μετα απο την παύση ποσων ημερων ;
Ο αρσενικος συνεχιζει χωρις να εχει παρουσιασει κανενα συμπτωμα.
Θα ρωτησω και κτηνιατρο αλλα αν καποιος εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο ας μου πει για την εμπειρια του.
Ευχαριστω και περιμενω τις απαντησεις σας.
Cilroton είχα δώσει πριν πολύ καιρό (4 χρόνια?) αλλά μετά άλλαξε γνώμη ο κτηνίατρος και μου το αντικατέστησε με leisguard για ...καλύτερη απόδοση/απορρόφηση αν θυμάμαι καλά. Πάντως δεν είχα παρατηρήσει κάποια συμπτώματα τότε με κανένα από τα δύο.
 
  • Like
Reactions: stefanosk


Maria1979

Member
13 Μαϊου 2019
5
0
44
Γειά σας . Αν μπορείτε μια βοήθεια. Έχω μια σκυλίτσα μικρόσωμη. Έχει λεισμανίαση 1/800 ..αλλά δεν της έχει πειράξει ζωτικά όργανα. Ξεκίνησα θεραπεία με μιλτεφοράν και ζιλαπούρ. Της έδωσα μιλτεφοράν 18 μέρες παραπάνω . ! Αντί για 28 μόνο. Τώρα ο γιατρός (που δεν ξέρω πόσο έμπειρος είναι)μου πε να της κόψω και το μιλτεφοράν και το ζιλαπούρ. Ζιλαπούρ πήρε δυο μήνες μόνο. Ένας άλλος που ρώτησα μου πε δεν πειράζει γιατί ο ίδιος το δίνει για ένα χρόνο μετά. !! Και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν έχω ξανα αντιμετωπίσει λεισμανίαση . Επίσης για την πρόληψη ο ένας λέει μόνο περιλαίμιο και ο άλλος περιλαίμιο και αμπούλα. Δεν ξέρω τι να κάνω.
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Επίσης για την πρόληψη ο ένας λέει μόνο περιλαίμιο και ο άλλος περιλαίμιο και αμπούλα. Δεν ξέρω τι να κάνω.
Αναλογα το περιλαιμιο. Πχ. BAYER SERESTO και μια φυτικη αμπουλα οπως η BIOCTON της BEAPHAR ή αμπουλα οπως η Vectra 3d και περιλαιμιο Top safe plus απο Μαρτιο εως και Νοεμβριο.
Τους υπολοιπους μηνες αναλογα την περιοχη και τις συνθηκες υγιεινης του χωρου και του σκυλου τιποτα η μια αμπουλα Stronghold.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf