Λυκόσκυλο με νόσο Κρον (Crohn's Disease)


galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
Καλησπερα σας. Εχω μια περίπτωση με εναν γερμανικό ποιμενικό ηλικίας 6μιση ετων που δεν μπορω να βγαλω ακρη με τίποτα.

Εχω αλλάξει περίπου 5 κτηνιάτρους, εχω κανει οτι υπάρχει απο εξετάσεις, καλλιέργειες, υπερηχους, τα πάντα, εχω αλλάξει ενα σωρο φαρμακευτικες αγωγες αλλα δεν εχει παει προς το καλυτερο σχεδον καθολου ποτε ο σκυλος.

Μετα απο ολα οσα έχουμε κανει, έχουμε καταλήξει στο οτι πάσχει από νόσο του Crohn (ή φλεγμονωδη νόσο του εντέρου κάτι τέτοιο τέλος πάντων) σε συνδυασμό με Παγκρεατικη ανεπάρκεια (πρόσφατη διαφορική διάγνωση με βάση την εικόνα και το χρωμα των κενώσεων).
Επισης το σκυλί έχει κ αλλα γενετικά θέματα να υπάρχουν στο background, όπως κυστες στο ένα νεφρό και δυσπλασία στα πίσω πόδια, που τουλάχιστον αυτα ειναι προβλήματα που δεν μας απασχολούν άμεσα, χρειάζονται όμως τακτική παρακολούθηση.

Αυτά που χρήζουν άμεσης λύσης στην παρούσα φάση ειναι η νόσος στο έντερο και η παγκρεατικη ανεπάρκεια.
Είμαστε σε μια κατάσταση, που υπάρχει εδω και 2 χρόνια αλλα εχει απογειωθεί καπου στο τελευταίο 6μηνο, όπου καθε μερα κάνει σε κάθε βόλτα διαρροιες (3-5 βόλτες τη μερα) και σπάνια κάνει κάποια φυσιολογικά ας πούμε κακα... Τελευταία ειδικα περίπου 1 στις 8 κενώσεις να ειναι ψιλόφυσιολογική.
Το σκυλί δεν έχει χάσει όρεξη ουτε διάθεση για παιχνίδι ουτε διχνει να πονάει, ομως ειναι κουρασμένος και εχει χασει πολλα κιλά.

Οι περισσότεροι γιατροί δεν ασχολιόντουσαν ξεκάθαρα με το πρόβλημα προφανώς γιατί δεν ειχαν ιδέα. Ο πρώτος που ασχολήθηκε με το έντερο οταν πια το ζωντανό ηταν σε σοκαριστικη έξαρση, δηλαδή του έφευγαν οι διαρροιες μεσα στο σπιτι, προτεινε ως θεραπεια lmunofar 100mg και Asacol, βαριές κιόλας θεραπείες και μάλιστα σε συνδιασμο με αλλα φάρμακα οπως flagyl κτλ, που εν τέλει δεν τον έπιασε τίποτα από αυτά.
Να σημειωθεί οτι εχουμε δοκιμασει παρα πολλούς συνδιασμους διατροφής και φαρμάκων που αφορούσαν έντερο, πάγκρεας, χολη, συκώτι μέχρι και προστάτη. Καναμε έλεγχο και ανα καιρούς πηραμε φάρμακα για τα πάντα, αναλογα με το τι θεωρούσε σημαντικό ο καθε κτηνίατρος.

Τελειώνοντας, τους τελευταίους 3 περίπου μηνες έχουμε ξεκινήσει με μια νεα γιατρό που τον παρακολουθεί, θεραπεία με ομοιοπαθητικα φάρμακα για τη νόσο του εντέρου, μαζί με παγκρεατικά ένζυμα και προβιοτικα, σε συνδυασμό με υποαλλεργικη τροφή της Royal canin ,hypoallergenic και στην αρχη για μερικές εβδομάδες φαινόταν προσπάθεια του οργανισμού για βελτίωση, είδαμε αρκετές φυσιολογικες κενώσεις ή έστω περισσότερες συγκριτικά με τις διαρροιες.
Τώρα είμαστε πάλι σε πλήρη έξαρση, χωρίς να αλλάξουμε κατι, και έχουμε επανέλθει σε καθημερινές διαρροιες σε κάθε βόλτα και τη τελευταία μέρα ειχαμε μέχρι και αίμα.
Φυσικά έχουμε επικοινωνήσει με τη γιατρό και μας εχει δωσει αγωγή αλλα γενικά δεν βλέπουμε φως στο τούνελ εδω και πάρα πολύ καιρό.

Εχουμε καμια συμβουλη για την περίπτωση του; Είμαστε σε απελπιστικη κατάσταση...

Ευχαριστώ πολυ.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Δεν μπορώ δυστυχώς να προσφέρω βοήθεια αλλά σε αντίστοιχη περίπτωση (όχι τόσο χάλια) ο σκύλος μιας φίλης (ΓΠ) βελτιώθηκε αρκετά με τον κωδικό με υδρολυμμένες πρωτεΐνες. Κάποιοι ίσως σου συστήσουν και BARF. Έχεις βρει τι τον πειράζει περισσότερο απο τα υπόλοιπα? Π.χ. ο δικός μου (ΓΠ) είχε σοβαρό πρόβλημα με το καλαμπόκι χωρίς ποτέ τα κακά του να είναι "τέλεια". Δοκίμασες καθόλου μαγειρευτό, κοτόπουλο και ρύζι ή αρνί και ρύζι?
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Και εμείς έχουμε παρόμοια προβλήματα αλλά αντί για διάρροια πάμε κατευθείαν σε εμετούς και κακά με αίμα. Εμάς όμως μας κάθεται καλά η υδρολυμμενη πρωτεινη. Επισης, αν θες δοκίμασε να του δώσεις λίγη βρασμένη κολοκύθα είτε σκέτη είτε με κοτόπουλο. Στη δική μας περίπτωση είναι το μοναδικό πράγμα που τρώει όταν είναι σε έξαρση και έχω παρατηρήσει ότι του κάνει καλό και τα κακα του σφίγγουν κατευθείαν. Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.
 




galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
Δεν είναι ξαφνικά μια μέρα.. Εδώ και κάπου στα 1,5 με 2 χρόνια έχουμε δοκιμάσει τα πάντα και έχουμε αλλάξει πόσους γιατρούς... Και έχουμε κάνει 5000 εξετάσεις... Γιαυτό έραψα μπας και έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι να έχει αποτέλεσμα ευχαριστώ πολύ θα μπω να διαβάσω φυσικά
 


galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
Δεν μπορώ δυστυχώς να προσφέρω βοήθεια αλλά σε αντίστοιχη περίπτωση (όχι τόσο χάλια) ο σκύλος μιας φίλης (ΓΠ) βελτιώθηκε αρκετά με τον κωδικό με υδρολυμμένες πρωτεΐνες. Κάποιοι ίσως σου συστήσουν και BARF. Έχεις βρει τι τον πειράζει περισσότερο απο τα υπόλοιπα? Π.χ. ο δικός μου (ΓΠ) είχε σοβαρό πρόβλημα με το καλαμπόκι χωρίς ποτέ τα κακά του να είναι "τέλεια". Δοκίμασες καθόλου μαγειρευτό, κοτόπουλο και ρύζι ή αρνί και ρύζι?
Καλημέρα ευχαριστώ για την απάντηση. Έχουμε δοκιμάσει και βαρφ και κοτοπουλο ρύζι. Στην μπαρφ είχε φτιάξει κάνα 4-5 μηνο ώστε που έπαθε μια μέρα σαλμονέλα 2 φορές και σταματήσαμε.. Και άλλη μια φορά του είχαν στουμπωσει τόσο πολύ που είχε πάθει κρίση στο μπαλκόνι και δεν μπορούσε να ενεργήσει.. Κοτόπουλο ρύζι είχε φτιάξει κ αυτό αρκετό καιρό πάλι 3-4 μήνες.. Ώστε που άρχισε πάλι τα ίδια μέχρι και με μόνο σκέτο κοτόπουλο. Τέλος δε έχω δοκιμάσει αυτό *υδρολυμμένες πρωτεΐνες* δεν μ το έχει πει κανείς γιατρός... Και τέλος δεν έχω βρει τι τον πειράζει.. Έχω δοκιμάσει και τροφή με πάπια έχει φτιάξει 2,3 εβδομάδες κ τα ίδια
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.544
6.972
Δεν είναι ξαφνικά μια μέρα.. Εδώ και κάπου στα 1,5 με 2 χρόνια έχουμε δοκιμάσει τα πάντα και έχουμε αλλάξει πόσους γιατρούς... Και έχουμε κάνει 5000 εξετάσεις... Γιαυτό έραψα μπας και έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι να έχει αποτέλεσμα ευχαριστώ πολύ θα μπω να διαβάσω φυσικά
Η νοσος του Κρον εχει αρκετα συμπτωματα κ αλλα κοινα με τη χρόνια φλεγμονωδη νόσο του εντέρου - και το λινκ ασχολείται κυρίως με τη χρόνια νόσο και αναφερει πολλά σχετικά με τις απορίες σου κ περιστατικά που αναφέρεις, ρίξε μια ματιά για να μην τα ξαναγράφω.

Εγώ δεν έχω δει όσο το ψάχνω ούτε διαγνωστική ούτε θεραπευτική προσέγγιση ικανοποιητική, ουτε στο εξωτερικό ούτε στην ημετέρα, για καμιά από τις παθήσεις που έχουν σχέση ή εκδηλώνονται έστω στο γαστρεντερικό. Καταλήγουν συνήθως να υποθέτουν για Κρον ή IBD και οι "λύσεις" ποτέ δεν είναι αρκετά efficient. Ως εκ τουτου οι περισσότεροι καταληγουν, δυστυχεστατα, σε παρόμοιες (όπως του ποστ) συντηρητικες διαιτολογικές αντιμετωπίσεις, ελλείψει άλλης ιατρικης μεθόδου αντιμετώπισης - και με το ματι, με trial & error, γιατί διαιτολογικα είναι που χωλαίνει περισσότερο ο ειδικός επιστημονικός τομεας...
 
  • Like
Reactions: mareco


galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
Η νοσος του Κρον εχει αρκετα συμπτωματα κ αλλα κοινα με τη χρόνια φλεγμονωδη νόσο του εντέρου - και το λινκ ασχολείται κυρίως με τη χρόνια νόσο και αναφερει πολλά σχετικά με τις απορίες σου κ περιστατικά που αναφέρεις, ρίξε μια ματιά για να μην τα ξαναγράφω.

Εγώ δεν έχω δει όσο το ψάχνω ούτε διαγνωστική ούτε θεραπευτική προσέγγιση ικανοποιητική, ουτε στο εξωτερικό ούτε στην ημετέρα, για καμιά από τις παθήσεις που έχουν σχέση ή εκδηλώνονται έστω στο γαστρεντερικό. Καταλήγουν συνήθως να υποθέτουν για Κρον ή IBD και οι "λύσεις" ποτέ δεν είναι αρκετά efficient. Ως εκ τουτου οι περισσότεροι καταληγουν, δυστυχεστατα, σε παρόμοιες (όπως του ποστ) συντηρητικες διαιτολογικές αντιμετωπίσεις, ελλείψει άλλης ιατρικης μεθόδου αντιμετώπισης - και με το ματι, με trial & error, γιατί διαιτολογικα είναι που χωλαίνει περισσότερο ο ειδικός επιστημονικός τομεας...
Το ξέρω πολύ καλά ότι είναι πολύ δύσκολη περίπτωση και αν θεραπευτεί δεν γινετε σε μια εβδομάδα αλλά μπορεί πχ να φύγει σε 2 χρόνια.. Εγώ μιλάω να τον πιάνει κάτι και πχ στον ένα μήνα την μια εβδομάδα να εχει διαρροιες και της άλλες προς το νορμάλ... Δεν γινετε να έχω 2.3 μήνες κάθε μα κάθε μέρα διάρροια 4 φορές την μέρα... Θα με βρίζει όλη η γειτονιά... Παρόλο που κυκλοφορώ με τσάντα με νερά μορομαντιλα τα πάντα και καθαρίζω τα πάντα.. Συν ότι το σκυλί πόσο διάρροια πια...
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Καλησπέρα,

έχεις καταγράψει τις τροφές που έχει φάει στο πέρας των χρόνων? Αν ναι θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μας τις αναφέρεις.
 


galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
Καλησπέρα,

έχεις καταγράψει τις τροφές που έχει φάει στο πέρας των χρόνων? Αν ναι θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μας τις αναφέρεις.
Καλησπέρα, έτρωγε μια ζωή royal canin από μικρός την μπλε την κανονική. Άλλαξα σε μια φάση δοκίμασα μπραφ κοτόπουλο και μοσχάρι τοτε δεν είχε πρόβλημα απλά βαρέθηκα την διαδικασία και ξανά royal.. Ο σκύλος είναι 6 μισή ετών οι διάρροιες άρχισαν κάπου στον 1 μισή χρόνο μέχρι σήμερα.. Το θέμα είναι ότι οι γιατροί άργησαν να βρουν πολύ το πρόβλημα έπρεπε να φτάσει στο απροχώρητο.. Δίναν φλαζιλ και αγμετιν συνέχεια και δοκιμάσαμε και καμιά τροφή χωρίς γλουτενι κτλπ μέχρι να φτάσει στο αποχωρητήριο λοιπόν. Είχε στρώσει αρκετό καιρό με δικιά μου μαγειρευτά έκανα δλδ ρύζι με κοτόπουλο. Καμία φορα μοσχάρι..κύμα με καρότο ρύζι και κανα αυγό.. Κάι τσοφλι που διάβασα από εδώ.. Κάνα 6 μηνο ήταν μια χαρά.. Ξανά άρχισε έδωσα μπραφ έφτιαξε κάνα 3 αντε 4 μηνο έπαθε 2 φορές σαλμονέλα σταμάτησα πάλι μαγειρευτά.. Πάλι διάρροια... Σκέτο κοτόπουλο βραστό πάλι διάρροια... Και πάει λέγοντας μετά
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
@galanos ...μισό!

Γράφεις, ότι ο πολυταλαίπωρος σκύλος σου, με barf είναι μια χαρά!
Αλλά...την μία φορά την σταμάτησες γιατί...βαρέθηκες. Τι ακριβώς βαρέθηκες;
Και την δεύτερη γιατί έπαθε σαλμονέλα!!! Παίζει να είσαι ο πρώτος που ακούω να λέει, ότι ο σκύλος του έπαθε σαλμονέλα από ωμή τροφή.
Εμένα μου φαίνεται, σαν να έχεις στα χέρια σου την λύση, για να σταματήσει να βασανίζεται ο έρμος κι εσύ να συνεχίζεις να ψάχνεσαι.
 
  • Like
Reactions: Siegfried


galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
@galanos ...μισό!

Γράφεις, ότι ο πολυταλαίπωρος σκύλος σου, με barf είναι μια χαρά!
Αλλά...την μία φορά την σταμάτησες γιατί...βαρέθηκες. Τι ακριβώς βαρέθηκες;
Και την δεύτερη γιατί έπαθε σαλμονέλα!!! Παίζει να είσαι ο πρώτος που ακούω να λέει, ότι ο σκύλος του έπαθε σαλμονέλα από ωμή τροφή.
Εμένα μου φαίνεται, σαν να έχεις στα χέρια σου την λύση, για να σταματήσει να βασανίζεται ο έρμος κι εσύ να συνεχίζεις να ψάχνεσαι.
Συγνώμη αλλά εγώ κατάλαβα ότι ρώτησες αναλυτικά τι έτρωγε μια ζωή... Οταν έγραψα βαρέθηκα ήταν 1.2 χρόνων δεν είχε κανένα πρόβλημα... Λες να είχα βρει λύση και να μην την έδινα?? Σαλμονέλα έχει πάθει 2 φορές από μπραφ γιαυτό την έκοψα..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Βασικά, προσωπικά δεν σε ρώτησα κάτι, γιατί με την "ιατρική" διατροφή δεν το κατέχω τόσο.
Αν ο σκύλος σου έπαθε σαλμονέλα από barf, κάτι δεν κάνεις καλά.
Αν η barf του κάθεται καλά, και δεν του δημιουργεί πρόβλημα, ενημερώσου για το τι πρέπει να κάνεις και ξαναξεκίνα την. Επιβάλλεται μάλλον, όπως τα λες τα πράγματα.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Τα πολλα αντιβιωτικα κατά πασα πιθανοτητα αφησαν "στειρο" το πεπτικο του, χωρις αμυνα. Για αυτό επαθε σαλμονελλα από τα ωμα στη δευτερη αποπειρα.

Αν ηταν δικο μου ζωο θα αρχιζα πρε+προ-βιοτικα και θα ταιζα μια πολύ καλη υποαλλεργικη τροφη για δυο μηνες τουλάχιστον. Όταν λεω υποαλλεργικη δεν εννοω "φαρμακευτικη" .

Σαφως το ζωο δεν τρωει ΤΙΠΟΤΑ άλλο. Ουτε στικακια για τα δοντια, ουτε μπουκιτσες κτλ.

Δυο πολύ καλες επιλογες είναι η Arden Grange Sensitive και η Brit Care Sensitive.

Εφόσον διαγνωστικα δεν υπαρχει κατεύθυνση ,δεν χανεις κατι.

Ευχομαι ότι καλυτερο και βελτιωση !
 
  • Like
Reactions: mareco and medusa


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Συγγνώμη , ξεχασα.

Αν θελεις ρωτα και τον γιατρο σου αν εχει ελεγχθεί ο θυροειδης του σκυλου ποτε.
 
  • Like
Reactions: mareco


galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
Συγγνώμη , ξεχασα.

Αν θελεις ρωτα και τον γιατρο σου αν εχει ελεγχθεί ο θυροειδης του σκυλου ποτε.
Καλημέρα ευχαριστώ για τον χρόνο σου, έχει διαγνωστεί πλέον χωρίς βιοψία όμως. Με ερεθισμένο έντερο νοσο κρον. Και παγκρεατικη ανεπαρκεια. Το έντερο με ομοιοπαθητικη το έχουμε ρυθμίσει αρκετά.. Το πάγκρεας προσπαθούμε να βρούμε την δόση με creon.. Όσο για την μπραφ θέλω να μάθω και να φτιάχνω μόνος μ... Γιατί καμιά εταιρία δεν κρατάει το iso και την πιιοτητα... Έτρωγε royal hypoallergenic κάνα μήνα χωρίς διαφορά :(
 


galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
Καλησπέρα ακόμα τίποτα καινούργιο ...
Δοκίμασα τροφή μαγειρεμένο κιμά γαλοπούλας , έφτιαξε 1-2 μέρες με γλυκοπατάτα πάλι φουλ διάρροια ... δοκίμασα και ποντικη από μοσχάρι με γλυκοπατάτα διάρροια ... μου είπε αν μπορώ να βρω ελάφι
αλλα νομίζω είναι πανάκριβο δε γινευε
Σαν τροφή για σκύλο ...
Δεν μπορώ να βγάλω άκρη είμαστε πάλι 1 μήνα κάθε μέρα διάρροια

Το μόνο καλό άρθρο που έχω βρει...

 
Last edited:
  • Like
Reactions: Estranged


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Αφού πήγανε καλά με την barf ξανάρχισέ τη, και μη δώσεις κοτόπουλο αν φοβάσαι για σαλμονέλα. Το αρνί θεωρείται υποαλλεργικό, θα μπορούσες ίσως να ξεκινήσεις με κάτι τέτοιο.
(H brit care που σου ανέφεραν και παραπάνω είναι από τις σχετικά "ευκολοχώνευτες" ξηρές για ευαίσθητα γαστρεντερικά απ'όσο ξέρω, κι έχει κι έναν κωδικό με ελάφι)
 
  • Like
Reactions: galanos


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.116
10.066
Athens
Fun fact - ένας γνωστός μου με αυτή τη νόσο ξεκίνησε το κάπνισμα με προτροπή γιατρού και τον βοήθησε.

Στους σκύλους τώρα, από ότι διάβασα μια γρήγορη είναι μια ασθένεια που κάνει εξάρσεις, μετά καλμάρει, μετά πάλι εξάρσεις κλπ. Ότι επίσης μακριά από υδατάνθρακες και ότι συνιστάται (σε barf πάντα) δοκιμή με κρέας που δεν έχει συνηθίσει να τρώει ο σκύλος όπως άλογο, πρόβατο, κατσίκι.

Στη θέση σου και αφού έχεις απελπιστεί θα δοκίμαζα εδώ: https://www.ernaehrung.vetmed.uni-muenchen.de/service/ernaehrungsberatung/eb_hunde/index.html

Πανεπιστήμιο Μονάχου, Κτηνιατρική όπου ασχολούνται με διατροφή (barf) και παρέχουν συμβουλευτικές υπηρεσίες διατροφής. Συμπληρώνεις ερωτηματολόγιο και νούμερα από εξετάσεις και ό,τι άλλη διάγνωση έχεις και σου δίνουν μενού κομμένο και ραμμένο για την περίπτωσή σου με ένα κόστος 100-170€ (φαντάζομαι ότι το πιο ακριβό θα είναι για ασθένειες). Μπορείς να τους πεις κιόλας ότι άλογο στην Ελλάδα δεν βρίσκουμε για να σου δώσουν εναλλακτικές.
 


galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
Fun fact - ένας γνωστός μου με αυτή τη νόσο ξεκίνησε το κάπνισμα με προτροπή γιατρού και τον βοήθησε.

Στους σκύλους τώρα, από ότι διάβασα μια γρήγορη είναι μια ασθένεια που κάνει εξάρσεις, μετά καλμάρει, μετά πάλι εξάρσεις κλπ. Ότι επίσης μακριά από υδατάνθρακες και ότι συνιστάται (σε barf πάντα) δοκιμή με κρέας που δεν έχει συνηθίσει να τρώει ο σκύλος όπως άλογο, πρόβατο, κατσίκι.

Στη θέση σου και αφού έχεις απελπιστεί θα δοκίμαζα εδώ: https://www.ernaehrung.vetmed.uni-muenchen.de/service/ernaehrungsberatung/eb_hunde/index.html

Πανεπιστήμιο Μονάχου, Κτηνιατρική όπου ασχολούνται με διατροφή (barf) και παρέχουν συμβουλευτικές υπηρεσίες διατροφής. Συμπληρώνεις ερωτηματολόγιο και νούμερα από εξετάσεις και ό,τι άλλη διάγνωση έχεις και σου δίνουν μενού κομμένο και ραμμένο για την περίπτωσή σου με ένα κόστος 100-170€ (φαντάζομαι ότι το πιο ακριβό θα είναι για ασθένειες). Μπορείς να τους πεις κιόλας ότι άλογο στην Ελλάδα δεν βρίσκουμε για να σου δώσουν εναλλακτικές.
Ευχαριστώ πάρα πολύ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.111
Μηνύματα
895.743
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π