Λύκοι στην παρνηθα


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Η Περιβαλλοντική Οργάνωση «Καλλιστώ», που δραστηριοποιείται εδώ και περισσότερα από δέκα χρόνια στη μελέτη και διατήρηση των μεγάλων σαρκοφάγων στην Ελλάδα, γνωστοποιεί ότι μετά από 50 χρόνια απουσίας εμφανίστηκαν λύκοι στον Εθνικό Δρυμό της Πάρνηθας.

Η επιβεβαίωση της επανεμφάνισης έγινε με έρευνες πεδίου και χρήση ειδικών αυτόματων φωτογραφικών διατάξεων υπέρυθρου, οι οποίες παρέμειναν ενεργές επί έξι μήνες.

Η έρευνα πραγματοποιήθηκε κατόπιν σχετικού αιτήματος για τεχνική βοήθεια από το Δασαρχείο Πάρνηθας τον Σεπτέμβριο του 2014.

Οι κάμερες τοποθετήθηκαν από τον βιολόγο της ΚΑΛΛΙΣΤΩΣ Δρ. Γιώργο Ηλιόπουλο και τα δεδομένα που συγκεντρώθηκαν αφορούν την παρουσία μιας αγέλης λύκων 7-8 ατόμων.

Τα αποτελέσματα κοινοποιήθηκαν στο Δασαρχείο Πάρνηθας και τον Φ.Δ. Πάρνηθας προς ενημέρωσή τους τον Σεπτέμβρη του 2015, αλλά και τον Οκτώβρη του 2015 μετά από επικαιροποίηση.

Η επανάκαμψη του λύκου στην περιοχή της Πάρνηθας και την ευρύτερη περιοχή ερμηνεύεται αποκλειστικά και μόνο με την διαδικασία της φυσικής επαναποίκισης από άτομα του είδους σε διασπορά, η οποία έχει ξεκινήσει εδώ και δύο τουλάχιστον δεκαετίες, με την σταδιακή επανεμφάνιση λύκων σε περιοχές της πρότερης κατανομής του είδους στην Στερεά Ελλάδα.

Η φυσική δάσωση σε μεγάλες εκτάσεις της ημιορεινής και ορεινής ζώνης, που ακολούθησαν τη σταδιακή εγκατάλειψη της υπαίθρου και την ορθολογικότερη διαχείριση των δασών, η βελτίωση του νομικού καθεστώτος προστασίας του λύκου και της αρκούδας και η επανάκαμψη των οπληφόρων, όπως ο αγριόχοιρος και το ζαρκάδι στην Ηπειρωτική Ελλάδα και το ελάφι στον Ε.Δ Πάρνηθας, αποτέλεσαν τις βασικότερες αιτίες για τη σταδιακή επανάκαμψη του είδους σε περιοχές όπου είχε παλιότερα εξαφανισθεί.

Παρόμοια τάση επανάκαμψης των μεγάλων σαρκοφάγων θηλαστικών (αρκούδα, λύκος, λύγκας, αδηφάγος) καταγράφεται πλέον σε ολόκληρη της Ευρώπη, σύμφωνα με τα αποτελέσματα σχετικής έρευνας που δημοσιεύτηκε τον Δεκέμβριο του 2014 στο επιστημονικό περιοδικό Science1 και στην οποία συμμετείχε και η ΚΑΛΛΙΣΤΩ, παρέχοντας δεδομένα παρουσίας για τον λύκο και την αρκούδα στην Ελλάδα.

Σημαντικότερες αιτίες της παρατηρούμενης επανάκαμψης αποτελούν η βελτίωση και αποκατάσταση των βιοτόπων τους και η θεσμοθέτηση ενός ικανού Ευρωπαϊκού νομικού πλαισίου προστασίας και διαχείρισής τους. Για την διαχείριση αυτής της επανάκαμψης η ΕΕ σύστησε τον Ιούνιο 2014 την «Ευρωπαϊκή Πλατφόρμα για την Συνύπαρξη Ανθρώπων και Μεγάλων Σαρκοφάγων».

Η ΚΑΛΛΙΣΤΩ έχει επιλεγεί από την ΕΕ μαζί με την Γερμανική εταιρεία συμβούλων adelphi για την τεχνική υποστήριξη του έργου της Πλατφόρμας2.

Η παρουσία του λύκου στον Ε.Δ. Πάρνηθας, όπως εξάλλου ισχύει και στο σύνολο της κατανομής του είδους στην Ευρώπη, δεν αποτελεί απειλή για τους περιπατητές της Πάρνηθας, καθώς οι λύκοι φοβούνται τον άνθρωπο. Παρόλα αυτά, η παρουσία του είδους στην περιοχή, μπορεί να συνοδευτεί από ζημιές στο κτηνοτροφικό κεφάλαιο. Στην περίπτωση αυτή, πρέπει να υπάρξει σχετική μέριμνα για την ενίσχυση των μεθόδων φύλαξης και προστασίας των κοπαδιών.

Δύο χαρακτηριστικά παραδείγματα της απαιτούμενης ενίσχυσης είναι η τοποθέτηση ηλεκτροφόρου περίφραξης γύρω από τις κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις και η χρήση καλών σκύλων φύλαξης κοπαδιών. Μάλιστα η ΚΑΛΛΙΣΤΩ έχει εδώ και χρόνια αναπτύξει ένα πανελλαδικό δίκτυο ανταλλαγών ή δωρεών τέτοιων σκύλων μεταξύ κτηνοτρόφων.

Αξίζει, τέλος, να σημειωθεί ότι ο λύκος, ως ανώτερος θηρευτής, αναμένεται να επιδράσει θετικά στο οικοσύστημα της Πάρνηθας και στον αυτόχθονα πληθυσμό του ελαφιού. Φυσικά, η αλληλεπίδραση των δύο ειδών πρέπει να παρακολουθείται συστηματικά.

http://www.econews.gr
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
"Παρόλα αυτά, η παρουσία του είδους στην περιοχή, μπορει να
συνοδευτεί με ζημιές στο ζωικό κεφάλεο"

Τόσα μας έφαγε το "στραβό κλίμα" ας φαει και κανένα ο λύκος
 
  • Like
Reactions: Rodi


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Μπα! Κυρίως έχουν να φάνε ελάφια...Καιρός ήταν, μπας και συνέλθει και αναζωογονηθεί η Πάρνηθα.

«Αξίζει, τέλος, να σημειωθεί ότι ο λύκος, ως ανώτερος θηρευτής, αναμένεται να επιδράσει θετικά στο οικοσύστημα της Πάρνηθας και στον αυτόχθονα πληθυσμό του ελαφιού.»

Το λεει εξ άλλου, έστω και ευγενικά ορθά! (μην θιξει τόσους που θα ορύοντο και θα διερρήγνυαν τα ιμμάτιά τους αν υπήρχε προσπαθεια μείωσης του πληθυσμού του (γουτσου γουτσου με τα γλυκά ματάκια) ελαφιού στην Πάρνηθα!

Αν και είναι τόσα πολλά τα ελάφια που τι να κάνουν 7-8 λύκοι...
 
Last edited:


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@ISKENDER δεν νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα στους γύρω κτηνοτρόφους γιατί όπως σωστά έγραψε ο @epial υπάρχει πολύ φαΐ στο βουνό (υπέρ πληθυσμός ελαφιων).
Η παρουσία τους στην Πάρνηθα νομίζω πως θα έχει θετικά αποτελέσματα.
Δεν νομίζω πως θα υπάρξει πρόβλημα ούτε με τους πεζοπορους και τους ανθρώπους γενικότερα. Σίγουρα δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να πλησιάσουν σε μέρη όπου συχνάζει κόσμος (πχ τατοι, μολα κτλ) αλλά και πεζοποροι σε πιο απόμόνομένα μέρη δεν νομίζω πως κινδυνεύουν.
Αν συνέχιζα να βολταρω στην Πάρνηθα όπως έκανα κάποτε, θα ήμουν λίγο περισσότερο προσεκτικός σε απομονωμένες διαδρομές και θα ένιωθα ωραία αν είχα την τύχη να έβλεπα ένα τέτοιο ζώο.

Περισσότερο φοβάμαι επικίνδυνες αγελές από αδέσποτα που είχα συναντήσει κάποτε στα ψηλά της Πάρνηθας (και που είχα φάει τρελό κράξιμο από κάποια μέλη σε παλιοτερο θεμα επειδή έλεγα πως πρέπει να απομακρυθουν) πάρα τους λύκους.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
@ISKENDER δεν νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα στους γύρω κτηνοτρόφους γιατί όπως σωστά έγραψε ο @epial υπάρχει πολύ φαΐ στο βουνό (υπέρ πληθυσμός ελαφιων).
Η παρουσία τους στην Πάρνηθα νομίζω πως θα έχει θετικά αποτελέσματα.
Δεν νομίζω πως θα υπάρξει πρόβλημα ούτε με τους πεζοπορους και τους ανθρώπους γενικότερα. Σίγουρα δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να πλησιάσουν σε μέρη όπου συχνάζει κόσμος (πχ τατοι, μολα κτλ) αλλά και πεζοποροι σε πιο απόμόνομένα μέρη δεν νομίζω πως κινδυνεύουν.
Αν συνέχιζα να βολταρω στην Πάρνηθα όπως έκανα κάποτε, θα ήμουν λίγο περισσότερο προσεκτικός σε απομονωμένες διαδρομές και θα ένιωθα ωραία αν είχα την τύχη να έβλεπα ένα τέτοιο ζώο.

Περισσότερο φοβάμαι επικίνδυνες αγελές από αδέσποτα που είχα συναντήσει κάποτε στα ψηλά της Πάρνηθας (και που είχα φάει τρελό κράξιμο από κάποια μέλη σε παλιοτερο θεμα επειδή έλεγα πως πρέπει να απομακρυθουν) πάρα τους λύκους.

Αυτο ακριβός εννοώ οτι αν φαει και κανένα πρόβατο ο λύκος
δεν ειναι προβλημα
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Βεβαια έχουν ήδη ξεκινήσει οι "κορώνες" απο άτομα που περπατάνε στον δρυμό και αφήνουν ελεύθερα τα σκυλιά τους.... Ή άτομα που έχουν κοπάδια (αν και αναρωτιέμαι που ειναι αυτά τα κοπάδια παρατημένα)
 


Rodi

Active Member
17 Ιουλίου 2013
29
57
Αγαπάμε λύκους! Αγαπάμε Παρνηθα!

Γεια σας κ παλι φιλοι.

Οι λυκοι κυκλοφορουν το βράδυ, το γνωρίζετε αυτο.
Στον δρυμο κ στα βασιλικα απαγορευεται η εισοδος απο την Δυση κ μετά.
(δεν ειμαι υστερική, απλά δεν θα αντεξω σχόλιο πηγα βραδυ στο βουνο κ μου επιτέθηκε λύκος κτλ)

Η φυσική "ανακύκλωση" χλωριδας κ πανίδας είναι ζωή για το οικοσύστημα.

Οι κορώνες βλάπτουν το δάσος γι αυτό καλό είναι να τις απομονώνουμε...
 




Rodi

Active Member
17 Ιουλίου 2013
29
57
Το διαβασα το αρθρο του εθνους.. εγω ειχα δει σκοτωμενο λυκο, ίσως αυτόν που αναφερει "η εύρεση ενός νεκρού ζώου που έμοιαζε με λύκο." διοτι συμπίπτει χρονικά, μετά το Λοιμικό αν θυμάμαι, τοποθετημενο σε παραξενη σταση κ προσανατολισμο κ με παραξενους σχηματισμους απο ξυλα στα κερατα.
Η κυκλοφορία στην Πάρνηθα καλύπτεται με ιστορίες μυστηρίου ειδικά κατά τις πανσελήνους!!
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Rodi Μπορείς να εξηγήσεις το προηγούμενο μήνυμα σου γιατί δυσκολεύομαι να βγάλω νόημα; Είδες ζώο σκοτωμενο που έμοιαζε με λύκο και είχε παραξενους σχηματισμόυς στα κέρατα;;;
 
  • Like
Reactions: Rodi and Orilis


Rodi

Active Member
17 Ιουλίου 2013
29
57
Το ζωο ηταν στην μεση ενος χωματοδρομου. Κουλο σημειο για να πεθανει ζωο σαν τον λυκο. Προφανως εγραψα βλακεια περι κερατων. Στο κεφαλι του δεν ειχε κερατα ο λυκος.. ειχαν σχηματισει με κλαδια κατι σαν κερατα. Τον ειχα βγαλει κ φωτο κ τον ειχα ποσταρει κ σ ενα φορουμ. Η @ghelly ισως το θυμαται.
το ζωο ηταν στο ιδιο σημειο τουλαχιστον μια εβδομαδα διοτι το θυμαμαι στην ιδια θεση δυο συνεχομενα σαββατοκυριακα.
 
  • Like
Reactions: ghelly


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Rodi Ο χωματοδρομος που λες είναι αυτός που πάει στο λοιμικο. Δεν έχει άλλον δρόμο στην περιοχή και ο συγκεκριμένος έχει μπάρες στην αρχή του (λιβάδι μολα) και γεγενικά είναι μια περιοχή στην πίσω πλευρά του βουνού όπου δεν πάει και πολύς κόσμος. Άρα δεν είναι περίεργο να πέθανε εκεί.
Δεν έχω δει την φωτογραφία που λες, (θα με ενδιέφερε να την δω) ούτε ποια χρονική περίοδο τραβήχτηκε, πάντως θυμάμαι ότι στην περιοχή υπήρχε αδεσποτος σκύλος σε άγρια κατάσταση πριν 3 χρόνια περίπου που έμοιαζε αρκετά με λύκο.

Όπως και να χει είναι πολύ καλό που το βουνό βρίσκει τους ρυθμούς του σιγά σιγά, καλό είναι να το σεβόμαστε, να μη ππηγαίνουμε με τα σκυλιά μας στον δρυμο και σε οτιδήποτε μπορούμε να βοηθησουμε είναι θετικό.
Αν θέλουμε να βοηθήσουμε ο καλύτερος τρόπος είναι να παίρνουμε μέρος σε δράσεις του ΕΔΑΣΑ. Πραγματικοί φύλακες άγγελοι το βουνού.

Υπάρχει και σχετικό θέμα στο φόρουμ για όσους θέλουν να ενημερωθούν.
http://www.dogforum.gr/community/threads/Πυροφύλαξη-στην-Πάρνηθα.27144/

Η σελίδα του ΕΔΑΣΑ : Www.edasa.gr
 


Rodi

Active Member
17 Ιουλίου 2013
29
57
Βρηκα τις φωτος δεν μπορω να τις ανεβασω, θα τις στειλω στην @ghelly να τις ανεβασει.
Ειναι πολυ πιθανό να ήταν σκυλος.. Εμεις ειχαμε κανει την διαδρομηη κατσιμιδι, αγ πετρος, λοιμικο, ξουλιζα, σαλονικη, μπροκολι κ πισω. το 2013 αυτο που σου λεω κ δεν εχω προς τα εκει απο τοτε...
Προσωπικα, σκυλια δεν παιρνω πλεον παρά μονο σε "κοσμικά" σημεία κ με οδηγό.
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Όποιου το σκύλο σκοτώσει λύκος γιατί το έχασε στη Πάρνηθα όπου απολάμβανε τη φύση χωρίς λουρί και τον ακούσω να χύσει κροκοδείλια δάκρυα με το θεώ θα τον βρίσω άσχημα.
Το ακούσατε ωρέ; Έχει λύκους στη Πάρνηθα. Και ελάφια θα φαγωθούν και σκύλοι αν παρατηθούν εκεί. Αυτά έχει η φύση. Αφήστε την στην ησυχία της επιτέλους.
 


Rodi

Active Member
17 Ιουλίου 2013
29
57
Νομιζω οτι το συγκεκριμένο ποστ προσπαθεί να αναδείξει αυτό που λες @I.Kyveli

Αυτά έχει η φύση κ επιτέλους η Παρνηθα σιγα σιγα βρισκει τον ρυθμο της κ αναγενναται..
 
  • Like
Reactions: ghelly


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Όποιου το σκύλο σκοτώσει λύκος γιατί το έχασε στη Πάρνηθα όπου απολάμβανε τη φύση χωρίς λουρί και τον ακούσω να χύσει κροκοδείλια δάκρυα με το θεώ θα τον βρίσω άσχημα.
Το ακούσατε ωρέ; Έχει λύκους στη Πάρνηθα. Και ελάφια θα φαγωθούν και σκύλοι αν παρατηθούν εκεί. Αυτά έχει η φύση. Αφήστε την στην ησυχία της επιτέλους.
Σκεφτομαι επισης και τα αδεσποτα που θα κυκλοφορουν εκει...για να μη πω για τους ασυνηδητους που πανε εκει και εγκαταλειπουν τα σκυλια τους...αφορμη ψαχνουν...ειδικα τωρα που εμψανιστηκαν λυκοι...ο νοων,νοητω...!!!
 


Rodi

Active Member
17 Ιουλίου 2013
29
57
δεν νομιζω οτι επι του παροντος τα αδεσποτα ειναι πρωτα στην τροφικη αλυσιδα του λυκου..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU