Πυροφύλαξη στην Πάρνηθα


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Όσοι μένετε Αθήνα μπορείτε να κάνετε βραδινή πυροφυλαξη στο πυροφυλακιο της σκιπιζας στη Πάρνηθα με τους εθελοντές δασοπροστασιας ατικης(ΕΔΑΣΑ). Μοναδική εμπειρία σε ένα μέρος μαγικό που σίγουρα θα σας μείνει αξέχαστη. Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε. περισσότερες πληροφορίες στο edasa-Forest Protection Volunteers of Attica
 
  • Like
Reactions: vek and MarilenaG






east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Όσοι μένετε Αθήνα μπορείτε να κάνετε βραδινή πυροφυλαξη στο πυροφυλακιο της σκιπιζας στη Πάρνηθα με τους εθελοντές δασοπροστασιας ατικης(ΕΔΑΣΑ). Μοναδική εμπειρία σε ένα μέρος μαγικό που σίγουρα θα σας μείνει αξέχαστη. Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε. περισσότερες πληροφορίες στο edasa-Forest Protection Volunteers of Attica
Εννοεις ως παρεα στους εθελοντες η ως βαρδια πυροφυλαξης?
Γιατι αν δεν απατωμαι θελει κ ενα μινι-σεμηναριο για να το κανεις αυτο......
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εννοεις ως παρεα στους εθελοντες η ως βαρδια πυροφυλαξης?
Γιατι αν δεν απατωμαι θελει κ ενα μινι-σεμηναριο για να το κανεις αυτο......
Ως βάρδια. Στο πυροφυλακιο πάει κάθε βράδυ 1 εκπαιδευμένο μέλος του ΕΔΑΣΑ ως υπεύθυνος πυροφυλαξης με 5 απλούς εθελοντές. Εκεί γίνεται ενημέρωση και από τις 12 και μετά (συνήθως ως τότε είναι όλοι ξύπνιοι) ο κάθε εθελοντής αναλαμβάνει 1 ώρα πυροφυλαξης. Αν πέσει κάτι στην αντίληψη του (φωτιά, καπνός,αμάξι που κινείται παράνομα στον δρυμό και οτιδήποτε άλλο) ξυπνάει αμέσως τον υπεύθυνο όπου αυτός ενεργεί ανάλογα. Υπάρχει επικοινωνία με πυροσβεστική και λοιπούς φορείς και γενικά είναι πολύ οργανωμένη η όλη φάση και ασφαλές για τους απλούς εθελοντές.
Δεν πάει ο καθένας όποτε του καπνίσει αλλά παίρνει τηλέφωνο στον ΕΔΑΣΑ και δηλώνει συμμετοχή. περισσότερες πληροφορίες στο edasa-Forest Protection Volunteers of Attica
 
  • Like
Reactions: vek and MarilenaG






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Μπορούμε να πάρουμε το σκύλο για παρέα? Αν ναι εγώ θα γούσταρα τρελά!
Kι εγώ αυτό σκέφτηκα αλλά έπαθα λουμπάγκο χθες και μου φύγε βίαια η χαρά :p
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μπορούμε να πάρουμε το σκύλο για παρέα? Αν ναι εγώ θα γούσταρα τρελά!
Δυστυχώς τα σκυλιά απαγορευονται από τον κανονισμό του δρυμού(μην ξεχνάμε ότι η Πάρνηθα είναι εθνικός δρυμός). Αν δείς τις φωτο πιο πάνω, στην περιοχή παίζουν κάτι ελαφάκια και λοιπά άγρια ζώα οπότε είναι και πρακτικά δύσκολο. Πάντως και χωρίς τον καλύτερο φίλο σου για παρέα θα περάσεις υπέροχα.
 
  • Like
Reactions: vek




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
πλακα κανεις? δεν το λέω ειρωνικά απλά ξέρω ότι ένα σκυλί από ένα καταφύγιο της πάρνηθας είχε χαθεί για 6 μήνες και επέστρεψε πρόσφατα. δεν καταλαβαίνω πια είναι η λογική του απαγορεύονται σκυλιά όταν δεν "απαγορευονται" άνθρωποι που μπορεί να κάνουν πολλά χειρότερα από ένα σκύλο!!!


δεν το γράφω προσωπικά σε εσένα εσύ απλά μας μεταφέρεις τους κανονισμούς...απλά μου φαντάζει αδιανόητο!!!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κι ομως στην Παρνηθα απαγορευονται τα σκυλια και στις πεζοποριες... Το ξερω (και απορησα) από μια φιλη που πάει διαρκώς πεζοπορια.
Ισως το γεγονός οτι ειναι οικοσιτα (και οχι παντα ισορροπημένα), να διαταράσσει το περιβάλλον του δρυμού
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
εμένα λογικό μου ακούγεται,
δεν μου φαίνεται σωστό να πάω με τον σκύλο μου ούτε και αν τον έχω δεμένο,
όσο και αν αγαπάω τους σκύλους με εκνευρίζει όταν ανέβω στο βουνό και δω σκύλους έστω και στο λουρί να γαυγίζουν και να κάνουν σαν παλαβοί στα ερεθίσματα που δεν είναι λίγα :(
Το οικοσύσστημα της Πάρνηθας δεν έχει ακόμα συνέλθει απο την τελευταία φωτιά, και πρέπει να είμαστε πάρα πολυ προσεχτικοί στις κινήσεις μας.
και για να μην είναι όλο οφ :cool:
έχω πάει παλιά με τον εδάσα είναι τρομερή εμπειρία, πραγματικά δεν νομίζω ότι μπορεί να το περιγράψει κάποιος ούτε να καταλάβει μόνο απο φωτο, αλλά πάρτε μαζί σας τα πιο χοντρα μπουφάν σας το ξημέρωμα στην Πάρνηθα είναι πολύ πολύ κρύο :)
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Όσοι μένετε Αθήνα μπορείτε να κάνετε βραδινή πυροφυλαξη στο πυροφυλακιο της σκιπιζας στη Πάρνηθα με τους εθελοντές δασοπροστασιας ατικης(ΕΔΑΣΑ). Μοναδική εμπειρία σε ένα μέρος μαγικό που σίγουρα θα σας μείνει αξέχαστη. Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε. περισσότερες πληροφορίες στο edasa-Forest Protection Volunteers of Attica
Συγχαρητήρια manolo για το άνοιγμα αυτού του θέματος!

Το καζίνο άραγε πόσο σύμφωνο είναι με τους με το γράμμα αλλά και το πνεύμα του νόμου;

Σχετικά link για τους κανονισμούς του Εθνικού Δρυμού.

http://www.dogforum.gr/v3/θέματα.οι...ουργίας.του.εθνικού.δρυμού.της.πάρνηθας-5245/

http://www.parnitha-np.gr/index_gr.htm
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...δεν καταλαβαίνω πια είναι η λογική του απαγορεύονται σκυλιά όταν δεν "απαγορευονται" άνθρωποι που μπορεί να κάνουν πολλά χειρότερα από ένα σκύλο!!!
Στην Πάρνηθα ζουν τα ελάφια (όσα έχουν απομείνει)...
Εδικά τα σκυλιά, απαγορεύονται γι' αυτόν ακριβώς το λόγο: Για να μην τα τρομοκρατούν, ενδεχομένως...

Υ.Γ. Τώρα, για τους "ανθρώπους", δεν μπορώ να διαφωνήσω... κάποιοι από αυτούς είναι που (εκτός πολλών άλλων) τα σκοτώνουν και τα σερβίρουν στη Χασιά...
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
πλακα κανεις? δεν το λέω ειρωνικά απλά ξέρω ότι ένα σκυλί από ένα καταφύγιο της πάρνηθας είχε χαθεί για 6 μήνες και επέστρεψε πρόσφατα. δεν καταλαβαίνω πια είναι η λογική του απαγορεύονται σκυλιά όταν δεν "απαγορευονται" άνθρωποι που μπορεί να κάνουν πολλά χειρότερα από ένα σκύλο!!!


δεν το γράφω προσωπικά σε εσένα εσύ απλά μας μεταφέρεις τους κανονισμούς...απλά μου φαντάζει αδιανόητο!!!
Σοβαρά μιλάω. Για να καταλάβεις πόσο σοβαρό είναι διάβασε σε παρακαλώ ένα άλλο θέμα πιο σχετικό που ξέθαψα ψάχνοντας το φόρουμ και θα το φέρω στην επιφάνεια απαντώντας εκεί.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Είναι και πρακτικό το θέμα. Φανταστείτε την ώρα που θα κοιμάστε τον σκύλο τι θα τον κάνετε; Θα τον δέσετε έξω όλο το βράδυ σε άγνωστο περιβάλλον με αρκετά ερεθίσματα και άγνωστους ήχους η θα τον αφήσετε ελεύθερο;;;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Κοίτα το όλο εγχείρημα έχει ως στόχο την προστασία του δάσους και όχι την ψυχαγωγία των εθελοντών. Απλώς επειδή είμαστε κολλημένοι με τους σκύλους μας σκεφτήκαμε κάποιοι ότι θα ήταν μια θαυμάσια ευκαιρία να απολαύσει και ο σκύλος την καταπληκτική φύση του δρυμού μαζί μας αλλά όταν το δεις ρεαλιστικά για πολλούς λόγους είναι φυσική η απαγόρευση.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Το καζίνο άραγε πόσο σύμφωνο είναι με τους με το γράμμα αλλά και το πνεύμα του νόμου;

Σχετικά link για τους κανονισμούς του Εθνικού Δρυμού.
το καζίνο άστο. πονεμένη και μεγάλη ιστορία. Πάντως το 80% των Αθηναίων, Πάρνηθα νομίζουν ότι είναι ως το καζίνο. Φυσικά η Πάρνηθα είναι πίσω από το καζίνο. Πανέμορφη και περιμένει να την ανακαλύψετε κάνοντας πυροφυλαξη με τον ΕΔΑΣΑ (για να μην ξεχνιόμαστε)
ευτυχώς που έβαλες τα link γιατί εγώ δυσκολεύομαι με αυτά.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf