Koykoy13

New Member
7 Οκτωβρίου 2018
4
0
35
Πήρα ενα κουταβάκι 90 ημερών Jack rassell με βιβλιάριο,διαβατηριο και pedigree που περιμένω να έρθει.Το σκυλάκι την πρώτη μέρα που ήρθε σπίτι το βράδυ παρουσίασε συμπτώματα ΤΥΦΟΥ,και η γιατρος του βρηκε και σκουληκια.Η κατάληξη είναι μέχρι σήμερα να το έχω σε νοσηλεία,είναι 3 μέρα σήμερα και το κουταβάκι δεν πάει καλά.Ο <<εκτροφεας>> επιμένει ότι έχει κάνει τα εμβόλια μέχρι και το 5απλο και αποπαρασιτωση.Υπάρχουν και τα αυτοκολητα στο βιβλιαριο που ειναι ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΟ.Η κτηνίατρος έχει στείλει σε κάποιον τους αριθμούς των εμβολίων να δει αν ειναι πλαστά.Θελω να ρωτησω,αν εχει κανει την αποπαρασιτωση,υπαρχει περιπτωση να ειναι γεματη η κοιλιτσα του σκουληκια?Ακομα αν τα εμβολια ειναι πλαστα πως μπορω να τον καταγγειλω να μην την πατήσει καποιος σαν εμενα.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ποιος είναι ο εκτροφέας, επιτρέπεται να πεις όνομα και πόσο το πήρες?

Ελπίζω να τα καταφέρει ο μικρός.
 


Koykoy13

New Member
7 Οκτωβρίου 2018
4
0
35
Ποιος είναι ο εκτροφέας, επιτρέπεται να πεις όνομα και πόσο το πήρες?

Ελπίζω να τα καταφέρει ο μικρός.
Εισαγωγέας είναι αποτι καταλαβα απο τις κουβεντες του.Μου ειπε οτι τα εμβολια εγιναν στο εκτροφειο στη Βουλγαρία και αυτος εδωσε το χαπι αποπαρασιτωσης.Αλλα συνεργαζετε χρονια και 100% λεει εχουν γινει τα εμβολια και τα χαρτια ειναι αληθινα,λέει. . Περιμένω να τσεκαρω απο τι γιατρο τα εμβολια,και αν ειναι πλαστα θα ανεβασω οσα μπορω και ξερω γι αυτον για να ξερετε και εσεις.Το κουταβι το πηρα απο αγγελια στο I-PET.GR 250 ευρω μου το εδωσε χωρις απόδειξη και +35 ευρω το pedigree .

Μακαρι να ειναι καλα γτ αποτι εχω διαβασει σημερα ειναι η τριτη μερα και ειναι η πιο σημαντικη.
Θυληκια ειναι η κουκλιτσα ΜΟΥ :)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Στήριξες με αυτήν την αγορά σου το χειρότερο εφιάλτη του σκυλόκοσμου που λέγεται puppy mills. Το κουτάβι σου δυστυχώς προέρχεται απο τέτοιες συνθήκες γι'αυτό και αρρώστησε όπως αρρωσταίνουν τα περισσότερα απο εκεί. Και το χειρότερο είναι ότι με τέτοιες αγορές καταδικάζουμε τη μάνα του να ξαναγεννήσει σε άθλιες συνθήκες μέχρι να είναι άχρηστη και να πεταχτεί στα σκουπίδια. Δεν θέλω να σου χαλάσω τη χαρά που φέρνει ένα κουτάβι στο σπίτι αν κι αυτή σου χάλασε ήδη με την ασθένεια, αλλά αυτή είναι η αλήθεια και πρέπει να την μάθεις αν δεν την ήξερες. Αν την ήξερες και παρόλα αυτά πήρες σκυλάκι απο εισαγωγέα, δεν έχω να σου πω τίποτα.
 


Koykoy13

New Member
7 Οκτωβρίου 2018
4
0
35
Στήριξες με αυτήν την αγορά σου το χειρότερο εφιάλτη του σκυλόκοσμου που λέγεται puppy mills. Το κουτάβι σου δυστυχώς προέρχεται απο τέτοιες συνθήκες γι'αυτό και αρρώστησε όπως αρρωσταίνουν τα περισσότερα απο εκεί. Και το χειρότερο είναι ότι με τέτοιες αγορές καταδικάζουμε τη μάνα του να ξαναγεννήσει σε άθλιες συνθήκες μέχρι να είναι άχρηστη και να πεταχτεί στα σκουπίδια. Δεν θέλω να σου χαλάσω τη χαρά που φέρνει ένα κουτάβι στο σπίτι αν κι αυτή σου χάλασε ήδη με την ασθένεια, αλλά αυτή είναι η αλήθεια και πρέπει να την μάθεις αν δεν την ήξερες. Αν την ήξερες και παρόλα αυτά πήρες σκυλάκι απο εισαγωγέα, δεν έχω να σου πω τίποτα.
Δεν ήξερα για αυτά που μου λες και δεν εχω εμπειρια πάνω σε αγορα σκυλιων.Απλα θέλω πολλα χρονια τη συγκεκριμενη ρατσα και τωρα που το πηρα αποφαση μου εχει στοιχίσει με αυτο που τραβαω.Αν το κουταβι παθει κατι θα το τραβηξω οσο μπορω.Γιαυτο ρωτησα για πληροφοριες.Για το θεμα του τυφου εχω διαβασει και νομοζω οτι εχω ενημςρωθει πληρως
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Καταρχην μακαρι να πανε ολα καλα με το σκυλακι.
Πανω σε ιατρικα θεματα και ειδικα αναλογες περιπτωσεις σαν την δικη σου, μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες στο φορουμ και αλλα μελη εχουν πολλες γνωσεις να μοιραστουν μαζι σου, αν θελουν.
Εγω απλα θελω να ρωτησω το εξης: Βρε καλε μου φιλε, πως μπηκες τωρα στο φορουμ, να αναζητησεις βοηθεια μετα το προβλημα που σου παρουσιαστηκε, αλλα δεν ειχες μπει να ψαχτεις σχετικα με τον τροπο αποκτησης του σκυλου που ηθελες τοσα χρονια; Δεν γινομαι δικαστης κανενος, αλλα καταλαβαινεις οτι εχεις μεγαλο μεριδιο ευθυνης για αυτο που αντιμετωπιζεις;
Και παλι καλη τυχη στο κουταβι...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ευχομαι το καλυτερο για το κουταβι.
Απορω πως θεωρησες οτι ειχες να κανεις με σοβαρους επαγγελματιες...

Να ξερεις οτι αν το κουταβι εχει τυφο, δεν πρεπει να μπει αλλο κουταβι στο σπιτι σου για πολυ πολυ καιρο. Ε, @mareco ;



@admin μπορεις να βαζεις tag ipet.gr και αλλα τετοια σε αυτο το θρεντ και σε παρομοια, μπας το διαβασει κανεις πριν κανει τη μ@λ@κια;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Ρε φίλε...πραγματικά εξοργίζομαι :mad:
Εύχομαι τα καλύτερα για το κουτάβι, ειλικρινά, αλλά το μέλος, που ήθελε χρόνια διακαώς την συγκεκριμένη ράτσα και παρόλα αυτά, έχει την εξέλιξη αυτή, ε...ας πάρει τον "εκτροφέα" του, να τον συμβουλευθεί. Ελεος πια.
 


The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
45
Αρχικα να ευχηθω και εγώ να πάνε όλα καλά με την μικρή σου.
Πάντως δεν πρέπει να θεωρουμε δεδομένο οτι όλοι όσοι επιθυμούν σκυλάκι είναι ενημερωμένοι, γνώστες, έμπειροι ή ο,οτιδήποτε άλλο σχετικό.
Βέβαια τώρα θα ενημερωθεί ο φιλος-η με τον δύσκολο τρόπο δυστυχώς.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Πάντως δεν πρέπει να θεωρουμε δεδομένο οτι όλοι όσοι επιθυμούν σκυλάκι είναι ενημερωμένοι, γνώστες, έμπειροι ή ο,οτιδήποτε άλλο σχετικό.
Οταν θέλεις "πολλά χρόνια την συγκεκριμένη ράτσα" οφείλεις να φροντίσεις να μάθεις. Δεν υπάρχει δικαιολογία καμία.
 


Koykoy13

New Member
7 Οκτωβρίου 2018
4
0
35
Οταν θέλεις "πολλά χρόνια την συγκεκριμένη ράτσα" οφείλεις να φροντίσεις να μάθεις. Δεν υπάρχει δικαιολογία καμία.
Αρχικα να ευχηθω και εγώ να πάνε όλα καλά με την μικρή σου.
Πάντως δεν πρέπει να θεωρουμε δεδομένο οτι όλοι όσοι επιθυμούν σκυλάκι είναι ενημερωμένοι, γνώιστες, έμπειροι ή ο,οτιδήποτε άλλο σχετικό.
Βέβαια τώρα θα ενημερωθεί ο φιλος-η με τον δύσκολο τρόπο δυστυχώς.
Το καλό είναι οτι πέρασε το τέταρτο 24ωρο και είναι μια χαρά . Έχει ορεξη και κάνει κανονικά τις ανάγκες της . πιθανόν σε 1 με 2 μερες να την πάρω σπίτι.
ΟΌσο για αυτό που λες για την ενημέρωση συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Δεν ήξερα για forum κτλ.Όταν μου το είπαν μπήκαν και είδα τι γίνετε,και ευχαριστώ για τις γρήγορες και ενημερωτικές απαντήσεις σας.
Σημερα περιμενω και τις απαντησεις για τα εμβόλια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981