ΜΑΥΡΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟ!!!


panagos881

New Member
30 Ιανουαρίου 2014
3
0
Καλησπέρα σας. Είμαι καινούριος στο dogforum. Γιαυτό και ζητάω συγγνώμη αν υπάρχει και αλλο τέτοιο θέμα και δεν το είδα. Για να μπω στο ψητό λοιπόν, ψάχνω για αγορά μαύρου γερμανικού ποιμενικού. Το κακό είναι ότι δεν εχω βρεί κάποιο εκτροφείο μαύρου Γ.Π. εδώ στην Ελλάδα όσο και αν έψαξα. Γνωρίζει κάποιος κάτι έτσι ώστε να με βοηθήσει να βρω μια άκρη?? Υπάρχει κάποιος που έχει αγοράσει τέτοιο Γ.Π. για να με καθοδηγήσει?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:rolleyes:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Καλώς τον :)

Και μαύρο και γερμανικό!!! Δύσκολα τα πράγματα panagos :rolleyes:
Θα πρέπει να μιλήσεις με τα εκτροφεία των γερμανικών, μήπως τυχόν σε κάποια γέννα τους, έχει προκύψει και κανένα μαυράκι. Μάλλον όμως θα απογοητευτείς.

Στο μεταξύ, μπορείς πανεύκολα, να βρεις ημιαιμάκι αδεσποτούλι, σ'αυτό το σχέδιο.

Πάρε τον ΚΟΕ [www.koe.gr] και ρώτα για δηλωμένες γέννες και εκτροφεία και ξεκίνα το ψάξιμο.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Καλως ηρθες!

Δυσκολο δεν ειναι να βρεις!αλλα λογικα θα ξεκινησουν τα δυσκολα με την αποκτηση του!!
Γιατι θες μαυρο?αν το θες καθαρα θεμα εμφανισης καλυτερα να το αφησεις:confused:
 
  • Like
Reactions: Grifos


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Γιατί Logan; Εχεις πρόβλημα με τα μαύρα; Εεεεεεεεε;;;;;;;;;;;;

Μαύρο λέει...όχι γκρίζο. Το πρόσεξες έτσι;
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Κανενα προβλημα ισα ισα που μου αρεσουν!!!

Η διαφορα τους ειναι μονο στο χρωμα!!!:p η γεννα που εβαλε π.χ ο παγκοσμιος βγηκαν μαυρα:p
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Κανενα προβλημα ισα ισα που μου αρεσουν!!!

Η διαφορα τους ειναι μονο στο χρωμα!!!:p η γεννα που εβαλε π.χ ο παγκοσμιος βγηκαν μαυρα:p
Α γειά σου...
 




panagos881

New Member
30 Ιανουαρίου 2014
3
0
Καλώς σας βρήκα. Μου φένεται αρκετά δύσκολο το να βρω. Τα δύσκολα γιατί ξεκινούν με την απόκτησή του? Όχι δεν είναι μόνο το θέμα της εμφάνισης. Θέλω συγκεκριμένα Γ.Π., απλά η απόχρωση αυτή με τραβάει πάρα πολύ. Για παράδειγμα δεν με τραβάει το βέλγικο το γκρένενταλ.παρόλο που είναι μαύρο. Εγω θέλω μαύρο Γ.Π. Αναφέρω ότι είχα και μαλινουά μέχρι πριν 2 μήνες το οποίο δυστυχώς απεβίωσε λόγο κακού γείτονα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Δύσκολα θα βρεις μαύρο γερμανικό.
Ψάξε όμως, ποτέ δεν ξέρεις.

Προφανώς, ότι σκύλο και να αποκτήσεις, ΠΡΩΤΑ θα έχεις διασφαλίσει την σωματική του ακεραιότητα, από τον οποιοδήποτε κακό γείτονα, έτσι;
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Ο Γειτονας τι εγινε?και ποιος σου λεει οτι δεν θα ξανα γινει??

Δεν ειναι δυσκολο να βρεις...ξεκινανε τα δυσκολα γιατι θες εργασιακο σκυλο δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα :p

Αν και δεν νομιζω πως πρεπει να ξανα παρεις,οχι τουλαχιστον ως που να λυσεις το θεμα γειτονας!
 




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Τα μαυρα γ.π συγκαταλεγονται στα εργασιακα γ.π που οπως λεει το ονομα τους, ειναι για εργασια! Δεν ειναι σκυλος να τον παρεις και να τον εχεις, μονο, σαν pet, θελει πολλη εκτονωση και ενασχοληση.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Γνωρίζει κάποιος κάτι έτσι ώστε να με βοηθήσει να βρω μια άκρη?? Υπάρχει κάποιος που έχει αγοράσει τέτοιο Γ.Π. για να με καθοδηγήσει?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:rolleyes:
Στη Γερμανία από το εκτροφείο με εργασιακά ΓΠ θα βρείς το κουτάβι που ζητάς, από 500 € και πάνω το κουτάβι + έξοδα μεταφοράς με cargo + 60-100 € θα πληρώσεις μετά για export pedigree, με λίγα λόγια ετόιμασε κάνα χιλιάρικο και ψάξε.
 




panagos881

New Member
30 Ιανουαρίου 2014
3
0
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Vagelis
είναι πανέμορφα αυτά που μου έστειλες. ελπίζω να βρω άκρη με αυτούς. Μίλησα με email με το δευτερο από τσεχία. Μου είπε σχετικά καλή τιμή. Έχει κανείς εμπειρία από τιμές σε εκτροφεία εξωτερικού? Και τι πρέπει να προσέξω καθώς είναι αδύνατο να το δω από κοντά?
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η τιμή είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε νοιάξει (αλλά όταν έρθει η στιγμη εκείνη, να υπολογίσεις κι έξοδα ταξιδιου, λογικά θα σου ζητησει να πας να το πάρεις ο ίδιος)

Εξετάσεις υγείας γεννητόρων, υποχρεωτικά (και λοιπών προγόνων ιδανικά). Και δεν εννοώ αιματολογικές/βιοχημικές. Εγώ θα ζητούσα κι ένα αντίγραφο της δήλωσης γέννας στον κυνολογικό ομιλο Τσεχίας πριν κλείσω κουτάβι, αλλά εγώ είμαι εγώ κι είμαι "παράξενη"...
 
  • Like
Reactions: Grifos


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Και τι πρέπει να προσέξω καθώς είναι αδύνατο να το δω από κοντά?
Τα χαρτιά των γονέων -pedigree, DNA, εργασία, εξετάσεις υγείας ( νομίζω ότι στην Τσεχία είναι υποχρεωτικές οι HD, ED (τουλάχιστον) για να ζευγαρώσει ο σκύλος προκειμένου να βγάλουν pedigree τα κουτάβια. Πιθανά να είναι και άλλες μέσα στις υποχρεωτικές, δεν γνωρίζω τι ορίζει ο όμιλος για την συγκεκριμμένη φυλή)
Και βέβαια ζήτα φωτογραφίες και βίντεο των κουταβιών.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
μειονεκτηματα,,,, τα μαυρα το καλοκαιρι λουφαζουν σε σκιες και υπογεια ==))
//
πλεονεκτηματα,,, το χρωμα τους και μονο τρομοκρατει τους περισσοτερους που θα βρεθουν απεναντι τους ,,,,
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU