ΜΑΥΡΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟ!!!


22 Δεκεμβρίου 2015
7
0
32
Καλησπερα και απο μενα! :) μια ερωτηση. Γιατι πρεπει αποκλειστικα απο εξωτερικο? υπαρχουν στην ελλαδα εκτροφει που κανουν συστηματικη εκτροφη εργασιακων.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Καλησπερα και απο μενα! :) μια ερωτηση. Γιατι πρεπει αποκλειστικα απο εξωτερικο? υπαρχουν στην ελλαδα εκτροφει που κανουν συστηματικη εκτροφη εργασιακων.
Καλησπέρα το θέμα ηταν πριν δυο χρόνια!
Αλλα ποιοι ειναι αυτοι οι εκτροφείς?
 
  • Like
Reactions: ripper2.1 and johnk


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Επειδη Ολοκλήρωσα πολυ πρόσφατα την έρευνα μου σχετικα με την αγορά εργασιακού Γερμανικού ποιμενικού (το ανέφερα στο μνμ γνωριμίας ) , πριν τελικά αποφασίσω να αποκτήσω το κουτάβι μου , απο εκτροφειο της Τσεχίας , επισκέφτηκα πολλα εκτροφεία κ στην Ελλαδα , μπορω να πω πως το επίπεδο ειναι αντίστοιχα καλο με του εξωτερικού, αλλα μονο σε μορφολογικά δείγματα . Συγκεκριμένα εντελώς μαύρα δείγματα δεν ειδα πουθενά .
 
  • Like
Reactions: Orilis and GRDANE


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Επειδη Ολοκλήρωσα πολυ πρόσφατα την έρευνα μου σχετικα με την αγορά εργασιακού Γερμανικού ποιμενικού (το ανέφερα στο μνμ γνωριμίας ) , πριν τελικά αποφασίσω να αποκτήσω το κουτάβι μου , απο εκτροφειο της Τσεχίας , επισκέφτηκα πολλα εκτροφεία κ στην Ελλαδα , μπορω να πω πως το επίπεδο ειναι αντίστοιχα καλο με του εξωτερικού, αλλα μονο σε μορφολογικά δείγματα . Συγκεκριμένα εντελώς μαύρα δείγματα δεν ειδα πουθενά .
Υπαρχουν και μερικες καλες γεννες ελλαδα που γινονται , απλα οπως συνηθως τα κουταβια δεν αναδεικνυονται σε εργασιακο επιπεδο οποτε χανονται και μενουν στην αφανεια . Απλα στην ελλαδα πρεπει να ξερεις τους καταλληλους ανθρωπους την καταλληλη στιγμη .
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
τελικα τι επεγινε με αυτη την αναζητηση μαύρου Γ.Π.;; κι εγω οσο το εχω ψαξει βρισκω μονο Αμερικη εκτροφεία για αποκλειστικα solid black GSD , ορισμενα πολυ καλα σκυλια και αλλα μέτρια θα τα ελεγα...σε καθε περιπτωση εκτος του budget μου, αρα ουτε καν το σκεφτηκα...
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
τελικα τι επεγινε με αυτη την αναζητηση μαύρου Γ.Π.;; κι εγω οσο το εχω ψαξει βρισκω μονο Αμερικη εκτροφεία για αποκλειστικα solid black GSD , ορισμενα πολυ καλα σκυλια και αλλα μέτρια θα τα ελεγα...σε καθε περιπτωση εκτος του budget μου, αρα ουτε καν το σκεφτηκα...
Εχει στην Τσεχία φοβερά εκτροφεια με Μαύρους ποιμενικούς !!! Θα σου πρότεινα να το ψάξεις περισσότερο πριν κλείσεις το κουτάβι , γιατι αν σε ενδιαφέρουν εργασιακές γραμμές , εχει στην Ευρωπη φοβερά σκυλια κ εκτροφεια !! Το Aritar Bastet που ηταν η πρώτη μου επιλογή πριν στραβώσει το θέμα με την γεννα κ τον μικρο αριθμο κουταβιού , που με άφησε εκτός . Πρόσφατα μάλιστα μου έστειλε ο εκτροφέας email με φωτο 3 ων διαθεσίμων μαύρων θηλυκών , αλλα του εξήγησα πως επέλεξα αλλο εκτροφειο !! Τι τιμές σου ειπαν στην Αμερική ;;
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Εχει στην Τσεχία φοβερά εκτροφεια με Μαύρους ποιμενικούς !!! Θα σου πρότεινα να το ψάξεις περισσότερο πριν κλείσεις το κουτάβι , γιατι αν σε ενδιαφέρουν εργασιακές γραμμές , εχει στην Ευρωπη φοβερά σκυλια κ εκτροφεια !! Το Aritar Bastet που ηταν η πρώτη μου επιλογή πριν στραβώσει το θέμα με την γεννα κ τον μικρο αριθμο κουταβιού , που με άφησε εκτός . Πρόσφατα μάλιστα μου έστειλε ο εκτροφέας email με φωτο 3 ων διαθεσίμων μαύρων θηλυκών , αλλα του εξήγησα πως επέλεξα αλλο εκτροφειο !! Τι τιμές σου ειπαν στην Αμερική ;;
αν μπορεις στειλε μου καποιο link σε pm.
απο Αμερικη και μονο τα εξοδα αποστολης ειναι πανω απο 1000€, οποτε ασ'το!
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
αν μπορεις στειλε μου καποιο link σε pm.
απο Αμερικη και μονο τα εξοδα αποστολης ειναι πανω απο 1000€, οποτε ασ'το!
Δεν απαγορεύεται να σου το στείλω δημόσια , οποτε σου τα γραφω εδω . Τα σκυλια του εχουν πολλες διακρίσεις κ μάλιστα εχω δει κ σκυλια του σε εκτροφεια της Αμερικής ! Οντως τεράστιο το ποσο για την μεταφορά .

http://www.aritarbastet.cz/index_en.html

Εάν ενδιαφέρεσαι για εργασιακές γραμμές , το site working - dog θα σου δώσει πολυ τροφή για μελέτη !!
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@Haris Drazen απο που έκρινες οτι ειναι καλα κ αλλα μέτρια;;;Σε καθε περιπτωση παντως πρεπει να σκεφτείς τι σκύλο θες...
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Δεν απαγορεύεται να σου το στείλω δημόσια , οποτε σου τα γραφω εδω . Τα σκυλια του εχουν πολλες διακρίσεις κ μάλιστα εχω δει κ σκυλια του σε εκτροφεια της Αμερικής ! Οντως τεράστιο το ποσο για την μεταφορά .

http://www.aritarbastet.cz/index_en.html

Εάν ενδιαφέρεσαι για εργασιακές γραμμές , το site working - dog θα σου δώσει πολυ τροφή για μελέτη !!
εδώ τώρα προσεγγιζουμε άλλο λεπτό θέμα, το οποιο δεν θα το ανοιξω...τον διαχωρισμό σε εργασιακές και μορφολογικές γραμμές...παρ'ολα αυτα θα ελεγξω τις πληροφοριες που μου λες, σε ευχαριστω!


@Haris Drazen απο που έκρινες οτι ειναι καλα κ αλλα μέτρια;;;Σε καθε περιπτωση παντως πρεπει να σκεφτείς τι σκύλο θες...
δεν εκρινα, απλα αυτη ειναι η γνωμη μου με καθαρα εμφανισιακα κριτήρια (τα οποια προφανως ειναι υποκειμενικα), δηλαδη είδα σκυλια με πολυ στενο θώρακα, με μικρή αναλογία υψους-μηκους,κτλ και συμφωνα παντα με τις φωτογραφιες που ειδα στα sites τους. Δεν ειπα οτι πηγα στην Αμερικη και τα ειδα live....απλα δε μου εκαναν κλικ αρκετα απο τα σκυλια που ειδα.
Οσο για το τι σκυλο θελω, το εχω σκεφτει πολλααααααα χρονια! Γιατι σου δημιουργηθηκε η αμφιβολια αν δεν ειμαι κατασταλαγμενος στην επιλογη μου;
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
εδώ τώρα προσεγγιζουμε άλλο λεπτό θέμα, το οποιο δεν θα το ανοιξω...τον διαχωρισμό σε εργασιακές και μορφολογικές γραμμές...παρ'ολα αυτα θα ελεγξω τις πληροφοριες που μου λες, σε ευχαριστω!



δεν εκρινα, απλα αυτη ειναι η γνωμη μου με καθαρα εμφανισιακα κριτήρια (τα οποια προφανως ειναι υποκειμενικα), δηλαδη είδα σκυλια με πολυ στενο θώρακα, με μικρή αναλογία υψους-μηκους,κτλ και συμφωνα παντα με τις φωτογραφιες που ειδα στα sites τους. Δεν ειπα οτι πηγα στην Αμερικη και τα ειδα live....απλα δε μου εκαναν κλικ αρκετα απο τα σκυλια που ειδα.
Οσο για το τι σκυλο θελω, το εχω σκεφτει πολλααααααα χρονια! Γιατι σου δημιουργηθηκε η αμφιβολια αν δεν ειμαι κατασταλαγμενος στην επιλογη μου;
Εχει ήδη πολλα θέματα κ σίγουρα θα παρεις πολλες ιδεες . Παραμένω στη διαθεση σου για οποιαδήποτε πληροφορία !! Καλη μελέτη !!
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Εχει ήδη πολλα θέματα κ σίγουρα θα παρεις πολλες ιδεες . Παραμένω στη διαθεση σου για οποιαδήποτε πληροφορία !! Καλη μελέτη !!
Σε ευχαριστώ, Σ/Κ εχουμε μπροστα,θα το εκμεταλλευτω!
Ερωτηση: τι τιμες παιζουν στο εκτροφειο που μου εστειλες;
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Σε ευχαριστώ, Σ/Κ εχουμε μπροστα,θα το εκμεταλλευτω!
Ερωτηση: τι τιμες παιζουν στο εκτροφειο που μου εστειλες;
Ημουν στη θέση πριν καιρο κ σε καταλαβαίνω :) ειναι ευχαρίστηση διαδικασία τέτοιου είδους ψάξιμο ..... Στα εκτροφεια της Τσεχίας ο μέσος όρος τιμης ειναι γύρω στα 800 ευρώ ... Προσωπικα value for money θα έβαζα 10 !!
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ναι, είσαι σε πολύ πιο προχωρημένο στάδιο στην όλη διαδικασία, εγώ ακολουθώ μερικά stages πιο πίσω!
Είναι καλή η τιμή, καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες για value for money. Σκέψου ότι στα ίδια επίπεδα είναι κ η δική μου επιλογή εκτροφείου και σε value και σε money...Και αυτό μόνο κ μόνο επειδή είναι τα μακρυτριχα που δεν είναι τόσο "εμπορικά". Τα ίδια σκυλιά σε κοντή τρίχα θα είχαν διπλή τιμή.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@Haris Drazen ειδα οτι ρωτας για αλλου ειδους σκυλο απο αυτον που ανεφερες στο θεμα σου γιαυτο το ειπα!
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU