ΜΙΝΙ ΠΙΝΣΕΡ LOVER!!!!


elena_

New Member
3 Μαρτίου 2010
4
0
Γειά σας και από μένα!Είμαι καινούργια εδώ!Εδώ και τρεις μήνες έχω υοθετήσει ένα μινι πινσεράκι.Ενώ μαθαίνει εύκολα έχει πολύ καλό χαρακτήρα κλπ δυσκολεύομαι με το θέμα της ανάγκης της..Τις περισσότερες φορές τα κάνει στην ειδηκή πάνα όταν είμαι στο σπίτι ,όταν όμως θα χρειαστεί να λείψω λίγες ώρες όχι πολλές τρεις λόγο δουλειάς τότε τα βρίσκω κάτω από τον καναπέ και όπου να ναι .Τι μπορώ να κάνω γαι να μπει στο σωστό δρόμο?Μου είπαν να ρίχνω λιγο ξίδυ εκει που τα κανει οταν καθαρηζω κάτι που την επόμενη φορα θα την αποθήσει .Δεν μπορω να πω οτι πιάνει ειπάρχει κάτι άλλο να κάνω πέρα από υπομονή??? Help......:p
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλώς ήρθες κι από μένα!:)

Όταν φεύγεις από το σπίτι το κουτάβι δείχνει να στρεσσάρεται;
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Kαλώς ήρθες!!:)
Πόσο ετών είναι το πινσεράκι και απο που το πήρες?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καλως ηρθες!
Εχω κι εγω ενα μινι πινσερ θηλυκο. Ο Ερωτας της ζωης μου :):D
Ειναι πανεξυπνα και στριμενα αλλά μαθαινουν ευκολα (οταν θελουν :p).
 


elena_

New Member
3 Μαρτίου 2010
4
0
Η μικρή είναι σχεδόν πέντε μηνών,βρήκα μια αγγελία μέσω internet και είπα γιατί όχι..Είχα καιρό που έψαχνα για ένα μικρόσωμο σκυλάκι και μετά από πολύ μελέτη κατέληξα σ αυτή τη ράτσα.Δεν το μετανιώνω ούτε στιγμή φυσικά.Είναι μέλος της οικογέννειάς μου πλέον και τη λατρεύω ας μου κάνει λιγο δύσκολη τη ζωή μερικές φορές.Δεν στρεσάρετε όταν φεύγω απο το σπίτι κλαίει λίγο και σταματάει.Κάτι που με τον καιρό το σταματάει γιατί μάλον το έχει πάρει απόφαση οτί θα μένει και λίγο μόνη της.Είναι πανέξυπνη.Ευχαριστώ γιαυτά που μου στείλατε.!!Στο κλουβί φοβάμαι ότι θα στεναχοριέται για να την αφήνω και σίγουρα θα το παίζει παρεξηγημένη μετά......:)Άσε που πιστεύω οτι θα κλαιει και θα ταράξει όλη τη γειτονιά όταν δεν θα είμαι στο σπίτι και την κλείνω στο κλουβάκι της.....Μήπως πρέπει να μάθω να ζω με την μυροδιά των "ούρων" μέσα στο σπίτι???????? :(

Γειά σου harryf3 !!!!η δικιά μου όπως είπα και πριν είναι σχεδόν πέντε μηνών και μας έχει ταράξει στο δάγκωμα για να παίξει δεν μας πονάει όμως αυτό συνέχεια ,γινεται ενοχλητικό και όταν θα έρθουν φίλοι συγγενείς στο σπίτι το κάνει και χαίρετε η δικιά σου έχει αυτή τη συμπεριφορά???Πόσο χρονων ,μηνών είναι? Για πες κανένα κόλπο για να τη σταματήσω.Αν κα κάτι πάει να γίνει τώρα τελευταία..επειδή όταν το κάνει αυτό είναι πάνω στον καναπέ προσπαθω να την εκπειδευσω να μην ανεβαίνει όποτε θέλει αυτή αλλα όποτε θέλουμε εμείς ......είμαστε σε καλό δρόμο!!!!
http://www.dogforum.gr/v3/member.php?2543-harryf3
 
Last edited by a moderator:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το crate αν της το μάθεις σωστά όχι μόνο δεν θα την στρεσσάρει, αλλά θα είναι ο χώρος πυο θα επιλέγει να πηγαίνει όταν είναι στρεσσαρισμένη για να χαλαρώσει!

Το αν θα τα κάνει μέσα στο σπίτι είναι δικιά σου επιλογή...δεν πιστεύω ότι υπάρχει ούτε ένας σκύλος που δεν μπορεί να μάθει να τα κάνει στην βόλτα!


Γενικά πιάσε το θέμα της εκπαίδευσης και ξεκοκάλησέ το!
Θα βρεις απαντήσεις σχεδόν σε όσες απορίες έχεις!!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Η μικρή είναι σχεδόν πέντε μηνών,βρήκα μια αγγελία μέσω internet και είπα γιατί όχι..

Μμμμ, κι όμως έπρεπε να έχεις πει όχι...

Στο κλουβί φοβάμαι ότι θα στεναχοριέται για να την αφήνω και σίγουρα θα το παίζει παρεξηγημένη μετά......:)Άσε που πιστεύω οτι θα κλαιει και θα ταράξει όλη τη γειτονιά όταν δεν θα είμαι στο σπίτι και την κλείνω στο κλουβάκι της.....

Αυτό πριν το προδικάσεις, μπορείς να το δοκιμάσεις.

Μήπως πρέπει να μάθω να ζω με την μυροδιά των "ούρων" μέσα στο σπίτι???????? :(
Αν θέλεις να ζεις με αυτή την μυρωδιά στο σπίτι καλώς, γιατί σίγουρα δεν πρέπει.
 


elena_

New Member
3 Μαρτίου 2010
4
0
έχεις δίκιο mareco θα το δοκιμάσω με το κλουβάκι της.Όμως συμασία πιστεύω έχει το να υοθετείς ένα σκύλο και γενικά ένα ζώο και να του προσφέρεις τη ζωή σου ,την αγάπη σου , τη φροντίδα σου απ΄όπου κι αν προέρχεται ακόμα και απο το internet εγω πιστεύω οτι έχω κάνει την καλύτερη συνηδητή επιλογή στη ζωή μου με τη μικρή.Ναι το ξέρω ότι κάποιοι τα φέρνουν από άλλες χώρες υπο άθλειες συνθήκες και το καταδικάζω αυτό δεν θα να σταματήσει να γίνεται όμως ακόμα κι έτσι πρέπει να "σώζουμαι" αυτές τις ζωές και να προσφέρουμε τα πάντα για να έχουν μια τέλεια ζωή...... Δική μου άποψη ...... :/
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Δυστυχώς, όσο πιστεύουμε ότι με μια τέτοια πράξη, το μόνο που κάνουμε είναι να σώζουμε μια ζωή, θα διαιωνίζεται αυτή η κατάσταση. Είναι καιρός - ή μάλλον έχουμε αργήσει ήδη πολύ - να αρχίσουμε να αλλάζουμε κάποιες από τις απόψεις μας. Τουλάχιστον να μην τις μεταδίδουμε και στους γύρω μας.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
έχεις δίκιο mareco θα το δοκιμάσω με το κλουβάκι της.Όμως συμασία πιστεύω έχει το να υοθετείς ένα σκύλο και γενικά ένα ζώο και να του προσφέρεις τη ζωή σου ,την αγάπη σου , τη φροντίδα σου απ΄όπου κι αν προέρχεται ακόμα και απο το internet εγω πιστεύω οτι έχω κάνει την καλύτερη συνηδητή επιλογή στη ζωή μου με τη μικρή.Ναι το ξέρω ότι κάποιοι τα φέρνουν από άλλες χώρες υπο άθλειες συνθήκες και το καταδικάζω αυτό δεν θα να σταματήσει να γίνεται όμως ακόμα κι έτσι πρέπει να "σώζουμαι" αυτές τις ζωές και να προσφέρουμε τα πάντα για να έχουν μια τέλεια ζωή...... Δική μου άποψη ...... :/
Υπάρχει και η άλλη βέβαια άποψη που λέει ότι "σώζοντας" αυτό το σκυλάκι καταδικάζεις την μάνα του, κάποιες αδερφές του και πολλά πολλά ακόμα σκυλιά σε μια σύντομη βασανιστική γεμάτη γέννες και πόνο ζωή....

Όσο θα υπάρχει ζήτηση, ακόμη και με το σκεπτικό της σωτηρίας ενός άτυχου ζώου θα υπάρχει προσφορά. κι άρα καταδίκη πολλών άλλων ζώων....:(
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Διάβασε τα θέματα που σου παραχώρησε(τα λίνκ τους) το έμπειρο μέλος μας

Η εκαπιδευση τουαλέτας είναι το πρώτο και βασικό μάθημα για έναν σκύλο που συγκατοικεί με ανθρώπους

Να τονίσω πάντως ότι ο σκύλος απο την μητέρα του μαθαίνει να κάνει τις ακαθαρσίες του μακριά απο τον χώρο -στην περίμετρο
Επίσης να τονίσω ότι κυρίως οι αρσενικοί σκύλοι την βρίσκουν να αφήνουν τα ίχνη τους (υγρά στερεά και ότι άλλο) στην βόλτα "δηλώνοντας" κατα κάποιο τρόπο τηνπαρουσία τους στα υπόλοιπα ζώα της περιοχής
Τουλάχιστον η δικιά μου όταν μεγάλωσε και αρχίσαμε τις βόλτες κρατιέται να τα κάνει έξω και όταν την βγάζεις κάνει λίγα εδώ λίγα εκεί και λίγα παραπέρα
Οπότε με λίγο συνδιασμό των ωρών ταίσματος βόλτας και λίγο σταθερό ωρολόγιο πρόγραμμα τελειώνεις γρήγορα και με αυτό το θέμα

διάβασμα
 


elena_

New Member
3 Μαρτίου 2010
4
0
Σας ευχαριστώ όλους σας για τον χρονο και τις συμβουλές σας.Σίγουρα είναι όλα χρήσιμα για μένα...:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981