ΜΟΚΑ - Ο μικρός της "σύντροφος"...


Status
Κλειδωμένο θέμα

GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.822
5.052
patra
grdane.blogspot.com
γιαννη ησουν σαφης...
αλλα μια και το ειχα ετοιμασει...
το τοποθετω εδω,,, για να μην ειμαστε απολυτοι..
αν πιστευεις οτι μπορει να σταθε μονο του και σου χαλαει το ποστ.. μοντ εισαι... την αδεια την εχεις να το κανεις μεμονομενο θεμα...

οταν... δεν υπαρχουν ορια...

[video=youtube;JE-Nyt4Bmi8]http://www.youtube.com/watch?v=JE-Nyt4Bmi8&feature=player_embedded[/video]
 
Last edited by a moderator:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Φανταστικό βίντεο, Πέτρο,:)

Εχεις μεγάλο δίκιο που το έβαλες εδώ και ας το αφήσουμε...
Για να μας θυμίζει πως "όλα γίνονται", με τις κατάλληλες προϋποθέσεις...

Ελπίζω, βέβαια, να μην εννοούσες ότι οι φυλές των Χάσκι και Μάλαμουτ ...τρώνε αρκούδες και, συνεπώς, είναι επικίνδυνες!!!:D
 
  • Like
Reactions: d-friend


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Ωραίες εικόνες αν κ τα καημένα τα ελκηθρόσκυλα δεν μπορούσαν να κάνουν κ πολλά από το να παίξουν ή να υπομείνουν τις αρκούδες κ τις προθέσεις τους, μια κ η αλυσίδα δεν τους έδινε κ άλλα περιθώρια...:D
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Το θεμα που συζητατε εγω το βλεπω αλλιως (σορυ :) ) :

Απο την εκτροφη πρεπει να παιρνουμε το 80%-90% αυτων που θελουμε ...και να ασχολουμαστε με ρετουσαρισματα που αφορουν το υπολοιπο 10-20% (πχ ο ''εξωραισμος'' ενος εντονου φυσικου ενστικτου φυλαξης ωστε ο σκυλος να μπορει να παραμεινει φυλακας σε αστικο περιβαλλον).

Ο σκυλος πρεπει να ταιριαζει με εμας ...γινεται και αυτο που λεει ο GrDane (να τον κανουμε να ταιριαξει) αλλα για μενα , δεν αξιζει τον κοπο.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
@Τricky, πολυ ευστοχη και ρεαλιστικη τοποθετηση. Θα ηθελα να διαβασω περισσοτερα, και ειμαι σιγουρος οτι εχεις να πεις περισσοτερα πανω σε αυτο.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Απο την εκτροφη πρεπει να παιρνουμε το 80%-90% αυτων που θελουμε ...και να ασχολουμαστε με ρετουσαρισματα που αφορουν το υπολοιπο 10-20% (πχ ο ''εξωραισμος'' ενος εντονου φυσικου ενστικτου φυλαξης ωστε ο σκυλος να μπορει να παραμεινει φυλακας σε αστικο περιβαλλον).

Ο σκυλος πρεπει να ταιριαζει με εμας...γινεται και αυτο που λεει ο GrDane (να τον κανουμε να ταιριαξει) αλλα για μενα, δεν αξιζει τον κοπο.
Δεν αλλάζω ούτε τόνο από τα παραπάνω :)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. Το θεμα που συζητατε εγω το βλεπω αλλιως (σορυ :) ) :

2. Απο την εκτροφη πρεπει να παιρνουμε το 80%-90% αυτων που θελουμε ...και να ασχολουμαστε με ρετουσαρισματα που αφορουν το υπολοιπο 10-20% (πχ ο ''εξωραισμος'' ενος εντονου φυσικου ενστικτου φυλαξης ωστε ο σκυλος να μπορει να παραμεινει φυλακας σε αστικο περιβαλλον).
Αγαπητέ Tricky,

Καταρχήν, σε ευχαριστώ για τις ευχές!:)

1. Το θέμα που συζητάμε, αν μου επιτρέπεις, είναι "ΜΟΚΑ - ο μικρός της σύντροφος"...

Μιλάμε, δηλαδή, για τον συγκεκριμένο σκυλάκο, τη σχέση του με τη Μόκα και την ένταξή του στη συγκεκριμένη οικογένεια...;)

Από όποια πλευρά και να το βλέπεις, λοιπόν, αν γράφεις επάνω στο συγκεκριμένο θέμα, είσαι περισσότερο από ευπρόσδεκτος (more than welcome - σε άπταιστα ελληνικά, που λέμε!)...:cool:

2. Τώρα, αν πάμε (μοιραία - και είναι αναμενόμενο από εμένα) στη φυλή, δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω μαζί σου... Αυτό, εξάλλου, με τράβηξε στη μελέτη του "σκύλου", τα χαρακτηριστικά (traits) των διαφόρων φυλών... Το θέτεις πολύ σωστά...:)
 
  • Like
Reactions: d-friend


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Αγαπητέ Tricky,

Καταρχήν, σε ευχαριστώ για τις ευχές!:)

1. Το θέμα που συζητάμε, αν μου επιτρέπεις, είναι "ΜΟΚΑ - ο μικρός της σύντροφος"...
Δεν ηταν ξεκαθαρο διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες του θεματος (στις οποιες αλλωστε και αναφερομουν).
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.822
5.052
patra
grdane.blogspot.com
Το θεμα που συζητατε εγω το βλεπω αλλιως (σορυ :) ) :

Απο την εκτροφη πρεπει να παιρνουμε το 80%-90% αυτων που θελουμε ...και να ασχολουμαστε με ρετουσαρισματα που αφορουν το υπολοιπο 10-20% (πχ ο ''εξωραισμος'' ενος εντονου φυσικου ενστικτου φυλαξης ωστε ο σκυλος να μπορει να παραμεινει φυλακας σε αστικο περιβαλλον).

Ο σκυλος πρεπει να ταιριαζει με εμας ...γινεται και αυτο που λεει ο GrDane (να τον κανουμε να ταιριαξει) αλλα για μενα , δεν αξιζει τον κοπο.
Δεν ηταν ξεκαθαρο διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες του θεματος (στις οποιες αλλωστε και αναφερομουν).

τρικυ.. συμφωνω 100% μαζι σου...
οι τελευταιες σελιιδες προεκυψαν απο το πως η μοκα και ο κασπερ.. μπορουν μεγαλωνοντας
να συνυπαρξουν σε μια αγελη χωρις μελλοντικες διαφωνιες..
και φυσικα αυτος που πρεπει να το καθορισει ειναι ο αρχηγος της αγελης... δηλαδη ο γιαννης...
ασχετα με φυλες κλπ αυτο που ειπαμε....
ειναι οτι πρεπει να λαβει υποψη τον χαρακτηρα των σκυλων... και να προχωρησει την αναλογη στιγμη... στην ιεραρχηση της αγελης...

σαφως και ο σκυλος πρεπει να ταιριαζει σε εμας... αλλα εμεις ειμαστε αυτοι που σε μεγαλη αγελη... θα " κουμπωσουμε τον σκυλο..."
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
O Casper, είναι πραγματικά ένα πολύ όμορφο κουτάβι (την επόμενη φορά θέλω να τον βγάλω πολλές φωτό!). Από τώρα δείχνει δείγματα του ταμπεραμέντου του, όμως πολύ σύντομα πίναμε Μόκα, Κάσπερ & Νέγκρο καφεδάκι παρέα.

Χάρηκα πολύ που σας ξαναείδα παίδες από κοντά, ο μικρός είναι κούκλος (μη σας τουμπάρει με αυτό το προσόν ε; ):D
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τελικά, καλά το είχες πει, Νατάσσα:
Η πλατεία Αγ. Παρασκευής έχει κοινωνικοποιήσει πολλά σκυλιά!!!

Χαρήκαμε κι εμείς που σας συναντήσαμε, παιδιά και χαρήκαμε ιδιαίτερα που συναντήσαμε και το Negro! :)
Που να φανταζόταν ο φουκαράς ότι θα το έπαιζε "δάσκαλος" για σωστή κοινωνικοποίηση κουταβιών...:D
 
  • Like
Reactions: d-friend


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Χαχαχαχαχα.....ε οχι και δασκαλος ο μπουνταλακος.:eek:
Ακομα δεν ξερει που πανε τα 4!

Περα απο την πλακα παντως......μια χαρα συνυπαρχουν και οσο περναει ο καιρος με σωστη καθοδηγηση αλλα και ααααψογη κοινωνικοποιηση.....νομιζω πως εστω και μια βολτα στις γειτονιες μας θα μπορουμε να την κανουμε παρεα και στο μελλον!Μεχρι εκει...προσωπικα δεν θελω τιποτε περισσοτερο και απο τους 2 τους!


ps: Μοκα....υποδειγμα συμπεριφορας και ηρεμιας....καποια στιγμη ξεχασα οτι ηταν μαζι μας!Πολυ τυχεροι ειστε που εστω και με ενα απο τα σκυλια σας μπορειτε να πατε παντου και να μην εχετε αγχος!
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. ...νομιζω πως εστω και μια βολτα στις γειτονιες μας θα μπορουμε να την κανουμε παρεα και στο μελλον!Μεχρι εκει...προσωπικα δεν θελω τιποτε περισσοτερο και απο τους 2 τους!

2. ...Μοκα....υποδειγμα συμπεριφορας και ηρεμιας....καποια στιγμη ξεχασα οτι ηταν μαζι μας!Πολυ τυχεροι ειστε που εστω και με ενα απο τα σκυλια σας μπορειτε να πατε παντου και να μην εχετε αγχος!
1. Αυτό που θέλεις από τους δυό τους, δεν είναι και μικρό πράγμα, εάν το καταφέρουν... δηλαδή, δύο κυριαρχικά αρσενικά να "ανέχονται" να κάνουν βόλτα μαζί!:)

2. Θα τη θυμόσουν, όμως, αμέσως, εάν σηκωνόταν ξαφνικά και τίναζε το τραπεζάκι με τους καφέδες!!!:D
Οντως, η Μόκα έχει μείνει μέχρι και σε 5στερο ξενοδοχείο και, όταν φεύγαμε, μας ζητούσαν να την κρατήσουν για μασκώτ!!!;)
 
  • Like
Reactions: d-friend


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
1. Αυτό που θέλεις από τους δυό τους, δεν είναι και μικρό πράγμα, εάν το καταφέρουν... δηλαδή, δύο κυριαρχικά αρσενικά να "ανέχονται" να κάνουν βόλτα μαζί!:)

2. Θα τη θυμόσουν, όμως, αμέσως, εάν σηκωνόταν ξαφνικά και τίναζε το τραπεζάκι με τους καφέδες!!!:D
Οντως, η Μόκα έχει μείνει μέχρι και σε 5στερο ξενοδοχείο και, όταν φεύγαμε, μας ζητούσαν να την κρατήσουν για μασκώτ!!!;)

1.Γι αυτο μ εχουν φαει οι βολτες στην Αγια καθε μερα...."δουλευω" απο τωρα για να "εχω" στο μελλον!Τι να κανεις...."παιδια" ειναι αυτα! :D
2.Δικαιως....το αξιζει νομιζω.....και με το παραπανω!!!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Μία ακόμα ενημέρωση, για τα μέλη που θα ήθελαν να μάθουν πως μεγαλώνει ο Casper...

Στις 16,5 εβδομάδες, ζυγίστηκε και το βάρος του ήταν περίπου 22 κιλά.
Θα ζυγιστεί και την επόμενη εβδομάδα (κλείνοντας τους 4 μήνες)...

Ακρώμιο ακόμα δεν έχουμε μετρήσει, για προφανείς λόγους, αλλά η γενική αίσθηση είναι "ψηλόλιγνο" στυλ, δηλαδή, σε σχέση με ένα αρσενικό bullmastiff των 4 μηνών (που οι περισσότεροι έχουμε στο μυαλό μας), είναι πιο "κομψός"...

Σε σχέση με τον χαρακτήρα - συμπεριφορά του Casper:

Από την προηγούμενη ενημέρωση, μέχρι σήμερα, θα έλεγα ότι έχει "ηρεμήσει" στοιχειωδώς η"λυσσασμένη" κουταβίσια συμπεριφορά...
Για να γίνω πιο σαφής και να δώσω στη λέξη "ηρεμήσει" τη σωστή της διάσταση: Μετά το πρωινό γεύμα (που περιμένουμε να περάσει η ώρα για να πάμε την πρωινή μας βόλτα - και να πιεί και ο μπαμπάς ένα καφέ, βρε αδελφέ!), μπορεί να μείνει μέχρι 10-15 λεπτά ήρεμος, πριν αρχίσει να ενοχλεί τη Μόκα και να παίζει σκληρά μαζί της, όταν η Μόκα είναι στον ίδιο χώρο...
Μπορεί, επίσης, να μείνει μέχρι 5 λεπτά ήρεμος, χωρίς να έχει κάποιο παιχνίδι ή κόκαλο, μέχρι να αρχίσει να μασουλάει πράγματα που δεν πρέπει, όταν η Μόκα δεν είναι στον ίδιο χώρο...
Αυτά, όμως, για τον Casper, είναι ρεκόρ!

Μετά την πρωινή βόλτα, είναι σαφώς πιο ήρεμος (για τα δικά του στάνταρ) και παίζει πιο σωστά...
Κάθε μεσημέρι, μένει στο crate για 3-3,5 ώρες, χωρίς κανένα πρόβλημα, είτε είναι κάποιος άνθρωπος στο σπίτι, είτε όχι...
Η μεγάλη πρόοδος είναι ότι, την ώρα του απογευματινού ύπνου (μετά το ενδιάμεσο γεύμα του) δεν χρειάζεται πλέον να είναι στο crate! Κοιμάται, μαζί με τη Μόκα, στη δική μας κρεβατοκάμαρα, ελεύθερος κι ωραίος...
Το βράδυ, κοιμάται ακόμα μέσα στο crate, ενώ η Μόκα ...φρουρεί το σπίτι...

Δεν είναι "ομιλητικός" (γαυγιστερός)... Ακούει πάρα πολύ καλά και είναι συνέχεια "alert", η προσοχή του στρέφεται όπου πρέπει, αλλά δεν γαυγίζει...
Οταν χρειάζεται να γαυγίσει κάποιος σε κάτι περίεργο που ακούστηκε, το κάνει (και για τους δυό τους) η Μόκα, με το παραπάνω...

Γενικά, είναι πάρα πολύ ήρεμος στη διάρκεια των εξόδων - βόλτας...
Επικεντρώνεται με συγκρατημένο τρόπο (αλλά σκανάρει πλήρως) σε μεμονωμένα πρόσωπα - σκυλιά - πουλιά, αλλά αδιαφορεί πλήρως για στο πλήθος και τον "πανικό"...
Με τις γάτες είναι απονήρευτος και τις πλησιάζει ήρεμα και με αργό βήμα, έως τρυφερά...
Οι θόρυβοι, όσο δυνατοί και ξαφνικοί και να είναι, δεν τον ενδιαφέρουν, δεν τον αφορούν...

Γενικά, δεν φαίνεται να παρουσιάζει διάφορα "θέματα"... Ισορροπημένος, σύμφωνα με το πρότυπο της φυλής του...

Με σκυλιά...

Ισως, εκεί είναι το "θεματάκι" που θα πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο απ' όλα...

Με μικρά σκυλιά (κουτάβια και ενήλικα) δεν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα... τα πλησιάζει με διακριτικότητα και, θάλεγα, τα προστατεύει από το βάρος του.

Με μεγάλα σκυλιά, υπό συνθήκες, έχει θέμα... Ισως, στον τρόπο που τον προσεγγίζουν - διορθώνουν... ίσως, στις συνθήκες προσέγγισης... ίσως, στο χαρακτήρα τους... ή σε ένα συνδυασμό...

Παραδείγματα:
Με τον (γνωστό από το φόρουμ) Negro (aka Eammon), γνωρίστηκαν με θυελλώδη τρόπο και χρειάστηκε ένα 5λεπτο σωστών συστάσεων (συγχαρητήρια στους 2 χειριστές τους!), για να βρεθούν, τελικά, ξαπλωμένοι, με τα ...στόματά τους στα 10 εκατοστά, επί πολλή ώρα και πολύ χαλαροί! Να παρατηρήσω ότι ο Negro είναι ένας ιδιαίτερα μεγαλόσωμος κούταβος (11 μηνών), με πάρα πολύ σταθερό και γλυκό χαρακτήρα, ο οποίος δεν σηκώνει "μύγα στο σπαθί" του με οποιονδήποτε άλλο σκύλο... Οποτε έχουν συναντηθεί, από εκεί και πέρα, συμπεριφέρονται (μέχρι νεωτέρας, θα μου πείτε) σαν παλιοί φίλοι... Και, μάλιστα, έχουν συναντηθεί με τον Casper λυτό... εκεί να δείτε παιχνίδια!
Αντίθετα, με τη (γνωστή από το φόρουμ) Λώρα (aka Natassa), έχουν κάτι "φλογερό" μεταξύ τους, που δεν τους αφήνει να ηρεμήσουν... Συμπεριφέρονται, γενικά, μιά χαρά και όταν πιάσουν τους χειριστές τους ...στον ύπνο, "πάλης ξεκίνημα, νέοι αγώνες"!

Παράλληλα, στη γνωριμία με δύο ενήλικα (πολύ κυριαρχικά και δυνατά και ...μεγαλόσωμα) σκυλιά - φυλή, έγιναν τα εξής:
Με τον αρσενικό (ελεύθεροι και οι δύο - σε κήπο, ενώπιος ενωπίω) άψογη γνωριμία, παρουσία των ιδιοκτητών! Ο Casper, κάποια στιγμή, τόλμησε να βάλει πόδι στην πλάτη του άλλου και εκείνος τον διόρθωσε μόνο με ένα βλέμμα και λίγο σήκωμα τρίχας στο μισό σβέρκο... από εκεί και πέρα, όλα τέλεια...
Αντίθετα, με τη θηλυκιά, η οποία ήρθε σχετικά ελεγχόμενη και λίγο τσαμπουκαλεμένη (ενώ ο Casper βρισκόταν σε ένα σημείο, μαζί με τη Μόκα και με αρκετούς ανθρώπους), ο Casper (δεμένος) έκανε "ντου"... ίσως γιατί η θηλυκιά βρέθηκε πολύ κοντά στη Μόκα (??? - δεν το πολυπιστεύω)... ίσως, γιατί η θηλυκιά ήταν λιγάκι φουρτουνιασμένη (??? - θα το ψάξουμε αυτό)... ίσως γιaτί ο Casper βρισκόταν "από δω", προστατευμένος από όλους τους ανθρώπους και τη ...Μόκα, οπότε έδειξε περισσό "θράσος" (??? - πιθανό, θα το ψάξουμε)...

Με τα αδέσποτα (μεγαλόσωμα και σχετικά κυριαρχικά) αρσενικά της περιοχής μας, κανένα πρόβλημα, έστω και αν μας πλησιάζουν τρέχοντας...
Με ένα από τα αδέσποτα θηλυκά της ίδιας αγέλης (τα πιο καλότροπο, γλυκό, τρυφερό απ' όλα) πήγε να γίνει μιά μανούρα (όπως παραπάνω) μία μόνο φορά...

Με τις δύο γριούλες σκυλίτσες της γειτονιάς μος, μυρίστηκαν υπό έλεγχο και αυτές του έκαναν, άμεσα και με διακριτικό αλλά σαφή τρόπο, την "παρατήρηση" ότι είναι αρκετά μεγάλες πλέον για κουταβίστικα παιχνίδια... ότι τον ανέχονται να τις μυρίζει (αρκεί να μην κοιμούνται εκείνη την ώρα), αλλά μέχρι εκεί... Νομίζω ότι λειτουργούν έτσι, για χάρη μου και μόνο...

Ο εκτροφέας, κάποιες "αξιόπιστες πηγές που δεν κατονομάζονται" και εμείς, είμαστε στη διαδικασία να ξεκαθαρίσουμε εάν τα παραπάνω περιστατικά οφείλονται (κατά ένα 10%) σε κάποιες "ανασφάλειες" (υπό συνθήκες - που αφορούν στο συγκεκριμένο σκύλο), ή (κατά ένα 90%) σε "κυριαρχικότητα" (που αφορά στη φυλή)... Οποιο και να είναι, θα δουλευτεί με προσοχή...

Με ανθρώπους...

Κανένα πρόβλημα, που να οφείλεται στην "προσωπικότητα" ή στην "ψυχοσύνθεση" του συγκεκριμένου σκύλου...
Ακολουθεί πιστά το πρότυπο της φυλής...

Οποιοσδήποτε άνθρωπος, ενήλικος ή παιδάκι (κυρίως τα παιδάκια), κάθε φύλου, μορφής, εμφάνισης και επιπέδου δραστηριότητας, όταν είναι μαζί (ή, απλά, κοντά - στον ευρύτερο χώρο) οι "γονείς" του Casper, μπορεί να τον πλησιάσει και να τον χαϊδέψει, όσο τρυφερά επιθυμεί... ακόμα και να τον αγκαλιάσει για λίγο... ειδικά τα παιδάκια, έχουν το bonus της αγκαλιάς και του συνεπαγόμενου γλυψίματος στο πρόσωπο!

Φαντάζομαι, προσέξατε τις μαγικές λέξεις "τρυφερά" και "αγκαλιά"... Τις επαναλαμβάνω, για την ιστορία...

Εάν, όμως, κάποιος άνθρωπος, φίλος, συγγενής, ή άγνωστος (δυστυχώς - κατά τη γνώμη μου - αυτό συμβαίνει με τους "advanced σκυλάδες") προσπαθήσει να "εξελίξει" το τρυφερό χάδι και την σύντομη θερμή αγκαλιά σε "κάτι περισσότερο", δηλαδή, να πειραματιστεί, κάνοντας (έστω και στοιχειωδώς) "restrain" (δεσμεύοντάς τον - ψιλοϋποτάσσοντάς τον) τον σκύλο... θα εισπράξει! Σήμερα, ένα έντονο (κουταβίσιο) γρύλισμα ή ένα μικρό σημαδάκι στο χέρι του...
Ο Casper (ανταποκρινόμενος 100% στις "γραφές" της φυλής του) αντιλαμβάνεται ξεκάθαρα και άμεσα τις προθέσεις... φίλων και αγνώστων...

Με την οικογένεια...

Χαλί να τον πατήσεις! Ειδικά, αν πάρει χαμπάρι ότι έχεις χαρούμενη διάθεση, ξετρελαίνεται, μέχρι που σε κουράζει...

Δεν του αρέσει (καθόλου) να τον σηκώνουν αγκαλιά... Παρόλα αυτά, έχει κάνει ένα συμβιβασμό με τον μπαμπά του (που έχει τις "ψυχώσεις" με τις δυσπλασίες και τα σχετικά), ότι, μέχρι να φτάσει τα 35-40 κιλά θα σηκώνεται στην αγκαλιά, για να μπει και να βγει από το αυτοκίνητο... και μέχρι να φτάσει τον 1,5 χρόνο, θα ακουμπάει τα δυό του πόδια στο κάθισμα και ο μπαμπάς θα τον σηκώνει από πίσω για να μπει μέσα... Εστω κι αν χρειάζεται λίγο τυράκι για να γίνει αυτό... Τελεία!

Με τα παιδιά μας είναι ξετρελαμένος! Παίζει, δίνει άφθονα φιλάκια... και καμιά ψιλή, άμα βρει την ευκαιρία...
Με μας είναι τύπος και υπογραμμός (ειδικά με τη μαμά του), αν και μας δίνει μερικές ψιλές, όταν προλαβαίνει... ειδικά, όταν έχω φορέσει τα "καλά μου" για το γραφείο...
Ο καιρός της "αμφισβήτησης" δεν έχει φτάσει ακόμα... ελπίζω (και εργάζομαι πάνω σ' αυτό) να είμαι έτοιμος όταν φτάσει...

Υ.Γ. Αισθάνομαι την ανάγκη να επαναλάβω ότι οι λεπτομερείς ενημερώσεις που κάνω, κατά καιρούς, οφείλονται στην επιθυμία μου να ενημερώνω με "υγεία" για την εξέλιξη ενός κουταβιού που προέρχεται από μία λίγο πιο σπάνια φυλή, ώστε να καταρρίπτονται (ή να επιβεβαιώνονται) ορισμένοι "αστικοί και αγροτικοί μύθοι"...
Και δεν οφείλονται σε οποιαδήποτε "κουτσομπολίστικη" διάθεση, ή σε καλύψη του κενού μου χρόνου...:)
 
  • Like
Reactions: d-friend


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ευχαριστουμε τον κ. Γιαννη Μπουρμπούλια για την αναλυτικοτατη και πολυ ενδιαφερουσα ενημερωση!
Μου αρεσει πολυ ο Casper.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Eυχαριστούμε Γιάννη για την λεπτομερή ενημέρωση,
και μπράβο σας που το "ψάχνετε" εις βάθος.

Ο Casper,ακούγεται ένας ισσοροπημένος κούταβος μέχρι στιγμής(όχι ότι γνωρίζω την φυλή και πως πρέπει να 'ναι), και όσο περνάει ο καιρός θα ξεδιπλώνει ακόμα περισσότερο τον χαρακτήρα του, κάτι που χαίρομαι που θα έχω την τύχη να διαβάσω ;)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εμενα με απασχολει η πολλή και κυριως η προσεκτικη δουλεια που θελει ενα τετοιο κουταβι.
Νομιζω θα προτιμουσα να το παρω 5-6 μηνων, απο εκτροφεα ομως που θα το δουλεψει και θα το κανει "κουκλο".

Ενταξει, ο Γιαννης ειναι γνωστης και σοβαροτατος/προσεκτικοτατος, αλλά αν ενα τετοιο σκυλι "χαλασει", τα πραγματα μπορει να γινουν απο σκουρα εως επικινδυνα.

Δεν ξερω, λεω εγω τωρα.....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Δύο πράγματα...
α) έχει ένα θεματάκι με μη υποτακτικά [δεν θέλω να πω κυριαρχικά, γιατί νομίζω ότι η Λώρα δεν είναι τέτοια] θηλυκά κυρίως; :rolleyes:
βου) δεν νομίζεις ότι όλη αυτή [και κάποια προηγούμενη] εξαιρετική ομολογουμένως ανάλυση, θα έπρεπε να είναι σε κάποιο θέμα, όπου να αναγράφεται η ράτσα του; Νομίζω ότι έτσι ίσως πάει στράφι, για κάποιον που θα ήθελε να ενημερωθεί για την φυλή. Κρίμα είναι τόσο γράψιμο που κάνεις, να μην μπορεί να το βρει κάποιος, εύκολα :???:
 




Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.318
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc