ΜΟΚΑ - Ο μικρός της "σύντροφος"...


Status
Κλειδωμένο θέμα

Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
1) Ο Casper ειναι ακριβως οπως τα λεει ο Γιαννης....διαβαζοντας το ποστ του....ηταν τοσο περιγραφικος που στιγμιαια νομιζα πως θα δω τον μικρο καπου εδω γυρω γυρω απο το γραφειο μου! :confused:

2) Ειναι σιγουρα μεσα στα προτυπα της φυλης του ο μικρος!Δεν ειχα την τυχη να αποκτησω Boerboel(ακομα) αλλα εχω ασχοληθει και εχω ψαξει αρκετα γι αυτα!Ειναι εξαιρετικο κουταβι!Και εντελως μα εντελως προσωπικη αποψη ( χωρις αυτο να χαλαει το παρον νημα)....καλα κανει και δεν θελει πολλα πολλα με τα αρσενικα!Δεν ειναι ολες οι φυλες για καναπε και μονο!Ας ειναι σπιτι του και με την οικογενεια του οπως πρεπει....και για τα υπολοιπα...μαλλον βλεπω τον Γιαννη με τα διπλα μπρατσα σε κανα χρονο!

3) Ναι ειμαι ενας απ'αυτους που τον "πιεσαν" λιγο παραπανω τον μικρο και φυσικα μου γυρισε boomerang.Και πολυ το χαρηκα!

και 4) Ειναι σιγουρα σε παρα πολυ καλα χερια ο μικρος.....και μ αρεσει και χαιρομαι ιδιαιτερα οταν βλεπω τον Γιαννη που ενω ειναι ενας πολυ ανεκτικος ανθρωπος(αφου δεν μ εχει βρισει ακομα που τον εχω στησει 2 φορες :( ).......να διορθωνει αυστηρα τον μικρο Casper!Δειχνει καθαρα το ποιος κανει κουμαντο....και ο μικρος δεν εχει παρα να το παρει αποφαση!

Αυτα απο μενα....και ελπιζω σε πολλες...και καλες βολτες παρεα!!!!!!!!!(Και πολυ φαγητο ε) :D
 


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Δύο πράγματα...
α) έχει ένα θεματάκι με μη υποτακτικά [δεν θέλω να πω κυριαρχικά, γιατί νομίζω ότι η Λώρα δεν είναι τέτοια] θηλυκά κυρίως; :rolleyes:
βου) δεν νομίζεις ότι όλη αυτή [και κάποια προηγούμενη] εξαιρετική ομολογουμένως ανάλυση, θα έπρεπε να είναι σε κάποιο θέμα, όπου να αναγράφεται η ράτσα του; Νομίζω ότι έτσι ίσως πάει στράφι, για κάποιον που θα ήθελε να ενημερωθεί για την φυλή. Κρίμα είναι τόσο γράψιμο που κάνεις, να μην μπορεί να το βρει κάποιος, εύκολα :???:
Sorry που κανω τον δικηγορο μιας και δεν ειμαι αλλα ναι....ας υπαρξει θεμα για τα μπουρμπουλ....συμφωνω απολυτα...αλλα αυτη η ενημερωση ειναι καθαρα για την εξελιξη του Capser....τι σχεση εχει να μπει στα χαρακτηριστικα των Boerboel??? :confused:
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Ο Casper, ακούγεται ένας ισσοροπημένος κούταβος μέχρι στιγμής (όχι ότι γνωρίζω την φυλή και πως πρέπει να 'ναι), και όσο περνάει ο καιρός θα ξεδιπλώνει ακόμα περισσότερο τον χαρακτήρα του, κάτι που χαίρομαι που θα έχω την τύχη να διαβάσω ;)
Σοφία,

Εδώ που τα λέμε, ξέρουμε όλοι "εδώ μέσα" πως (περίπου) πρέπει να είναι ένα κουτάβι, κάθε φυλής...
Και, από εκεί και πέρα, μπαίνουν και οι πινελιές της φυλής του... Κυρίως, για αυτό το δεύτερο γράφω...

1. Εμενα με απασχολει η πολλή και κυριως η προσεκτικη δουλεια που θελει ενα τετοιο κουταβι.

2. Νομιζω θα προτιμουσα να το παρω 5-6 μηνων, απο εκτροφεα ομως που θα το δουλεψει και θα το κανει "κουκλο".

3. ...αλλά αν ενα τετοιο σκυλι "χαλασει", τα πραγματα μπορει να γινουν απο σκουρα εως επικινδυνα...
Αρη,

1. Συμφωνώ σ' αυτό, χρειάζεται προσεκτική, συστηματική και με "σχέδιο" (όχι σαν της ...κυβέρνησης, έτσι?) δουλειά...

2. 5-6 μηνών, γίνεται... Είδα κάποια τέτοια κουτάβια στο εκτροφείο (1 αρσενικό και 2 θηλυκά - το ένα προορίζεται για εκτροφή, τα άλλα 2 ήταν διαθέσιμα)... Ξέρεις κάτι, όμως και έχω μιλήσει πολύ με τον εκτροφέα, πάνω σ' αυτό:

α) Το σκυλί δεν είναι, για παράδειγμα, Malinois, για να το πάρεις "έτοιμο"... ή, έστω, ημιέτοιμο...

Ok, θα είχε μάθει να αναγνωρίζει για αρχηγό τον εκτροφέα (δεν το χρειάζεται, έχει 15 ενήλικα σκυλιά και μερικά κουτάβια, που τον αναγνωρίζουν σαν αρχηγό)...

Ok, θα είχε μάθει να κατουράει έξω (στην κυριολεξία, όμως, έξω και όχι στο "έξω" του διαμερίσματός μας)...

Και, ok, θα είχε μάθει (αρκετά πράγματα) από τις διορθώσεις των μεγαλύτερων σκύλων... δηλαδή, των ενήλικων σκύλων της ίδιας φυλής και μεγέθους...

Και (σίγουρα όχι ok!!!) θα έβλεπε τις γάτες σαν "ξερολούκουμα"!!!

Και μετά? τι?

β) Η φυλή είναι "one house dog"...

Το "κούκλος" αφορά στην άφθονη και σωστή κοινωνικοποίηση! Εδώ είναι σίγουρο πως παίρνει όσο περισσότερη κοινωνικοποίηση είναι δυνατόν να πάρει... Εκεί, θα ήξερε 5-10 ανθρώπους και 2-3 παιδάκια που γνωρίζουν τα σκυλιά απ' έξω και ανακατωτά (υπάρχουν και σχετικές φωτο στο site του εκτροφέα, με τα εγγονάκια και τον πατέρα "μας" τον Robin)...

Το "κούκλος" αφορά τα "traits" της φυλής (εάν αποδειχθεί "τυπικό" δείγμα - που λέγαμε και σε άλλο θέμα) που θα τον καθοδηγήσουν (once in a lifetime - και, θέλω να ελπίζω, ποτέ) να "εκβιάσει το ζάρι", για να πέσει από την πλευρά της ζωής και όχι του θανάτου... ή, αλλιώς, να πεθάνει χωρίς παράπονο...
Αυτό, δεν σου το δίνει μόνο η εκπαίδευση...

γ) Για να "χαλάσει" ένα ισορροπημένο σκυλί (οποιασδήποτε "δυνατής" φυλής) χρειάζεται μά σειρά από μεγάλα ή μικρά εγκλήματα... εκεί, όντως, τα πράγματα θα γίνουν "σκούρα"...

Για να "χαλάσει" ένα ισορροπημένο σκυλί μολοσσοειδούς φυλής, χρειάζονται μόνο μεγάλα εγκλήματα... και καθόλου αγάπη... υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις, συμφωνώ...

Για να γίνουν "επικίνδυνα", όμως (φαντάζομαι ότι εννοείς για την οικογένεια, έτσι?), χρειάζεται να βασανιστεί ο σκύλος και να κακοποιηθεί από την οικογένεια...

Ε, εντάξει... εμείς, δεν νομίζω ότι βρισκόμαστε σε αυτό το γνωστικό και πολιτιστικό επίπεδο...

Δύο πράγματα...
α) έχει ένα θεματάκι με μη υποτακτικά [δεν θέλω να πω κυριαρχικά, γιατί νομίζω ότι η Λώρα δεν είναι τέτοια] θηλυκά κυρίως; :rolleyes:
βου) δεν νομίζεις ότι όλη αυτή [και κάποια προηγούμενη] εξαιρετική ομολογουμένως ανάλυση, θα έπρεπε να είναι σε κάποιο θέμα, όπου να αναγράφεται η ράτσα του; Νομίζω ότι έτσι ίσως πάει στράφι, για κάποιον που θα ήθελε να ενημερωθεί για την φυλή. Κρίμα είναι τόσο γράψιμο που κάνεις, να μην μπορεί να το βρει κάποιος, εύκολα :???:
Φίλε mareco,

α) Σε πρώτη φάση δεν φαίνεται να διαχωρίζει αρσενικά και θηλυκά (σαν το ανέκδοτο με το φορτηγατζή: "άντρας ή γυναίκα, δεν με νοιάζει..."). Αυτό δεν είναι κατ' ανάγκη αρνητικό, μιάς και δεν "κλειδώνει" τα αρσενικά...

Μιά και το έφερε η κουβέντα, ο Σωτήρης (aka mareco) έκανε στον Casper μιά από τις καλύτερες και πιο "διακριτικές" διορθώσεις που έχει λάβει μέχρι τώρα... και έγινε κατόπιν ο "καλύτερος μαθητής"...

Αυτά όλα (και άλλα, αρκετά παραδείγματα) είναι που συζητάμε με τον εκτροφέα και τις "αξιόπιστες πηγές που δεν κατονομάζονται"...

β) Υπόσχομαι πως, όταν βρω λιγάκι περισσότερο (μη αγχωμένο) χρόνο, θα βγάλω κάποια posts σε νέο θέμα, για τη φυλή...
Για ενημέρωση "αρχηγού", όμως, ήδη έχω γράψει αρκετά για τη φυλή, δεν περιμένω να χιονίσει για να δούμε άσπρη μέρα...
Θα ανοίξω το νέο θέμα σύντομα...

Υ.Γ. Τώρα που το θυμήθηκα: Αγαπητή Scarlett, όποτε μούρχεται να γράψω "σεντόνια", σε θυμάμαι και προσπαθώ να τα δομήσω σε μικρές - διακριτές παραγράφους...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: d-friend


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Sorry που κανω τον δικηγορο μιας και δεν ειμαι αλλα ναι....ας υπαρξει θεμα για τα μπουρμπουλ....συμφωνω απολυτα...αλλα αυτη η ενημερωση ειναι καθαρα για την εξελιξη του Capser....τι σχεση εχει να μπει στα χαρακτηριστικα των Boerboel??? :confused:
Εγώ έτσι που το γράφεις, καταλαβαίνω, ότι η εξέλιξη του casper δεν έχει καμμία σχέση με την εξέλιξη ενός boerboel.
Αυτό ήθελες να πεις, ή εγώ καταλαβαίνω ότι να 'ναι;
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ευχαριστω Γιαννη, με καλυψες σε μεγαλο βαθμο.



Εμενα, οπως ξερεις,το κολλημα μου ειναι μη τυχον και χασει κανενα χιλιοστο απο το ταμπεραμεντο και τις αρετες που θα μπορουσε να εχει.

Σκεπτομενος γενικα, και οχι μπουρμπουλ, μια και δεν γνωριζω την φυλη, αυτο ειναι δικοπο μαχαιρι, εφοσον, παρολο που μπορει να μην ειμαστε τελειως ασχετοι, εχουμε μικρη σχετικα εμπειρια.


Αν το κουταβι μεινει με τους γονεις ή με άλλα ενηλικα σκυλια για μερικους μηνες (με την προϋποθεση οτι τα σκυλια αυτα ειναι full power, ισορροπημενα, ζουνε με συγκεκριμενο τροπο κλπ κλπ), θα αντιγραψει πολυτιμες συμπεριφορες.

Μετα φυσικα θα πρεπει εσυ να δημιουργησεις καποιες αλλες που δεν μπορεσαν να δημιουργηθουν, να διορθωσεις ορισμενες και να μειωσεις/ελεγξεις/κατευθυνεις την υπερβολη στη φυλαξη ή οτιδηποτε, ωστε ο σκυλος να μπορεσει να ενταχθει, οριακα εστω, στην ανθρωπινη κοινωνια.


Αν το παρεις πολυ μικρο, θα βγαλει ο,τι ειναι να βγαλει λογω φυλης και εκτροφης, και βεβαια παντα υπαρχει και η εκπαιδευση "ανοδου", που υπαρχει ομως και στην πρωτη περιπτωση αλλά απο την αναποδη.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εγώ έτσι που το γράφεις, καταλαβαίνω, ότι η εξέλιξη του casper δεν έχει καμμία σχέση με την εξέλιξη ενός boerboel.
Αυτό ήθελες να πεις, ή εγώ καταλαβαίνω ότι να 'ναι;
Σολωμόντεια λύση::D:p

Νομίζω ότι η εξέλιξη του "ατόμου" μιάς φυλής συσχετίζεται έντονα με την φυλή του...

Απλά, στο γενικό θέμα μιάς φυλής, μπαίνουν αναρτήσεις για συγκεκριμένα θέματα όταν έχει "ξεκαθαρίσει το τοπίο" και όχι αναρτήσεις που θα προκαλέσουν εικασίες...

Οι οποίες (εικασίες) μπερδεύονται, σχεδόν πάντα, με τα θέματα των ιδιοκτητών, των συγκεκριμένων σκύλων που συναντήθηκαν κλπ...

Επίσης, στο γενικό θέμα μπαίνουν και τα γενικά χαρακτηριστικά και τάσεις της φυλής...

Παράδειγμα:
Το Boerboel έχει τη μέγιστη ψυχική (και, ίσως, σωματική) ευημερία, αν έχει έστω και ένα μέτριου μεγέθους κήπο...
Το να ζει ένα Boerboel (για λίγο ακόμα, πιστεύω!!!) σε ένα διαμέρισμα, περιγράφεται στο δικό του θέμα, αλλά δεν είναι ανάγκη να υπερτονίζεται στο θέμα της φυλής...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: d-friend


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Εγώ έτσι που το γράφεις, καταλαβαίνω, ότι η εξέλιξη του casper δεν έχει καμμία σχέση με την εξέλιξη ενός boerboel.
Αυτό ήθελες να πεις, ή εγώ καταλαβαίνω ότι να 'ναι;
Φυσικα και εχει...αλλα δεν ειναι πιο λογικο ο Casper οπως και καθε σκυλακι του forum να εχει το δικο του thread?
Τοτε προς τι οι παρουσιασεις των σκυλων μας και τα καλωσορισματα!Αν ειναι ετσι ας παμε ο καθενας στην "ομαδα" του και αναλογως τη φυλη ας γραψουμε τι κανει ο σκυλος μας!
Ειμαι της αποψης πως ενα thread με τα γενικα χαρακτηριστικα των boerboel νομιζω πως θα επρεπε να ειναι μονο του και εκει ας υπαρχει συζητηση συμφωνα με την γνωμη του καθενα μας γι αυτη την οικογενεια σκυλων!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Φυσικα και εχει...αλλα δεν ειναι πιο λογικο ο Casper οπως και καθε σκυλακι του forum να εχει το δικο του thread?
Δεν εννοούσα κάτι διαφορετικό.

Ελπίζω να μην είσαι δικηγόρος :rolleyes::p
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. ...Εμενα, οπως ξερεις,το κολλημα μου ειναι μη τυχον και χασει κανενα χιλιοστο απο το ταμπεραμεντο και τις αρετες που θα μπορουσε να εχει.

2. Αν το κουταβι μεινει με τους γονεις ή με άλλα ενηλικα σκυλια για μερικους μηνες (με την προϋποθεση οτι τα σκυλια αυτα ειναι full power, ισορροπημενα, ζουνε με συγκεκριμενο τροπο κλπ κλπ), θα αντιγραψει πολυτιμες συμπεριφορες.

3. Αν το παρεις πολυ μικρο, θα βγαλει ο,τι ειναι να βγαλει λογω φυλης και εκτροφης, και βεβαια παντα υπαρχει και η εκπαιδευση "ανοδου", που υπαρχει ομως και στην πρωτη περιπτωση αλλά απο την αναποδη.
Αρη,

1. Συμφωνώ σε γενικές γραμμές, με ένα "αλλά": Μιλάμε για το Boerboel, μια φυλή που είναι αρκετά "primitive" (θα με ακούσεις να το αποκαλώ "χωριάτη", "άξεστο", αλλά "τίμιο")... :)

Βέβαια, αυτά τα θέματα τα αποδεικνύει πάντα η ιστορία, αλλά (αν έχω καταλάβει αρκετά καλά τη φυλή και τις συζητήσεις με τον εκτροφέα), δεν θα μας χαλάσει και πολύ αν φύγει και κανας πόντος από το καλσόν... δηλαδή, αν χάσουμε μερικά χιλιοστά ταμπεραμέντου...
Να τον συντρίψει και να τον δαγκώσει είπαμε, τόσο που να μην μπορεί να κουνηθεί από κάτω που θα είναι... όχι να τον σκοτώσει και να τον τεμαχίσει!:D
Το "άστο" πρέπει να μάθει καλά και όχι το "πάρτο"...

2. Ζούνε, με άψογες συνθήκες διαβίωσης, στα kennels και στους τεράστιους - καταπράσινους χώρους άθλησης και παιχνιδιού... στη μέση του "πουθενά"... και, αν τολμήσεις να μπεις κατά λάθος στο τεράστιο αυτό κτήμα, "γιατί δίψαγες και ήθελες να βρεις βρύση για νερό"... χάθηκες!:eek:

Μέσα στο σπίτι, ζουν τα κουτάβια και μόνο ο πατέρας "μας" ο Robin (που και που - όχι να το κάνουμε και καθημερινή συνήθεια), τον οποίο η σύζυγος του εκτροφέα αποκάλεσε "this is a real housedog" και ο οποίος έχει κερδίσει αυτό το προνόμιο, για τον εξής λόγο: Πρώτα σου ζητάει την ταυτότητα και μετά επιτίθεται... αν χρειαστεί... το έχει κάνει επανειλημμένα...
Δηλαδή, ο ορισμός του ισορροπημένου σκύλου, για "όλες τις δουλειές"...:cool:

3. Απ' ότι ήδη διαφαίνεται, η "εκπαίδευση ανόδου" μάλλον δεν θα χρειαστεί... Αλλά, εδώ είμαστε και βλέπουμε, βρε αδελφέ...
 
  • Like
Reactions: d-friend


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.822
5.052
patra
grdane.blogspot.com
an... λεω,,, αν... στο τελος του τιτλου προσθεταμε και την φυλη του κασπερ???
τελειως ξεχωριστο το θεμα του μποουρμπουλ.. με γενικοτητες που βρισκουμε στο ιντερνετ..
αλλα και ο καθε ιδιοκτητης μπορει να παρουσιασει τον σκυλο του... σαν το χαρακτηριστικο προτυπο παρα τα λαθη που πιθανα να εχει κανει...
το συγκεκριμενο θεμα παραμενει ετσι μοναδικο για τον κασπερ & τον ιδιοκτητη του.. συνδεδεμενο κιολας με την φυλη που εκπροσωπει...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
an... λεω,,, αν... στο τελος του τιτλου προσθεταμε και την φυλη του κασπερ???...
...συνδεδεμενο κιολας με την φυλη που εκπροσωπει...
Ασε να το σκεφτώ λιγάκι, Πέτρο, χρειάζομαι λίγο χρόνο...

Ο μόνος μου προβληματισμός:

Μιάς και εγώ παίζω αρκετά "ανοιχτό" παιχνίδι, τη Μόκα την ξέρουν οι περισσότεροι φίλοι και, συνεπώς, ξέρουν και τη φυλή του Casper...:)

Αν τροποποιηθεί, όπως πολύ σωστά λες (για το κοινό όφελος --> "αγνή" ενημέρωση)...
Ο κάθε ένας επισκέπτης (είτε τίμιος, είτε που σκέπτεται να αποκτήσει "δωρεάν" ένα σκυλάκι της φυλής - για όποιους λόγους) θα αποκτά (σχεδόν) και τις συντεταγμένες (για το gps του) του τόπου διαμονής του Casper και της Μόκας...;)

Με πιάνεις?:cool::cool:
 
Last edited:
  • Like
Reactions: d-friend


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κάτι ακόμα που ξέχασα στη σημερινή μου ενημέρωση - για τις συναντήσεις με σκυλιά:

Η συνάντηση - βόλτα του Casper, με τον Rocky (aka bull - τον αδελφό της Μόκας) στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία!!!

Από την αρχή μέχρι το τέλος... σαν να γνωριζόντουσαν από τα παλιά!
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
το μπουρμπούλ του Γιάννη εκανε εντυπωσιακή είσοδο στο σπίτι μας



κανένας απολύτως δισταγμός παρόλο οτι ήταν η πρώτη επίσκεψη σε άγνωστο για αυτόν χώρο μπήκε σαν σίφουνας!!!



μαζί με την όμορφη Μόκα

 






George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
οι εντυπώσεις μου απο τον μικρό κάσπερ
εντυπωσιακά θαραλέος, το πιο θαραλέο κουτάβι που έχω δεί, απόλυτα ισοροπημένος με ανθρώπους με κανένα ίχνος επιθετικότητας, περιμένω να εξελιχθεί σε εναν στιβαρό σκύλο και με την κατάλληλη κοινωνικοποίηση με άλλα σκυλιά πιστευω οτι θα γίνει ο απόλυτος σκύλος φύλακας, δεν αμφιβάλλω καθόλου σε αυτό και ούτε είναι κακό αφού γι αυτό φτιάχτηκε αυτή η φυλή και ο κάσπερ είναι ενα τυπικό δείγμα της.
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Για την Μόκα τα έχουμε ξαναπεί ..είναι θεά ...αλλά ο Κασπερίνος είναι μούρλια!!!
 




George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Εχω ακούσει για τα westie αλεξία, αλλά το θάρος του κάσπερ αποδείχτηκε οτην πράξη, μετά απο αυτήν την γνωριμία με την φυλή μπορώ να φανταστώ πολύ εύκολα μερικά μπουρμπούλ να ξηλώνουνε ενα λιοντάρι .......

άστα σου λέω :D:D:p
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.321
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc