ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΑΤΣΑΣ???


Elina...

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2008
244
0
Πειραιάς
Κατ' αρχάς καλησπέρα στην νέα μας φίλη!!! :)

Παιδιά ξεχάσαμε όλοι να πούμε στην κοπέλα ότι όποιας ράτσας κουτάβι και να διαλέξει ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΣΕ PET-SHOP!!! Καλύτερα να βρεί ένα ημίαιμο ή να βρεί έναν καλό εκτροφέα (αν αποφασίσει για την ράτσα) παρά να πληρώσει σε αυτά τα μαγαζιά που όλοι ξέρουμε τι συμβαίνει!!!

Να πω και την δική μου γνώμη...αν κρίνω από το δικό μου...όπως είπε και η Alexia να πάρει ένα westie! Διαφορετικά μπορείς να διαλέξεις και ένα sharpei...κοίτα τι γλυκό πλασματάκι... πάτα και δες τα πάντα για την ράτσα αυτη...

Δεν είναι γλύκα μωλέ????:D

Aπαγορεύεται η δημοσίευση links εκτροφείων και φωτογραφιών με λογότυπα.
 
Last edited by a moderator:


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Γειά σου κι απο μένα Nala:) Ψάχνεις σκυλάκι φιλικό με τα παιδιά,δεν έχω καταλάβει όμως αν έχεις δικά σου παιδιά...κι αν έχεις,τι ηλικίες έχουν...νομίζω πως κάποιες ράτσες είναι πιο ανεκτικές στην "ταλαιπωρία"απο μικρά παιδιά, ενώ κάποιες άλλες όχι και τόσο!
Όσον αφορά το γαύγισμα,υποθέτω πως υπάρχει τρόπος να βάλεις κάποια όρια,αλλά καλό θα ήταν να αποφύγεις τις ράτσες που θεωρούνται φλύαρες:D Τέλος,όταν λες να μην έχει πολύ τρίχωμα,φαντάζομαι εννοείς να μην αφήνει πολύ τρίχωμα..από την εμπειρία μου λοιπόν έχω να σου πω, πως τα σκυλιά που κάνουν το σπίτι να χάλια, είναι τα κοντότριχα,βγάζουν απίστευτη τρίχα.Κανισάκι θα σου πρότεινα ή σιχ τσου...και άλλα υποθέτω αλλά όχι κοντότριχο τύπου Πίνσερ[-X
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πιστεύεις ότι το westie δεν χρειάζεται εκπαίδευση; Με την μικρή των 16 μηνών πάω ακόμα σχολείο, κι ας έχω αρκετή εμπειρία με westie. Άρχισε με puppy class σε ηλικία 10 εβδομάδων, μετά την βασική υπακοή και τώρα την συνεχεία. Terrier είναι και αν δεν το προσέξεις δεν έχει κανένα πρόβλημα να παίξει το ρόλο του αρχηγού της οικογένειας.
Ειπα εγω πουθενα οτι τα westie δεν θελουν εκπεδευση????:confused::confused:
Ολα τα σκυλιά θέλου εκπαίδευση..,ανάλογα με την εμπειρία που έχεις..
Εγώ το δικό μου το έχω εκπαίδευση μονη μου.
Με τα παιδιά είναι πολυ καλος ,τα αγαπάει παρα πολύ ,αλλα έχει τύχει και όλας ο δικός μου να μην είναι πολύ κυριαρχικός χαρακτήρας.
Δεν υπάρχει σκυλί που δεν θέλει εκπαίδευση..
Αλλα πάντα εξαρτάται το μέγεθος ,που καθορίζει τον βαθμό δυσκολίας στο να μπορείς να το κουμαντάρεις και στην προηγουμενη εμπειρία που έχεις..
Λαμβάνοντας σαν δεδομένο ότι η εκπαίδευση θα υπάρχει σε όλες τις ράτσες θεωρώ ότι το westie είναι μια πολύ καλή επιλογή..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Κατ' αρχάς καλησπέρα στην νέα μας φίλη!!! :)

Παιδιά ξεχάσαμε όλοι να πούμε στην κοπέλα ότι όποιας ράτσας κουτάβι και να διαλέξει ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΣΕ PET-SHOP!!! Καλύτερα να βρεί ένα ημίαιμο ή να βρεί έναν καλό εκτροφέα (αν αποφασίσει για την ράτσα) παρά να πληρώσει σε αυτά τα μαγαζιά που όλοι ξέρουμε τι συμβαίνει!!!

Να πω και την δική μου γνώμη...αν κρίνω από το δικό μου...όπως είπε και η Alexia να πάρει ένα westie! Διαφορετικά μπορείς να διαλέξεις και ένα sharpei...κοίτα τι γλυκό πλασματάκι... πάτα και δες τα πάντα για την ράτσα αυτη...


Δεν είναι γλύκα μωλέ????:D
Τα σαρπει ειναι δυσκολοι χαρακτηρες..
Ανεξαρτητα με το ποσο γλυκα ειναι οταν ειναι μωρα..,δεν ειναι καθολου ευκολο σκυλι..
 
Last edited by a moderator:


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Και έχουν κάποια προβλήματα υγείας λόγω των υπερβολικών πτυχώσεων στο δέρμα που φρόντισε να φτάσει σε αυτό το βαθμό ο άνθρωπος αλλά τελοσπάντων..Δεν είναι τα μόνα..
Προσωπικά θα έπαιρνα γαλλικό..
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καλα
για σπίτι και παιδιά
και δεν λέτε τίποτα
για
κοκονι????

ντροπή σας ρε
δεν ειστε ελληνες....:D:D:D

λείπει το κοκόνι χορεύουν μέχρι και τα μπασέντζι...
 


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Το Whippet ? :p
Είναι απίστευτα ήρεμα και τρυφερά σκυλιά,πολύ έυκολα στην εκπαίδευση, δεν γαυγίζουν σχεδόν ποτέ, πρόβλημα με την τρίχα δεν θα έχεις και......δεν χρειάζεται και πολύ τροφή :D
 


Elina...

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2008
244
0
Πειραιάς
Εεε τότε όπως προείπατε...ένα beagle θα ήταν η τέλεια επιλογή!!! Φυσικά κάθε ράτσα και φάτσα έχει την ανάλογη φροντίδα...αν δεν μπορούμε να το φροντίζουμε κατάλληλα τότε δεν υπάρχει λόγος να το πάρουμε!!!

Διάβασε παρακάτω για την συγκεκριμένη ράτσα και θα κρίνεις...επίσης στο site που τα βρήκα αυτά έχει κιάλες ράτσες με όλα τα χαρακτηριστηκά που θα σε βοηθήσει πολύ να καταλάβεις τι θές!!!
Όσο για το αν είναι όμορφα ή όχι...για μ'ένα είναι όλα super!!!

ΡΑΤΣΑ: Μπιγκλ.
ΚΑΤΑΓΩΓΗ: Μεγάλη Βρετανία.
ΙΣΤΟΡΙΑ: Είναι μια πολύ παλία αγγλική ράτσα, η οποία αναφέρεται από τον τρίτο αιώνα. Το Μπίγκλ ήταν ιδιαίτερα προσεγμένο κατά τη διάρκεια που βασίλευαν ο Ερρίκος Η και η Ελισάβετ Α. Πάντα το χρησιμοποιούσαν για κυνήγι κουνελιών, λαγών, αλεπούδων, αγριόχοιρων και ελαφιών και αυτό το έκανε δημοφιλές στην υπόλοιπη Ευρώπη από το 1860 και έπειτα. Εκτιμάται για το μικρό μέγεθος, την ψυχραιμία, την αποτελεσματικότητα και την ταχύτητά του.
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: Ανήκει στα μικρά σκυλιά. Το βάρος του είναι μεταξύ 15 και 20 κιλών και το ύψος του μεταξύ 33 και 44 εκ. Το κοντό πυκνό τρίχωμά του είναι είτε δίχρωμο είτε τρίχρωμο σε όλα τα χρώματα εκτός από σκούρο μελανό. Τα αυτιά είναι μακριά και στρογγυλά με τάση να κρέμονται στα μάγουλα.
ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ: Το Μπιγκλ είναι ένα δραστήριο, ευτυχισμένο σκυλί και επειδή είναι έξυπνο και πρόθυμο να ευχαριστήσει προκαλεί ικανοποίηση η εκπαίδευσή του. Είναι ψύχραιμο, θαρραλέο και σκληραγωγημένο. Είναι ενθουσιώδες, αποτελεσματικός ιχνηλάτης και μπορεί να κυνηγήσει μόνο του, σε ζευγάρια ή με περισσότερα σκυλιά. Προσαρμόζεται σε οποιοδήποτε περιβάλλον και μπορεί να γίνει θαυμάσιος σύντροφος και οικογενειακός σκύλος. Εάν δεν εκπαιδευτεί κατάλληλα, η αδιαφορία μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα. Έχει την τάση να τρέχει πίσω από οτιδήποτε τραβήξει την προσοχή του.
ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΜΠΙΓΚΛ: Επειδή είναι πολύ δραστήριο σκυλί χρειάζεται καθημερινά μεγάλους περιπάτους συνδυασμένους με άσκηση. Δεδομένου ότι έχει ανεπτυγμένο το ένστικτο του κυνηγού όταν βγαίνει βόλτα πρέπει να είναι δεμένο με λουρί. Πρέπει να ζει σε ασφαλή περιφραγμένη αυλή, επειδή είναι έτοιμο να ακολουθήσει οτιδήποτε τού τραβήξει την προσοχή. Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δοθεί στονκαθαρισμό των αυτιών για να αποφευχθούν οι μολύνσεις.

Πηγή:katoikidia.the-petz
 
Last edited:


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Τι λέτε για το Jack Russell Terrier??
Ειδα χθες ενα και δεν ξεκολουσα να το χαιδευω, ηταν 4 μηνων και ηταν απιστευτο σε ζωηραδα και ομορφια, παντως nala μεχρι να αποφασισεις φροντισε να μην δεις απο κοντα Jack Russell γιατι θα ξετρελαθεις!!:p:p

Να υπενθυμησω κι εγω να μην προτιμησεις pet-shop γιατι μην νομιζεις οτι ελευθερωνεις το κακομοιρο το κουταβακι απο το κλουβι του, απλα αυξανεις τη ζητηση και ανοιγεις μια θεση για το επομενο.

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=N5Fyug3L47Y"]YouTube - Earthlings Part 2[/ame]

Υ.Γ. Αν δεν τρελαινεσαι για καποια ρατσα στις φιλοζωικες εχουν απιστευτα ζωακια.
 






greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
''Κλεινετε'' προς καποια ρατσα απο τις προαναφερθεισες?Ψαξτε για τις φυλες που γραφονται και να αρχισετε να αποκλειεται οποιες δεν σας κανουν.Βεβαια καλο ειναι να δειτε και καποιους εκπροσωπους τους απο κοντα.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Δεν υπάρχει σκυλί που δε γαυγίζει. Ξέχνα το.

- poodle (κανίς δηλαδή, toy ή μίνι): Δεν χάνει μαλλί (καθόλου όμως), είναι καλό με τα παιδιά και γαυγίζει όταν πρέπει ΑΝ δεν το κάνετε υστερικό λόγω υπερπροστατευτικότητας.
- Boxer: Ίσως η καλύτερη ράτσα για παιδιά αλλά άτακτο
- Bichon Frise: Καταχαρούμενο πλάσμα, δεν μαδάει πολύ, γαυγίζει με κουδούνια και τέτοια, αλλά θέλει από νωρίς κοινωνικοποίηση με τα παιδιά.
- Basset Hound - Ήηηηησυχοοοοοοοοοοοο, δεν πολυγαυγίζει, ψιλοβγάζει τρίχα, μια χαρά με τα παιδιά. Προσωπικά αυτό θα επέλεγα ή το κανίς.
- Beagle - ΤΕΛΕΙΟ με τα παιδιά, πολύ άτακτο και παιχνιδιάρικο όμως.
- Λαμπραντόρ - γκόλντεν ριτρίβερ - Άψογα με τα παιδιά και την οικογένεια, χάνουν πολλή τρίχα.
- Όσο περίεργο κι αν ακούγεται Μεγάλος Δανός, επίσης τέλειο με τα παιδιά, δεν πολυγαυγίζει, χάνει τρίχα αλλά όχι τρελά πράγματα, δεν έχει και τις τρελές ανάγκες σε άσκηση παρά το μέγεθός του και γεμίζει την αγκαλιά σου :)
:D:D:D:D:D:D και σαλια...........:D:D:D:D:D:D
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
kai .. gia na μην σπρώχνουμε τους νέους φίλους στα petshop.... προτείνετε ράτσες που εύκολα μπορούν να βρεθούν ελλάδα από εκτροφείς....;)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πες μας και μερικά πράγματα για τον χαρακτήρα του..
Θέλεις ένα αθλητικό σκυλί?
Θέλεις ένα σκυλί που να βαριέται να πάει βόλτα?
Ενα ατρόμητο σκυλί μέσα στην περιέργεια και στην ενέργεια?
Θέλεις ένα σκυλί που να είναι ο "φύλακας" συναγερμού αλλα στην ουσία να είναι πάνω σε έναν καναπέ όλη μέρα?
Εναν σκύλο ανεξάτητο η εξάρτημενο απο εσένα που θα το εχεις παντου μαζι..
Πες μας τι χαρακτήρα προτιμάς??γιατί κύριος από αυτά..,εξαρτάται η επιλογή της φυλης..
Το σκυλί πρέπει να κολλάει με τον χαρακτήρα μας και τον τρόπο ζωής μας
 


Nala

Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
21
0
Πρώτα από όλα σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας!!!! Από τις ράτσες που έχουν αναφερθεί προηγουμένως μπορώ να πώ ότι εκείνες που με έχουν τραβήξει περισσότερο είναι: beagles, Jack Russell Terrier και West Highland white terrier. Ξέρω όμως για τη δεύτερη ότι κάνουν δυστυχώς πολύ μα πολυ φασαρία.....:(. Όσο για τα West Highland white terrier ο σύντροφος μου προτιμά σκυλάκια με κοντό τρίχωμα, του αρέσουν περισσότερο.
Θα ήθελα ένα σκυλό αυτόνομο ώστε να μπορώ να το αφήνω κάποιες ώρες μόνο του χωρις να στεναχωριέται και να κλαιει. Δεν θα ήθελα ένα σκυλί φύλακα αλλά ένα σκυλάκι συντροφιάς που είναι κατανοητό ότι θα γαβγίζει όταν χτυπάει το κουδούνι ή όταν αντιλαμβάνεται ότι κάποιος πάει να μπει στο σπίτι. Δεν θα ήθελα να είναι πάρα πολύ ενεργητικό απλά και μόνο γιατι θα μένουμε σε διαμέρισμα πολυκατοικίας και θα είναι δύσκολο για εκείνο και θα βασανίζεται. Συμπαθώ ιδιαίτερα και ένα άλλο σκυλάκι
το Cavalier Kig Charles Spaniel αλλά ζουν πολύ λίγα χρόνια και νομίζω ότι αρρώσταίνουν και εύκολα.......
Να σας κάνω ακόμα μία ερώτηση το κοκονι τι ράτσα είναι???

Όσο για τα pet shop το γνωρίζω ότι πρέπει να αγοράσω σκυλάκι από κάποιο καλό εκτροφείο σκύλων!!!:)

Ακόμα ένα σκυλάκι που μου αρέσει είναι το shiba inu αλλά απ' όσο ξέρω δεν υπάρχουν στην Ελλάδα....:(
 
Last edited by a moderator:






Elina...

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2008
244
0
Πειραιάς
Καλέ θέλεις σκυλί να μην είναι "πάρα πολύ ενεργητικό" και καταλήγεις ότι προτιμάς μπηγκλ, γουέστι και τζακ ράσσελ? Και τα τρία είναι διαόλια!!! :D

Συμφωνώ απολύτως!!! ;) :eek: ;)
Θα πρέπει η φίλη να το ψάξει καλά το θέμα!!! Εγώ προτείνω να κοιτάξει λιγάκι τα αδεσποτούλια που ψάχνουν για οικογένειες!!! Σίγουρα θα λατρέψει κάποιο... :) Όποιος κάποιος προανέφερε το www.stray.gr που όλοι ξέρουμε είναι μια καλή λύση ;)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Xμμμ καλύτερα να μη διαλέξει κάποιο αδέσποτο εφόσον θέλει τόσα συγκεκριμένα πράγματα από ένα σκύλο. Με το πρώην αδεσποτάκι ποτέ δεν ξέρεις.
Αν και φυσικά αν το κάνει μαγκιά της. Θα έχει σώσει μια ζωούλα :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU