Μέσος ιδιοκτήτης και επιλογή τροφής


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.890
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Συστατικά 2 τροφών, 1 είναι της Pedigree, η άλλη της Hill's. Ποια είναι ποια;

1.
Ground yellow corn, meat and bone meal, corn gluten meal, chicken by-product meal, animal fat (preserved with bha/bht), wheat mill run, natural poultry flavor, rice, salt, potassium chloride, caramel color, wheat flour, wheat gluten, vegetable oil, vitamins (choline chloride, dl-alpha tocopherol acetate [source of vitamin e], l-ascorbyl-2-polyphosphate [source of vitamin c*], vitamin a supplement, thiamine mononitrate [vitamin b1], biotin, d-calcium pantothenate, riboflavin supplement [vitamin b2], vitamin d3 supplement, vitamin b12 supplement), trace minerals (zinc sulfate, copper sulfate, potassium iodide).
2.
Corn meal, chicken by-product meal (including white meat, dark meat, liver and other internal organs), animal fat (preserved with BHA, propyl gallate and citric acid), dried beet pulp, vegetable oil, dried egg product, flaxseed, preserved with BHT and BHA, minerals (potassium chloride, iodized salt, ferrous sulfate, zinc oxide, copper sulfate, manganous oxide, calcium iodate, sodium selenite), vitamins (choline chloride, vitamin A supplement, vitamin D3 supplement, vitamin E supplement, niacin, thiamine, calcium pantothenate, pyridoxine hydrochloride, riboflavin, folic acid, biotin, vitamin B12 supplement).
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.758
Noμίζω ότι η πρώτη ειναι της hills γιατί δεν πιστεύω ότι έχει κιτρικό οξύ για συντηρητικό.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.890
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Η πρώτη είναι Pedigree Complete Nutrition (adult dog food)
και η δεύτερη Hill's Science Diet Canine Adult Active Formula

Για πολύ διαφήμιση μιλάμε όμως! Παντού βλέπω τη Hill's ως super premium και ως την Νο. 1 επιλογή των κτηνιάτρων (την είχαν προτείνει και σε μένα στην Κτηνιατρική σχολή!) και αν δεις τα συστατικά αναρωτιέσαι σε τι διαφέρει από μια κακιά τροφή τύπου Pedigree?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.758
Η πρώτη είναι Pedigree Complete Nutrition (adult dog food)
και η δεύτερη Hill's Science Diet Canine Adult Active Formula

Για πολύ διαφήμιση μιλάμε όμως! Παντού βλέπω τη Hill's ως super premium και ως την Νο. 1 επιλογή των κτηνιάτρων (την είχαν προτείνει και σε μένα στην Κτηνιατρική σχολή!) και αν δεις τα συστατικά αναρωτιέσαι σε τι διαφέρει από μια κακιά τροφή τύπου Pedigree?
Περίεργο πάντως, νόμιζα ότι οι καλές τροφές είχαν σταματήσει να χρησιμοποιούν κιτρικό οξύ ως συντηρητικό πολλά χρόνια τώρα. Οπότε άσχετο, αλλά όποιος ταίζει τον σκύλο του με hills καλό θα ήταν να μην την βρέχει.
 














kallia k.

Active Member
18 Ιανουαρίου 2011
26
0
Οι τροφές που περιέχουν κιτρικό οξύ δεν πρέπει να βρέχονται γιατί μπορούν να προκαλέσουν συστροφή
Καλησπέρα, να κάνω κι εγώ μια λίγο χαζή ίσως ερώτηση? Γιατί παίζει ρόλο αν θα τη βρέξουμε, αφού απ΄τη στιγμή που θα τη φάει το σκυλί θα βραχεί ούτως ή άλλως? Πώς επηρεάζει αυτό τη συστροφή?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.890
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλησπέρα, να κάνω κι εγώ μια λίγο χαζή ίσως ερώτηση? Γιατί παίζει ρόλο αν θα τη βρέξουμε, αφού απ΄τη στιγμή που θα τη φάει το σκυλί θα βραχεί ούτως ή άλλως? Πώς επηρεάζει αυτό τη συστροφή?
Πολλά με ρωτάς :D

Αυτό που ξέρω είναι πως οι έρευνες έχουν δείξει ότι το μούλιασμα της τροφής που περιέχει κιτρικό οξύ αυξάνει τις πιθανότητες συστροφής (άρα, μάλλον θα μπήκε και στη έρευνα το μη-μούλιασμα της τροφής που περιέχει κιτρικό οξύ). Το πώς συμπεριφέρεται αυτή η ουσία όταν έρχεται σε επαφή με νερό είναι ερώτημα για χημικούς, το σάλιο πάντως σίγουρα δεν είναι νερό (H2O) :)
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Καλησπέρα, να κάνω κι εγώ μια λίγο χαζή ίσως ερώτηση? Γιατί παίζει ρόλο αν θα τη βρέξουμε, αφού απ΄τη στιγμή που θα τη φάει το σκυλί θα βραχεί ούτως ή άλλως? Πώς επηρεάζει αυτό τη συστροφή?
λογικα δν προλαβαινει να μουλιασει αφου μπενει μεσα στο στομα του!
 


kallia k.

Active Member
18 Ιανουαρίου 2011
26
0
Πολλά με ρωτάς :D

Αυτό που ξέρω είναι πως οι έρευνες έχουν δείξει ότι το μούλιασμα της τροφής που περιέχει κιτρικό οξύ αυξάνει τις πιθανότητες συστροφής (άρα, μάλλον θα μπήκε και στη έρευνα το μη-μούλιασμα της τροφής που περιέχει κιτρικό οξύ). Το πώς συμπεριφέρεται αυτή η ουσία όταν έρχεται σε επαφή με νερό είναι ερώτημα για χημικούς, το σάλιο πάντως σίγουρα δεν είναι νερό (H2O) :)
ναι, βασικά εγω είμαι χημικός!!!:D
και παρόλα αυτά δεν το καταλαβαίνω...:confused:
Το σάλιο μπορεί να μην είναι νερό, αλλά είναι υδατικό διάλυμα (δηλαδή έχει ως κύριο συστατικό του το νερό).. Εξάλλου και στο στομάχι που καταλήγει, πάλι υδατικό διάλυμα θα βρει η τροφή! Γι' αυτό απορώ...
Τζάμπα το πτυχίο!!!:D
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.890
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
ναι, βασικά εγω είμαι χημικός!!!:D
και παρόλα αυτά δεν το καταλαβαίνω...:confused:
Το σάλιο μπορεί να μην είναι νερό, αλλά είναι υδατικό διάλυμα (δηλαδή έχει ως κύριο συστατικό του το νερό).. Εξάλλου και στο στομάχι που καταλήγει, πάλι υδατικό διάλυμα θα βρει η τροφή! Γι' αυτό απορώ...
Τζάμπα το πτυχίο!!!:D
Δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο... Many kibbles contain citric acid which supposedly emits a gas when soaked beforehand. Does that contribute to bloat? Who knows... Σου λέει κάτι;...

Η αλήθεια είναι ότι δε γνωρίζουμε τι προκαλεί συστροφή και γιατί, εγώ προσωπικά διαβάζω και βλέπω πολλά σκυλιά που μετά από φαΐ πάνε βόλτες (για να μην τρώνε τίποτα από κάτω) και που δεν έπαθαν καμιά φορά στη ζωή τους συστροφή, απ' την άλλη σκυλιά που τρώγανε 3-4 φορές τη μέρα και έβγαιναν βόλτες 3 ώρες πριν ή μετά το φαγητό που έπαθαν συστροφή... χμμμμ γονίδια; Ποιος ξέρει...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.758
Πάντως από ότι έχω διαβάσει και εγώ δεν βγάζω άκρη για την συστροφή, πρέπει να είναι γονιδιακό το θέμα κατά μεγάλο ποσοστό. Αυτό με το κιτρικό οξύ και το βρέξιμο το έχω διαβάσει επίσης, εξήγηση όμως δεν μπορώ να δώσω.
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
αυτο που κανω εγω ειναι να παιρνω απο τον κρεοπολη οτι πεταει απο το καθαρισμα τον κρεατων τα βραζω με ρυζι , και που και που καμμια καλη ξηρη τροφη μου εχουν πει οτι ειναι ο καλυτερος συνδυασμος
πολλες φορες παιρνω και εντοσθια ,
 


dimitra1971!

Banned
Banned
29 Σεπτεμβρίου 2011
171
2
Επειδή και εγώ ειμαι η μέση ιδιοκτητρια σου προτεινω βιοποικιλια στο εντεράκι του, για να μην τα δινω στους γιατρους και τον κάνω υπερευαισθητο. Αλλαζε συνέχεια souper premium ξηρά και βάζε του και λιγο γιαουρτάκι ή απο ένα ταπεράκι που θα του μαγειρεύεις με 70% κρεας και 30%επιτρεπομενα λαχανικα με λιγο σπορέλαιο.Αν το γκουγλάρεις θα δεις τι επιτρέπεται. Οχι τα ιδια και τα ιδια. Σε κάποια εκδρομή ολο και θα ξεχαστεις και δεν θα του πάρεις σε κάποιο γεύμα την ξηρά του. Να μπορεις να του πάρεις βρε αδερφέ καλαμάκια σουβλάκια να φάει -χωρις αλάτι και μπαχαρικά- χωρις να το γυρίσεις πισω άρρωστο με διάρροιες. Ή να δανειστείς απο έναν φιλο τη δικιά του ξηρά. Υγεια και πρακτικοτητα.Να πω όμως οτι εγώ έχω ημιαιμάκι άρα ειναι ανθεκτικο σκυλάκι.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Λόγο της αιμομιξίας που γίνεται σε πολλές περιπτώσεις στα καθαρόαιμα.., όχι βέβαια πως και στην αγέλη στα ημίαιμα δε μπορεί να γίνει..