Μαγειρεύοντας για το σκύλο


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Εγώ τα βάζω όλα σε ψυγειακι με έξτρα παγοκυστες και τα διατηρώ όλα παγωμένα, μέσα στο κρέας μου βάζω και λαχανικά και τα συμπληρώματα της, όπως λάδι καρύδας κανένα αυγό το αγοράζω επιτόπου και κουβαλάω ένα μικρό μπουκαλάκι μηλοξυδο και ένα βαζάκι που έχει μέσα μίξη σπιρουλινας, κουρκουμα, καρύδας και μέντας.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Την κροκετα εδώ και πολύ χρόνια στις διακοπές Ούτε που να την μυρίσει δεν θέλει! Οπότε με βλέπω να παίρνω μαζί λίγο μαγειρευτό καμία κονσέρβα για το τσάκιρ κέφι και μιας και πάμε σε ψαροχώρι ευκαιρία να φάει και καμία σαρδέλα που λέγαμε και στο άλλο ποστ. Πέρσι τίμησε δέοντος τον γαβρο! Εντάξει μια εβδομάδα θα είναι κουτσά στραβά θα την βγάλουμε πάλι!
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Πήρα και εγώ δειλά δειλά την απόφαση να αρχίσω να μαγειρεύω για το θηρίο μου. Λόγω των πολλών θεμάτων που έχει με το γαστρεντερικό του είμαι λίγο σε αναμμένα κάρβουνα για τα αποτελέσματα. Ξεκινήσαμε εδώ και μια βδομάδα με κοτόπουλο βραστό ( μπούτι+ στήθος χωρίς πέτσα), λίγο κολοκύθα πορτοκαλί, λίγο καρότο, μπρόκολο και λίγο μαρούλι. Από όλα τα λαχανικά μόνο μαρούλι δεν είχε ξαναφάει.Αναλογία 70% κρέας και 30 τα υπόλοιπα. Εννοείται και τσόφλι. Τα κακά του ήταν σχετικά μαλακα αλλά κατά τα αλλά του άρεσε πολύ. Του δίνω ένα γεύμα μαγειρευτό και δυο ξηρά μέσα στη μέρα. Θεωρώ ότι αν του δωσω είτε λίγο ρύζι είτε λίγη πατάτα (απλή η γλυκοπατάτα) τα κακά του θα βελτιωθούν, όποτε η ερωτηση μου είναι αν είναι τόσο λάθος να βάλω πχ 10% ρύζι η πατάτα? Επίσης, αν στο μέλλον για ποικιλία του δίνω αλλά κρέατα σε αναλογία 3 γεύματα κοτόπουλο 1 γεύμα άλλο κρέας θα ειναι εντάξει από άποψη ποικιλίας? Επίσης το ψάρι το φοβάμαι πολύ, τι θα μπορούσα να του δώσω που να είναι πιο ελαφρύ?
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Πήρα και εγώ δειλά δειλά την απόφαση να αρχίσω να μαγειρεύω για το θηρίο μου. Λόγω των πολλών θεμάτων που έχει με το γαστρεντερικό του είμαι λίγο σε αναμμένα κάρβουνα για τα αποτελέσματα. Ξεκινήσαμε εδώ και μια βδομάδα με κοτόπουλο βραστό ( μπούτι+ στήθος χωρίς πέτσα), λίγο κολοκύθα πορτοκαλί, λίγο καρότο, μπρόκολο και λίγο μαρούλι. Από όλα τα λαχανικά μόνο μαρούλι δεν είχε ξαναφάει.Αναλογία 70% κρέας και 30 τα υπόλοιπα. Εννοείται και τσόφλι. Τα κακά του ήταν σχετικά μαλακα αλλά κατά τα αλλά του άρεσε πολύ. Του δίνω ένα γεύμα μαγειρευτό και δυο ξηρά μέσα στη μέρα. Θεωρώ ότι αν του δωσω είτε λίγο ρύζι είτε λίγη πατάτα (απλή η γλυκοπατάτα) τα κακά του θα βελτιωθούν, όποτε η ερωτηση μου είναι αν είναι τόσο λάθος να βάλω πχ 10% ρύζι η πατάτα? Επίσης, αν στο μέλλον για ποικιλία του δίνω αλλά κρέατα σε αναλογία 3 γεύματα κοτόπουλο 1 γεύμα άλλο κρέας θα ειναι εντάξει από άποψη ποικιλίας? Επίσης το ψάρι το φοβάμαι πολύ, τι θα μπορούσα να του δώσω που να είναι πιο ελαφρύ?
Εγώ ταΐζω σπιτική barf οπότε δεν είμαι 100% σίγουρη αν αυτά που λέω είναι σωστά αλλά με την δική μου εμπειρία στο μαγειρευτο φαγητό (τάιζα πριν αρχίσω ωμή αλλά για να μπορώ να έχω αρκετό ασβέστιο και φώσφορο άλλαξα) βάζε και λίγο συκώτι γιατί έχει πολλά θρεπτικά συστατικά που δεν μπορείς να τα βρεις στο κρέας, προσπάθησε να έχεις όσο πιο πολύ γίνετε εναλλαγή στις ζωικές πρωτεΐνες (μοσχάρι, κοτόπουλο, γαλοπούλα, χοιρινό κλπ) ΧΩΡΙΣ ΚΌΚΑΛΟ! αν είναι μαλακά τα κακά μάλλον θέλει ασβέστιο, οπότε βάζε παραπάνω τσοφλι αυγού. Τα Ω3 είναι απαραίτητα οπότε αν δεν θες να δώσεις ψάρι βάλε λινελαιο(αν και το ψάρι είναι προτιμότερο) 10% ρύζι δεν πειράζει. Εγώ θα προτιμούσα κάτι πιο θρεπτικό όπως βρώμη ή γλυκοπατάτα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.234
7.774
Πήρα και εγώ δειλά δειλά την απόφαση να αρχίσω να μαγειρεύω για το θηρίο μου. Λόγω των πολλών θεμάτων που έχει με το γαστρεντερικό του είμαι λίγο σε αναμμένα κάρβουνα για τα αποτελέσματα. Ξεκινήσαμε εδώ και μια βδομάδα με κοτόπουλο βραστό ( μπούτι+ στήθος χωρίς πέτσα), λίγο κολοκύθα πορτοκαλί, λίγο καρότο, μπρόκολο και λίγο μαρούλι. Από όλα τα λαχανικά μόνο μαρούλι δεν είχε ξαναφάει.Αναλογία 70% κρέας και 30 τα υπόλοιπα. Εννοείται και τσόφλι. Τα κακά του ήταν σχετικά μαλακα αλλά κατά τα αλλά του άρεσε πολύ. Του δίνω ένα γεύμα μαγειρευτό και δυο ξηρά μέσα στη μέρα. Θεωρώ ότι αν του δωσω είτε λίγο ρύζι είτε λίγη πατάτα (απλή η γλυκοπατάτα) τα κακά του θα βελτιωθούν, όποτε η ερωτηση μου είναι αν είναι τόσο λάθος να βάλω πχ 10% ρύζι η πατάτα? Επίσης, αν στο μέλλον για ποικιλία του δίνω αλλά κρέατα σε αναλογία 3 γεύματα κοτόπουλο 1 γεύμα άλλο κρέας θα ειναι εντάξει από άποψη ποικιλίας? Επίσης το ψάρι το φοβάμαι πολύ, τι θα μπορούσα να του δώσω που να είναι πιο ελαφρύ?

Προσωπικα πιστευω το κοτοπουλο ειναι το χειροτερο κρεας απο θρεπτικη αποψη και απο το πως καθεται στα σκυλια , αλλα ακριβως τι ταιριαζει στον δικο σου θα το βρεις σταδιακα και με πειραματισμο πχ σε εμας τα καλυτερα ειναι γιδα , αρνι, γαλοπουλα . Αντιθετα το μονο κρεας που τον ενοχλει λιγο και εχει πιο μαλακα κακακια ειναι το κοτοπουλο.

Για μενα επιβαλεται να εχεις εναλλαγη κρεατων αλλιως υπαρχει κινδυνος να δημιουργησεις δυσανεξιες και επιπλεον το να τρωει το ιδιο φαι συνεχως δε προσφερει ολα τα συστατικα που πρεπει.Αλλα δε χρειαζεται να ειναι καθε μερα η εναλλαγη. Εγω απλα μαγειρευω ανα 4 μερες οποτε τρωει 4 μερες ενα κρεας με καποια συνοδευτικα , 4 ενα αλλο με αλλα συνοδευτικα κ.τ.λ

Συκωτακια εγω θα τα αφηνα προς το παρον στη θεση σου και στο μελλον δοκιμασε τα σταδιακα και σε ποσοτητα πολυ μικρη π.χ 5% και σε καποια γευματα οχι ολα γιατι δημιουργουν ακομα πιο μαλακα κακακια. Μπροκολο δε θα το εβαζα τωρα δεν βοηθα πολυ νομιζω .Γενικα πρασινα σε μικρες ποσοτητες , περασμενα στο μουλτι και σταδιακα με πειραματισμο εφοσον εχει στομαχικα. Δοκιμασε επισης μαιντανο εχω παρατηρησει οτι καθεται καλα σε αρκετα σκυλια.Γενικα λαχανικα εγω τα περναω ολα απο μουλτι ,οχι να γινουν κρεμα απλα να ειναι σαν τριμμενα πολυ.

Τσοφλι σε σκονη χρησιμοποιω σχεδον σε ολα τα γευματα για το ασβεστιο. Επιπλεον τσοφλι και ριγανη βοηθουν στο να σφιξουν τα κακακια. Το τσοφλι το ψηνεις και μετα το περνας απο μουλτι επισης.


Τις αναλογιες κρεας ρυζι παλι θα τις βρεις σταδιακα με πειραματισμο. Εαν δε τον πειραζει το ρυζι μπορεις να χρησιμοποιησεις και σε μεγαλυτερο ποσοστο. πχ εγω βαζω 60% κρεας, 30% ρυζι/υδατανθρακες και 10% λαχανικα και συμπληρωματα. Ετσι του καθεται καλυτερα. Ρυζι χρησιμοποιω διαφορες ποικιλιες ,παντα προς το παραβρασμενο και συνηθως ανακατευω με καποιον αλλο υδατανθρακα π.χ βαζω γλυκοπατατα, κιτρινη κολοκυθα ή βρωμη.

Απο ψαρι εγω δινω σαρδελες κονσερβουλα καλα ξεπλυμενη με το κοκαλακι ή φιλετα καθαρισμενα απο τα μεγαλα ψαρια που τρωω και εγω πχ λαυρακι, σκαρο, λουτσο, σολωμο κ.τ.λ αλλα οχι σε ολοκληρο γευμα γιατι δε θα μεινει τιποτα για μενα :LOL: .Του δινω ενα γευμα την εβδομαδα μισο ψαρι μισο κροκετες. Παλι θα προτεινα δοκιμασε να δωσεις πρωτα ενα μικρο κοματι και να δεις πως θα παει.

Γενικα το βασικο ειναι το να δοκιμαζεις σταδιακα και ενα πραγμα την φορα . Εαν δεις οτι μια συνταγη πχ ρυζι, καροτο, μαιντανος , κοτοπουλο του παει καλα για καποιες μερες μετα δοκιμασε γαλοπουλα με τα ιδια συμπληρωματικα κ.τ.λ Μην κανεις μεγαλες και πολλες εναλλαγες στην αρχη. Για να βλεπεις τι ακριβως τι του παει και τι οχι.
 
Last edited:


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Ευχαριστώ πολύ! Ο λόγος που ξεκίνησα με κοτόπουλο είναι ότι του κάθεται παρά πολύ καλά! Το επόμενο θα είναι γαλοπούλα που ναι μεν έχει φάει αλλά όχι πολλές μέρες σερί γιατί μάλλον την βρίσκει κάπως στεγνή. Αυτό που σκεφτόμουν εγώ σαν προγραμμα έχει σαν βάση το κοτόπουλο και μετά προσθέτω. Δηλαδή, 3 μέρες κοτόπουλο-πατάτα και οποία λαχανικά, μετά 1-2 μέρα γαλοπούλα-ρύζι και λαχανικά, μετά πάλι κοτόπουλο 3 μέρες και μετά άλλο κρέας 1-2 μέρες. Με βολεύει και η ποσότητα γιατί για τόσο μαγειρεύω και τα πειράματα γίνουν σε βάθος ημερών. Τα λαχανικά που ξερω ότι τα τρώει θα είναι σαν βάση αρχικά και θα δοκιμάζει είτε νέα πρωτεΐνη είτε νέο λαχανικό.

Την πατάτα, γλυκοπατάτα και το ρύζι τα θέλω και για να σφίγγουν λίγο τα κακά αλλά και γιατί από τη φύση του είναι αδύνατο σκυλί και χάνει βάρος εύκολα.
 


Grizzly

Active Member
7 Οκτωβρίου 2019
28
68
39
Την πατάτα, γλυκοπατάτα και το ρύζι τα θέλω και για να σφίγγουν λίγο τα κακά αλλά και γιατί από τη φύση του είναι αδύνατο σκυλί και χάνει βάρος εύκολα.
Για να σφίξουν τα κακά (και να προσφέρεις και το απαραίτητο ασβέστιο) μπορείς να συμπληρώνεις bone meal στο φαγητό του. Η ποσότητα που χρειάζεται είναι αρκετά μικρή (όμως θα πρέπει να υπολογίσεις πόσο χρειάζεται ο δικός σου σκύλος).
 
  • Like
Reactions: FrankieChris


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Για να σφίξουν τα κακά (και να προσφέρεις και το απαραίτητο ασβέστιο) μπορείς να συμπληρώνεις bone meal στο φαγητό του. Η ποσότητα που χρειάζεται είναι αρκετά μικρή (όμως θα πρέπει να υπολογίσεις πόσο χρειάζεται ο δικός σου σκύλος).
Για ασβέστιο του δίνω τσόφλι αυγού και σκέφτομαι να του δώσω και κανένα λαιμό κοτόπουλου. Το κακο με τα bone meal είναι ότι εκτός από ασβέστιο συνήθως έχουν και πολύ φώσφορο. Ήδη περνάει αρκετό από το κρέας που τρώει οπότε και πάλι η αναλογία δεν θα είναι η σωστή.
 


Costas1977

Member
6 Ιουλίου 2022
7
1
47
Ψάχοντας να βρω μπούσουλες για να ξεκινήσω μαγειρεμένο φαγητό στους σκύλους μου έπεσα πάνω σε ένα θαυμάσιο άρθρο της Mary Straus που δημοσιεύτηκε στην Whole Dog Journal, τον Ιούνιο του 2007 και περιέχει πάρα πολλές χρήσιμες πληροφορίες για όλα όσα πρέπει να γνωρίζουμε αν αποφασίσουμε να ξεκινήσουμε το μαγείρεμα για τους σκύλους μας.
Αποφάσισα να το μεταφράσω για να το μοιραστώ με όλους σας, η συγκεκριμένη ταίζει barf στους σκύλους της αλλά έχοντας αποκτήσει τεράστια αποθέματα γνωσης βοηθάει όλους τους σκυλοιδιοκτήτες ανά τον κόσμο για την σωστή διατροφή των σκύλων. Το άρθρο αυτό δεν το παραθέτω ως τυφλοσούρτι, ο καθένας οφείλει να κάνει την δική τους έρευνα και να ανατρέξει σε πολλές πηγές για να αποκτήσει γνώση και να μπορεί να μαγειρεύει σωστά για τον σκύλο του αλλά σίγουρα αποτελεί μια πολύτιμη πηγή. Πραγματικά αν και μπορεί να βρείτε κάποιες λεπτομέρειες κουραστικές αξίζει να το διαβάσετε εάν σας ενδιαφέρει ο τομέας αυτός . Καλό διάβασμα :)

Εισαγωγή

Όσοι επιλέγουν την ωμή διατροφή στους σκύλους πιστεύουν ότι έχουν κάνει την πιο υγιεινή επιλογή για αυτούς. Αλλά δεν μπορούν όλοι να ταίσουν ωμά. Κάποιοι μπορεί να ανησυχούν για τα μικρόβια ή τα παράσιτα στο ωμό κρέας ή στα ωμά κόκκαλα ή μπορεί ο σκύλος τους να μην τρώει τα ωμά.

Εάν προτιμάτε να ταίζετε τον σκύλο σας μαγειρεμένο φαγητό δεν υπάρχει θέμα, πρέπει να ταίζουμε τον σκύλο μας ότι μας κάνει να αισθανόμαστε κι εμείς άνετα.Και σε αυτή την περίπτωση ο σκύλος θα ωφεληθεί από μια ποικιλία φρέσκων φαγητών στις σωστές αναλογίες, ανεξαρτήτου προετοιμασίας.


Η σίτηση με μαγειρεμένο φαγητό στο σκύλο όταν δεν συμπεριλαμβάνουν κόκκαλα ωμά παρουσιάζει την εξής δυσκολία. Είναι πιο περιπλοκο να καταφέρεις να καλύψεις τις διατροφικές του ανάγκες. Μπορούμε να δώσουμε το ασβέστιο που θα έπαιρναν από τα ωμά κόκκαλα από άλλες πηγές αλλά είναι δύσκολο να γνωρίζουμε ακριβώς ποιά άλλα θρεπτικά στοιχεία που περιέχονται στα ωμά κόκκαλα θα λείψουν από τον σκύλο σε μια μαγειρεμένη διατροφή.


Επιπροσθέτως το μαγείρεμα καταστρέφει ή μειώνει κάποια θρεπτικά συστατικά όπως ταυρίνη, βιταμίνη C και Ε. Επίσης βράζοντας το κρέας σε νερό "ξεπλένει" κάποια μεταλλα αλλά αυτό μπορεί να λυθεί προσθέτωντας στο φαγητό και το νερό στο οποίο έγινε το μαγείρεμα. Ελαφρύ μαγείρεμα πάντως σε χαμηλές θερμοκρασίες δεν προκαλεί την ίδια καταστροφή θρεπτικών στοιχείων όπως κάνει το υπερβολικό μαγείρεμα.


Οι τρείς βασικοί κανόνες στην διατροφή μαγειρεμένου φαγητού συνοψίζονται στα παρακάτω.

1.) Ποικιλία: Mια διατροφή παρασκευασμένη στο σπίτι πρέπει να περιλαμβάνει ποικιλία τροφών, όχι απλά κρέας και σιτηρά. Το καλύτερο είναι να ταίζετε ποικιλία κρεάτων (μοσχάρι, αρνί, χοιρινό, κοτοπουλο, γαλοπούλα, ψάρι κλπ) όπως και άλλες τροφές όπως εντόσθια, αβγά, γιαούρτι και υγιεινά υπολείματα δικού μας φαγητού.


Οι περισσότεροι άνθρωποι που μαγειρεύουν για τους σκύλους τους δίνουν και σιτηρά και αμυλούχα λαχανικά .Εάν σκοπεύετε να κάνετε το ίδιο πρέπει να βεβαιωθείτε ότι το κρέας και άλλα παράγωγα ζωικά πρέπει να καλύπτουν το 50% και παραπάνω της διατροφής. Μην ξεχνάτε ότι οι σκύλοι δεν χρειάζονται υδατάνθρακες γιατί δεν τους προσφέρουν την ίδια θρεπτική αξία που προσφέρουν στους ανθρώπους.




2.) Ισορροπημένη διατροφή σε βάθος χρόνου : Όταν ταίζετε μια μεγάλη ποικιλία διαφορετικών φαγητών δεν χρειάζεται κάθε γεύμα να είναι ολοκληρωμένο και ισορροπημένο. Σκεφτείτε πως τρώτε εσείς και πως ταίζετε τα παιδιά σας , δίνοντας διαφορετικές τροφές σε διαφορετικά γεύματα και με διαφορετικό τρόπο. Σιγουρευτείτε ότι ο σκύλος παίρνει όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται στο διάστημα 1-2 εβδομάδων και όχι σε κάθε γεύμα.


3.) Ασβέστιο: Το πιο σύνηθες και σοβαρό λάθος που κάνουν όσοι ταίζουν τους σκύλους τους με μαγειρευτό φαγητό είναι ότι δεν τους δίνουν ασβέστιο . Πρέπει να δίνουμε και ασβέστιο όταν ταίζουμε τους σκύλους μας μαγειρεμένη τροφή που δεν περιλαμβάνει ωμά κόκκαλα.


Οι ενήλικες σκύλοι χρειάζονται 800 μέχρι 1000 mg ασβεστίου ανά 450 γρμ τροφής. Επίσης απαιτείτε η παροχή ασβεστίου σε σωστή αναλογία με το φώσφορο.


Η ιδανική αναλογία ασβεστίου φωσφόρου στους σκύλους είναι 1:1 και 2:1. To κρέας περιλαμβάνει υψηλές ποσότητες φωσφόρου οπότε όσο περισσότερο κρέας δίνουμε τόσο μεγαλύτερη είναι η ανάγκη παροχής ασβεστίου για να φτάσουμε την ιδανική αναλογία. Προσθέτοντας στην διατροφή 800 με 1000mg ανά 450 γρμ τροφής σε μία διατροφή υψηλή σε κρέας προσφέρουμε την ιδανική αναλογία. Προσοχή σε περίπτωση που δίνουμε συμπληρώματα ασβεστίου φωσφόρου γιατί τότε διαφοροποιούντε τα πράγματα.


Τριμμένο τσόφλι αβγού μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως πηγή ασβεστίου. Ξεπλένουμε καλά τα τσόφλια και τα ξεραίνουμε στο φούρνο μετά τα αλέθουμε. Ένα μεγάλο αβγό δίνει 1 κουταλιά τριμμένου τσοφλιού το οποίο περιέχει 2000mg ασβέστιο, οπότε προσθέτοντας 1/2 κουταλιά τριμμένου τσοφλιού ανά 450 γρμ τροφής είναι ιδανικό. Δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε τσόφλια που δεν έχουμε θρυμματίσει γιατί δεν θα γίνει καλή απορρόφηση.


Πολλοί χρησιμοποιούν οστεοάλευρα σαν πηγή ασβεστίου. Ωστόσο , οστεοάλευρο περιέχει ασβέστιο αλλά και φώσφορο. Διαφορετικές μάρκες οστεόαλευρου περιέχουν διαφορετικές ποσότητες ασβεστίου και φωσφόρου αλλά αυτό δεν αλλάζει την ιδανική αναλογία 2:1 . Για να ισορροπήσουμε μια διατροφή που περιέχει πολύ φώσφορο θα πρέπει να δίνουμε μια ποσότητα οστεοάλευρου που να παρέχει 1000 εώς 1200 mg ασβεστίου ανά 450 γρμ τροφής.


Eπίσης υπάρχουν συμπληρώματα ασβεστίου φωσφόρου που μπορεί να δίνουμε στην περίπτωση που μαγειρεύουμε για τον σκύλο μας ή κάποια μίγματα που κυκλοφορούν στο εμπόριο (προφανώς όχι στην Ελλάδα) για τέτοιες περιπτώσεις.


Στην περίπτωση που δίνουμε ωμά κόκκαλα όλα τα παραπάνω δεν χρειάζονται γιατί είναι πλούσια πηγή ασβεστίου.
Δεν πρέπει να δίνουμε ποτέ μαγειρεμένα κόκκαλα.
Πώς μπορώ να ξέρω ή να υπολογίσω ανάλογα το βάρος του σκύλου μου τι ποσοστό απο όλα αυτά πρέπει να σερβίρω ;
Π.Χ. για ένα Πίτμπουλ 40 κιλών ; Ένα ροτβάιλερ 45 κιλών ; Για ένα Κανίς ; Πώς μπορώ να ξέρω την ποσότητα που πρέπει να σερβίρω και την αναλογία απο κάθε στοιχείο ;
Π.χ πόσο καρότο και πόσο Κοτόπουλο ;Πώς κάνω αυτούς τους υπολογισμούς ;
 


Costas1977

Member
6 Ιουλίου 2022
7
1
47
ΚΟΥΤΑΒΙΑ


Oι διατροφικές απαιτήσεις των κουταβιών διαφέρουν από αυτές των ενήλικων σκύλων, και ελλείψεις ή υπερβολές είναι πιθανό να προκαλέσουν μεγαλύτερα προβλήματα. Τα κουτάβια χρειάζονται περισσότερη πρωτείνη , λίπος, ασβέστιο και φώσφορο από ότι τα ενήλικα σκυλιά αλλά περισσότερο από το κανονικό ασβέστιο μπορεί να προκαλέσει σοβαρά ορθοπεδικά προβλήματα. Αυτό ισχύει ειδικά για κουτάβια μεγαλόσωμων φυλών. Οι αυξημένες ανάγκες ενός κουταβιού αυξάνονται περισσότερο ακόμη τους μήνες που οι ανάπτυξη βρίσκεται στο αποκορυφωμά της.
Η ακριβής ποσότητα ασβεστίου που χρειάζεται ένα κουτάβι αποτελεί θέμα διαρκών διαφωνιών ανάμεσα στους διατροφολόγους. Εγώ θα αναφέρω τις πιο εξέχουσες συστάσεις και εσείς θα επιλέξετε προσπαθώντας να βρίσκεστε στο μέσο όρων αυτών.
Το 2006 οι οδηγίες του NRC (εθνικό συμβούλιο έρευνας) συστήνουν τα κουτάβια να λαμβάνουν 3 γρμ. Ασβεστίου / 1000 θερμίδες τροφής το οποίο αποτελεί 3 φορές την συνιστώμενη ποσότητα για ενήλικες σκύλους. Η ελάχιστη απαιτούμενη ποσότητα σύμφωνα με την οδηγία αυτή είναι 2 γρμ / 1000 θερμίδες αλλά είπαν επίσης ότι κουτάβια που ανήκουν σε μεγαλόσωμες φυλές (αναμενόμενο τελικό βάρος μεγαλύτερο από 25 κιλά) πρέπει να παίρνουν το ελάχιστο 250 mg ασβεστίου ανά 450 γρμ σωματικού βάρους μέχρι να κλείσουν τις 14 εβδομάδες.


Σύμφωνα με το AAFCO η διατροφή του κουταβιού πρέπει να περιλαμβάνει 1-2.5% ασβέστιο της ξηράς ουσίας της τροφής. (ξηρά ουσία είναι η μέτρηση της μάζας της τροφής όταν είναι εντελός αποξηραμένη). Σε αντιδιαστολή αυτού η πρόταση του NRC ήταν 0.8-1.7% για μικρόσωμες φυλές και 0.8-2% για μεγαλόσωμες φυλές.
Κάποιες διατροφικές έρευνες έχουν καταλήξει ότι τα κουτάβια μεγαλόσωμων φυλών έχουν την ιδανική σκελετική ανάπτυξη όταν στη διατροφή τους τα επίπεδα ασβεστίου κυμαίνονται από 0.8-1% (DM) οπως επίσης είναι σημαντικό να χρησιμοποιείται στην διατροφή τους υψηλής βιολογικής αξίας πρωτείνη (από ζωικά προιόντα) που παρέχουν 420 θερμίδες ανά 100 γρμ τροφής. Οι ανάγκες για ασβέστιο αυξάνονται σε δίαιτες με υψηλότερα επίπεδα λίπους έτσι ώστε η ποσότητα ασβεστίου ανά θερμίδα να παραμένει σταθερή. Επίσης όσο περισσότερα δημητριακά ταίζουμε τόσο αυξάνεται η ανάγκη για ασβέστιο καθώς τα αντιοξιδωτικά που βρίσκονται στα δημητριακά δεσμεύουν το ασβέστιο.


Επίσης έρευνες έχουν δείξει ότι προβλήματα στην σκελετική ανάπτυξη στα μεγαλόσωμα κουτάβια μπορεί να προκληθούν όταν το ασβέστιο που παρέχουμε ξεπερνάει τα 6500mg ανά 1000 θερμίδες οπότε και έχουν θέσει ως ανώτερο όριο ασφαλείας τα 4500 mg ανά 1000 θερμίδες τροφής. Τα κατώτερα όρια δεν έχουν τεθεί με τέτοια ακρίβεια αλλά κάτω από 0.6% σε ξηρά ύλη θεωρείται επιζήμιο. Επίσης η ποσότητα βιταμίνης D παίζει ρόλο εφόσον αυξάνει την αποροφητικότητα του ασβεστίου.


Η πρόταση η δική μου είναι η εξής. Εάν προσθέσετε μία ποσότητα οστεοαλεύρων στην διατροφή τους σκύλου σας που να παρέχει από 1000 εώς 2000mg ασβεστίου ανά 450 γρμ τροφής (χωρίς να υπολογίζετε στο βάρος της τροφής τα χαμηλής θερμιδικής αξίας λαχανικά) αυτό θα παρέχει στο ζώο σας επαρκή και όχι υπερβολική ποσότητα ασβεστίου. Ο υπολογισμός να γίνεται σε μαγειρεμένο φαγητό αν μαγειρεύετε το κρέας.


Επειδή τα κουτάβια χρειάζονται περισσότερο φώσφορο επίσης από ότι τα ενηλικα σκυλιά για αυτό προτείνω τα οστεοάλευρα για χορήγηση ασβεστίου (περιέχουν και φώσφορο) και όχι συμπληρώματα ασβεστίου. (τα οστεοάλευρα θυμίζω ότι περιέχουν ασβέστιο και φώσφορο σε αναλογία 2:1).


Eάν πιστεύετε ότι η διατροφή του κουταβιού σας δεν περιέχει αρκετό ασβέστιο καλό θα ηταν να αυξήσετε και την ποσότητα βιταμίνης D που βοηθάει στην απορόφησή του. (ποτέ μην χρησιμοποιείτε όμως συμπληρώματα ασβεστίου που να περιέχουν και βιταμίνη D γιατί τότε θα ξεπεράσετε τα επιτρεπτά όρια).


Βέβαια θυμίζω ξανά ότι αν δίνετε ωμά κόκκαλα στα σκυλιά σας συμπληρώματα ασβεστίου φωσφόρου δεν χρειάζονται γιατί παρέχονται σε αυτά ( δεν είναι υπέροχη η φύση; ).


Τα κουτάβια επίσης χρειάζονται περισσότερη πρωτείνη από ότι τα ενήλικα σκυλιά. Να θυμάστε ότι δεν υπάρχει κίνδυνος με διατροφή υψηλής πρωτείνης στα κουτάβια, αν θέλετε σε μεγαλόσωμες φυλές να εξασφαλίσετε αργή ανάπτυξη μειώστε την συνολική ποσότητα τροφής και όχι την πρωτείνη που δίνετε.


Τα περισσότερα κουτάβια θα ωφεληθούν επίσης με μια δίαιτα σχετικά υψηλή σε λίπος. Χρειάζονται περισσότερο λίπος στην διατροφή τους από ότι τα ενήλικα σκυλιά αλλά υπερβολικά πολύ μπορεί να προκαλέσει πολύ γρήγορα ανάπτυξη. Σε υψηλής δραστηριότητας κουτάβια που τρώνε περισσότερο από ότι το αναμενόμενο για το μέγεθός τους μπορείτε να αυξήσετε το λίπος στην διατροφή του χωρίς πρόβλημα. Ποτέ δεν πρέπει να διατρέφετε ένα κουτάβι με δίαιτα χαμηλού λίπους.


Για να βρείτε πόσο πρέπει να ταίζετε το κουτάβι σας πρέπει να λάβετε υπόψη σας την ηλικία του, το τωρινό του βάρος, και το αναμενόμενο βάρος που θα φτάσει σαν ενήλικας. Τα κουτάβια τρώνε πολύ περισσότερο ανάλογα με το βάρος του από ότι τα ενήλικα σκυλιά . Είναι σημαντικό να ταίζετε τα κουτάβια σας 3-4 γεύματα την ημέρα.


Η ποσότητα που πρέπει να δίνετε στο κουτάβι έχει σχέση με την φάση ανάπτυξης την οποία διανύει.
Φάσεις ανάπτυξης
1/4 της ανάπτυξης : 4.5-6.5% του βάρους του
1/2 της ανάπτυξης : 3.5-5.25% του βάρους του.
3/4 της ανάπτυξης :2.75-4% του βάρους του.
Πλήρης ανάπτυξη: 2-3% του βάρους του


Τα μικρόσωμα κουτάβια φτάνουν στο τελικό στάδιο ανάπτυξης πιο γρήγορα από ότι τα κουτάβια μεγαλόσωμων φυλών. Ένα μικρόσωμο κουτάβι θα τρώει ίδια ποσότητα με ένα ενήλικο σκύλο στην ηλικία μόλις των 3 μηνών ενώ ένα μεγαλόσωμο κουτάβι θα τρώει όσο ένας ενήλικος σκύλος όταν φτάσει τους 5 μήνες ζωής.


Να έχετε υπόψη σας ότι η όρεξη σε ένα κουτάβι ποικίλει δραματικά ανάλογα με την φάση ανάπτυξης που διανύει – τρώνε περισσότερο όταν βρίσκονται σε φάση μεγάλης ανάπτυξης παρά όταν βρίσκονται σε φάση που έχουν να αντιμετωπίσουν αλλαγές δοντιών και ορμονών- οπότε παίζει μεγάλο ρόλο να παρακολουθείτε το δικό σας κουτάβι και να προσαρμόζετε την τροφή στις ανάγκες του. Είναι καλύτερο το κουτάβι σας να είναι λεπτό και όχι παχουλό, ιδιαίτερα αν ανήκει σε μεγαλόσωμες φυλές, διατηρώντας το λεπτό μειώνεται τις πιθανότητες για δυσπλασία ισχύων και άλλα ορθοπεδικά προβλήματα που μπορεί να δημιουργηθούν. Οπότε έχετε στο μυαλό σας να δίνετε στο κουτάβι σας όση τροφή χρειάζεται για να είναι λεπτό, να μπορείτε να αγγίζετε ελαφρά τα πλευρά του χωρίς να είναι καλυμένα από λίπος.


Η ανταμοιβή.


Ταίζοντας τον σκύλο σας μαγειρεμένο φαγητό ειδικά για αυτόν είναι πολύ πιο χρονοβόρο και ίσως ακριβότερο από ότι οι έτοιμες τροφές αλλά τα ωφέλη είναι πολλά.
Συνήθως οι σκύλοι που διατρέφονται με μαγειρεμένο φαγητό είναι πιο υγιής από αυτούς που τρώνε ξηρά τροφή και θα δείτε τον λογαριασμό του κτηνιάτρου σε πολλές περιπτώσεις να μειώνεται. Θα παίρνετε μεγάλη χαρά βλέποντας τον σκύλο σας να τρώει φρέσκα , υγιεινά γεύματα που προετοιμάσατε μόνοι σας γνωρίζοντας την ποιότητα των υλικών που χρησιμοποιείτε όπως επίσης και την φανερή απόλαυση των σκύλων όταν τα γεύονται.


Πηγή :DogAware.com Articles: Homemade Cooked Diets for Dogs
Φάσεις ανάπτυξης
1/4 της ανάπτυξης : 4.5-6.5% του βάρους του
1/2 της ανάπτυξης : 3.5-5.25% του βάρους του.
3/4 της ανάπτυξης :2.75-4% του βάρους του.
Πλήρης ανάπτυξη: 2-3% του βάρους του
---
Υπάρχει τρόπος να καταλάβουμε αυτές της φάσεις ανάπτυξης ;
Ποιά ηλικία είναι το 1/4 της ανάπτυξης ;
Αν γκουγκλάρεις φάσεις ανάπτυξης στο διαδύκτιο θα δείς οτι νάναι για να ξέρεις.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Φάσεις ανάπτυξης
1/4 της ανάπτυξης : 4.5-6.5% του βάρους του
1/2 της ανάπτυξης : 3.5-5.25% του βάρους του.
3/4 της ανάπτυξης :2.75-4% του βάρους του.
Πλήρης ανάπτυξη: 2-3% του βάρους του
---
Υπάρχει τρόπος να καταλάβουμε αυτές της φάσεις ανάπτυξης ;
Ποιά ηλικία είναι το 1/4 της ανάπτυξης ;
Αν γκουγκλάρεις φάσεις ανάπτυξης στο διαδύκτιο θα δείς οτι νάναι για να ξέρεις.
Αφού λέει αμέσως από κάτω ότι πάει ανάλογα με το μέγεθος. Εάν δεν έχετε ημίαιμο, τότε ανάλογα με το μέγεθος της φυλής λογικά θα βρείτε κάτι εξειδικευμένο. Αλλιώς πρέπει να μιλήσετε με τον κτηνίατρο που έχουν κάτι καμπύλες ανάπτυξης κ μπορούν να κανουν μια εκτίμηση του αναμενόμενου τελικού βάρους κ άρα κ της κάθε φάσης ανάπτυξης. Εκεί βέβαια είναι εκτίμηση, όχι 100% αυτό που τελικά θα συμβεί.