Μαλακά κόπρανα συνέχεια!


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
ChrisApo Τώρα τα κανει 6-7 φορές τη μέρα που τού δίνω τή Brit με αρνί.
Στην exclusive που πραγματικά είναι χάλια τροφή έκανε 2 φορές άντε 3 καί πιό σφικτά.
Θα τις κοιτάξω τις τροφές που λές και θα πάρω μία απ᾽ αυτές.
Σε ευχαριστώ πολύ!
 




ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Τσέκαρε και αυτές:
Αυτή εδώ από nutram δεν έχει κοτόπουλο https://www.petamazon.gr/index.php/...t-sensitive-skin-coat-stomach-13.6kgkg-detail
Και από optilife αυτές τις δυο:
https://www.petclick.gr/product/14698/opti-life-adult-skin-care-medium-maxi-125kg
https://www.petclick.gr/product/14695/opti-life-adult-digestion-medium-maxi-125kg
Την optilife θα την άφηνα τελευταία επιλογή πάντως.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
@Zodi οι καλυτερες επιλογες ειναι μαγειρευτο(κυριως κρεας με λιγα οργανα και λιπος*) και σπιτικη μπαρφ. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην του κατσουν καλα. Βεβαια ισως χρειαστει μια περιοδος προσαρμογης μεχρι να "ρυθμιστει" το γαστρεντερικο του.
Ο δικος μου με οποιαδηποτε ξηρα(απο αυτες που εχω ταϊσει μεχρι τωρα τουλαχιστον) θα τα κανει 3 φορες τη μερα, με μαγειρευτο ή ωμο θα κανει 1 φορα και λιγα, αυτο τα λεει ολα.
@ChrisApo τον τελευταιο καιρο κοιταω για τροφες γιατι θελω να αλλαξω, και σε ολες τις grain free και low grain βλεπω οσπρια, φακες, μπιζελια κτλ...και σε αρκετα μεγαλα ποσοστα...
Θεωρεις οτι ειναι καλο συστατικο για σκυλοτροφες; Τα οσπρια ειναι οτι χειροτερο για την υγεια του εντερου, τιγκα στο φυτικο οξυ και τις αντι-θρεπτικες ουσιες(antinutrients).

*Το μεδουλι απο ελαφρως μαγειρεμενα μοσχαρισια κοκκαλα ειναι αριστη πηγη για καλο ποιοτικο λιπος. Ταυτοχρονα μασωντας τα κοκκαλα για να βγαλει το μεδουλι ο σκυλος απασχολειται, καθαριζει τα δοντια του και γυμναζει τα σαγονια και τα ουλα του.
 
  • Like
Reactions: medusa


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Ευχαριστώ καί τούς δύο.
Τού δίνω βόϊο γοφό 2-3 φορές εβδομαδιαίως καί τότε μόνο βλέπω κόπρανα όπως πρέπει, αλλιώς αλοιφή. Έχω σκοπο σέ λίγους μήνες να ξεκινήσω τουλάχιστον μαγειρευτό αλλα κατά τό Φθινόπωρο.
Τώρα θα δω για TOTW ή Simpson σε ψάρι.
Κάτι άλλο. Το zooplus έχει επιπλέον ταχυδρομικά όπως η Amazon;
 
  • Like
Reactions: Hammer


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
και εμεις με μαγειρευτο παμε πολυ καλα ,μονο το κοτοπουλο της αγορας αποφευγω οσο γινεται... καπως βλεπω μια διαφορα, σαν να μη του καθεται τελεια. Λογικο ειναι μαπα. Αν ομως καποιος ξεκινησει μαγειρευτο χωρις κοτοπουλο το κοστος ανεβαινει.

@Hammer στο γκρεμλιν καθονται καλυτερα τροφες με κρεας και ρυζι π.χ Naturea naturals , platinum αρνι και ρυζι. Η τελευταια ομως ανεβασε τιμη και θα την κοψουμε .
 
  • Like
Reactions: Hammer


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
@Zodi οι καλυτερες επιλογες ειναι μαγειρευτο(κυριως κρεας με λιγα οργανα και λιπος*) και σπιτικη μπαρφ. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην του κατσουν καλα. Βεβαια ισως χρειαστει μια περιοδος προσαρμογης μεχρι να "ρυθμιστει" το γαστρεντερικο του.
Ο δικος μου με οποιαδηποτε ξηρα(απο αυτες που εχω ταϊσει μεχρι τωρα τουλαχιστον) θα τα κανει 3 φορες τη μερα, με μαγειρευτο ή ωμο θα κανει 1 φορα και λιγα, αυτο τα λεει ολα.
@ChrisApo τον τελευταιο καιρο κοιταω για τροφες γιατι θελω να αλλαξω, και σε ολες τις grain free και low grain βλεπω οσπρια, φακες, μπιζελια κτλ...και σε αρκετα μεγαλα ποσοστα...
Θεωρεις οτι ειναι καλο συστατικο για σκυλοτροφες; Τα οσπρια ειναι οτι χειροτερο για την υγεια του εντερου, τιγκα στο φυτικο οξυ και τις αντι-θρεπτικες ουσιες(antinutrients).

*Το μεδουλι απο ελαφρως μαγειρεμενα μοσχαρισια κοκκαλα ειναι αριστη πηγη για καλο ποιοτικο λιπος. Ταυτοχρονα μασωντας τα κοκκαλα για να βγαλει το μεδουλι ο σκυλος απασχολειται, καθαριζει τα δοντια του και γυμναζει τα σαγονια και τα ουλα του.
Γενικά συμφωνώ με τη barf αρκεί κάποιος να ειναι διαβασμένος ώστε να είναι ολοκληρωμένη η διατροφή του σκύλου. Αν ειχα τον χρόνο και τον χωρο να προετοιμαζω δική μου barf με υλικά που εχω διαλέξει εγώ αυτο θα ήταν το ιδανικό. Αλλά οπως και τόσοι άλλοι η ξηρά τροφή με βολεύει οπότε τουλαχιστον προσπαθώ να διαλέξω μια καλή.
Απο τότε που τα δημητριακά δικαιως και αδικως δαιμονοποιηθηκαν στη βιομηχανία της σκυλοτροφης, τα όσπρια είναι μια εναλλακτική πηγή αμύλου. Καθε ξηρά τροφή όσο καλή και να είναι, όσο μεγάλη περιεκτικότητα και αν έχει σε κρέας, χρειάζεται άμυλο για να δέσει η κροκετα.
Γενικά τα όσπρια θεωρούνται ποιοτικό συστατικό διότι είναι πλούσια σε φυτικές ίνες που βοηθούν τη σωστή λειτουργία του πεπτικού και έχουν αρκετές βιταμίνες. Εχουν όμως αρκετή πρωτεΐνη και μπορεί να χρησιμοποιούνται για να κρυφτεί η έλλειψη ζωικής πρωτεΐνης στην τροφή. Τώρα τελευταία στην Αμερική ερευνάται πιθανή σύνδεση grain free τροφών με όσπρια ή/και πατάτα με dcm (καρδιοπάθεια) σε σκύλους. Είναι πιθανό οι λεκτινες που υπαρχουν στα όσπρια και την πατάτα να μην αφήνουν την ταυρινη που υπάρχει στην τροφή να απορροφηθεί απο τον οργανισμό του σκύλου. Αλλά ακόμη δεν έχει αποδειχθεί η σύνδεση.
Προσωπικά το grain free το θεωρώ υπερτιμημένο και όχι αυτοσκοπό. Ιδανικά για εμένα μια καλή τροφή είναι μια με βρώμη, καστανό ρυζι, γλυκοπατατα, κολοκύθα ως πηγή αμυλου. Πχ barking heads, naturea
 
  • Like
Reactions: Hammer and medusa


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Ευχαριστώ καί τούς δύο.
Τού δίνω βόϊο γοφό 2-3 φορές εβδομαδιαίως καί τότε μόνο βλέπω κόπρανα όπως πρέπει, αλλιώς αλοιφή. Έχω σκοπο σέ λίγους μήνες να ξεκινήσω τουλάχιστον μαγειρευτό αλλα κατά τό Φθινόπωρο.
Τώρα θα δω για TOTW ή Simpson σε ψάρι.
Κάτι άλλο. Το zooplus έχει επιπλέον ταχυδρομικά όπως η Amazon;
Όχι για παραγγελίες που είναι πανω απο 60 ευρώ και μέχρι 30 κιλά βάρος. Για παραγγελίες πάνω απο 30 κιλά εχει μια επιπλέον χρέωση 4 ευρώ.
 
  • Like
Reactions: Zodi


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Naturea naturals adult lamb στα 62€ φαινεται τιμια(y)
Ειχα δωσει πριν 2 χρονια naturea puppy chicken και εκανε μονο τουρτες...
Αλλα ισως το αρνι κατσει πιο καλα.
 
  • Like
Reactions: ChrisApo


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
@Hammer στο γκρεμλιν καθονται καλυτερα τροφες με κρεας και ρυζι π.χ Naturea naturals , platinum αρνι και ρυζι. Η τελευταια ομως ανεβασε τιμη και θα την κοψουμε .
Αυτος ειναι ο λογος που δεν παιρνω μια πιο ακριβη τροφη, δεν σου αφηνει περιθωρια να ταϊζεις και λιγο κρεας που ειναι το πιο απαραιτητο...
Εχεις δικιο για το συμβατικο κοτοπουλο, δεν εχει να προσφερει και πολλα, θα το χαρακτηριζα τροφη "επιβιωσης"...
Απο πουλερικα για εμενα η χηνα ειναι οτι καλυτερο, ακολουθουν οι παπια και η γαλοπουλα. Αλλα ειναι πολυ δυσκολο να βρεις πραγματικα ελευθερας βοσκης.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Naturea naturals adult lamb στα 62€ φαινεται τιμια(y)
Ειχα δωσει πριν 2 χρονια naturea puppy chicken και εκανε μονο τουρτες...
Αλλα ισως το αρνι κατσει πιο καλα.
Προσπάθησα και εγώ πριν κάμποσο καιρό να πορευτω με naturea αλλά δυστυχώς δεν πέρασε το smell and taste test. Απο το κοτόπουλο, το αρνι και το σολωμό μονο το κοτόπουλο έκανε γκελ αλλά και πάλι χωρίς ενθουσιασμό. Μακάρι εσύ να εχεις λιγότερο περίεργο σκύλο από τα δικά μου.
 
  • Like
Reactions: Hammer


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν η ποσοτητα ειναι ικανοποιητικη γτ η δικια μου ειχε μαλακα κοπρανα ετσι οπως λες αλλα τελικα ηταν δυσκοιλιότητα και εφτιαξε με κλισμα και ελαιολαδο στο φαγητο της..εχει κανει υπέρηχο;
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Καλησπέρα.
Για τή δική μου περίπτωση ρωτάς;
 




Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Υπέρηχο δέν έχει κάνει μόνο καλλιέργεια κοπράνων στήν οποία βρέθηκε
Escherichia coli καί δώσαμε flagyl γιά 2 εβδομάδες. Ομως δέν έγινε τίποτε.
Σήμερα του πήρα μία τροφή με σολωμό 21% grain free καί βλέπουμε.
 


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Υπέρηχο δέν έχει κάνει μόνο καλλιέργεια κοπράνων στήν οποία βρέθηκε
Escherichia coli καί δώσαμε flagyl γιά 2 εβδομάδες. Ομως δέν έγινε τίποτε.
Σήμερα του πήρα μία τροφή με σολωμό 21% grain free καί βλέπουμε.
Ευχομαι περαστικα!!!
 




Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Ποτέ δεν είναι μαλακά τα κόπρανά τους, το αντίθετο μάλιστα, είναι σαν μπαλάκια σκληρά, που αν τα πιέσεις τρίβονται. Αν δεν τα μαζέψεις εκείνη την ώρα, την επόμενη μέρα έχουν γίνει σκόνη.
Μόνο στα δικά μου μάτια αυτό φωνάζει πολύ κόκκαλο;; δεν έχω εμπειρία αλλά από αυτά που έχω διαβάσει, έτσι έχω καταλάβει.. :confused:
 
  • Like
Reactions: GRDANE and alexouli




Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Update
Του έδωσα για 3 μέρες μόνο ελαφρώς βραστή πέρκα καί ρύζι λαπά.
Από την αρχή βγήκαν λιγότερο άοσμα, πιό μουσταρδί, καί λίγο-λίγο μειώνονταν τά κόπρανα.
Σήμερα τό πρωΐ έκανε σχεδόν μία κουταλιά της σούπας σέ ποσότητα, κιτρινωπά καί πουρές σέ εμφάνισι..
Χάρηκα για τή μείωσι των κοπράνων γιατί επιτέλους έκανε αφομοίωσι (γιά ένα μήνα περίπου δέν πήρε γραμμάριο 27,5 κιλά σταθερά) αλλά μαλακά..
Νωρίτερα μίλησα μέ τόν κτηνίατρο και μου είπε ότι τό θέμα μας είναι τό ανοσοποιητικό καί όχι τό έντερό του (άλλα σκυλιά λέει τό βγάζουν σέ δερματικά), ότι έχει ανάγκη μόνο για υδρολυμένη τροφή και μου ξαναπρότεινε να δώ για hill's και θά ψάξη να τη βρή με ειδική τιμή για κτηνιάτρους άν θέλω.
Απο τήν άλλη άν θυμάμαι καλά μέ τήν id Hills βγαίναν σχηματισμένα αλλά αρκετά σέ ποσότητα.
Έχει κάποιος καμμιά ιδέα;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3