Μανίκι κατά τη Β.Υ.




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
κατι τετοιο μας χαλαει?? προσωπικα καθολου! http://www.youtube.com/watch?v=XVx6Dlh8Gzo
ή αυτο http://www.youtube.com/watch?v=gt_kjo-pzXA&feature=related ειδικοτερα το φιναλε... καθαρα λογω "καθημερινοτητας" και τιπτ αλλο.
αυτον τον σκυλο, τον ξεκινας φυλαξη απο μικρο? 5 μηνων?
νομιζω θελει τελεια β.υ. τελεια κοινωνικοποιηση, ακεραιο και ολοκληρωμενο χαρακτηρα , λαθος?
 
Last edited:


Lord & Maya

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
470
0
Που ξέρεις οτι αυτός ο σκύλος έχει τέλεια κοινωνικοποίηση ή έστω μερική κοινωνικοποίηση;
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
για ποιο απο τα 2 λες? φανταζομαι το πρωτο, δεν ειπα οτι ο συγκεκριμενος εχει ολα αυτα γιατι δεν τον γνωριζω, προσωπικα.. , θεωρητικα ομως πρεπει να τα εχει (αν και εχω ξαναδει βιντεακια του τυπου σε ανιμαλ πλανετ και ειναι αυτης της τακτικης και σειρας..)
μια χαρα μου φαινεται παντως, και το χασμουρητακι του το εριξε, ηρεμος και χαλαρος. δεν ειδα κανα φρικο στη τσιτα θα ψαξω κανενα να βρω για παραδειγμα.
και επειδη γνωριζω τετοιο σκυλο σαν αυτο του βιντεο, ασχοληθηκαν με τελεια β.υ. τελεια κοινωνικοποιηση και μετα .. πολυ μετα περασαν σε τετοιου στυλ εκπαιδευση , αφου ο σκυλος ειχε ενηλικωθει και ωριμασει.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Μην λέτε γενικότητες όταν σκέφτεστε μία συγκεκριμένη φυλή... (όπως τον ΓΠ εδώ). Είναι επικίνδυνο!


Σε φυλές προστασίας που έχουν ελάχιστο εως καθόλου ένστικτο του θηράματος (όπως οι μεγάλοι φύλακες βοοειδών, οι Καυκάσιοι και το Τσιόρνι) το να τους ενθαρρύνεις/καλιεργήσεις αυτό το ένστικτο μπορεί να δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα αργότερα. Σκέφτονται λίγο διαφορετικά αυτά τα ζώα. Πιο "σοβαρά". Δεν θέλεις να δουν τον άνθρωπο σαν θήραμα γιατί δεν θα το εκλάβουν σαν παιχνίδι. Έχουν δημιουργηθεί για άλλες δουλειές (όχι το κυνηγυτό!).

Βέβαια είναι φυλές που δεν ενδείκνονται για σπορ (σίγουρα όχι για ΙΡΟ κα Sch) αλλά ξέρεις καλά πως είναι πολλοί εκεί έξω "εκπαδευτές" που δεν έχουν ιδέα τι κάνουν ακριβώς (σπορ, φύλαξη, μπουρέκια...;! ) ή τι ακριβώς είναι ο σκύλος που χειρίζονται!


Επίσης, και στους ΓΠ (και όλες τις φυλές βασικά) μπορεί να αποβεί μοιραίο να "εξιτάρεις" το κυνηγετικό τους ένστικτο από μικρή ηλικία, αν ο ιδιοκτήτης είναι ανεύθηνος ή αδαής. Kkranis, μην κρίνεις με βάση το δικό σου τον σκύλο και μιλάς έτσι απόλυτα. Πόσο είναι τώρα, έτσι κι αλλιώς;
Ποιός γενικεύει, δε μπορώ να καταλάβω ακριβώς...

Μιας και αναφέρεις τα Τσιορνι, στο club δουλεύει ένα, το οποίο έχει γυρίσει σιγά-σιγά το δάγκωμά του από άμυνα στο κυνηγητικό

Κανένα πρόβλημα απολύτως στο πόσο κοινωνικός είναι ο σκύλος. Μπορεί άνετα να τελειώσει την προπόνηση στα καθήκοντα προστασίας και μετά να τον χαϊδέψει ένας ξένος εκτός στίβου, εφόσον αυτός δεν πλησιάσει επιθετικά. Κανένα απολύτως πρόβλημα.

Να αναφέρω τα pitbull του APBT που δουλεύουν σε Mondio στη Μαρία-Χριστίνα;

Και αυτά έχουν πρόβλημα;

Ή μήπως θες να πεις ότι "σοβαρές" φυλές είναι μόνο αυτές της "φύλαξης" και όχι οι Γ/Π;

Ή ότι ο Γ/Π δεν κάνει για φύλαξη; :eek:

Και τέλος, θα ήθελα μια απάντηση σου στο παρακάτω...

Αναρωτιέμαι γιατί ΟΛΟΙ οι επαγγελματίες εκπαιδευτές που κάνουν σωματοφυλακή κατηγορούν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο το sport;

Μήπως γιατί είναι πολύ πιο εύκολο να βάλεις σχεδόν τον οποιονδήποτε σκύλο στην άμυνα και να τελειώνεις γρήγορα την εκπαίδευση σε 2 μηνάκια;

Μήπως γιατί όσοι περισσότεροι ασχολούνται με το sport ως hobby, δεν κάνουν σωματοφυλακή, άρα λιγότεροι υποψήφιοι πελάτες; (παίρνοντας παράδειγμα από τον εαυτό μου και μόνο)

Επίσης, γιατί πάντα λες την ίδια καραμέλα, ότι δηλαδή, δεν κάνουν όλα τα σκυλιά του sport για φύλαξη;

Ναι, είναι δεδομένο! Δεν έχουν όλα τα σκυλιά το ίδιο γεννετικό υλικό και το χαρακτήρα.

Θέλεις μήπως να πεις ότι όλα τα σκυλιά που κάνουν σωματοφυλακή θα είναι αποτελεσματικοί φύλακες;

Ή μήπως ότι όλα έχουν το απαραίτητο control;

Μιας και ρώτησες, ο σκύλος μου είναι κοντά στα 2,5...
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
1. Δεν κατηγόρισα ποτέ το σπορ (γιατί να το κατηγορίσω άλλωστε; )... πως σου ήρθε αυτό;

2. Τα πολλά λεφτά στο σπορ είναι (και οι πολλοί πελάτες), όχι στην φύλαξη. Άρα, άστοχο το παράδειγμά σου για το οικονομικό όφελος. Γι' αυτό και ελάχιστοι εκπαιδευτές κάνουν φύλαξη ενώ εκατοντάδες "υποτίθεται" ασχολιούνται με το σπορ. Εκ τον πραγμάτων, είναι πολύ πιο δύσκολο να βρεις σκύλο (και σωστό ιδιοκτήτη) που θα ανταπεξέλθει στην εκπαίδευση του φύλακα. Επίσης θεωρώ πως χρειάζονται καλύτερες σπουδές από ότι για το σπορ (όπου είναι πολύ πιο απλά και ασφαλή τα πράγματα, με σαφής κανόνες).

3. Μην μου δίνεις παραδείγματα σκύλων που είναι ακόμη κουτάβια ή νεαρά (όπως το Τσίορνι που θα πρέπει να πάει 3,5 - 4 ετών μέχρι να ολοκληρωθεί η ωριμανσή του). Πολλοί σκύλοι τα πάνε τέλεια μικρά και μετά κάπου "μπερδεύονται". Έχω δει πολλά σκυλιά με βραβεία που "έσπασαν" αργότερα. Δεν σου λέω ότι θα το πάθει αυτός, απλά σου λέω πως δεν θα είναι ο πρώτος. Δεδομένο του ότι η φυλή έχει μεγάλες διακυμάνσεις στον χαρακτήρα από 2 μέχρι 4ων ετών και μεγάλες διαφορές από σκύλο σε σκύλο εκτροφικά, δεν είναι η καλύτερη για πειράματα πρωτάρηδων εκπαιδευτών. Το ρίσκο είναι μεγαλύτερο αν θέλεις (από ότι για ΓΠ που ξέρει και η κουτσή Μαρία να δουλεύει). Αναφέρεις δύο ζώα (το ένα είναι ακόμη κουτάβι) που δεν έχουν πρόβλημα που γνωρίζεις εσύ, και άρα συμπεράνεις πως κανένα δεν θα έχει; Κι εγώ μπορώ να οδηγήσω με τα πόδια μου, δεν σημαίνει όμως πως είναι ο καλύτερος τρόπος...

4. Συχνά εδώ μέσα, μιλάνε πολλοί με γενικότητες. Παλαιότερα, συνεχώς επισήμανα πως εγώ εκπαιδεύω σκύλους συντροφιάς (για οικογένειες που δεν έχουν την δυνατότητα, την όρεξη και τις γνώσεις που ίσως να έχεις εσύ που θέλεις να κάνεις σπορ με τον σκύλο σου.
Είναι διαφορετικός ο στόχος του ιδιοκτήτη και πολύ διαφορετική η εκπαίδευση.

Αλλιώς θα μεγαλώσεις εσύ το κουτάβι, αλλιώς ο άσχετος οικογενειάρχης ή ο 18 χρόνος που τώρα μαθαίνει. Θα παρακαλούσα να το επισημαίνετε αυτό πιο συχνά (όσο ασχολιούνται σοβαρά με κυναλθήματα).

Αυτό εννοώ όταν μιλάτε για "Μανίκι στους 5 μήνες" και λέω εγώ, "ωπα, Ωπα. Σταθείτε λίγο, υπό ΟΡΟΥΣ". Με τον ενθουσιασμό σας ξεχνάτε ποιοί μπορεί να διαβάζουν το νήμα.
Νομίζω εγώ έχω πολύ καλύτερη συνολική εικόνα για τον μέσο κυνόφιλο και τι μπορεί να πάρε στραβά. Επίσης, έχω δει πολλές φορές τις επιπτώσεις στον σκύλο του.... συνήθως δεν είναι πια κουτάβι και ο κύριος που του έκανε εκπαίδευση στους 5 μήνες έχει γίνει άφαντος. Εγώ πρέπει να "βγάλω το φίδι από την τρύπα".

Το προβλημά μου πιο είναι ; Τα νεύρα μου από που προέρχονται;

ΔΕΝ έχει να κάνει με τα έσοδά μου, ή έναν βαθύ και ανεξήγητο φόβο για τα κουτάβια στα μανίκια.

Έχει να κάνει με το ότι δεκάδες εκπαιδευτές ξεκινούν να δουλεύουν κουτάβια σε δαγκώματα χωρίς να ενδιαφέρονται να μάθουν τι χρειάζεται ο ιδιοκτήτης, και χωρίς να τους νοιάζει τι θα γίνει ο σκύλος μετά την εκπαίδευση.

Οι περισσότεροι το κάνουν χωρίς να έχουν μάθει τα βασικά για το θέμα. Το κάνουν καθαρά για το κέρδος, αδιαφορόντας για τις επιπτώσεις (γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχουν επιπτώσεις που νομικά αφορούν και τον εκπαιδευτή).

Αυτό είναι που με νευριάζει και με ανησυχεί.
Όσο για το σπορ.... από τους ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ εκπαιδευτές που "λένε" πως αγαπούν το σπορ, και που πληρώνονται να εκπαιδεύουν σκύλους για σπορ, εκείνοι που ασχολούνται πραγματικά (κατεβαίνουν τελικά στον στοίβο) είναι μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού.

Στο παγκόσμιο για παράδειγμα, μόνο ΤΡΕΙΣ θα πάνε. Εκατοντάδες "ασχολιούνται" και τελικά κανείς δεν ασχολείται.

Άνοιξε τα μάτια σου.
 
Last edited:


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
1. Δεν κατηγόρισα ποτέ το σπορ (γιατί να το κατηγορίσω άλλωστε; )... πως σου ήρθε αυτό;

2. Τα πολλά λεφτά στο σπορ είναι (και οι πολλοί πελάτες), όχι στην φύλαξη. Άρα, άστοχο το παράδειγμά σου για το οικονομικό όφελος. Γι' αυτό και ελάχιστοι εκπαιδευτές κάνουν φύλαξη ενώ εκατοντάδες "υποτίθεται" ασχολιούνται με το σπορ. Εκ τον πραγμάτων, είναι πολύ πιο δύσκολο να βρεις σκύλο (και σωστό ιδιοκτήτη) που θα ανταπεξέλθει στην εκπαίδευση του φύλακα. Επίσης θεωρώ πως χρειάζονται καλύτερες σπουδές από ότι για το σπορ (όπου είναι πολύ πιο απλά και ασφαλή τα πράγματα, με σαφής κανόνες).

3. Μην μου δίνεις παραδείγματα σκύλων που είναι ακόμη κουτάβια ή νεαρά (όπως το Τσίορνι που θα πρέπει να πάει 3,5 - 4 ετών μέχρι να ολοκληρωθεί η ωριμανσή του). Πολλοί σκύλοι τα πάνε τέλεια μικρά και μετά κάπου "μπερδεύονται". Έχω δει πολλά σκυλιά με βραβεία που "έσπασαν" αργότερα. Δεν σου λέω ότι θα το πάθει αυτός, απλά σου λέω πως δεν θα είναι ο πρώτος. Δεδομένο του ότι η φυλή έχει μεγάλες διακυμάνσεις στον χαρακτήρα από 2 μέχρι 4ων ετών και μεγάλες διαφορές από σκύλο σε σκύλο εκτροφικά, δεν είναι η καλύτερη για πειράματα πρωτάρηδων εκπαιδευτών. Το ρίσκο είναι μεγαλύτερο αν θέλεις (από ότι για ΓΠ που ξέρει και η κουτσή Μαρία να δουλεύει). Αναφέρεις δύο ζώα (το ένα είναι ακόμη κουτάβι) που δεν έχουν πρόβλημα που γνωρίζεις εσύ, και άρα συμπεράνεις πως κανένα δεν θα έχει; Κι εγώ μπορώ να οδηγήσω με τα πόδια μου, δεν σημαίνει όμως πως είναι ο καλύτερος τρόπος...
....

Άνοιξε τα μάτια σου.
Αν τα πολλά χρήματα ήταν στο σπορ, δε θα υπήρχαν 10δες εκπαιδευτές που κάνουν σωματοφυλακή και μόλις 5-6 σε όλη την Ελλάδα που κάνουν σπορ. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει...

Γιατί μια εκπαίδευση σωματοφυλακής κοστίζει από 600 ευρώ και πάνω και μέσα σε 2 μήνες το πολύ έχει "τελειώσει"

Ποιός θα δώσει 600 ευρώ σε 2 μήνες για το σπορ;

Ας μη λέμε πράγματα που δεν ισχύουν, γιατί από ένα σημείο και μετά είναι παραπλάνηση για τον κόσμο που διαβάζει.

Όσον αφορά την ωριμότητα, ας δεχτώ ότι το συγκεκριμένο τσιόρνι δεν έχει ενηλικιωθεί...

Συμβαίνει το ίδιο και με τα pit που δουλεύονται στο Mondio στο Working Devils και σε κανα χρόνο θα γίνουν οι ανεξέλεγκτοι φονιάδες;

Αν ναι, καλύτερα να προειδοποιήσουμε τα παιδιά που ασχολούνται με μεράκι να τα παρατήσουν όσο είναι καιρός ακόμα.

Για τα υπόλοιπα επιφυλάσσομαι για το βράδυ γιατί πρέπει να φύγω για τη δουλειά.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μεγάλο κομμάτι της ενασχόλησης των εκπαιδευτών με το σπορ, έχει ως τελικό σκοπό την πώληση κουταβιών (πράγμα που δεν ησχύει ποτέ στην φύλαξη) ας μην το ξεχνάμε αυτό. Δεν είναι μόνο η εκπαίδευση που αν γίνει σωστά θα κρατήσει χρόνια (άλλα έσοδα εκεί).

Δεν το λέω για κακό, αξίζει να βγάζουν πολλά λεφτά (αν είναι καλοί στην δουλεία τους) και τα κουτάβια τους είναι πολύτιμα και καλά κάνουν και τα πουλούν..... αλλά μην λέμε πως ο εκπαιδευτής που θα εκπαιδεύσει το πολύ 1 σκύλο φύλακα τον 2μήνο, έχει μεγαλύτερο κέρδος. Δεν μιλάω για του "απατεωνάκους" που μπορεί να κάνουν ότι θέλουν, μιλάω για αυτούς που ξέρουν καλά την δουλειά (είτε σε σπορ εκπαίδευση, είτε σε φύλαξη). Τα περισσότερα ζώα που έρχονται σε αυτόν για φύλαξη δεν περνούν το αρχικό τεστ (ή ο ιδιοκτήτης τους δεν το περνάει). Δεν ησχύει το ίδιο για εκείνους που φέρνουν ένα κουτάβι στον εκπαιδευτή να ξεκινήσει σπορ.

Όσο για τα υπόλοιπα (τις ειρωνίες σου περί "να σταματήσουν όλοι να δουλεύουν τους σκύλους τους") δεν σε καταλαβαίνω....

Δηλαδή εσύ τι υποστηρίζεις; Πως είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να πάει κάτι στραβά, όταν ενθαρρύνεις τα ένστικτα ενός μικρού κουταβιού να δαγκώσει; Αυτό λες;

Δεν το νομίζω να πιστεύεις τίποτα τέτοιο, αλλά έτσι όπως μου απαντάς, αυτό δείχνεις... κι δυστυχώς αυτό θα εκλάβει ο κόσμος που δεν ξέρει.

Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να αποτρέψω κανέναν από το ψαχτεί και να ασχοληθεί με το σπορ. Για όνομα του θεού. Το μόνο που θέλω είναι να πάρει σοβαρά το θέμα. Να βρει καλούς εκπαιδευτές να τον αναλάβουν και να μην εμπιστευτεί το κουτάβι του στον καθένα, απλά επειδή έχει έναν σκύλο που μπορεί να αρπάξει το μανίκι.

Το δάγκωμα ούτως ή άλλως, δεν είναι παρά μόνο ένα πολύ μικρό κομμάτι της εκπαίδευσης για σπορ.
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Η κουβεντα εχει προχωρησει πολυ βαθια και χαιρομαι που υποθηκαν τοσο πολλες λεπτομερεις και πληροφοριες ομως στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν μιλαμε για την διαφορα του πως ξεκιναμε ενα σκυλο σπορ η ενα σκυλο φυλακα , αλλα μιλαμε για δαγκωμα οχι απλα ενος αντικειμενου αλλα ενος ανθρωπινου μελους απο ενα σκυλι 5 μηνων ενος απειρου ιδιοκτητη που ειναι ο πρωτος του σκυλος και θελει να τον κανει φυλακα...

@superman
Πως μπορεις να καταλαβεις σε ποιον εκπαιδευτη αναφερομαι αφου δεν εχω δωσει (και δεν προκειται να δωσω) κανενα στοιχειο για αυτον ??

Σκοπος μου δεν ειανι η δυσφιμιση του εν λογω εκπαιδευτη αλλα η πληροφορηση καποιων που θα χρειαστουνε εκπαιδευτη στο μελλον και κατα την επισκεψη τους θα δουνε καποιο αντιστοιχο περιστατικο και μονο...
 


trickius

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
263
4
Δηλαδή εσύ τι υποστηρίζεις; Πως είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να πάει κάτι στραβά, όταν ενθαρρύνεις τα ένστικτα ενός μικρού κουταβιού να δαγκώσει; Αυτό λες;

Δεν το νομίζω να πιστεύεις τίποτα τέτοιο, αλλά έτσι όπως μου απαντάς, αυτό δείχνεις... κι δυστυχώς αυτό θα εκλάβει ο κόσμος που δεν ξέρει.

Το δάγκωμα ούτως ή άλλως, δεν είναι παρά μόνο ένα πολύ μικρό κομμάτι της εκπαίδευσης για σπορ.
Ένας σκύλος που θα περιμένεις να ωριμάσει μέχρι τα 15 του θα πρέπει να υποστεί μέχρι αυτή την ηλικία την ασχετοσύνη και τα πειράματα του ιδιοκτήτη του και την άγνοια του όσο αφορά την διατήρηση του ταμπεραμέντου του. Ειδικά δε αν έχει το γεννετικό υλικό που θα τον κάνει "κερατο, δαγκανιάρικο" κλπ λοιπόν..

1. Ξέρουμε τι πειράματα κάνουν όλοι οι άσχετοι ιδιοκτήτες έτσι; Πάρτον, δείξτου κάνε ράνε..
2. Να πω επίσης το ξύλο που θα φάει αν τολμήσει να γαβγίσει κανέναν γνωστό μας;
3. Πνίχτες, καρφιά κλπ γιατί είναι άγριος κλπ;

Στα 15 ο σκύλος ενώ θα του έχει καταστραφεί το ταμπεραμέντο θα πάμε σε ένα "εκπαιδευτή" ο οποίος βλέποντας ένα πολύ πιεσμένο σκυλί θα του ρίξει τόσο ξύλο ώστε να βγάλει δάγκωμα μέσα από άμυνα.

Αυτό εννοείτε ωρίμανση λοιπόν;

Στην εργασία το σκυλί που προορίζεται να δαγκώσει θα πρέπει να δαγκώνει από την κούνια. Ο ιδιοκτήτης αν είναι αδύναμος είναι δουλειά του εκπαιδευτή να ανεβάσει πρωτα αυτόν και μετά τον σκύλο.
Επισης στο έχουν πει όλοι αλλά δεν βλέπω να το καταλαβαίνεις, τα σκυλια μας είναι ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΤΑΤΑ εκτός στίβου και δαγκώματα κάνουν πολλά από 2 μηνών.

Το δάγκωμα είναι το 1/3 στο σπορ αλλά ειναι το εκ ουκ το ανευ. Αν δεν έχεις δαγκανιάρικο σκυλί έχεις πρόβλημα.
 


gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
αλλα μιλαμε για δαγκωμα οχι απλα ενος αντικειμενου αλλα ενος ανθρωπινου μελους απο ενα σκυλι 5 μηνων ενος απειρου ιδιοκτητη που ειναι ο πρωτος του σκυλος και θελει να τον κανει φυλακα...
Το κουταβι δαγκωνει ενα αντικειμενο (το εκπαιδευτικο μανικι) και οχι ανθρωπινο μελος.
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Διαφωνω, αλλη η χρηση του μανικιου αφορετο σαν μασουλητηρι η δαγκωτηρι για παιχνιδι αντι στουβαλιου η ταγκ και εντελως διαφορετικη οταν ειναι φορεμενο..
Τουλαχιστον στα μηνυματα που περνει ο σκυλος κατα την πραξη αυτη γιατι εκεινη τη στιγμη επιτιθεται στο χερι καποιου και οχι στο παιχνιδι του..
 


gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
Αφου δουλευεται ακομα με μανικι, το κουταβι εκεινη τη στιγμη βλεπει μανικι και μονο μανικι. Αν παραδειγμα κανει μακρινη το κουταβι και ο ερεθιστης του πεταξει το μανικι στο πλαι το κουταβι θα φυγει να παει στο μανικι. Επισης ειμαι ψιλοβεβαιος οτι οταν τελειωσε η ασκηση το κουταβι πηρε το μανικι και εφυγε..
Παντως μανικι και σωματοφυλακη δεν νομιζω οτι πανε μαζι..
Δεν εχω δει το συγκεκριμενο κουταβι και πως εκπαιδευεται, αλλα ειμαι σχεδον απολυτα σιγουρος.
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Φιλε μου ειμαι σιγουρος οτι ενας ωριμος σκυλος καταλαβαινει την διαφορα ενος γυμνου χεριου και ενος μανικοτου και σιγουρα δεν θα ορμηξει εστω καικ για παιχνιδι στο γυμνο...ομως για τον 5μηνο κουταβο διατηρω επιφυλαξεις κατα ποσο μπορει αν το ξεχωρισει..
Ναι στο τελος εφυγε με το μανικι χαρουμενος..
 


Lord & Maya

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
470
0
Δεας έχεις τόση εμπειρία πραγματική για να κρίνεις τι είναι ο ιδιοκτήτης και τι ο εκπΑοδευτης;
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Δεν θα το ελεγα τοση καποια ναι, ο ιδιοκτητης ομως το ειπε μονος του οτι ηταν ο πρωτος οτυ σκυλος στην συζητηση που ειχαμε στο περας του μαθηματος..

Εκτος αυτου ψαχνω ομως να δω αν ηταν σωστο η χοι αυτο το σκηνικο και αν δεν ηταν τι ζημια μπορει αν προκαλεσει...
 
Last edited:




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
@deas

Ακόμα και με φορεμένο μανίκι, τα περισσότερα σκυλιά θέλουν το αντικείμενο και όχι τον άνθρωπο. Είναι πολύ σύνηθες, να πετάει ο ερεθιστής το μανίκι δίπλα του και το σκυλί να στρέφεται προς το αντικείμενο.

Η "στροφή" του σκύλου από το αντικείμενο στον άνθρωπο πρέπει να γίνεται (και γίνεται) σε μεγαλύτερη ηλικία, και αφού έχει οριμάσει ο σκύλος
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
4. Συχνά εδώ μέσα, μιλάνε πολλοί με γενικότητες. Παλαιότερα, συνεχώς επισήμανα πως εγώ εκπαιδεύω σκύλους συντροφιάς (για οικογένειες που δεν έχουν την δυνατότητα, την όρεξη και τις γνώσεις που ίσως να έχεις εσύ που θέλεις να κάνεις σπορ με τον σκύλο σου.
Είναι διαφορετικός ο στόχος του ιδιοκτήτη και πολύ διαφορετική η εκπαίδευση.
Σαφέστατα και είναι διαφορετική η εκπαίδευση. Άλλες απαιτήσεις έχω εγώ από το σκύλο μου και άλλες ο μέσος ιδιοκτήτης που θέλει 3-4 βασικές εντολές και να μην κάνει ζημιές μέσα στο σπίτι

Αλλιώς θα μεγαλώσεις εσύ το κουτάβι, αλλιώς ο άσχετος οικογενειάρχης ή ο 18 χρόνος που τώρα μαθαίνει. Θα παρακαλούσα να το επισημαίνετε αυτό πιο συχνά (όσο ασχολιούνται σοβαρά με κυναλθήματα).
Θεωρείς ότι εγώ που μεθαύριο θα πάρω ένα κουτάβι για το sport θα κάνω κάτι λάθος στον τρόπο ανατροφής του; Ή για να το θέσω καλύτερα, θα είναι μη ενδεδειγμένος ο τρόπος που θα το μεγαλώσω;
Αυτό εννοώ όταν μιλάτε για "Μανίκι στους 5 μήνες" και λέω εγώ, "ωπα, Ωπα. Σταθείτε λίγο, υπό ΟΡΟΥΣ". Με τον ενθουσιασμό σας ξεχνάτε ποιοί μπορεί να διαβάζουν το νήμα.
Νομίζω εγώ έχω πολύ καλύτερη συνολική εικόνα για τον μέσο κυνόφιλο και τι μπορεί να πάρε στραβά. Επίσης, έχω δει πολλές φορές τις επιπτώσεις στον σκύλο του.... συνήθως δεν είναι πια κουτάβι και ο κύριος που του έκανε εκπαίδευση στους 5 μήνες έχει γίνει άφαντος. Εγώ πρέπει να "βγάλω το φίδι από την τρύπα".
Ναι, αλλά οι περιπτώσεις που μιλάς εσύ δεν προκλήθηκε η ζημιά από ανθρώπους του sport, aλλά από τους διάφορους εκπαιδευταράδες που βάζουν το κουτάβι σε άμυνα, με τρομερές πιέσεις αναλογικά με την ηλικία του, για να βγάλει ένα γρήγορο δάγκωμα μέσα από την ανασφάλεια
Το προβλημά μου πιο είναι ; Τα νεύρα μου από που προέρχονται;

ΔΕΝ έχει να κάνει με τα έσοδά μου, ή έναν βαθύ και ανεξήγητο φόβο για τα κουτάβια στα μανίκια.

Έχει να κάνει με το ότι δεκάδες εκπαιδευτές ξεκινούν να δουλεύουν κουτάβια σε δαγκώματα χωρίς να ενδιαφέρονται να μάθουν τι χρειάζεται ο ιδιοκτήτης, και χωρίς να τους νοιάζει τι θα γίνει ο σκύλος μετά την εκπαίδευση.
Πάλι αναφέρεσαι στους εκπαιδευτές εκτός sport, μιας και αυτός που θα πάει σε ένα club εργασίας είναι αρκετά συνειδητοποιημένος. Και αν είναι, φροντίζουν οι εκπαιδευτές του sport να τον προσγειώσουν στην πραγματικότητα.

Οι περισσότεροι το κάνουν χωρίς να έχουν μάθει τα βασικά για το θέμα. Το κάνουν καθαρά για το κέρδος, αδιαφορόντας για τις επιπτώσεις (γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχουν επιπτώσεις που νομικά αφορούν και τον εκπαιδευτή).

Αυτό είναι που με νευριάζει και με ανησυχεί.
Μήπως περιγράφεις όλους τους εκπαιδευτές της σειράς που υπάρχουν εκεί έξω;

Όσο για το σπορ.... από τους ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ εκπαιδευτές που "λένε" πως αγαπούν το σπορ, και που πληρώνονται να εκπαιδεύουν σκύλους για σπορ, εκείνοι που ασχολούνται πραγματικά (κατεβαίνουν τελικά στον στοίβο) είναι μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού.

Στο παγκόσμιο για παράδειγμα, μόνο ΤΡΕΙΣ θα πάνε. Εκατοντάδες "ασχολιούνται" και τελικά κανείς δεν ασχολείται.

Άνοιξε τα μάτια σου.
Τώρα λες πράγματα για να προκαλέσεις εντυπώσεις και μόνο.

Ας πάρω ως παράδειγμα τον εαυτό μου και μόνο...

Έχω έναν μετριότατο σκύλο ως γεννετικό υλικό, για τα standard του παγκοσμίου. Οπότε από τα προκριματικά δεν περνάω ούτε απ' έξω, εκτός και αν είμαι απλός θεατής. Αυτό τι σημαίνει; Ότι δεν πρέπει να ασχολούμαι με το sport; Ή ότι ο σκύλος μου είναι μπάζο ως σύντροφος, φύλακας και συναθλητής;

Τίποτα απ' όλα αυτά. Απλά η ποιότητά του, μαζί με τη δική μου απειρία και τα χιλιάδες λάθη που έχω κάνει, δε μου επιτρέπουν να σκέφτομαι τη λέξη "παγκόσμιο" ούτε κατά διάννοια.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
1. Δεν κατηγόρισα ποτέ το σπορ (γιατί να το κατηγορίσω άλλωστε; )... πως σου ήρθε αυτό;

2. Τα πολλά λεφτά στο σπορ είναι (και οι πολλοί πελάτες), όχι στην φύλαξη. Άρα, άστοχο το παράδειγμά σου για το οικονομικό όφελος. Γι' αυτό και ελάχιστοι εκπαιδευτές κάνουν φύλαξη ενώ εκατοντάδες "υποτίθεται" ασχολιούνται με το σπορ. Εκ τον πραγμάτων, είναι πολύ πιο δύσκολο να βρεις σκύλο (και σωστό ιδιοκτήτη) που θα ανταπεξέλθει στην εκπαίδευση του φύλακα. Επίσης θεωρώ πως χρειάζονται καλύτερες σπουδές από ότι για το σπορ (όπου είναι πολύ πιο απλά και ασφαλή τα πράγματα, με σαφής κανόνες).
Αυτό το θεωρώ τελείως ψέμα και παραπλάνηση όσων διαβάζουν. Υπάρχουν λιγότερα από 10 club εργασίας στην Ελλάδα, ενώ πολλαπλάσιοι εκπαιδευτές που κάνουν σωματοφυλακή. Τα club είναι τα εξής:

Clever Canin, Marathon Land, Del Vento Margio, Working Devils, Von Freileben, Κυνοαθλητισμός Καματερού και τα παιδιά στη Δράμα με το Mondio. Άντε και κανα 2 ακόμα από τον ΟΚΝΕ (αν και αμφιβάλω αν είναι εργασιακοί)

Αυτά είναι τα μόνα που είναι εστιασμένα στην εργασία 100%. Οπότε για ποιούς εκατοντάδες εκπαιδευτές του sport μιλάς;

Τους εξής 7;

Και άντε να ξεχνάω κανέναν και να είναι 10 όλοι και όλοι... Τους ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ πού τους βρήκες;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981