Ματωμένα ούλα??


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Βρε παιδιά, έδωσα στο σκύλο μου να φάει ένα από αυτά τα "παπουτσάκια" τα δερμάτινα, και παρατηρώ ότι εχει γίνει λίγο κόκκινο... το είχα ξαναπαρατηρήσει και παλιότερα με κόκκαλα, αλλά φαντάστηκα ότι είναι από τα κόκκαλα.... αλλα με το "παπουτσάκι" δεν παίζει..... είναι τελείως κίτρινο! Αρα μόνο από τα ούλα του μπορεί να προέρχεται το αίμα... και τωρα που τον τσεκάρω βλέπω πράγματι ότι σε μερικές μεριές είναι λίγο τραυματισμένα......

Είναι νορμάλ αυτό ή να πάω να τον κοιτάξουν??? Δε μ'αφήνει να δω καλά κι όλας ο μπουμπουνας.... Πάντως την τελευταία φορά που τσεκάρανε τα δόντια του ήταν ΟΚ. Μόλις έκλεισε τα δυο παρμπιμπτόντως....
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Καλά το παπούτσι το'φαγε ήδη......:D:D

(οχι πραγματικό παπούτσι.... απ'αυτά τα πετσοπένια....)

(και συγνώμη για τα ορθογραφικά παραπάνω.... "παρεμπιπτόντως" εννοούσα....)
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
δωστου τα παππουτσια στο χερι.....:)τιποτα δεν ειναι κ τα δικα μου το παθαινουν ειδικα το γεμανικο το παθαινει κ με ξυλα στο παρκο,οτι να ναι...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Οταν το παθαίνει ο δικός μου του βουρτσίζω πιο εντατικά τα δόντια του με την οδοντόβουρτά του και μια οδοντόκρεμα που μας έδωσε ο κτηνίατρος και σε λίγες μέρες είναι πάλι περδίκι.Πάντως προσπάθησε να κοιτάξεις τα ούλα του καλύτερα μήπως έχει κάνει ουλίτιδα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αλήθεια, πόσοι απο σας βουρτσίζετε? Εγώ αρκούμαι σε ένα εβδομαδιαίο κόκαλο για την υγεία των δοντιών.... δεν ξέρω καν πως γίνεται το βουρτσισμα....θα επρεπε να ασχοληθω παραπάνω? Θα πω στον κτηνίατρο να ξανατσεκάρει την επόμενη φορά που θα πάω.....
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Του τα βουρτσίζω μια φορά την εβδομάδα με κτηνιατρική οδοντόκρεμα και ειδική οδοντόβουρτα που προσαρμόζεται στο δείκτη :)
Εγώ πάντως στη θέση σου θα ρωτούσα γιατρό. Γιατί να μην είναι ουλίτιδα?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eγώ παιδιά με τα κόκαλα που του δίνω από τον χασάπη έχω βρει την ησυχία μου.
Kάνουν πολύ καλή δουλειά καθώς καθαρίζουν πολύ καλά τα δόντια καλύτερα από κάθε οδοντόβουρτσα.
Tου έχω όμως και οδοντόβουρτσα.:)
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Eγώ παιδιά με τα κόκαλα που του δίνω από τον χασάπη έχω βρει την ησυχία μου.
Kάνουν πολύ καλή δουλειά καθώς καθαρίζουν πολύ καλά τα δόντια καλύτερα από κάθε οδοντόβουρτσα.
Tου έχω όμως και οδοντόβουρτσα.:)
παρε πασα μου την οδοντοβουρτσα μου....τελικα θα μας τρελανεις τι κανει καλο το κοκκαλο η η οδοντοβουρτσα?η κ τα δυο?
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=eFnU5k4eii4&feature=related"]YouTube - Λ. Παπαδόπουλος & Ελένη Δήμου - Πάρε πασά μου (audio)[/ame]
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eχω και οδοντόβουρτσα παιδί μου από παλιά.
Tο κόκαλο κάνει τρομερή δουλειά.
Aν την έχεις την πετάς?Eεε εγώ που και που την χρησιμοποιώ..
Βασικά πιο πολύ για να έχω το touch με το στόμα του.
Να με αφήνει να το επεξεργάζομαι οποτε θέλω..:D
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Κόκκαλα για καθαρισμό δοντιών του δίνω και οδοντόκρεμα μια φορά τη βδομάδα, χωρίς οδοντόβουρτσα γιατί μ΄αυτή που μπαίνει στον δείκτη γίνεται χαμός, νομίζει ότι πάω να τον σφάξω και μου ρίχνει κουτουλιές!(χώρια το κλαψούρισμα ο μαμάκιας):D
 


1 Απριλίου 2009
15
0
43
Πειραιά
Eμένα να δεις με την οδοντόβουρτσα. Αλλού ο παππάς αλλού τα γενια του. Καταλίγουμε να μου κάνει εκείνη στοματικό έλενχο.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
χμμμμ.... ΟΚ με πεισατε... αξίζει το βούρτσισμα τουλάχιστον για να μάθει να μ'αφηνει να πασπατευω το στόμα του.... καταφέρνω να σηκώσω χειλος, αλλά δεν κάθεται σε μια μεριά να δω με την ησυχία μου....