Μεγαλόσωμες φυλές σε διαμέρισμα.


aris_d

Member
10 Μαϊου 2010
24
0
Καλημέρα σε όλους .
Ενδιαφέρομαι να ακουσω απόψεις για τη συμβίωση μεγαλόσωμον φυλών σε διαμέρισμα .
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
σε προβληματίζει ο όγκος του σκύλου ή η ανάγκη για την εκτόνωσή του...;
γιατί το μεγάλο μέγεθος και το έντονο ταμπεραμέντο δεν είναι πάντα αντίστοιχα..:)
 


aris_d

Member
10 Μαϊου 2010
24
0
η ανάγκη για εκτόνωση περισότερο καθώς και η ήρεμη συμβίωση μέσα στο σπίτι
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
τότε έχεις αρκετές επιλογές.....
σκέφτεσαι κάποια φυλή συγκεκριμένα;
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
όλα αυτές οι φυλές μπορούν να μείνουν μια χαρά σε διαμέρισμα......
θα σου πρότεινα να μελετήσεις τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους, τις ανάγκες τους για την σωματική και την πνευματική εκτόνωση τους...( το νετ και το φόρουμ έχει πάμπολλες πληροφορίες), και το βασικότερο ...να επισκεφτείς εκτροφείς των φυλών για να πάρεις πληροφορίες απο πρώτο χέρι....

αν μετά δεις ότι μπορείς να καλύψεις τις ανάγκες τέτοιων φυλών....προχωράς.....
να είσαι σίγουρος οτι το διαμέρισμα είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί .....
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλως ηρθες :)

Αν μπορεις να καλυψεις ολες τις αλλες αναγκες αυτων των φυλων, το διαμερισμα ειναι το τελυταιο που πρεπει να σε προβληματιζει.
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
και σαφώς εκτός από το θέμα εκτόνωσης καθημερινής δες και πόσο εύκολο θα είναι για κάποιον σας εσένα, με χ εμπειρία η καθόλου με σκύλο, το να το μεγαλώσεις κ εκπαιδεύσεις σωστά. Σκυλί με καλές βόλτες αλλά καμμένο σε εκπαίδευση κάνει τη συμβίωση αφόρητη ακόμα κ σε παλάτι. Κατ εμε αυτό είναι να δεις από τα πρωτα. Αν είχες πριν σκύλο, αν ξέρεις από τώρα ότι θα διαθέτεις τα χρήματα κ την ώρα κ τη δυνατότητα για μαθήματα με εκπαιδευτή, δες προβλήματα υγείας της φυλής, δες που κ ποια τα καλά εκτροφεία, διάβασε άρθρα στο νετ κ απόλαυσε το ταξίδι στη γνώση που θα οδηγήσει στην βελτιστη επιλογή
 


aris_d

Member
10 Μαϊου 2010
24
0
Εχω επισκεφθεί εκτροφεία ,σόου έχω μιλήσει με εκτροφείς αλλα λογικά ο καθένας επαινεί το σπίτι του. Έψαξα στο forum αλλά δεν βρήκα σχετικό με το θέμα άρθρο ,μόνο διαξιφισμούς μεταξύ rott vs dob και άλλα σχετικά.
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
ναι αλλά εγώ ειπα να ψάξεις στο διαδίκτυο κ οχι απαραίτητα κ μόνο εδώ...άρα βελτιώνεις στο πιτς φιτίλι το αγγλικό σου διαβάζοντας και ξενογλωσσα κείμενα..
 


aris_d

Member
10 Μαϊου 2010
24
0
Hopsi είμαι προσεκτικός ακούω και μαθαίνω αν και 43.Πιστεύω ότι μπορώ να ανταπεξέλθω στο μεγάλωμα τέτοιων φιλών. Απλά προσπαθώ να ακούσω όσα περισσότερα μπορώ για την συμβίωση μέσα στο σπίτι.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εαν εκτονωνεται καθημερινα και εκπαιδευτει δε θα εχεις κανενα προβλημα .. εμπειρικα στο λςω αφου ζω με ενα σκυλο 45 κιλων μεσα στο σπιτι :)
 










Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Καλημερα Αρη,
εγω ειμαι κατοχος 4 θυληκων Νεας γης (Newfoundland) μεσα στο σπιτι 45 εως 55 κιλων (για την ωρα),
δεν ειναι ευκολο να τα εχεις ολα μεσα στο σπιτι (λογο τριχας και μυρωδιας-οταν παιζουν πανικος),αλλα 1 με 2 δεν θα εχεις κανενα προβλημα (και θελουν το 1\5 της εκτονωσης που θελουν τα παραπανω).
Για τις φυλες που ενδιαφερεσε δεν εχω προσωπικη αποψη,αν και εχω την εντυπωση οτι τα ροτ δεν θελουν τοση ασκηση-τρεξιμο κλπ.

Να ξερεις βεβαια οτι ο πρωτος χρονος μαζι τους θελει υπομονη.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
ποιος χαρακτηρας / ταπεραμεντο απο τις φυλες που προανεφερες ταιριαζει με τον δικο σου χαρακτηρα? Θα σου ταιριαζε να ζησεις μαζι του? καποιος που διαβαζοντας τον μελωσες και ειπες....αυτο το σκυλι μου παει....? :)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Το σκυλί βασικά δεν εκτονώνεται μέσα στο διαμέρισμα....-η μόνη του εκτόνωση μπορεί να είναι μερικές ασκήσεις υπακοής και κάποια παιχνίδια μυαλού που μπορείτε να παίζεται αλλά ο σκύλος στο σπίτι ως επι το πλείστον αναπαύεται ή ''δουλεύει'' (δηλ. φυλάει εσάς και το σπίτι..)

το σημαντικότερο είναι να ασχοληθείς εντατικά τα πρώτα 1-2 χρόνια με το μεγάλωμα του και το δέσιμο σας ώστε αργότερα να απολαύσεις τους καρπούς της προσπάθειάς σου....

τα γκρένενταλ πάντως είναι σκυλιά με έντονο ταμπεραμέντο και θέλουν συνεχή ασχολία ,πολύ χρόνο και εκπαίδευση...αν τα κάνεις όλα αυτά θα έχεις στο σπίτι σου ένα ...μαύρο ''αρνάκι''.... :D
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Το σκυλί βασικά δεν εκτονώνεται μέσα στο διαμέρισμα....-η μόνη του εκτόνωση μπορεί να είναι μερικές ασκήσεις υπακοής και κάποια παιχνίδια μυαλού που μπορείτε να παίζεται αλλά ο σκύλος στο σπίτι ως επι το πλείστον αναπαύεται ή ''δουλεύει'' (δηλ. φυλάει εσάς και το σπίτι..)

το σημαντικότερο είναι να ασχοληθείς εντατικά τα πρώτα 1-2 χρόνια με το μεγάλωμα του και το δέσιμο σας ώστε αργότερα να απολαύσεις τους καρπούς της προσπάθειάς σου....

τα γκρένενταλ πάντως είναι σκυλιά με έντονο ταμπεραμέντο και θέλουν συνεχή ασχολία ,πολύ χρόνο και εκπαίδευση...αν τα κάνεις όλα αυτά θα έχεις στο σπίτι σου ένα ...μαύρο ''αρνάκι''.... :D
Tara, εκμεταλλευομενη του θεματος να ρωτησω οι διαφορες με τα Τερβιρεν αν ειναι μεγαλες?