Μελλοντικη μαμα μαλτεζ ζητα συμβουλες για το νεοφερτο μελος


new-malta-mama

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2018
90
12
βασικα θα πω τα ιδια ..αλλα δε πειραζει γιατι με ενδιαφερει να μαθω το σκεπτικο σου! οχι, γιατι ουτε τον πωλητη δε ξερω. εμπιστευτικα τον μεσαζοντα που ξερει τον εκτροφεα. βασικα πως το φανταζομαι οτι θα γινει: θα κανω μια αγορα τελευταιας στιγμης και αμα θελω εκεινη τη στιγμη. Δηλαδη ενημερωνομαι απο τον μεσαζοντα ,παω,βλεπω, μου λεει και την τιμη του κουταβιου(ή για την τιμη θα ενημερωθω απο πριν απο τον πατερα της φιληςμου) και θα ρωτησω για τους γονεις και οτι αλλο ξερω να ρωτησω.
αχ..με εκανες και εψαξα εαν ειπα εκτροφεας...:)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αυτό με τον "γνωστό του γνωστού πατέρας φίλης" πάντα είναι ύποπτο.
Εαν ήταν όλοι "σωστοί"- το μόνο εύκολο που θα μπορούσαν να κάνουν είναι να σου δώσουν το τηλέφωνο του "εκτροφεα" για να επικοινονησεις ΕΣΥ μαζι του!
Θα κανονισεις με αυτον να πας μια βόλτα απο κει να δεις με τα μάτια σου- και να γνωριστείτε και λίγο. Κανένας σοβαρός εκτροφεας δεν δίνει τα κουτάβια του σε αγνώστους!

( εγώ την εκτροφεα του τελευταίου κουταβιού μου την ήξερα χρόνια- πήγα ωστόσο από 18 ημερών που ήταν η κουταβα μου κάθε εβδομάδα μια φορά για να την δω! Σύνολο σίγουρα 6 φορές)
 


new-malta-mama

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2018
90
12
Αυτό με τον "γνωστό του γνωστού πατέρας φίλης" πάντα είναι ύποπτο.
Εαν ήταν όλοι "σωστοί"- το μόνο εύκολο που θα μπορούσαν να κάνουν είναι να σου δώσουν το τηλέφωνο του "εκτροφεα" για να επικοινονησεις ΕΣΥ μαζι του!
Θα κανονισεις με αυτον να πας μια βόλτα απο κει να δεις με τα μάτια σου- και να γνωριστείτε και λίγο. Κανένας σοβαρός εκτροφεας δεν δίνει τα κουτάβια του σε αγνώστους!

( εγώ την εκτροφεα του τελευταίου κουταβιού μου την ήξερα χρόνια- πήγα ωστόσο από 18 ημερών που ήταν η κουταβα μου κάθε εβδομάδα μια φορά για να την δω! Σύνολο σίγουρα 6 φορές)
ευχαριστω !!!...αλλα ετσι κι αλλιως αποφασισανα το ψαξω λιγο ακομα το θεμα της αγορας του ζωου που θα βαλω σπιτι μου.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Καλησπέρα και μπράβο που ψαχνεσαι πριν αποκτήσεις το μελλοντικό σ σύντροφό.Αυτα που θα γράψω παρακάτω μη τα πάρεις τελείως προσωπικά είναι και για τον "άγνωστο αναγνώστη" (γειά σ Κυριε Γιάννη).

Το ότι ένα σκυλακι το βρίσκεις από 50-700 ευρώ έχει να κάνει με ένα πολύ απλό πραγμα.
Αυτός που το δίνει 50€ ξέρει ότι τα σκυλιά του δεν έχουν κανένα χαρτι και καμία απόδειξη ότι όντως είναι καθαρόαιμα(καμία επιμιξία με άλλη ράτσα ).
Ταιζει τα σκυλιά του friskies ,δε τους έχει κάνει ποτέ εμβολια,δε ξέρει τι είναι το σκαλιμπορ κλπ κλπ.
Οπότε τα δίνει ένα 50€ για να συμπληρώσει λεφτά να πάρει το (βάλτε ένα ακριβό αξεσουάρ).
Είναι δηλαδή απατεώνας.

Αυτός που τα πουλάει 200,300,400 είναι επίσης απατεώνας αλλά πιο ξύπνιος και πουλάει και την ανάλογη παραμυθα ότι έχει σούπερ ντουπερ σκυλιά κλπ κλπ κλπ.

Ο ΕΚΤΡΟΦΈΑΣ πουλάει 700,800-5000+ γιατί όλα του τα σκυλιά έχουν όλα τα απαραίτητα πιστοποιητικά,έχουν εξετάσεις υγείας έχει γίνει προγεννητικός έλεγχος κλπ κλπ.

Επίσης μποερει να έχει δώσει αρκετά χρήματα για το ζευγάρωμα (ο αρσενικός πληρωνεται) επειδή ο συγκεκριμένος αρσενικός είχε πολλά να δώσει στη φυλη που τόσο αγαπα (ο σωστός εκτροφεας).

Ακόμα κανένας ΣΩΣΤΟΣ ΕΚΤΡΟΦΈΑΣ δε θα δώσει τα σκυλιά του μέσω μεσάζοντα.Τα θεωρεί μέλη της οικογένειας του.


Οδηγίες προς ναυτιλομενους:Διαλέξτε μια φυλή που σας αρέσει και μάθετε για αυτή και το πρότυπο της.
Πηγαίνετε σε εκθέσεις μορφολογιας ή εργασίας ανάλογα τη φυλή (η και στα δύο καλύτερά) μιλήστε με κατόχους και εκτροφεις.

Υ.Γ @mareco ακόμα θυμάμαι τη δική μου υποδοχή, συγχαρητήρια για την υπομονή και επιμονή σου να προσφέρεις σε αυτό το χωρο άσχετα αν δε συμφωνουμε πάντα
 


new-malta-mama

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2018
90
12
EXΩ ΝΕΑ!!!!!
λοιπον επειδη θορυβηθηκα αρκετα και παταω πιο γερα στα ποδια μου αποτι πριν μιλησουμε,ειπα να κανω κατι απλο και αν δε πετυχει δε πετυχε με τον συγκεκριμενο. Θα ψαξω κι αλλο,αφου οπως ειπα δε βιαζομαι για αγορα μονο και μονο επειδη θελω εναν φιλο, εναν συντροφο:)LOL:) για πολλα και υγειη χρονια μαζι μου(ο αντρας μου μπορει να ξεπορτιζει ποτε θελει :D).
Στο θεμα μας...
Κατοπιν συνεννοησης μου εδωσαν το τηλ του εκτροφεα-πωλητη και μιλησαμε. Ρωτησα για χαρτια του κουταβιου-γονεων,τιμη κλπ και εν συντομια μου ειπε το εξης: Περνα οποτε θελεις για να δεις χαρτια , σε εμπιστευομαι επειδη εισαι του ταδε γνωστη και τον εμπιστευτηκα οταν ειπε οτι η οικογενεια σου ειναι καλη. στη μιση τιμη επειδη στον ...(τον μεσαζωντα)θα το εδινα δωρο,τον ξερω μια ζωη,στο στρατο περασαμε πολλα κλπ κλπ(αχα...στρατος..τωρα εξηγουνται ολα :rolleyes:). Αυτα. ειμαι ευχαριστημενη απο τη συζητηση μας,ευχαριστος ανθρωπος,θα παω αυριο να δω τη γεννα αλλα δεν ειναι ετοιμα τα κουταβια ακομα. Θα ζητησω pedigree. Α! επισης περνουν απο κυνολογικο ελεγχο!!! ο κυνολογος ειναι αυτος που ξερει απο γνησιοτητα, οπως στις εκθεσεις,σωστα?
Φαινεται με τη πρωτη ματια σωστος τελικα!?αλλα θα ενημερωσω...
 
  • Like
Reactions: Tonaki


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
επισης περνουν απο κυνολογικο ελεγχο!!! ο κυνολογος ειναι αυτος που ξερει απο γνησιοτητα, οπως στις εκθεσεις,σωστα?
Κυνολογικος έλεγχος??
Κυνολογος?????????????
Κάτι τετοιο δεν υφίσταται!!
Υπάρχει ο επόπτης εκτροφής ( υπάρχει αλήθεια?? Τον έχει δει ποτέ κανείς??Όνομα?)- που υποτιθετε ότι ελέγχει την γέννα!
Βασικά η "γνησιότητα" των κουταβιών αποδεκνειεται με τα Pedigree των γονέων- και βάση αυτών εγγράφονται και τα κουτάβια στα γεννεολογια του κυνολογικου ομίλου Ελλάδος.
Καλο ειναι να εχουν παει και σε καποια εκθεση για αξιολογηση! Αλλα αυτο στην ελλαδα δεν ειναι απαραιτητη προυποθεση, οπος σε πολλες αλλες χωρες!
Προϋπόθεση για την έκδοση είναι, να είναι εγγεγραμμενοι και οι γονείς στα ελληνικά γεννεολογια.
Εαν απλά έχουν ένα Pedigree από άλλη χώρα ( χωρίς να είναι εξπορτ) και να μην έχουν εγγραφτει στον KOE, δεν θα πάρουν και τα μικρά! Και αυτά θα έπρεπε να γίνει βέβαια πριν γεννηθούν τα κουτάβια.
Και εάν ολα είναι ενταξι, θα πρέπει να δηλωθεί η Τοκετομαδα το αργότερο ένα μήνα μετά την γέννησή της, για να εκδοθούν Pedigree ( που βγαινουν μετα απο 4-6 μηνες ).
Για να είσαι σίγουρη, ζήτα αντίγραφο της δήλωσης της γέννας.
 




Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Καλησπέρα και μπράβο που ψαχνεσαι πριν αποκτήσεις το μελλοντικό σ σύντροφό.Αυτα που θα γράψω παρακάτω μη τα πάρεις τελείως προσωπικά είναι και για τον "άγνωστο αναγνώστη" (γειά σ Κυριε Γιάννη).

Το ότι ένα σκυλακι το βρίσκεις από 50-700 ευρώ έχει να κάνει με ένα πολύ απλό πραγμα.
Αυτός που το δίνει 50€ ξέρει ότι τα σκυλιά του δεν έχουν κανένα χαρτι και καμία απόδειξη ότι όντως είναι καθαρόαιμα(καμία επιμιξία με άλλη ράτσα ).
Ταιζει τα σκυλιά του friskies ,δε τους έχει κάνει ποτέ εμβολια,δε ξέρει τι είναι το σκαλιμπορ κλπ κλπ.
Οπότε τα δίνει ένα 50€ για να συμπληρώσει λεφτά να πάρει το (βάλτε ένα ακριβό αξεσουάρ).
Είναι δηλαδή απατεώνας.

Αυτός που τα πουλάει 200,300,400 είναι επίσης απατεώνας αλλά πιο ξύπνιος και πουλάει και την ανάλογη παραμυθα ότι έχει σούπερ ντουπερ σκυλιά κλπ κλπ κλπ.

Ο ΕΚΤΡΟΦΈΑΣ πουλάει 700,800-5000+ γιατί όλα του τα σκυλιά έχουν όλα τα απαραίτητα πιστοποιητικά,έχουν εξετάσεις υγείας έχει γίνει προγεννητικός έλεγχος κλπ κλπ.

Επίσης μποερει να έχει δώσει αρκετά χρήματα για το ζευγάρωμα (ο αρσενικός πληρωνεται) επειδή ο συγκεκριμένος αρσενικός είχε πολλά να δώσει στη φυλη που τόσο αγαπα (ο σωστός εκτροφεας).

Ακόμα κανένας ΣΩΣΤΟΣ ΕΚΤΡΟΦΈΑΣ δε θα δώσει τα σκυλιά του μέσω μεσάζοντα.Τα θεωρεί μέλη της οικογένειας του.


Οδηγίες προς ναυτιλομενους:Διαλέξτε μια φυλή που σας αρέσει και μάθετε για αυτή και το πρότυπο της.
Πηγαίνετε σε εκθέσεις μορφολογιας ή εργασίας ανάλογα τη φυλή (η και στα δύο καλύτερά) μιλήστε με κατόχους και εκτροφεις.

Υ.Γ @mareco ακόμα θυμάμαι τη δική μου υποδοχή, συγχαρητήρια για την υπομονή και επιμονή σου να προσφέρεις σε αυτό το χωρο άσχετα αν δε συμφωνουμε πάντα
Ας απαντήσω στον εαυτό μου.
Καταρχάς σου είπε να πας να δεις τα χαρτιά τους.
Μέχρι εδώ όλα καλά.
Εσύ όμως έχεις δει ποτέ pedigree? Ξέρεις πως είναι?
Φαντάζομαι πως όχι.Λογικο είναι άλλωστε.
Θα δεις εξετάσεις δυσπλασίας π.χ(συγχώρεσε με άλλα δε ξέρω τις εξετασεις των Μαλτέζ) και θα δεις Noch Zugelassen η Α-1 ή Μ σε κάποιον πρόγονο του σκυλου.
Ξέρεις να τα αξιολογήσεις όλα αυτα?

Ξέρεις το προτυπο του μαλτεζ έστω και επιγραματικα???

Για μένα αν είχες πάρει ήδη σκύλο με λάθος τροπο θα προσπαθούσα να σου τα εξηγήσω όλα αυτά που εγραψα.
Όμως εσύ δεν έχεις παρει.Αρα μπορείς να αποφύγεις πολλές ανεπιθυμητες εκπλήξεις.

Η επωνυμία του εκτροφέα πια είναι??


Στα γράφω όλα αυτά έχοντας αποκτήσει (το καλύτερο σκύλο για μένα) με ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟ
 
  • Like
Reactions: N_B


new-malta-mama

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2018
90
12
Τι να πω,εχετε δικιο ολοι. ...
Ετσι απο περιεργεια γκουγκλαρα "κυνολογος" κ εβγαλε καποια ονοματα (πχ Ο διάσημος κυνολόγος Aleksandre Mazoveri (n) ) και ενα αρθρο που λεει τι ειναι ο κυνολογος (n)(n)(n) https://el.erch2014.com/karera/5739...ya-kinolog-osobennosti-professii-kinolog.html
Επισης φυσικα κ δεν εχω ιδεα τι θα διαβαζω στο χαρτι που θα μου δειξει ουτε ξερω τα κωδικοποιημενα συμβολα..ελπιζω σε κατι ελληνικο,μη ακαταλαβιστικο.

Παντως θα παω να δω , θα βγαλω φωτο ή αντιγραφο γεννας κ θα σας ρωτησω για ολα ή θα ρωτησω απο κοντα καποιον που ξερει αυτα τα συμβολα Α-1 ,Μ κλπ

ονομα? πχ κυρ Γιωργος πιανεται ?:D:p:D:p θα μαθω τα παντα απο κοντα και επιστρεφω σε λιγες μερες με λεπτομερειες...
 
  • Like
Reactions: Tonaki


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Ετσι απο περιεργεια γκουγκλαρα "κυνολογος" κ εβγαλε καποια ονοματα (πχ Ο διάσημος κυνολόγος Aleksandre Mazoveri (n) ) και ενα αρθρο που λεει τι ειναι ο κυνολογος (n)(n)(n) .
εμ ετσι ειναι το ιντερνετ.βρισκεις παντα αυτο που σε βολευει
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Νιου μαμα, ακου λιγο.

Ξεχνα οτι ξερεις, θεωρησε τον εαυτο σου παντελως ασχετο με το θεμα και ξεκινα να διαβαζεις τα λινκ που καποιο καλο παιδι θα προθυμοποιηθει να σου παραθεσει.

Οταν διαβασεις θα ξαναμιλησουμε και θα συνενοηθουμε καλυτερα, θα δεις
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@new-malta-mama

Οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, έχουμε απευθυνθεί (κάποια στιγμή) σε ανθρώπους που δεν ήταν "ιδανικοί" εκτροφείς. Και είτε σταθήκαμε τυχεροί και ο σκύλος που πήραμε την έβγαλε καθαρή, ειτε ακόμα σιχτιριζουμε την ώρα και τη στιγμή που δεν το ψάξαμε παραπάνω.
Το "ιδανικό" βέβαια για τον καθένα είναι διαφορετικό. Εγώ πχ μπορεί να βάζω αρκετά ψηλά τον πήχη. Κάποιος άλλος μπορεί να αρκεστεί στο "τυπικό" της υπόθεσης, όπως για παράδειγμα να βγαζει pedigree στα κουταβια, ή /και να μετέχει σε εκθέσεις ή / και να κάνει 1,2 εξετάσεις στα σκυλιά του πριν τα ζευγαρωσει.
Εαν ομως δεν πληρούνται ούτε αυτές οι απλές "τυπικές" προδιαγραφές, δεν έχει καν νόημα να απευθυνθείς σε τέτοιους ανθρώπους και να στηρίξεις αυτό που κάνουν.
Για μαλτεζ συγκεκριμένα, υπάρχουν στην Ελλάδα κάποιοι λίγοι "τυπικοί" εκτροφείς που μετέχουν σε εκθέσεις και βγάζουν πεντιγκρι στα σκυλιά τους. Για εξετάσεις υγείας και κληρονομικών παθήσεων, δεν γνωρίζω τι κάνουν, χρειάζεται να το ψάξεις.
Αυτούς θα τους βρεις (κατά πάσα πιθανότητα) στην επόμενη έκθεση που θα γίνει, όπως σου έγραψα και στο πρώτο μήνυμα. Ξεκίνα από κει, να δεις καταρχήν τα σκυλιά τους και να μιλήσεις με τους ίδιους.
Ψαξτο όσο περισσότερο μπορείς ώστε να βρεις ανθρώπους που κανουν (έμπρακτα) ό, τι περνάει από το χέρι τους ώστε να μειώσουν τις πιθανότητες το σκυλάκι που θα πάρεις να παρουσιάσει το οτιδήποτε στη ζωούλα του.
Δεν γνωρίζω αν είχες ποτέ σκύλο στη ζωή σου, αλλά ειλικρινά δεν υπάρχει χειρότερο συναίσθημα από το να τον βλέπεις να ταλαιπωρειται από την επιπολαιοτητα κάποιων που επέλεξαν και τον έφεραν στην ζωή, μόνο και μόνο για να βγάλουν ενα χαρτζιλίκι. Είναι καθαρά στο χέρι σου να αποφύγεις τέτοιους ανθρώπους.
 






new-malta-mama

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2018
90
12
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.Θα παρω μαλτεζακι χωρις χρηματα. Η σκυλιτσα της κατα τα αλλα αψογης ελληνικης μεσης οικογενειας χαριζει το μαλτεζακι της-αγορακι-και κατα τυχη στη τοπικη αγγελια που κατα τυχη ειδε το παιδι μου κανονισαμε συναντηση ,πηγαμε ,ειδαμε,θα παρουμε.Δεν αγοραζω,δεν συναντιεμαι με εκτροφεα,δεν δεν δεν. Η μαμα του κουταβιου ειναι γνησια (πληρωσαν χρυσαφι οπως ειπαν1100ευρω:confused:ζαλαδα)και ο μπαμπας ιδιοκτητο μαλτεζ επισης αλλα χωρις χαρτια και πιστοποιητικα αλλα αψογος τυπακος 5κιλων(οχι γνησιο μαλτεζ,σωστα?). Αγορασα καποια πραγματα αλλα ξερω οτι θελω και αλλα.

Τι εχω:
1)Ενα crate το οποιο ειναι μεγαλο 70*50 πανω κατω.Ειναι μεγαλο σε υψος φυσικα για ενα μαλτεζ γιατι α) ολα τα αλλα ειχαν μικρο πατο και δε μπορουσα να βαλω σπιτακι και ναχει και ανεση χωρου β)το συγκεκριμενο θα ανοιγω τα καγκελα του με τετοιο τροπο που το σκυλακι θα περιοριζεται επιτυχως στο μισο σπιτι,χωριςνα χρειαστει να παρω καγκελο-πορτα απο τοιχο σε τοιχο.
2)μωρομαντιλα ,πετσετες( μεγαλη και μικρες). Η μεγαλη για μπανιο,οι μικρες για καθημερινη καθαριοτητα.
3)κουταβισια σκυλοδοχος και πανες για κοπρανα-τσισα για εκπαιδευση.
4)σκουπιδοτενεκεδακι αχρηστων
5)ενα παιχνιδι που το εχει (σε μεγενθυση) το τωρινο του σπιτι και το παιζει η μαμα του.
6)Εκανα χειροτεχνια δικης μου 4ωρης δημιουργιας οπου εφτιαξα ενα μινι χαρτοκουτοσπιτακι(35*25 περιπου) με στεγη-πορτα και θα βαλω κουβερτιτσα και ενα υφασμα απο το παλιο του σπιτι.Το σπιτακι θα το βαλω στο crate το πρωτο καιρο και επειτα μονο το βραδυ.

Δεν εχω:
-Μπωλ και σουβερ. θα τα παρω μετα που θα δω το χαρακτηρα του κατα τη διαδικασια του φαγητου. πιο σταθερο/διπλο/με καπακια κλπ
-Σκυλοτροφη (γυρισα πισω την αλλη)θα μου δωσει για ενα 48 ωρο η οικογενεια του(στην ερημο θα το παω?(n)) αλλα δεν εχει νοημα αφου εγω την ιδια στιγμη που θα το παρω θα το παω κτηνιατρο(εχω συννενοηθει για τα παντα εκεινης της μερας με κτηνιατρο ηδη)
-σαμπουαν,χτενα,νυχοκοπτη θα παρω απο το κτηνιατρο εκεινη τη μερα.
-δενεχω συννενοηθει που θα παρκαρω τα παιδια και τον αντρα :p:p:p:p:p:p για κανα 24ωρο για να εχω το χρονο να προετοιμαστω και να προετοιμασω το ολο σπιτι και να προσαρμοστω -χαλαρωσω με το νεο μελος.

Κατι αλλο να μου υποδειξετε?
 


new-malta-mama

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2018
90
12
Nα σημειωσω οτι το κειμενο δε βγηκε ολοκληρο. περιεκοψα πολλα μπλα μπλα για να γινει πιο αναγνωσιμο και βγηκε το εξης "....Η σκυλιτσα της οικογενειας χαριζει το μαλτεζακι της.."
:LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL:

7)επισης αγορασα σαμαρακι και οδηγο οπως επισης και ενα μικρο περιλαιμιο με ταυτοτητα. το σαμαρακι το θελω για να μπορω να το σηκωνω κι ολας απο το λουρι,δε μπορω να το σηκωνω εαν το δεσω στο περιλαιμιο. Αυτα ομως για την ανοιξη καλοκαιρι που θα βγαινει.
 
Last edited:


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
γνησια και imitation είναι συνηθως τα ανταλλακτικα αυτοκινητων...καθαροαιμα και ημιαιμα ειναι τα σκυλια...
τρωγομαι να ρωτησω για τους λογους αυτου του ζευγαρωματος, αλλα δεν θα το κανω, να μην φανω πολυ κακος...

Να σου ζησει λοιπον το νεο μελος, με υγεια μονο!
για ολα τα αλλα που ρωτας, υπαρχουν απειρα θεματα στο forum (καποιοι μπορει να εχουν την καλοσυνη να σου στειλουν links, αν δεν τα βρεις μονη σου στην αναζητηση)
 


new-malta-mama

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2018
90
12
τρωγομαι να ρωτησω για τους λογους αυτου του ζευγαρωματος, αλλα δεν θα το κανω, να μην φανω πολυ κακος...
το πως και το γιατι εγινε το ζευγαρωμα ειναι ενα κεφαλαιο απο μονο του βασικα γιατι ανοιγει θεμα περι στειρωσης και τροπους στειρωσης.
 


vikimp

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2018
56
55
48
Τώρα άμα πέσουν να σε φάνε μην απορήσεις... έκανες το αντίθετο απ όσα σου είπαν και θα χουν κι ένα δίκιο!!
Τι να πω... καλά που δεν βιαζόσουν κιόλας!!
 
  • Like
Reactions: Tonaki


new-malta-mama

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2018
90
12
Τώρα άμα πέσουν να σε φάνε μην απορήσεις... έκανες το αντίθετο απ όσα σου είπαν και θα χουν κι ένα δίκιο!!
Τι να πω... καλά που δεν βιαζόσουν κιόλας!!
οχι ... δε καταλαβες...
θα το υιοθετησω δε θα το αγορασω... μηπως βιαζεσαι λιγο να την"πεις" :p ?