Μερικές συμβουλές για το καινούριο κουτάβι


faidra

Active Member
7 Σεπτεμβρίου 2011
28
0
12
Πλάκα, Ελούντα, Κρητη
Γειά σας, είμαι καινούρια στο φορουμ, διάβασα αρκετές συζητήσεις και άρθρα και πραγματικά έχετε κάνει όλη εδώ μια πολύ καλή και σημαντική δουλεία πάνω στο θέμα των σκύλων.
Εδώ και μια βδομάδα πήρα τη Φαίδρα μου, Λαμπραντόρ η οποία ειναι 2 μηνών. Με το κατούρημα ευτυχώς δεν έχουμε πρόβλημα το έμαθε γρήγορα. Ο φόβος μου είναι όσον αφορά την συμπεριφορά μου, πως θα μάθει να ακούει το όνομα της και τις απογορεύσεις της. Της φωνάζω όσο μπορώ αρκέτες φορές ακούει άλλες όμως με αγνοεί.
Επίσης άλλο ένα θέμα που θα ήθελα να ρωτήσω είναι με τη Θάλασσα. Μένουμε δίπλα στη Θάλασσα οπότε 1-2 φορές τη μέρα την παώ καθημερινά, δεν μπαίνει ακόμα ολόκληρη μόνο πλατσουρίζει, βέβαια δεν θέλω να την ζορίσω και μετά να φοβηθεί, αυτό συμβαίνει επειδή είναι μικρή? Και δεύτερον υπάρχει πρόβλημα για το τριχωμα της και για αυτή να μένει με το αλατόνερο ή χρειάζεται να την κάνω μπάνιο μετα?
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
καλως ορισες και να σου ζησει η μικρη με το ομορφο ονομα!

δεν χρειαζεται να φωναζεις...μια συντομη κοφτη λεξη ειναι αρκετη....αλλα με εντονο υφος....με μια λεξη για να την πιασει...
παντα επ'αυτοτοφορω οταν κανει κατι κακο....και με τα χερια σου να την αποτρεπεις....
μην υποκυπτεις ποτε και να εισαι σταθερη....το ονομα της οσο της το λες θα το πιασει αμεσως...

παντα να ξεβγαζεις μετα τη θαλασσα....μονο με νερο....οχι σαμπουαν....
 








faidra

Active Member
7 Σεπτεμβρίου 2011
28
0
12
Πλάκα, Ελούντα, Κρητη
Ευχαριστω για την άμεση απάντησή σας, ο κτηνίατρος μου έδωσε σαμπουάν για κουτάβια, πόσο συχνά χρειάζεται να την κάνω με το σαμπουάν?
Επίσης είναι καλοδεχούμενες όλες οι παρατηρήσεις σας, στο τι να προσέξω περισσότερο.
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αν χρειαζεται η λεξη μη....
μαθαινεται σαν εντολη...
αλντο.. μη... εκεινη την ωρα γυρναει μας κοιταει... κι εμεις κανουμε σαν χαζα ωστε να ερθει μαζι μας... ( ακολουθουν μπραβο.. χαδακια επιβραβευση κλπ)
ετσι μαθαινει να σταματαει οτι κανει κι να ερχεται σε εσας...
πολυ μετα την ηλικια των 5 =7 μηνων αρχιστε να ειστε αυστηροι κι επιβλητικοι.....
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
όπως τα λέει ο GRDANE....
προσπάθησε να το αποσπάς απ΄ότι ''κακό'' κάνει εκείνη την στιγμή και στρέψε το ενδιαφέρον της σε κάτι άλλο....
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Το ότι έβγαλε το κουτάβι έξω 2 μηνών χωρίς να ολοκληρώσει τον 1ο κύκλο εμβολίων το προσπερνάτε έτσι; Πόσο ανεύθυνοι είναι μερικοί σκυλογονείς; Δεν το ξέρεις ότι το κουτάβι σου μπορεί να κολλήσει κάτι και σήμερα να το έχεις και αύριο να μην το έχεις;
 




faidra

Active Member
7 Σεπτεμβρίου 2011
28
0
12
Πλάκα, Ελούντα, Κρητη
Τι εννοεις??? Εχει κάνει ήδη το 1ο εμβόλιο και αυριο θα πάμε για το 2ο, έχει κάνει αποπαρασίτωση και αμπούλα για ψύλλους. θεωρείς ότι είναι νωρίς να το βγάζω εκτός σπιτιού, θάλασσα κτλ?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τι εννοεις??? Εχει κάνει ήδη το 1ο εμβόλιο και αυριο θα πάμε για το 2ο, έχει κάνει αποπαρασίτωση και αμπούλα για ψύλλους. θεωρείς ότι είναι νωρίς να το βγάζω εκτός σπιτιού, θάλασσα κτλ?
Υπαρχουν 2 σχολες.. της κοινωνικοποιησης οσο πιο νωρις γινεται και της μη... διαλεγεις και παιρνεις.. Αποφευγεις αδεσποτα και χωρους οπου ζουν αυτα για καμια βδομαδα μετα το δευτερο εμβολιο .. αυτο ειναι το πιο βασικο.
 




ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Κ γω το 2ο που είπε η Αμαλία έκανα. Είμαι υπερβολική με άλλα, αποφάσισα να μην είμαι με αυτό κ της έκανε πολύ καλό. Απλά να την πηγαίνεις σε όσο γίνεται πιο ελεγχόμενα μέρη, να μπορείς να σκανάρεις κ τα σκυλιά κ το έδαφος όσο γίνεται κ μια χαρά θα είναι. Μν τν πιέσεις με το νερό, έχεις νερόσκυλο. Από ένα σημείο κ μετά, μπορεί κ να μν μπορείς να τν βγάλεις!
Καλωσήρθες λοιπον!
Εχει το όνομα της γάτας που είχα μικρή. Την συμπάθησα ήδη
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Το ότι έβγαλε το κουτάβι έξω 2 μηνών χωρίς να ολοκληρώσει τον 1ο κύκλο εμβολίων το προσπερνάτε έτσι; Πόσο ανεύθυνοι είναι μερικοί σκυλογονείς; Δεν το ξέρεις ότι το κουτάβι σου μπορεί να κολλήσει κάτι και σήμερα να το έχεις και αύριο να μην το έχεις;
Υπάρχουν 2 διαφορέτικες απόψεις όπως είπε και η Αμαλία.

Παρόλα αυτά αν και θα βγω off topic, θυμάμαι να συμμετείχες στο θέμα "τι δεν μας αρέσει στο φόρουμ", και παραπονιόσουν για την αγένεια και την επιθεση στα μέλη, άλλαξε κάτι τώρα;

faidra καλώ ήρθατε :)
Να σας ζήσει η μιρκή
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Μετα το τριτο εμβολιο ειναι ολα οκ μεχρι τοτε και ειδικα μια εβδομαδα μετα απο καθε εμβολιο θελει μεγαλη προσοχη,το θαλασσινο νερο δεν θα το ξεπλενα καν κανει καλο στις πατουσες και γενικα στο δερμα,το αλατι κανει επισης καλο στα κοκκαλα(εκτος την βρωμια απο αλλους λουομενους και εμεις κακος κανουμε ντους αμεσως μετα οσο μενει το αλατι στο δερμα κανει καλο,και ας λενε η Σανελ και οι αλλοι τα δικα τους).
 


faidra

Active Member
7 Σεπτεμβρίου 2011
28
0
12
Πλάκα, Ελούντα, Κρητη
Οκ ευχαριστώ ξανά, θα είμαι ακόμα πιο προσεκτική! Και να κάνω ακομα μια ερωτηση,πόσα είναι τα εμβόλια που πρέπει να γίνουν τον πρωτο χρόνο? Έχω ακούσει διάφορους αριθμούς 3, 6. Καθε κτηνιατρος ακολουθεί αλλη μεθοδο?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
το θαλασσινο νερο δεν θα το ξεπλενα καν κανει καλο στις πατουσες και γενικα στο δερμα,το αλατι κανει επισης καλο στα κοκκαλα(εκτος την βρωμια απο αλλους λουομενους και εμεις κακος κανουμε ντους αμεσως μετα οσο μενει το αλατι στο δερμα κανει καλο,και ας λενε η Σανελ και οι αλλοι τα δικα τους).
Πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες για το θαλασσινο νερο, και εγω τον ξεπλενω καθε τρεις μερες και μενει αρκετα με τα αλατια.